Ispiši stranicu | Close Window

Hi-Res CD

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14874
Datum ispisa: 15.kolovoz.2018 u 19:06
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Hi-Res CD
Objavio: dan the man
Tema:: Hi-Res CD
Datum objave: 26.srpanj.2018 u 23:13
Japanci ne odustaju od cd formata. Nagruvali su glazbu u MQA formatu na CD i prozvali ga UHQCD ili Hi-Res CD. Kompatibilan je sa standardnim CD playerima, ali za puni doživljaj je potreban DAC koji podržava MQA. Postupak zapisa navodno nije uopće kompliciran niti skuplji od klasičnog CD-a, pa je tako, koliko vidim na cdjapan webshopu, u mjesec dana od objave već dostupno preko 1200 naslova. 

Universal Music Japan kaže: 

Hi-Res CD is a high-fidelity CD which combines MQA technology and UHQCD format (currently available exclusively in Japan only) together for the first time in the world. With this combination, Hi-Res CD realizes the high-resolution and compatibility at the same time. (with CD Players – ed.).

Mene to kao dežurnog nazadnjaka sve skupa jako veseli jer još uvijek najviše konzumiram CD-ove. Nažalost, terabajti Flacova mi gube smisao jer od šume ne vidim drvo, a neku značajnu prednost ne čujem... Naprotiv.

Odgovori:
Objavio: zed_alive
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 01:50
Još jedna šuplja MQA priča.

Objavio: glava
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 09:25
Pa jel onda ta MQA bolja ili nije od običnog CD zapisa ? U stereophilu su oprečna mišljenja...
Jel slušao uopće netko MQA na nečemu ?

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 09:32
MQA je lossy format. Rabi određenu distorziju koja je kreirana s ciljem da zvuk bude 'dopadljiviji'.
No kakve to veze ima s visokom vjernošću?

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:05
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

MQA je lossy format. Rabi određenu distorziju koja je kreirana s ciljem da zvuk bude 'dopadljiviji'.

I flac je komprimiran, pa to nikog ne smeta. Jesi li slušao MQA? Cilj je zavarati ljudski mozak, a ne silovati brojke na papiru...

Objavio: Gašo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:16
Nije nuzno lossy u smislu da nesto gubi u radnom opsegu 44.1-48KHz frekvencija uzorkovanja.

Koliko sam ja shvatio MQA koristi podrucje kvantizacijskog ili dithering šuma da bi u formatima niže frekvencije uzorkovanja pohranio informacije iz višeg frekvencijsog opsega nego što po Nyquistu ti formati mogu pohraniti, podr pretpostavkom da je taj ultrasonicni dio spektra uglavnom puno niže amplitude i energije opcenito. 
Dakle MQA uzorkuje, preklapa i pohranjuje ultrasonicno podrucje iznad mogucnosti 44.1 formata, u 44.1 format gdje je je ionako spremljeno low level "smece" koje nastaje kod A/D pretvorbe u 44.1 format.

Samim time kod dekodiranja moguce je koristiti blaže filtere koji imaju manje artefakata kao pre i post zvonjave koja je zapravo izoblicenje u vremenskoj domeni, unatoc 44.1 formatu (CD recimo)

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:18
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

I flac je komprimiran, pa to nikog ne smeta. Jesi li slušao MQA? Cilj je zavarati ljudski mozak, a ne silovati brojke na papiru...
FLAC nije komprimiran. On samo "pametnije" zapisuje informaciju.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:37
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Nije nuzno lossy u smislu da nesto gubi u radnom opsegu 44.1-48KHz frekvencija uzorkovanja.

Koliko sam ja shvatio MQA koristi podrucje kvantizacijskog ili dithering šuma da bi u formatima niže frekvencije uzorkovanja pohranio informacije iz višeg frekvencijsog opsega nego što po Nyquistu ti formati mogu pohraniti, podr pretpostavkom da je taj ultrasonicni dio spektra uglavnom puno niže amplitude i energije opcenito. 
Dakle MQA uzorkuje, preklapa i pohranjuje ultrasonicno podrucje 44.1 formata, gdje je je ionako spremljeno low level "smece" koje nastaje kod A/D pretvorbe u 44.1 format.

Samim time kod dekodiranja moguce je koristiti blaže filtere koji imaju manje artefakata kao pre i post zvonjave koja je zapravo izoblicenje u vremenskoj domeni, unatoc 44.1 formatu (CD recimo)

Znači MQA ne radi izobličenje do 44.1/48 u tom kompresijskom kodiranju i dekodiranju?

Ok, opcija rabljenja blažih filtera je hvalevrijedna, tko to već bude implementirao u DAC (MQA dekodiranje u DACU vjerojatno ne znači nužno i da će DAC implementirati blaže filtere).

Al meni ideja da se posegnulo u lossy priču uopće nije draga, a priča se o većoj kvaliteti.

Da se razumijemo...još mi je manje draga ideja zatvaranja u neke nove formate i poskupljivanja muzike i opreme preko nametanja dodatnih royaltyja na raznim karikama muzičkog lanca. Computer audio je priču oslobodio od lanaca raznih više ili manje uspjelih zatvorenih formata...i sad je neki očito opet pokušavaju natrag zatvoriti (falabogu pa su kreativni moderni autori dobrim dijelom izvan industrije, i neće ući u ovu priču samo tako).

@dantheman: flac sam po sebi ne radi lossy već lossless kompresiju (odnosno pakiranje), što će reći da dekodira u identični sadržaj kakav je kodiran pakiranjem. Čim je nešto lossy, ovo označava da nakon dekodiranja sadržaj neće biti identičan onome koji je postojao prije kompresije.

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:44
Bazna zamisao MQA je da se veci frekvencijski opseg zapiše u formatu niže frekvencije uzorkovanja kako bi se smanjila velicina/kolicina informacija a zadrzala kvaliteta Hi res fajlova.

Prvenstevno se odnosti na distribuciju glazbe putem interpleta.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:02
Štima. Flac nije komprimiran. Zapisan je bez gubitaka, samo zauzima manje mjesta.
Gašo, kakvi su sad zvučni dojmovi o MQA?

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:19
Nisam slusao MQA, ali i bez taj novi firmware oplemenjuje uređaj na način da zvuči prilicno ozbiljnije, izgleda da su doradili algoritme tokom godina, i da je to isto što se koristi u najnovijim inacicama njihovog ref daca.

-------------

Objavio: hudo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:31

Bazna zamisao MQA je da se veci frekvencijski opseg zapiše u formatu niže frekvencije uzorkovanja kako bi se smanjila velicina/kolicina informacija a zadrzala kvaliteta Hi res fajlova.

Prvenstevno se odnosti na distribuciju glazbe putem interpleta.

bazna zamisao MQA je da se uvali copy protection i licenciranje.
pod izlikom "boljeg zvuka" - a kako moze biti bolje kada su isti redbook bitrate utrpali puno vise podataka, namjerno uzimajuci prvih par bitova da bi (lossy) komprimirali 44.1+khz dio spektra, jer je to kao ispod razine suma. 
I kao nebuloze o propusnosti, odnosno problemu bandwitha kolicine podataka potrebnih za hires lossless prijenos - nije vise 1999 da imamo 56k modem i propusnost je problem! Za 10$ vrtim full hd netflix a za 20$ 4k, youtube je besplatan (ok, minus privatnost ovo ono), tako da te izlike ne pusim.  
Nadalje, znate da MQA ekipa nije nikada demonstrirala A/B blind testing, zasto? 
A par renomiranih prozivodjaca high end uredjaja je jasno rekla da Mqa ne podrzavaju iskljucivo zato sto degradira kvalitetu, iako su platili licencu i dodali tu funkcionalnost u njihove DACove jer su ljudi to trazili. 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:37
Dobro oke, kako tko na to gleda. Meni svejedno.

Ja bi prije bilo kakvog zakljucka sam poslusao stvar, da me zanima i da želim komnetirati dali je to podvala ili nije.

Zaboli me što pišu casopisi i portali, i sam idejni zacetnik.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:58
Meni je interesantno da su podijeljena mišljenja onih koji očito jesu slušali.
No recimo da se (bar uz adekvatan DAC) i dobila bolja kvaliteta u odnosu na redbook. Pa što? Da li se dobila kvaliteta u odnosu na hi res formate?
Ako je kvaliteta određenog digitalnog mastera takva i takva, pa neće to nikakav MQA popravit. Ne možeš popravit kvalitetu određene snimke. A i dalje je to usko grlo.

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:59
Nabrijavanje rezolucije samo po sebi se meni nije pokazalo kao rješenje. Treba probati... 
Najbolji primjer je Jazzgroove radio, koji nekakvim filterima, unatoč bijednih 128kb/s, uspjeva zazvučati jako dobro.

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 12:12
Ja sam ulovio pa par stanica koje pucaju 24/48 flac i zvuce odlicno!

A što se komprimiranih tice osim bitratea ovisi i koji oblik kompresije koriste, avjerojatno ovisi i o korištenom hardveru kojim se glazba odašilje u svijet.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 13:19

Ja sam ulovio pa par stanica koje pucaju 24/48 flac i zvuce odlicno!

A što se komprimiranih tice osim bitratea ovisi i koji oblik kompresije koriste, avjerojatno ovisi i o korištenom hardveru kojim se glazba odašilje u svijet.

Nisam znao da uopće postoje koje streamaju u flacu. Potražiti ću ih...

Objavio: Sten
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:05

Japanci ne odustaju od cd formata. Nagruvali su glazbu u MQA formatu na CD i prozvali ga UHQCD ili Hi-Res CD. Kompatibilan je sa standardnim CD playerima, ali za puni doživljaj je potreban DAC koji podržava MQA...
Bilo bi zanimljivo poslušati donosi li ikakav napredak sa "običnim" DAC-om/playerom. Ako ne, ništa od toga na iole duže staze.

Ako meni, koji slušam isključivo cd-e, ne pada na pamet da sad kupujem zasebni DAC, pa onda ispočetka slažem novu/istu kolekciju (recimo da je nešto malo bolji zvuk, ali još nismo sigurni), onda stvarno ne vidim puno potencijalnih interesenata.

To bi morala biti relativno dramatična razlika, a to čisto sumnjam da je slučaj, jer to bi onda moralo zvučati bolje od bilo čeg što dosada čuh (magnetofoni, gramofoni, CD playeri, komp-audio), a to je već … gotovo nemoguće.

-------------
Gamut CD3-->pasiva (TKD 2508)-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x5)

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:32
A gle, nekad je isto bilo sa HDCDom.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:41

A gle, nekad je isto bilo sa HDCDom.

HDCD je super stvar. Osjetan, lako čujan, pomak na bolje. Baš se razveselim kad se upali plava lampica.

Objavio: Apparatus
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 15:51
I ja sam im se veselio iako ih imam ne više od 10-ak. HDCD je bombon. Međutoa, najbolji je upsampling svega na DSD. Ja se s toga više ne skidam.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 16:21
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Bilo bi zanimljivo poslušati donosi li ikakav napredak sa "običnim" DAC-om/playerom. Ako ne, ništa od toga na iole duže staze.

Pa šta nije MQA ciljano složen da donosi degradirani zvuk ako nemaš MQA dekoding (DAC)?

Objavio: hudo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 16:49

Pa šta nije MQA ciljano složen da donosi degradirani zvuk ako nemaš MQA dekoding (DAC)?

da, jer komprimira HD zapis (sve iznad 16/44) u prva 3 bita od redbook formata. Ako uredjaj nema licencu ili uopce mogucnost dekodiranja, slusat ces u 13bit/44khz. Dekodiranje ovih par bita zovu unfolding. 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 16:54

HDCD je super stvar. Osjetan, lako čujan, pomak na bolje...
Kako znaš? Kako se može provjeriti? Trenutni player ne znam jel mi ima uopće HDCD, ali je prošli to imao u sebi i palila se i plava lampica.

Imam par HDCD-a (slučajno, kupih zbog glazbe, ne ta 4 slova) ali to meni ne zvuči ništa ekstra. Ukratko, imam dosta običnih cd-a s boljim zvukom. Tako da me HDCD uopće ne zanima, niti ikako obraćam pažnju na to.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 17:02
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

da, jer komprimira HD zapis (sve iznad 16/44) u prva 3 bita od redbook formata. Ako uredjaj nema licencu ili uopce mogucnost dekodiranja, slusat ces u 13bit/44khz. Dekodiranje ovih par bita zovu unfolding. 
Još "bolje".

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 18:43

HDCD je super stvar. Osjetan, lako čujan, pomak na bolje...
Kako znaš? Kako se može provjeriti? Trenutni player ne znam jel mi ima uopće HDCD, ali je prošli to imao u sebi i palila se i plava lampica.

Imam par HDCD-a (slučajno, kupih zbog glazbe, ne ta 4 slova) ali to meni ne zvuči ništa ekstra. Ukratko, imam dosta običnih cd-a s boljim zvukom. Tako da me HDCD uopće ne zanima, niti ikako obraćam pažnju na to.

Daleko od toga da svako izdanje s HDCD oznakom zvuči superiorno nad klasičnim CD-om, ali kod većine koju posjedujem čini mi se generalno kao kombinacija veće rezolucije i dinamičkog raspona. Detalji su izraženiji i lakše čujni... Ipak na kraju produkcija ima zadnju riječ, pa lošim snimkama ionako nema spasa. Neke stvari imam na raznim kompilacijama (Direstraits npr) i dvojbe nema u korist HDCD-a. Za 24/192 ne mogu sa sigurnošću tvrditi da nudi poboljšanje, za podlogice, nožice, neke interkonekte ali za HDCD sam prilično siguran. Pretpostavljam da ima veze i do uređaja...

Datum objave: 09.kolovoz.2018 u 09:41

Nisam slusao MQA, ali i bez taj novi firmware oplemenjuje uređaj na način da zvuči prilicno ozbiljnije, izgleda da su doradili algoritme tokom godina, i da je to isto što se koristi u najnovijim inacicama njihovog ref daca.

ne znam kad si u potpis stavio MQA...valjda prije ovog tvog posta . Bubi mi kaže da je ugradio tu MQA u svoj Berkeley i da mu je zvuk bolji s MQA. Kako tebi zvuči ?

Datum objave: 09.kolovoz.2018 u 11:21
Napisao sam , vrh prosle stranice.

To nije update samo radi MQA opcije, nego kompletni firmaware, dakle doradili su sve što se procesiranja tice.

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2018 u 10:02
Update, firmaware, tuperware...ja te pitam jesi slušao MQA a ti o firmawareu.
Čudi me da imaš Berkeleya MQA a nisi slušao glazbu preko te opcije. Ti kao i Amigo, jedno napišeš, drugo objašnjavaš, a ja kao onda ne shvaćam

Datum objave: 11.kolovoz.2018 u 13:28
Cekaj, dali si procitao moj post na vrhu 2. stranice?

Prva rečenica.  Nisam slušao MQA, jasno ko dan.

Dakle nisam, niti se nešto trudim pretjerano domoć takvog materijala samo radi MQA kodiranja.

DAC radi bolje zbog updatea (zato Amigo i ja naglašavamo baš to), i yebemense kako zvuči taj MQA.

Kad naleti poslušat ću, do tada...

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net