Ispiši stranicu | Close Window

Zvučnici 5 - 7 tk

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14876
Datum ispisa: 23.listopad.2018 u 07:47
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Zvučnici 5 - 7 tk
Objavio: astraldance
Tema:: Zvučnici 5 - 7 tk
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 00:43
Gledam zvučnike za sobu od 18-22 m2  standmount - novi ili SH  ( obavezan račun stoga mi oglasnici ne igraju a i volio bih ih počuti sa svojom elektronikom ili eventualno u svom prostoru ).

Izvori zvuka gramofon i cd player -  pogon izlaz Marantz 140 i pasivni preamp te integrirac Teac A-9  ( imam još nekoliko integriraca nižih klasa jer sam se svojedobno igrao sa pre out ulazima / izlazima gdje bih dobio izvrsne rezultate za uloženo, a danas posluže kao phono preamp budući da me mali NAD ne zadovoljava = phono preamp tek čeka na odabir no to je druga tema ).

Slušam doista razne žanrove i stilove glazbe kao i razdoblja snimaka.

Molim preporuke ( sa mjestom nabavke i poradi ograničenog vremena Zagreb ).

Mislim da bi mi ProAc Tablette 10  sjeli ali izlaze iz budžeta pa sam mislio započeti s ovim

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/harbeth-hl3-ps2-bookshelf-zvucnici-rondo-stalcima-oglas-24247220" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/zvucnici/harbeth-hl3-ps2-bookshelf-zvucnici-rondo-stalcima-oglas-24247220

-------------
Ne volim kraj a rijetko sam high - Đuka Padobranac
Tko sluša zlo ne misli

Odgovori:
Objavio: Sten
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 10:11
Zašto tako majušni zvučnici za taj prostor?

Hajde da je 10-12m2, ali u toj kvadraturi (kolika je npr. i moja soba) manji floorstander je bolja varijanta. Meni barem, a isprobah dosta toga od manjih zvučnika (Opera Callas, Vienna A. Haydn, ProAc Response One ... neki od zvučnijih imena), dakle samo jedna 13-ica bas/srednjetonac (da ne kažem nešto manje još) ... nema tu prave dinamike ili basa ili srednjih, ili svo troje zapravo.
Jednostavno premala površina membrane za uvjerljiv zvuk koji bi trebao podsjetiti na živi zvuk.

Ako se baš to želi, nemam preporuku.
 Ako može nešto malo veće, jedino mi pada na pamet Acoustic Energy, mislim 109 da je oznaka. Čuh, za te novce bilo dobro.

-------------
Gamut CD3-->pasiva (TKD 2508)-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x5)

Objavio: zed_alive
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 10:47
Sam je pitanje kakve kvalitete floorstander možeš dobiti do 7.000 kn, ako mora biti i račun.
A onda je dodatno pitanje i kakva amplifikacija treba biti, da upogoni tog floorstandera.

Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 11:16
Ništa zahtjevnije za taj floorstander ne treba nego što bi trebalo za te male ficleke da dišu punim plućima tj. koliko mogu. Čak suprotno možda.

-------------

Objavio: zed_alive
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 11:52
Ok, ovi koje si preporučio su četveroomski, osjetljivost visoka, cijena niska...ne košta probat ak se može...

Objavio: Fantocci
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 11:58
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ništa zahtjevnije za taj floorstander ne treba nego što bi trebalo za te male ficleke da dišu punim plućima tj. koliko mogu. Čak suprotno možda.

Ficeki trebaju i kvalitetne stalke, koji nisu jeftini. I na kraju sve zajedno zauzima jednak tloris.
Tako da i ja uvijek dajem prednost samostoječima.

Objavio: boca
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 17:11
Originalno postano od strane člana: astraldance astraldance napisao:

Gledam zvučnike za sobu od 18-22 m2  standmount - novi ili SH  ( obavezan račun stoga mi oglasnici ne igraju a i volio bih ih počuti sa svojom elektronikom ili eventualno u svom prostoru ).

Izvori zvuka gramofon i cd player -  pogon izlaz Marantz 140 i pasivni preamp te integrirac Teac A-9  ( imam još nekoliko integriraca nižih klasa jer sam se svojedobno igrao sa pre out ulazima / izlazima gdje bih dobio izvrsne rezultate za uloženo, a danas posluže kao phono preamp budući da me mali NAD ne zadovoljava = phono preamp tek čeka na odabir no to je druga tema ).

Slušam doista razne žanrove i stilove glazbe kao i razdoblja snimaka.

Molim preporuke ( sa mjestom nabavke i poradi ograničenog vremena Zagreb ).

Mislim da bi mi ProAc Tablette 10  sjeli ali izlaze iz budžeta pa sam mislio započeti s ovim

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/harbeth-hl3-ps2-bookshelf-zvucnici-rondo-stalcima-oglas-24247220" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/zvucnici/harbeth-hl3-ps2-bookshelf-zvucnici-rondo-stalcima-oglas-24247220

<h3 style="margin: 20px 0px 10px; padding: 0px; border: 0px; font-variant-numeric: inherit; font-variant-east-asian: inherit; font-weight: inherit; font-stretch: inherit; font-size: 44px; line-height: 48px; font-family: Oxygen, Arial, sans-serif; vertical-align: line; width: 250px; color: rgb68, 68, 68;">
</h3>

Ja cu biti toliko slobodan pa vam ponuditi Quad 22L zvucnikeu bezprijekornom stanju.
Ako ste zainteresirani dalje mozemo preko PP

-------------
from all the things I lost I miss my mind the most

Objavio: Gašo
Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 19:23
Samo da mi je znat ko drzi racun duze od godinu dvije?

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 21:40
Hvala svima na odgovorima i prijedlozima.

O prostoru = 20 m2 je točno ali ima zapravo jedan pravi slobodni zid ( vrata za balkon i spavaću na jednoj strani, trostruki prozor na jednoj, i uz ulaz ima prolaz do kuhinje [ doduše taj dio sam pregradio velikim stalažama gdje su gram ploče ] ´
stoga, koliko zapravo od 20m2 ostane ? i važno; gledam da budu, što je više moguće prema zidu. 

Imam Energy rc10 i zvučnici su odlični ( mod Dean AE ) i jedne stare kompresijske kutije koje će zauvijek ostati kod mene ( doista drugačiji karakter zvuka kompresija + nostalgija, također modificirani ), i  BW dm602  koje sam izvukao iz naftalina i ne odgovaraju mi. Davno za prvi ozbiljniji set up probao sam 7 - 8 zvučnika u svom prostoru i izabrao koji mi najviše odgovaraju ( bili su i najružćniji nažalost ali zvučno meni najdraži ... ostali su bili odlični ali kupujemo ono što nama najbolje odgovara = sjećam se da sam tada bio oduševljen SF malcima koje si nisam mogao priuštiti a ubacili i zatvorili me u tretiranu slušaonu sa omiljenim CD-om ... )
da ne duljim, kao i svima zvučnik meni mora sjesti na '' to je to ''  ( a kasnije vremenom slijedi valorizacija itd )

Iz razloga sobe i iskustva ( do sada sam imao sve standmount -  stalke imam izvrsne [ i nije neki problem zamijeniti ih, visina bude problem jelte, gotovo sve kutije su drugačijih gabaraita ] i iz skromnog slušačkog iskustva još nisam čuo flst meni prihvatljive cijene da bi ih poželio doma - sjetim se Vienna A. Beethoven koje sam imao priliku dobro češće počuti, odlično ali ne za mene ... )
- sve što sam tražio i očekivao od zvučnika ovi za na stalke su imali = i važniji mi je prezican, čvrst definiran bas od dubine ( neadekvatni povlače muljavost, razlkivenst, bumijanje itd što opet utječe ne samo na srednji spektar itd .. )

Nisam zatvoren prema ničemu i A Energy sam imao u vidu pa ću nadam se poslušati i te.

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 01.kolovoz.2018 u 21:47
Hvala na prijedlogu za Quad 22L - zvučnici moraju imati račun = na mene ( sutra ću sa knjigovodstvom provjeriti detalje ). 
Kakva je situacija sa novim Quad zastupstom i modelima u Zagrebu ?

Ajmo please još neka preporuka ... ovako, generalno zvuk ATC, PMC, ProAc mi se sviđa ( govorim doista uopćeno da ne pišem kobasice od postova ) ali mislim da svi novi prelaze budžet pozamašno ... sadda mi pali na pamet i mali Ice AE  ( bez suba naravno ) - iskustva ?

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Objavio: jerga
Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 00:46
S obzirom na zadane inpute neće tu biti neke sreće. Pucaš na kvalitetne zvučnike a za taj iznos novo...teško. SH ok, ali s računom na tvoje ime...još teže.

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 10:13
Za 5-7 tisuća kuna mogu se kupiti dobri samostojeći zvučnici. Naravno da ima boljih ...ali uvijek ima boljih. Čovjek kupuje na firmu i treba račun. Jednostavno je..

Objavio: nino
Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 10:29
PSB Imagine X1T su oko 6,5 tisuća, Zagreb je, dobiješ račun, a možda se može i poslušati.

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 11:16
Pošto se očito ne radi o 20m2 efektivnog prostora nego manje (nisam skužio koliko, ali nebitno) i ako čovjek kaže da mu (isprobano) zvučno pašu tako mali zvučnici, onda tu samostojeći nemaju što tražiti.

Problem je samo što su takva rješenja vrlo rijetka među audiofilima, pa će biti malo ili ništa konkretnih preporuka. A još pogotovo jer mora biti iz trgovine tj. recentne ponude.

Mislim da je najbolje pogledati po cjenicima/web stranicama što se u HR trenutno takvog nudi, pa se uputiti u lagani obilazak hifi dućana. Tko daje na slušanje, ili barem slušanje u dućanu, taj će vjerojatno i prodati. ili tko daje najveći popust, što bi rek'o SND haha

-------------

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 11:29

A još pogotovo jer mora biti iz trgovine ...

ja ću krepat...haha

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 12:15

-------------

Objavio: Šokrat
Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 12:19
Sa zanimanjem pratim ovu temu jer se nalazim u gore-dolje identičnom položaju. Naime, također imam RC10 i prebacio sam se u nešto veću sobu i nestalo je, hm, "sape". Također gledam nove zvučnike, i također mi je cjenovni razred tu negdje. Živo me zanima kako će završiti. Imao sam pokušaj sa subwooferom, pa me nije bacilo iz cipela. Razmišljao sam o malko "većim" standmountima, tipa KEF R300 ili Revel Concerta 2 M12, koji trenutno koštaju u kunu isto (7990kn). Bumo videli, rekli su slepi. :-) Tijekom opetovanih pokušaja spoznaje, ono što me dovelo do očaja je porazna činjenica da ultrajeftikaner sustav na kojem slušam glazbu na poslu zvuči osamnaest puta bolje zbog prostora. Naime, na poslu je svod izveden u formi tzv. "čeških kapa", što u stanu ne mogu postići da se postavim na glavu. Smilek

-------------
Écoute les orgues, Elles jouent pour toi, Il est terrible cet air-là , J'espère que tu aimes, C'est assez beau non? C'est le requiem pour un con

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 13:05

Ma šala mala pajdo...haha
Uvijek mi smješno kada se ovdje javi netko tko bi, eto, kupio nešto u dučanu a svi graknu i čude se tome ko da je neka hereza...haha

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 14:25
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Za 5-7 tisuća kuna mogu se kupiti dobri samostojeći zvučnici. Naravno da ima boljih ...ali uvijek ima boljih. Čovjek kupuje na firmu i treba račun. Jednostavno je..

Upravo tako, nije prekomplicirano ... 

eh kako sad ubacim još jedan quote .. 

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 14:27
Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

PSB Imagine X1T su oko 6,5 tisuća, Zagreb je, dobiješ račun, a možda se može i poslušati.

Odlično, hvala na info - hm, iako da ne čujem zvučnike ( pa da su i za laptop ... ) nikako nije opcija ( i nisam prezahtjevan, 20-ak minuta sa moja dva CD-a  i znam - ono što ne bih i puno brže ... paušalno govorim )

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 14:43

Pošto se očito ne radi o 20m2 efektivnog prostora nego manje (nisam skužio koliko, ali nebitno) i ako čovjek kaže da mu (isprobano) zvučno pašu tako mali zvučnici, onda tu samostojeći nemaju što tražiti.

Eto za sada od samostojećih sigurno ću poslušati tvoju preporuku ( eh sad, baš da standmounti moraju biti ''mali'' SF Extrema ( ekstreman primjer ali nije baš da su jako rijetko rješenje, dobro nisam upoznat sa zajednicom foruma ... doduše za ove pare koje imam, doista budu i mali  da  .. )

Problem je samo što su takva rješenja vrlo rijetka među audiofilima, pa će biti malo ili ništa konkretnih preporuka. A još pogotovo jer mora biti iz trgovine tj. recentne ponude.

Recentna ponuda - može i iz SH - ali dućan naravno, za sada znam jedino za Božu na Vrbiku i Planet audio ( oni malci ) - za dalje molim info  ( već dosta dugo nisam aktivan po pitanju dućana )

Mislim da je najbolje pogledati po cjenicima/web stranicama što se u HR trenutno takvog nudi, pa se uputiti u lagani obilazak hifi dućana. Tko daje na slušanje, ili barem slušanje u dućanu, taj će vjerojatno i prodati. ili tko daje najveći popust, što bi rek'o SND haha

obrva   dobar ali ( za popust )  upravo sam i povisio budžet  cool     ovisi što mi se svidi ( baš gledam AE nekad su se zvali - ajme zablokirao već, ae1  - classic ili  ?? - i sada su aktivni  placo  )
a da barem - bez da ih počujem u kratkom miru u dućanu ( ozbiljno - ne bih kupio ni zvučnike za PC, ok imam bolje pa nije bilo teško ljudima pustiti mi koju minutu )
stoga please napomenite u kojem dućanu ne mogu ni barem počuti u dućanu da ne gubim vrijeme

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 14:45
ajme loš sam u citaranju i uopće s forumskom obradom 
sorkajte

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 14:58
I nakon konzultacija sa računovodstvom - povisio sam limit na 8 - 9  ( sa max 10tk ... e sad ako me neki osvoje a koštaju 10,900 ... mora se negdje granica povući )
iako, mogu mi se svidjeti i od 6,5 a da mi skuplji ne legnu uglavnom nije toliko limit novac koliko ono što mi se svidi, i to je to  ( i ne brinite neću dugo počujavati  haha   - zadnji sajam u Zagrebu, točno sam znao gdje bih se zadržao i ... [ tada nisam imao u planu kupiti zvučnike, barem ne u ovo vrijeme ]

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 02.kolovoz.2018 u 15:07
Originalno postano od strane člana: Šokrat Šokrat napisao:

Sa zanimanjem pratim ovu temu jer se nalazim u gore-dolje identičnom položaju. Naime, također imam RC10 i prebacio sam se u nešto veću sobu i nestalo je, hm, "sape". Također gledam nove zvučnike, i također mi je cjenovni razred tu negdje. Živo me zanima kako će završiti. Imao sam pokušaj sa subwooferom, pa me nije bacilo iz cipela. Razmišljao sam o malko "većim" standmountima, tipa KEF R300 ili Revel Concerta 2 M12, koji trenutno koštaju u kunu isto (7990kn). Bumo videli, rekli su slepi. :-) Tijekom opetovanih pokušaja spoznaje, ono što me dovelo do očaja je porazna činjenica da ultrajeftikaner sustav na kojem slušam glazbu na poslu zvuči osamnaest puta bolje zbog prostora. Naime, na poslu je svod izveden u formi tzv. "čeških kapa", što u stanu ne mogu postići da se postavim na glavu. Smilek

Što je ''sape'' ?
Moji sada imaju Pearless drajvere i nije više ''isti zvučnik'' i svakako bolji od originalnih - no oduvijek sam znao da želim jednostavno bolje i evo prilike.
U mojoj sobi nisam primjetio ekstremne nepravilnosti akustike - ( tek budem placo  sa novim zvučnicima  LOL  )

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Objavio: Šokrat
Datum objave: 03.kolovoz.2018 u 15:53
"Sape" bi doslovno značilo daha. Dakle klasičan problem premalih zvučnika za preveliku sobu. Stvar funkcionira samo "izbliza", čim se malo udaljim zvučna slika se raspadne. Kako ne baratam prikladnom audio terminologijom, opisujem tako, zdravo seljački. :-) Dovukao sam neki dan trosistemce za probu, i nije valjalo. Mislim ti probni zvučnici nisu valjali, a bome i soba je zapravo za drek. Tako da, pikam pikam, pa možda i nabodem. :-) Inače, za moj pojam RC10 su posve dobri zvučnici za manje prostorije. Naravno, to više govori o cjenovnom razredu u kojem se udobno krećem nego o kvaliteti samih zvučnika. glup   

-------------
Écoute les orgues, Elles jouent pour toi, Il est terrible cet air-là , J'espère que tu aimes, C'est assez beau non? C'est le requiem pour un con

Datum objave: 04.kolovoz.2018 u 01:12
Shvaćam za ''sape''  ( :- ))  i koristio sam sintagmu ''bez daha'' ). Meni udaljenost i nije problem budući da sam rijetko imao sobe sa pozicijom slušanja izvan 2 - 3 metra ( zato i sada tražim zvučnike za što je moguće bliže zidu, ako im treba 1,5 m da dišu kako spada nije to za mene ... i drugi tu žive a slušaonu za sada iliti svoj brlog nemam). I sadašnja soba je prilično prilično puna stvarima i ormarima i doista se doima manja nego je  ( kroz mjesec dana ide i radikalni prerazmještaj i smanjenje stvari tako da ću za nove imati i više prostora za igru s pozicijom). I budući da dosta vremena slušam navečer ili već u noći važno mi je da i na malim glasnoćama svira pristojno  ( a bogme pokatkad volim itekako rasfrljiti poslijepodne    da  cool  ).
Meni su za uloženo rc10 odlični - i jako volim da je zvučnik ''pošten'', ne pretvara se da nešto može što gabariti (ili kvaliteta jedinica) jednostavno ne mogu.
Ah pa pikanje je često neizostavni dio igre, moje prve ''ozbiljnije''  ( kao raniji jako fini Grundingovi nisu bili ''ozbiljni'' i Dualov gramofon, također birano ipak ... )  sam promijenio nekoliko puta dok nisam našao što mi posve odgovara, i cjenovni razred je bio još niži  mig

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Objavio: goran st
Datum objave: 05.kolovoz.2018 u 20:53
Igrom slucaja prije par dana poslusah u Dobrom Zvuku male Audiovector QR1 standmounte koji ulaze u budget,moram priznat da su me bas odusevile sa detaljnim i otvorenim zvukom.Ako imas vremena zaleti se u trgovinu i poslusaj!

http://www.stereolifemagazine.com/reviews/item/1256-audiovector-qr1" rel="nofollow - https://www.stereolifemagazine.com/reviews/item/1256-audiovector-qr1

-------------
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Datum objave: 05.kolovoz.2018 u 22:22
Odlično, puno hvala na prijedlogu, baš me zanimaju,
je li to ovaj  Dobar Zvuk  ?     http://www.dobar-zvuk.hr/proizvodi/zvucnicke-kutije-22/  " rel="nofollow - http://www.dobar-zvuk.hr/proizvodi/zvucnicke-kutije-22/   ;
više puta su mijenjali lokaciju u Zagrebu pa za ovu nisam ni znao.

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 06.kolovoz.2018 u 09:41
http://mediaaudio.hr/category/proizvodaci/audiovector/ http://mediaaudio.hr/category/proizvodaci/audiovector/" rel="nofollow - Link

-------------

Datum objave: 08.kolovoz.2018 u 15:05
Za preporuku su i ATC scm7 V3 ili scm11 V2.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 08.kolovoz.2018 u 21:12
Hvala - ATC scm7  sam imao u vidu 
( zapravo toliko dugo čitam o scm11 i njih sam malko počuo ... bilo je to nešto za što sam ozbiljnije zastao - sada vidim i cijenu od 12tk ... ) ipak budući da od njih ( Intek ) već uzimam jedan fini uređaj svakako ću ih počuti 

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 08.kolovoz.2018 u 21:36
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Za preporuku su i ATC scm7 V3 ili scm11 V2.

Top zvucnici,ali ipak mislim izvan budgeta!
Jedino SH ali to tesko jel se kupuje na firmu!

-------------

Datum objave: 09.kolovoz.2018 u 09:23
Koji je buđet? Mislim do 10tke. Sedmica stane svakako.

-------------

Datum objave: 09.kolovoz.2018 u 14:14
Točno točno  ( doista si čitao ove kobasice od postova  Respect)
max je do 10 tkn -  za cijene im uopćeno piše da su okvirne i podložne tečajnim razlikama - nisam našao, imaju li distributera u Zagrebu ( ili se zaletim do Koprivnice ) ?

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Objavio: spacelab
Datum objave: 11.kolovoz.2018 u 14:30
imaš ovdje zvučnike na akciji

http://www.sigma-audiokoncept.hr/topPonude.html" rel="nofollow - http://www.sigma-audiokoncept.hr/topPonude.html

Datum objave: 12.kolovoz.2018 u 14:02
Hvala - ostvario već kontakt s njima, Revel i Kef su mi zanimljivi ( PSB se doista ne sjećam da sam ikada nasluhnuo pa me možda iznenade ),
fini popis kandidata je napravljen - i čim popuste obaveze krećem u preslušavanje

-------------
Tko sluša zlo ne misli

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 13.kolovoz.2018 u 23:36
ATC, PMC, Proac, Revel su redom odlične firme, i imaju nešto zajedničko-rade dosta neutralne zvučnike. Bar ono što sam imao priliku čut od njih. Svaka čast na odabiru užih kandidata.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net