Ispiši stranicu | Close Window

Održavanje kondicije audio sustava

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14846
Datum ispisa: 26.travanj.2018 u 22:47
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Održavanje kondicije audio sustava
Objavio: Gašo
Tema:: Održavanje kondicije audio sustava
Datum objave: 12.travanj.2018 u 14:17
Vecina nas poznaje efekt razrađivanja (tzv. usviravanja) novih uređaja kao vrijeme rada potrebno da bi  tek iz tvornice pristigli uređaji počeli zvučati kako su zamišljeni, odnosno da bi dostigli svoj puni potencijal.

Duzina razrade, kao i njena "krivulja poboljšanja" ovise o tipu, konstrukciji i korištenim materijalima, tako da nekim uređajima treba kratko vrijeme i poboljšanje je linearno da ne kazem eksponencijalno, dok drugi traže puno strpljenja a krivulja se rapidno mijenja čak i u negativnu stranu od nultog stanja, odnosno tek raspakiranog uređaja.

No jeste li primjetili da sustave, pogotovo njihove mehaničko/električke ili elektroakustičke pretvarače poput gramafonskih zvučnica i zvučnika treba držati u radnoj kondiciji da bi i nakon što su odavno "usvirani" davali sve od sebe?

Poput sportaša koji slabo ili jedva trenira, ili popot automobila koji dugo nije vidio brzu cestu, nego je stalno vožen u gradskoj gužvi u stani/kreni režimu na kratkim dionicama, gdje sportaš gubi kondiciju i gibljivost a automobil(odnosno njegov motor) postaje "zagušen i mrtav", tako i audio sustav traži treninge i raspuhavanje motora, odnosno ćeste periode glasnog ili vrlo glasnog slušanja u vremenu od barem dva tri sata, barem jednom dvaput tjedno.

Nije šala.
Ako stalno slušate na nekim niskim ili nekim prosjecnim glasnocama, sustav , zvučnici prvenstveno, se umrtve, promjene timbar, slabije reproduciraju dinamiku i frekvencijske ekstreme.

Ne znam kakva su vaša zapažanja pa...

Odgovori:
Objavio: 11duc
Datum objave: 12.travanj.2018 u 15:26
Pozato več dugo vremena vremena. Svake toliko malo razvališ pojačalo i najednom sve bolje. I kablovi ako duže stoje.

Objavio: nino
Datum objave: 12.travanj.2018 u 15:59
ja povremeno pustim http://www.isoteksystems.com/products/essentials/full-system-enhancer" rel="nofollow - IsoTek  ali nisam baš ozbiljno testirao prije/poslije

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Datum objave: 12.travanj.2018 u 16:04
Nisam spominjao nekakve burn in diskove nego to da treba opičit glazbu na najjače.

Uf, nemam više snage.Pinch

Objavio: nino
Datum objave: 12.travanj.2018 u 16:05
burn in ne možeš opičiti na najjače dok vani kosiš?

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Objavio: Carlito
Datum objave: 12.travanj.2018 u 16:25
Potpuno se slažem, a u kojim intervalima to treba raditi i na kojim glasnočama ovisi.
Ja u principu skoro svaki dan raspalim koju pjesmu ili više njih...

-------------
Primare A30.2&PRE30, WADIA 321, CA 840C, Golden Ear Triton five

Objavio: maltus
Datum objave: 12.travanj.2018 u 16:40
Evo, iz prve ruke , nakon pola godine ponovo sljedeci tjedan ukljucujem HiFi-pojatu. Moci cu tada nesto dopisati po tom pitanju. A ovo doma ionak vrtim svaki dan 24 sata.

-------------
Samo glazbu slusam :)

Objavio: DeCe3
Datum objave: 12.travanj.2018 u 16:48
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

...pogotovo njihove mehaničko/električke ili elektroakustičke pretvarače poput gramafonskih zvučnica i zvučnika treba držati u radnoj kondiciji...

Sve za pet, sve to stoji samo mi ovo nikako ne priliči u tekstu...

Objavio: zed_alive
Datum objave: 12.travanj.2018 u 17:41
Evo, sistem mi upravo gimnasticira haha za dojmove nakon, vidim...

Objavio: LOUIS PRIMA
Datum objave: 12.travanj.2018 u 17:50
Moje iskustvo je da kad jače cugnem oglušim.U tom slučaju cijela ulica sluša mjuzu.Vjerovatno mi i zbog toga reltivno jeftin sustav svira tako dobro!!!!

-------------
Music Is My Religion

Objavio: parabolis
Datum objave: 13.travanj.2018 u 12:13
Ima neceg u tome Gaso sto si napisao, a bome ima i u nasim usima, tj psihoakustika, kako sistem treba da se usvira, tako u vlasnik sistema treba da se navikne tj prilagodi sistemu, sve to ide uporedo i mozemo to nazvati jednom recju usviravanje, to je u slucaju kada su nove sprave u pitanju.

A sto se tice kondicije sprava, pa prevashodno bi se to odnosilo na mehanicko/elektricne sklopove, u ovom slucaju zvucnici, gramofonska zvucna glava, i itd.

-------------
Grundig cd 35,Philips cd104,Sugden A48 III, Meridian 562V, Quad 405/2 / preamp Attila audio sa ecc83 lampama, Kef 103.4

Objavio: Fantocci
Datum objave: 16.travanj.2018 u 08:46
Imam zvučnike B&W 602 S3 koji su stajali skoro 10 godina (moji, kod mene). Uskoro će mi trebati.
Mogu li očekivati neke probleme? Ovjesi su gumeni a membrane od kevlara. Kondenzatori su polipropileni, koliko znam.

Što se tiče održavanja audio opreme, kod mene se to prvenstveno svodi na ispihavanje prašine sa kompresorom svakih par godina.

Objavio: DeCe3
Datum objave: 16.travanj.2018 u 15:04
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Imam zvučnike B&W 602 S3 koji su stajali skoro 10 godina (moji, kod mene). Uskoro će mi trebati. Mogu li očekivati neke probleme?

Zadaj im 200 serija po 50 sklekova na 20Hz....i ožeži!
smijeh

Datum objave: 16.travanj.2018 u 17:51
Dakle, ako netko nije shvatio fokus teme. Ponasanje sustava kojeg svakodnevno koristimo, ali nedovljno glasno. Znaci potreba da se sustav, vjerojatno prvenstveno zvucnici, slusa ili ostavi da svira vrlo glasno, kako bi pokazao svoj puni potencijal.

Prica nije izmisljena, osbno sam to primjetio vise puta.

Objavio: amigo
Datum objave: 16.travanj.2018 u 19:33
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Dakle, ako netko nije shvatio fokus teme. Ponasanje sustava kojeg svakodnevno koristimo, ali nedovljno glasno. Znaci potreba da se sustav, vjerojatno prvenstveno zvucnici, slusa ili ostavi da svira vrlo glasno, kako bi pokazao svoj puni potencijal.

Prica nije izmisljena, osbno sam to primjetio vise puta.
I meni se znalo činit. Zašto? Mogu pretpostavljati.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: tomislav1
Datum objave: 16.travanj.2018 u 20:08
Definitivno primjećeno da nakon dužeg perioda slušanja na nižim glasnoćama kao da se sistem uljeni ili bolje rečeno ukoči. Nakon praktički koji sat glasnijeg slušanja ali baš glasnog kao da sistem prodiše. Prvenstveno puno bolje izražena makro i mikro dinamika

-------------
http://www.audiofil.net/klub/

Objavio: tatamata
Datum objave: 16.travanj.2018 u 22:41
Evo jedan tip starog vrtlara:

Štihača koja se rijetko upotrebljava zahrđa i kad dođe stani-pani, teško ide. Alat se redovnom upotrebom održava u sjajnoj kondiciji, štihača lako ide nutra-van, a onda se to vidi i na veselim i rascvjetanim vrtovima.
Tako i s hifom, samo deri i problema nema. haha

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 17.travanj.2018 u 22:02
Meni sistem najbolje radi kad ga ugazim bar uru, da pojačalo dobro udje u formu.. A nije cijevno.
Al ko smi takve stvari pisat na forumu!!!!haha

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net