Ispiši stranicu | Close Window

Studijski monitori

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14875
Datum ispisa: 15.kolovoz.2018 u 19:05
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Studijski monitori
Objavio: boca
Tema:: Studijski monitori
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:24
Zanima me razlika u zvučnicima između studijskih i hifi zvučnika?
Na primjer Dynaudio BM15P je pasivni studijski monitor i dali bi se i kako snasao u kućnim uvjetima?

-------------
from all the things I lost I miss my mind the most

Odgovori:
Objavio: Gašo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 10:37
Razlike nema, zvučnik je zvučnik, razlike u kvaliteti među modelima su univerzalne a ne odvojene za kao studijsku ili domaću primjenu.  

Razlike su pretezno estetske, u eventualnim opcijama montiranja.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Objavio: hudo
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:20
Koliko je meni poznati, studijski monitori su "kalibrirani" da reproduciraju sve detalje, znaci naglasak im je obicno na gornji dio spektra. I rijetko idu nisko jer je bitnije da se cuju detalji u gornjem basu nego da se reproducira cijeli spektar. 
Tek na masteringu se koriste i hifi zvucnici i provjerava kako ce zvucati na 50kn i 50.000kn zvucnicima. 
Najbolji primjer je yamaha ns10 i sve novije verzije tog monitora, uzasan je za slusanje.  
Iako, Adam meni zvuci dobro, dokle Genelec i ne bas. Nemam pojma kakav je dynaudio monitoriski zvuk! 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 11:30
Krivo saznanje, ništa tu nije na ništa kalibrirano.   Postoje razne verzije za razne nacine slušanja NF,MF,FF, velicine režija...

Jedina razlika ti može biti između pasivnih i aktivnih varijanti u smislu da kod aktivnih interna elektronika daje svoj pecat koji se ne sviđa svakome, dok pasivne možeš ganjati svakojakim pojačalima s kojima možes dobiti razlicite rezultate.

Adam , Genelec, PMC isto imaju hrpu modela zvučnika od doslovno sranja do fantasticno zvucecih, tako da nebi ja o brendovima, jer nemaju neki svoj zvuk. 
Osim toga mnogi aktivci imaju hrpu izmjenjivih postavaka zvuka.

Isto tako, možeš ti u studiju/režiji koristiti što ti paše kao zvučnik ili zvučnici za monitornig.  Može biti i kucni, ako je dokazano dobar, neutralan...

Ne postoji monitorski i hifi zvuk, to je jedna od najvecih mogucih zabluda.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 13:07
Svaki zvucnik ima svoj "sonicni potpis" koji je konstruktor osmislio i napravio.
Monitori zato moraju biti izuzetno neutralni, transparentni i detaljni. Ako nekome pase takav zvuk za normalno slusanje doma, super. 
Tu u uredu gdje radim imamo interni studio za snimanje i produkciju glazbe za igrice i edukativni materijal koji firma izdaje. Imaju yamahu i jos neki monitor, i takav zvucnik ja ne bi doma nikada imao, 30min rada na tome i glava je kao balon. E sada, nazvali to monitoriski zvuk ili ne, svejedno (glava mi je kao balon i od vecine B&W zvucnika koji nisu pravi studijski monitori)

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Objavio: zed_alive
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 13:40
Al se moraš zapitati, ako je naporan zvuk, jel to do toga što su to monitori...il je to do toga što su to loši monitori? Odnosno preciznije, loš sustav, obzirom da se i prateću elektroniku pita kako će to zvučati?

Objavio: boca
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 14:21

Ovaj BM ima Esotec isokotonac i 10" midbas
i ak to nemoze odsvirat bas onda ga j...

-------------
from all the things I lost I miss my mind the most

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 14:41
U teoriji postoje razlike no u praksi ih nema. Dobro Gašo piše. Najpoznatija urbana legenda je da kao hifi zvučnici lažu i uljepšavaju a studijski monitori imaju čist i sirov zvuk zvuk bez koloracija. Večina aktivnih monitora, a pogotovo manje cijene, jednostavno zvuči loše. Koji crni zvuk bez koloracija, ...koja zabluda...Znam da se mnoštvo tonskih majstora kunu u neke zvučnike no nekako mi se čini da je kod njih najvažnije da se naviknu na neke zvučnike (monitore) i da onda znaju što rade kad rade. Koliko je to objektivno dobar monitor je drugo pitanje.
Naravno ima i dobrih aktivnih monitora no ne za 2000 kn. ..
Što se Dynaudio BM15P zvučnika tiče radi se o dobrim zvučnicima i ako se spoje na dobro pojačalo mogu dati dobar zvuk. 

Objavio: DeCe3
Datum objave: 27.srpanj.2018 u 17:03
Originalno postano od strane člana: boca boca napisao:

Zanima me razlika u zvučnicima između studijskih i hifi zvučnika?
Na primjer Dynaudio BM15P je pasivni studijski monitor i dali bi se i kako snasao u kućnim uvjetima?

Postoji samo razlika između dobrih i loših zvučnika...ne praviti razliku po namjeni...
Konkretno, imao sam DYNAUDIO BM5A i koristio ga isključivo za kućnu upotrebu, znači samo slušanje je bilo u pitanju!
Rezime...odličan zvučnik, linearan....odličnih visokih, srednjih i basa....za svaku preporuku, čak i u komparaciji s pasivnim "kućnim" zvučnicima!
Inače od ostalih "izvikanih" brand-ova...ADAM izaziva krvarenje iz ušiju svojim ribbon-ima, 10 min. slušanja je dovoljno za to...GENELEC pomalo s napumpanim basom, nerealan....kod YAMAHA-e je vrlo česta i bezuspješna potraga za donjim dijelom spektra....
Neke druge brand-ove, kao npr. M-Audio, KRK, Alesis, Behringer,...neću ni spominjati, iako KRK među skupljim modelima ima odličnih primjeraka....

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 17:41
Kako se uopce moze apsolutno gledati dali je neki zvucnik dobar ili los?
NS10 koristi 99% studia na svijetu, audio inzenjeri ga izninmo cijene jer ako se na njemu uspije dobiti dobar zvuk onda ce svagdje zvucat dobro, dokle isti zvucnik nitko normalan nema doma u stereo sistemu. Grozan zvucnik kao Hifi, odlican kao monitor, i kako se onda moze reci da nema razlike izmedju hifi i monitor zvucnika? Ista prica sa adamom. 

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 23:04
Hudo nemoj razbijat glavu stvarima koje ocito ne kuzis, nije to sad nista strasno al poslusaj bilo koji zvucnik koji te zanima, pusti price i sam procjeni.

Zvucnik od kojeg boli glava nije za nikakvo slusanje, a kamoli da je dobar za monitoring iliti visesatno koristenje.

Monitorski zvucnici su alat koji pogotovo ne smiju umarati, zamisli tonski studio u kojem je nakon sat vremena nemoguce bilo sto raditi od zamora, kako bi se ista tamo napravilo a kamoli zaradilo ili imalo zadovoljne klijente???

Ovo u tvojoj firmi su neka govanca od zvucnika koje pod hitno treba zamjeniti ili su katastrofalno podeseni ,a pitanje i kakva vam je akustika tog studija.

-------------

Datum objave: 27.srpanj.2018 u 23:15
NS10, Auratoni, boomboxovi, ozvucenje u autima, i svi ostali moguci shitexi, koriste se za preslusavanje produkcije u puno njenih aspekata i ovisno o namjeni. Kako vi to zovete, snimke, odnosno produkcija, kvaliteta iste, ovisi o mnostvu aspekata od kojih ovisi kako ce to zvucati na sirokom spektru izvora, i vjesto uho slusajuci to preko izvora raznih nivoa kvalitete odlucuje koliko je mix i ostalo uspjelo i koliko je iskoristivo za slusanje kroz razne izvore, od mobitela do hifija.

Zato u studijima postoje razne reference predstavika kategorija kvalitete reprodukcije., od neutrale do telefon zvuka

-------------

Datum objave: 28.srpanj.2018 u 16:16
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Hudo nemoj razbijat glavu stvarima koje ocito ne kuzis, nije to sad nista strasno al poslusaj bilo koji zvucnik koji te zanima, pusti price i sam procjeni.

mislim, cemu ovakve izjave "razbijat glavu stvarima koje ocito ne kuzis", sta smo se vec poceli vrijedzati!?
Bio sam u brdo studia, pricao sa brdo tonaca i audio inzenjera, pricam sa muzicarem u firmi, slusao te famozne "monitor" zvucnike, stvorio neko svoje misljenje na temelju iskustva a ne citanja po internetu, al eto "ja ne kuzim" ocito, i kod mene u firmi su "govanca" (btw firma sa godisnjim prometom od cca $1B). 

Jedino sto sam htio reci je da pojam "studijski monitor" (za mixanje, ne mastering) samo znaci set karakteristika (neutralnost, detaljnost, ...) koji obicno nisu prioritet kod biranja kucnog stereo sustava.   
Ovakve konverzacije i vrijedzanje me odmah posjetilo zasto sam napustio drzavu. 
Neki izninmo pametni i sposobni pojedinci jednostavno se neznaju dici iznad svog ega. 

-------------

Datum objave: 28.srpanj.2018 u 21:16
Ja sam to zakljucio iz tvojih izjava, nisam htio vrijeđati, iako je neke ljude lakse i teze uvrijediti.

Ja slusam svakodnevno zvucnike u svojoj i tuđim rezijama, slusamo i glazbu i filmove, i mogu reci da recimo ponajveci inwall istaliran mogel Genelec-a zvuci impresivno u svakom pogledu. A i manji zvice izvrsno, nema tu govora o nekom nabrijanom zvuku, samo vrlo informativna, neutralna i dinamicki beskrajna prezentacija.

Kamo srece da tako zvuci vecina hifi zvucnika.

Inace to sto firma okrene 1B$ bi trebalo impresionirat i reci da imate vrhunske monitore i tonsku reziju, ne kuzim.

-------------

Datum objave: 28.srpanj.2018 u 21:45
Prvo bi trebao skuziti razliku izmedju monitora za mixanje i zvucnika za mastering, vidim da ne govorimo uopce o istoj stvari ili ne razumijes razliku. 

ovo sto sam spomenuo "firma od $1b" samo znaci da budzet za uredzenje studija bio solidan; dedicirana akusticki tretirana soba. Oprema je ok, nista spektakularno, ali se jako vidi razlika u tome kada se nabavlja zvucnik za mixanje i snimanje, od zvucnika za doma. IMHO, jelte. 

odo ja sa ove teme prije nego Gaso opet dzonom i vrijedanjem ...
odo ja sa ove teme da me Gaso opet ne 

-------------

Datum objave: 28.srpanj.2018 u 22:56
Oke Hudo, pisemo se za 20g. mozda. Ne kuzim sto si toliko nadr...

Ne kuzim također gdje je problem pa isto odustajem. Zvucnik je zvucnik, odlican prosjecan ili los. Nista tu nije kalibrirano da bude nesto.

-------------

Objavio: DeCe3
Datum objave: 29.srpanj.2018 u 00:34
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Kako se uopce moze apsolutno gledati dali je neki zvucnik dobar ili los?
NS10 koristi 99% studia na svijetu, audio inzenjeri ga izninmo cijene jer ako se na njemu uspije dobiti dobar zvuk onda ce svagdje zvucat dobro, dokle isti zvucnik nitko normalan nema doma u stereo sistemu. Grozan zvucnik kao Hifi, odlican kao monitor, i kako se onda moze reci da nema razlike izmedju hifi i monitor zvucnika? Ista prica sa adamom. 

Dokaz da svi audio inženjeri, nisu "audio inženjeri" i da među njima ima itekako gluhih...je u mnoštvu loše produciranih albuma, različitih žanrova, kroz sve periode zadnjih 50-ak godina...
Ta YAMAHA NS-10, oko koje se desetljećima stvara fama, mi se doslovno zgadila i ako jedino koristi za definiciju i kvalitetnu reprodukciju srednjeg opsega...hvala joj na tome i daleko joj kuća od moje...
Toliko boljih i "kompletnih zvučnika" ima na pasja preskakala...

Datum objave: 29.srpanj.2018 u 08:30
Klasika u Hr. Svi su strucnjaci za svaki k...

-------------

Datum objave: 29.srpanj.2018 u 12:32
Zadnja poruka, obecajem :)
Izgleda da je Paul McGowan u krivu isto, puno ljepse je rekao ono sto sam ja pokusavao objasniti:
https://www.youtube.com/watch?v=JcbHJg5aFgQ" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=JcbHJg5aFgQ

-------------

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 29.srpanj.2018 u 13:55
Tonski majstori se u večini slučajeva ne razlikuju od hifista i ostalih ljubitelja dobrog zvuka. Vrlo mali broj njih krca studio opremom s kojom imaju iskustva nego biraju onu "provjerenu". Yamaha NS-10 je tipičan primjer. Ako ga imaju toliki tonski studiji i "tonski studiji"pa onda ga moram imat i ja. I tako urbana legenda ide dalje....haha.
Inače mnogi ozbiljni tonski studiji koriste "hifi zvučnike". B&W serija 800 je vrlo česta u ozbiljnim studijima, koristi se i KEF LS-50, AE1 pa čak i Quad ESL elektrostati...

Kao što vidiš nema tu neke oštre linije između hifi i pro svijeta. Kao što rekoh, tonci vole raditi na onome na što su navikli. Jednostavno je...

Datum objave: 29.srpanj.2018 u 15:14
NS-10 ako je prisutan je samo jedna od opcija za preslusavanje materijala, ne jedina i ne glavna. Dajte shvatite u svakoj iole ozbiljnoj reziji postoji barem dvije tri opcije zvucnika.

Koriste se za svakojake želje kod preslusavanja odnosa u miksu, jer najveci full range mogu ipak sakriti neke stvari koje pokazuje primjerice NS-10. Nadalje, treba precekirsti i kako ce materijal zvucati i na ne hifi opremi itd.

Zar je to tesko shvatiti?

-------------

Datum objave: 29.srpanj.2018 u 15:22
Kad i ako se pocnete baviti tobskim poslom, bit ce jasno zasto sve to.

-------------

Objavio: pule
Datum objave: 31.srpanj.2018 u 00:29
Studijski zvucnik mora obaviti slozeniju zadacu preslusavanja sirovog materijala, znaci treba podnositi bez problema problematican matierijal, vrlo glasne tranzijente. ne smije farbat i treba dati na uvid homogenu sliku kakva god da je, bez nekog isticanja. Jednom kad slozite snimku na zvucniku i slusate je dalje u raznim uvjetima jasno se vidi koliko je zvucnik neutralan ili nije i tu je kraj price dok u hifiju slusamo vec dobrano prilagodjene snimke koje su nacinjene na na nacin da ostavljaju dovoljno prostora za podebljavanja. Takodjer, preiskren zvuk smanjuje fonoteku na puno manje naslova. Iz tog razloga vecina hifija je koncipirana na odredjeni sound a ne bas nuzno na "visoku vjernost" Veliki problem je i dalje sto ne postoji standard kalibracije i preslusavanja i tu vlada i dalje poprilicna kaša. Smjesno je ali mala Yamaha se svojevremeno pokazala bolja od translatacije na van iz studija od B&K kalibriranih rezija. Danas firma Sonarworks pokusava postaviti novu krivulju kalibracije i standardizirati slusanje monitora. Instalirao sam do sad dosta sistema i rezija i sam slusam po njihovoj kalibraciji i mogu reci da su dojmovi svih koji su ukljuceni u njihov tzv. "SR" standard kalibracije fantasticni. Ako netko treba pomoc oko instalacije monitora, ili nekog savjeta, slobodno se javite. 

Objavio: spacelab
Datum objave: 04.kolovoz.2018 u 23:18
Ima li netko iskustva s Focal serijama Alpha i CMS ?

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net