Ispiši stranicu | Close Window

Kvar pojačala i zvučnici

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14899
Datum ispisa: 12.studeni.2018 u 19:49
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Kvar pojačala i zvučnici
Objavio: sinisa051
Tema:: Kvar pojačala i zvučnici
Datum objave: 30.listopad.2018 u 21:28
Pozdrav,
trebao bi pomoć.
Naime, nakon glasnijeg slušanja desio mi se kvar desnog front kanala AV receivera.

Komponente:
AV receiver Denon AVR-2313 (7x105W 8Ohm - 20Hz-20kHz 0,08% THD, 7x135W 6Ohm - 1kHz 0,7% THD)
Front zvučnici: Monitor Audio Bronze BR5 (120WRMS, 6 Ohm)
Surround zvučnici: Monitor Audio Bronze BR2 100W RMS, 6 Ohm
Centar: Monitor Audio Bronze BR-LCR 100W, 6 Ohm

Godinu sam dana slušao BR2 zvučnike na front kanalima, i kod glasnijeg slušanja nije bilo problema.

Napokon sam uspio snimiti impedanciju BR5 zvučnika mjernom metodom prema linku http://www.audiologs.com/ozrenbilan/imp.htm" rel="nofollow - http://www.audiologs.com/ozrenbilan/imp.htm , koristeći CD sa samplovima umjesto generatora frekvencija.

Zvučnici se čine OK. Karakteristike na linku.

https://www.dropbox.com/sh/7p2jmqet4c0a9ji/AAB_t4Nf22Yxxb6u78_75kNba?dl=0" rel="nofollow - https://www.dropbox.com/sh/7p2jmqet4c0a9ji/AAB_t4Nf22Yxxb6u78_75kNba?dl=0

Koji su mogući načini rješavanja ovoga problema?
Mogu li se neki od kanala iskoristiti radi dobivanja veće snage za front zvučnike?
S obzirom da AV receiver ima preout-e da li se može koristiti dodatno pojačalo za BR5 zvučnike? Prijedlog.
Ako bi se mijenjao receiver, koliku snagu novoga tražiti? Prijedlog.

Hvala unaprijed na odgovorima.
Pozz,
Siniša.

Odgovori:
Objavio: Gašo
Datum objave: 30.listopad.2018 u 23:46
Pa što nije najlogicnija opcija popravak receivera?

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 31.listopad.2018 u 02:28
Haha, nisam računao na ovakav odgovor.

Naravno da sam popravio receiver, ali je frka da opet ne vrisne budem li slušao na BR6 zvučnicima.

Prema preporuci servisera sam provjerio zvučnike, također i snimio impedanciju radi dodatne provjere.
U međuvremenu slušam slabije zvučnike BR2 na front kanalima, ali bi volio vratiti jače zvučnike BR6.

Ostala pitanja i dalje stoje.

Hvala na pokušaju :)

Pozz,
Siniša.

Objavio: Edison
Datum objave: 31.listopad.2018 u 09:52
Impedancija zvucnika ti pada do 4 Ohma, sto je najnormalnije za zvucnike deklarirane kao 6-omski. Trebao bi snimiti i impedanciju BR2 zvucnika, ali vjerojatno bi bila slicna ovoj snimljenoj.

Pojacalu je sasvim svejedno spojio ti BR2 ili BR5 na njega. Tu ti nije problem. Zasto je jedan kanal pregorio, to je pitanje. Gotovo sigurno nije radi zvucnika.

Zvucnik je pasivni element i on nema snagu, tako da ti trenutno ne slusas "slabije zvucnike". Slusas zvucnike koji mogu podnijeti malo manju snagu, deklariranih 120W i 100W je prakticki isto. Ako ti veci zvucnici nemaju vecu osjetljivost (iskoristivost) od malih, nece ti glasnije svirati, jedino ces imati nesto vise basa.

Ne znam koje ti je rjesenje problema. Mozes kupiti boji i jaci receiver. Gledas sto kvalitetniji i sto jaci, naravno do cijene koju mozes priustiti.

Datum objave: 31.listopad.2018 u 10:44
Hvala na odgovoru.

Snimio sam impedancije oba zvučnika. Na linku.

https://www.dropbox.com/s/pdhz67u8k49qjia/Photo%2031-10-2018%2C%2010%2024%2015.jpg?dl=0" rel="nofollow - https://www.dropbox.com/s/pdhz67u8k49qjia/Photo%2031-10-2018%2C%2010%2024%2015.jpg?dl=0

Dosta sam istraživao na youtubu gdje audiofili kritiziraju proizvođače i deklariaciju snage AV receivera tako da nisam siguran što kupiti. Jači receiveri su dosta skuplji, imaju opcije koje mi ne trebaju, a razlika u snazi po kanalu nije velika.

https://www.youtube.com/watch?v=B3WnqkxtMug" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=B3WnqkxtMug

Pozz,
Siniša.

Objavio: Doomsday
Datum objave: 31.listopad.2018 u 11:11
Siniša, ako ti je surround sekundaran a stereo primaran, traži najpovoljniji, možda i polovni, HT rec koji ima sve što trebaš, ali ima i PREOUT za Front L&R kanale...

Nakon toga, traži integrirano stereo pojačalo koje ima direct/pass-through ulaz i koje možeš preklapat sa direct na klasično integrirano korištenje... Prednje zvučnike priključiš na stereo integrirca, a front preout sa HT rec-a na direct ulaze od integrirca...

Na taj način, sve stereo izvore možeš prikočat na stereo pojačalo, i slušat glazbu sa izgašenim HT rec-om koji neće imat ama baš  nikakvog upliva u zvuk... A kad gledaš nešto, prebaciš integrirca na direct i onda je on samo pojačalo snage za front kanale HT rec-a...

Tako predpojačalo od HT rec-a nema nikakav upliv na stereo glazbu... OK, nema mogućnosti koristiti sub za stereo, ali ti zvučnici bi trebali biti dovoljno veliki da im niti ne treba sub...

Druga opcija je slična, ali pretpostavlja kako je predpojačalo HT rec-a dovoljno dobro, pa se tako svi izvori spajaju na njega, front preout se tada može spojiti  na neko stereo  izlazno pojačalo snage, ili dva monobloka, na to se spoje prednji zvučnici, i to je to...

Prednost je što se može u stereo dodati i sub, ako se želi i  ako to  software od  HT rec-a može odradit  inteligentno za stereo glazbu... Nedostatak je što se i za stereo izvore koristi predpojačalo od HT rec-a, a to je najčešće lošije izvedeno od predpojačala u stereo integrircima, ali ako nekoga zadovoljava, i to je legitiman izbor...

Koji HT rec, koje integrirano stereo pojačalo, ili stereo izlazno pojačalo snage ili dva monobloka, to je već široko pitanje... Bitno je da HT rec OBAVEZNO ima preout izlaze za Front kanale, ako se ide na integrirca da ima switchable direct ulaz, a ako se ide samo na pojačalo snage, tu je izbor stvarno širok...

Sa srećom, pomalo, promisli, razgledaj opcije, pa kreni polako u realizaciju...

smijeh

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Datum objave: 31.listopad.2018 u 14:31
Hvala na opširnom odgovoru.
Znači meni je najinteresantnija druga opcija. Znači imam av receiver s preout-ima, želim dodati nekakvo pojačalo koje će goniti zvučnike BR5, ne želim ulagati u novi i jači receiver. U biti sve ovisi o tome koliko takvo pojačalo košta.

Može li tu kakva pomoć šta bi se moglo uzeti u razmatranje, a da ima dovoljnu snagu goniti BR5, kada zatreba i glasnije svirati.

Pozz,
Siniša.

Datum objave: 31.listopad.2018 u 16:46
Pa sad, evo jedan po meni odličan primjerak koji će ti dati ogroman 'headroom', tj. zalihe snage za bilo kakve peak-ove glazbe ili filmova, a sonično čisto sumnjam da je išta lošiji od bilo kojeg 'normalnog' HT rec-a na prednjim kanalima...

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojacala/behringer-a-500-izlazno-pojacalo-oglas-26261090" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojacala/behringer-a-500-izlazno-pojacalo-oglas-26261090

Rabljeni, možda nije niti zadnja cijena, nazovi, vidi... Bitno za pojačalo snage je da nije prestaro, da nisu iznutrice 'skuhane', a ovaj je samo godinu dana star, i ako je ispravan, to je to...

https://www.audiopro.hr/proizvod/behringer-reference-amplifier-a500?idPro=1153" rel="nofollow - https://www.audiopro.hr/proizvod/behringer-reference-amplifier-a500?idPro=1153

Malo ga ovde možeš vidjet i iznutra...

https://www.youtube.com/watch?v=kePDYMySh7o" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=kePDYMySh7o

Tu više ne bi smjelo bit problema sa snagom... Nije bitno što je pojačalo snažno, ne moraš ga pojačat do kraja, pretpostavljam kad budeš uštimava sa ostatkom zvučnika koji se napajaju iz HT rec-a da niti nećeš morat ići preko pola ili manje...

Bit je u tome da to pojačalo ima snage i za jači 'creshendo' pa 'fortissimo' koliko god dugo trajao...

mig

-------------

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 31.listopad.2018 u 17:15
Jednostavno je. Treba malo manje "točiti" receiver i biti će sve u redu. AV receiveri obično imaju manje snage nego što je deklarirana a pogotovo kada ih treba rasporediti na sve kanale.
Kada se pretjera nema jamstva da neće nešto crknuti kakav god receiver bio ispred. Drugi puta će možda pregoriti zvučnici...

i da...dao bi se kladit da je na tonskim kontrolama bas "podebljan". Smanjiti....haha

Datum objave: 31.listopad.2018 u 17:22
Čovječe ti si čudo!
Lajkam post do plafona.

Sviđa mi se ovaj monster od pojačala! Izgleda robustno i moćno. Cijena pristojna. Tip na youtubu ga samo hvali.
Zovem tipa...

Pozz,
Siniša.

Datum objave: 31.listopad.2018 u 17:32
Hvala na reply-u.
U biti ne volim pretjerivati, ali došlo mi je.
AV rec je radio na 80% volumena kad se desio kvar. Ne sjećam se da li su radili samo 2CH (fronti) ili 5CH.

Receiver nema tonske kontrole.
Digitalno je bio podešen cijeli sustav uz pomoć Audysseya.

Pozz,
Siniša.

Datum objave: 31.listopad.2018 u 17:54
Ne znam što je 80% volumena no pretpostavljam da je pot bio blizu "daske". To znači da je pojačalo bilo odavno u klipingu. Nije maksimum tamo gdje na pojačalu piše max..Može on biti puno prije i na 11, 12 sati...

Datum objave: 31.listopad.2018 u 18:40
Digitalna je kontrola volumena. Bilo je blizu 80 od maksimalnih 100. Ptpostavljam da je to 80%.

Imao sam prije japanskog Denona i nije bilo problema kod glasnijeg slušanja. Ovi su noviji, osim top modela, svi kinezi.

Pozz,
Siniša.

Datum objave: 31.listopad.2018 u 18:54
Hmmm...

Kad malo bolje razmislim, trebalo bi pojačalo snage stavit na 100%, oba kanala, a predpojačalo HT rec-a će ga pobudit i 'uzet' snage koliko bude trebalo...

Valjda...

proteza

-------------

Datum objave: 31.listopad.2018 u 19:18
Uglavno i najcesce, velikim slovima.

AV receiveri su naprave pune kompromisa, svjesno napravljenih, kako bi u jednu kutiju stalo sve što zabavlja jedan dio kupaca.

Cak i najbolji receiveri ne mogu izdražati duže vrijeme deklarirane snage i ostale specifikacije, nema prostora za to.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 01.studeni.2018 u 01:48
Originalno postano od strane člana: sinisa051 sinisa051 napisao:

Digitalna je kontrola volumena. Bilo je blizu 80 od maksimalnih 100. Ptpostavljam da je to 80%.

Imao sam prije japanskog Denona i nije bilo problema kod glasnijeg slušanja. Ovi su noviji, osim top modela, svi kinezi.

Pozz,
Siniša.

A je...more bit...
Pojačalo ima 105 W a kada digitalna kontrola kaže da je na 80 (od 100) onda to znači da na svaki zvučnik ide 84 w kontinuirano (što je 80% od 105w) bez obzira na sve. Fakat ne kužim kak je to moglo crknut a zvučnici daju 120W. Slušaš gitaru 84W, slušaš bubanj 84w, slušaš Severinu 84w, slušaš veliki orkestar 84w. Moram si ja nabaviti takvo pojačalo. Sviđa mi ta digitalna kontrola. Močno...

Datum objave: 01.studeni.2018 u 09:30
Drazene a sto se ti zivciras sto ljudi nisu educirani u tim stvarima?

Ocito forum nije uspio jer bilo koji post koji to objasni nestane u masi drugih, knjige za novopecene ne postoje (Rupic bi trebao napraviti reizdanje), casopisi su potpuno zakazali, a audiofil klub je kao udruga za promicanje tehnicke kulture prilicno zakazao po pitanju tehnicke kulture.

-------------

Datum objave: 01.studeni.2018 u 10:03
Ko se živcira?
Ja samo oću novo pojačalo..proteza

Datum objave: 01.studeni.2018 u 11:51
Dečki hvala na komentarima unatoč pokojem sarkazmu.

Ako imate još koji prijedlog pojačala snage za fronte ili za FR, FL i C volio bi čuti, a da nije preskupo.
Na youtubu vidim da je to pravilo kod jačih HT sustava.

Pozz,
Siniša.

Objavio: zed_alive
Datum objave: 01.studeni.2018 u 12:32
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Drazene a sto se ti zivciras sto ljudi nisu educirani u tim stvarima?

Ocito forum nije uspio jer bilo koji post koji to objasni nestane u masi drugih, knjige za novopecene ne postoje (Rupic bi trebao napraviti reizdanje), casopisi su potpuno zakazali, a audiofil klub je kao udruga za promicanje tehnicke kulture prilicno zakazao po pitanju tehnicke kulture.

What's the use of dyin', if you don't die tryin'

haha

Objavio: kuzma
Datum objave: 01.studeni.2018 u 21:40
Imam kombinaciju BR6 i Denon PMA 1510AE.
Vrlo dobro pojačalo,ali slušam na 9 sati max.
Pri većim glasnoćama također ulazi u clipping.
Neznam koliko dođu ovi noviji modeli (mislim 8-9000 kn).
Uglavnom zadovoljan sam zvukom u prostoru od cca 15m kvadratnih.
Pojačalo je made in Japan,a kakvi su ovi slabiji modeli proizvedeni u Kini neznam.

Datum objave: 01.studeni.2018 u 21:48
Zaboravio sam napomenuti da sam imao aktivne zvučnike Dynaudio Xeo koji nisu ulazili u clipping ni na max.inputu od 50w.
Radilo se o D klasi pojačala.
Možda bi valjalo razmislit o nekakvom stereo pojačalu istog ustroja.
Nuforce je radio takva pojačala među ostalim.

Datum objave: 02.studeni.2018 u 11:01
Ovo postaje sve beznadnije haha

-------------

Datum objave: 02.studeni.2018 u 17:27
Čini se da japanska pojačala, za razliku od kineskih, ne idu u kliping. Na japanskim ima digitalni prekidač klipinga...haha

Datum objave: 02.studeni.2018 u 18:24
Nigdje ja nisam naveo da japanska pojačala ne ulaze u kliping u odnosu na kineska,odnosno ona proizvedena u Kini.
Molim da prvo pročitate što je napisano.
Koliko ja vidim čovjek sluša glazbu na velikim glasnoćama pa sam mu sugerirao da proba nešto u d klasi,ne mora nužno bit stereo pojačalo,može i neki bolji receiver.
Govorim iz vlastitog iskustva s xeo aktivnim zvučnicima.
Klipinga kod njih nema ni na max.glasnoći.
Kakva su pojačala u d klasi neznam jer nisam probao.

Datum objave: 02.studeni.2018 u 20:17
Aktivni zvučnici kao prvo imaju optimizirana pojačala za snage koje imaju smisla u zvučniku kojeg pogone a još k tome aktivni zvučnici imaju limitere koji ne dopuštaju da se narinutim signalom pređe prag koji vodi u kliping, odnosno distorzije koje ionako ničemu ne koriste.

Kod ovlaš odabranih odvojenih kompleta pojačalo-zvučnik toga nema, a vlasnik je taj koji bi zdravim razumom trebao detektirati da je navrnuo preglasno i da sluša buku i distorzije. Ako to izostane ništa pod ovim nebom neče ga sprečiti da s vremenom skuri zvučnike i pojačalo.

Druga stvar, dajte molim vas shvatitie da u reprodukciji glazbenog materijala nema definiranog stalnog signala pa s time niti snage koju zvučnik traži od pojačala, dakle nema tu nikakvih 50W, vec se radi o tome da se u jednom djeliću vremena dogodi trzena snaga od 0.1W a u drugom moguće i 100 ili više W, ovisno o glazbenom materijalu i tako bezbroj puta u minuti .

-------------

Datum objave: 02.studeni.2018 u 20:37
Hvala na objašnjenju,nismo svi tehnički potkovani ali smo spremni naučiti.
Što se tiče mog sistema znam koji su mu limiti što se glasnoće tiče.
Usput zanima me gdje bi se mogla nabavit knjiga g.Rupića ili ako neko ima u pdfu da mi pošalje na pm.

Objavio: George
Datum objave: 02.studeni.2018 u 21:11

Druga stvar, dajte molim vas shvatitie da u reprodukciji glazbenog materijala nema definiranog stalnog signala pa s time niti snage koju zvučnik traži od pojačala, dakle nema tu nikakvih 50W, vec se radi o tome da se u jednom djeliću vremena dogodi trzena snaga od 0.1W a u drugom moguće i 100 ili više W, ovisno o glazbenom materijalu i tako bezbroj puta u minuti .
Gašo, nisi popuno u pravu. Što ako čovjek sluša modernu glazbu tipa Black Keys, Arctic Monkeys....i sve te ostale moderne bandove od pridjeva i imenice, čija glazbe ima potpuno kontinuriani signal, bez ikakvog dinamičkog raspona, gdje vu metri nepomično stoje na mjestu, a sama glazba i dok se tiho sluša zvuči kao kliping. Dok se takva glazba poglasni, to opterećuje pojačalo sa potpuno  kontinuiranom snagom, zvuči kao kliping i ne može se uopće razlikovati da li klipa glazba pod normalno ili pojačalo rikava.

Datum objave: 02.studeni.2018 u 21:26
Zato kod mene pot stoji na 9h

Datum objave: 02.studeni.2018 u 22:28
Oke, ako je ta glazba toliko dinamički iskomprimirana da zvuči ko ruzicasti šum... onda ukupno i prosjecno vuće više energije.

-------------

Datum objave: 03.studeni.2018 u 12:42
Originalno postano od strane člana: kuzma kuzma napisao:

Koliko je to vata?

Objavio: catalyst
Datum objave: 03.studeni.2018 u 15:18
Moj savjet,tko hoće vidjeti wate,nabavi Mcintosh,pa na vumetrima vidi kako to fercera,i ne zakuri zvučnike-kako je Gašo lijepo objasnio.Naš narod kaže-bez k se ne ide na vjenčanje,Kompromisi dovedu do ovoga o čemu se ovdje raspravlja..Pa sve izleti,gdje ne bi trebalo.

-------------
Nosce te ipsum

Datum objave: 03.studeni.2018 u 15:22
Pojma nemam,samo znam da između recimo 8-12h radi najbolje.
Ispod je pretiho,a iznad počinje distorzija.
Meni sasvim dovoljno pot rijetko kad diram osim ako je neki stariji cd iz pre-loudness ere,onda pojačam malo.
Ove novije snimke,mislim na rock glazbu,ionako imaju prosječni DR oko 5.
Također i remasteri starijih naslova imaju nizak DR.

Objavio: Apparatus
Datum objave: 03.studeni.2018 u 17:17

Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Koliko je to vata?
0,2 - 0,5W. Možda.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 03.studeni.2018 u 17:28
Originalno postano od strane člana: catalyst catalyst napisao:

Moj savjet,tko hoće vidjeti wate,nabavi Mcintosh,pa na vumetrima vidi kako to fercera,i ne zakuri zvučnike-kako je Gašo lijepo objasnio.Naš narod kaže-bez k se ne ide na vjenčanje,Kompromisi dovedu do ovoga o čemu se ovdje raspravlja..Pa sve izleti,gdje ne bi trebalo.
Zapravo ne znam za audio pojacalo koje na bilo kakvim metrima pokazuje realne wate, pogotovo je to nemoguce na instrumetima s kazaljkom jer su fizicki inertni, tako da i Mek ispada. Osim toga niti jedan taj metar ne ne radi na principu mjerenja (I=U/Z)xU. Dakle vecina samo mjeri izlazni napon na pojacalu, sto nema veze sa realnom snagom.

Ti metri su vecinom zbog šminke.

-------------

Datum objave: 03.studeni.2018 u 18:32
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Koliko je to vata?
0,2 - 0,5W. Možda.

Lako je tako...haha

Datum objave: 03.studeni.2018 u 19:16

Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Koliko je to vata?
0,2 - 0,5W. Možda.

Lako je tako...haha

A kad sam kupovao prvo pojačalo mislio sam da mi ni 2×100w neće bit dovoljno.

Datum objave: 03.studeni.2018 u 21:07

Zapravo ne znam za audio pojacalo koje na bilo kakvim metrima pokazuje realne wate, pogotovo je to nemoguce na instrumetima s kazaljkom jer su fizicki inertni, tako da i Mek ispada. Osim toga niti jedan taj metar ne ne radi na principu mjerenja (I=U/Z)xU. Dakle vecina samo mjeri izlazni napon na pojacalu, sto nema veze sa realnom snagom.

Ti metri su vecinom zbog šminke.
Znao sam da ćeš ti tako odgovoriti,no ja sam u postu mislio na nešto sasvim drugo.Zvučnik mi je nominalno 150 w sinusa,Mek 200(tako kažu).Kada ti šminkerski vumetri pokazuju 20w snage ruši se soba i ne idem ,niti slušam preko toga.Nemam 20 god da izbijam bubrege susjedima i sebi,niti vidim smisla u preglasnom slušanju(osim kada se nacugammig)

-------------
Nosce te ipsum

Datum objave: 03.studeni.2018 u 22:40
I, šta smo naučili iz topica?

Datum objave: 04.studeni.2018 u 09:32
Catalyst a sto sam ja krivo napisao a da nije istina?

Osim toga zvucnici nemaju snagu, po 354 puta, jedno sto imaju je ono sto im narines na buksne. Osim toga glasnoca ne ovisi o snazi nego o iskoristivosti samih zvucnika, udaljenosti zvucnika od slušatelja, velicini i akustici sobe..

-------------

Objavio: Kale.v.2.0
Datum objave: 04.studeni.2018 u 10:47
Hebate Gaso sta znas komplicirat….
Prvo o wat metrima na audio pojacalima;  pa normalno da je skroz nepotrebno imati power metre sa vrhunskom preciznoscu, pa ne mjere snagu od nuklearnog reaktora, pa ako je slabo izmjere moze se desiti lancana reakcija u reaktoru! Ti power metri obavljaju svoju svrhu, da korisnika upozore kad su moguci problemi s klipingom, jer mozda koriste zvucnike slabe efikasnosti, pa ze korisnik zna zaletiti.
Sansui BA-F1 cak ima i crvenu lampicu ispod crvene skale na power metru koja se pali kod klipinga (posebno se podesava njena aktivacija). I moram priznati, iako BA-F1 koristi kazaljke, skupa sa tom lampicom to radi odlicno! A sad ako ne registrira kliping u 6 us njegovog trajanja… zapravo je to big problem!
A sto se tice snage zvucnika, daj vise ne filozofirajte (ni ti ni drugi)! Znamo da je zvucnik pasivni potrosac, pa sto! Ima deklariranu snagu, i to svaki! Po tome ni npr. zarulja sa zarnom niti nije se smjelo kazat da je npr 75W, jer i ona je pasivni potrosac samo (mreznog napona u njenom slucaju).
Zapravo nekad znas mlatiti praznu slamu!
Ja cu i dalje koristiti pojam da moj zvucnik je deklarirane snage 130 W  i svi ce me razumiti….

Datum objave: 04.studeni.2018 u 10:56
Evo jedan primjer mnogo loseg power metra haha

Objavio: ilimzn
Datum objave: 04.studeni.2018 u 12:11
Napomena, da se ne zaletavamo:
Probaj 130W na 3kHz pa vidi koliko ce trajat zvucnik deklarirane snage 130W.

Datum objave: 04.studeni.2018 u 12:34
Opet sve po starom. Najbolje zatrt cinjenice jer ja kompliciram iako sam napisao kako stvari stoje.

Kale, molim te, popuj nekom drugom. Nismo zajedno ovce cuvali, a iako ne znas dalje i sire od Sansuia i radit nauku oko toga, i sam si mogao vec nauciti kako stvari funkcioniraju.

-------------

Datum objave: 04.studeni.2018 u 12:38
Originalno postano od strane člana: ilimzn ilimzn napisao:

Ma imenjace! Pa necemo sada vaditi rijeci (brojke) iz konteksta recenog....
Govorio sam opcenito o filozofiranju da zvucnik nema snagu, doslovno nema, ali od kada je HiFija govorilo se o watima na zvucnim kutijama, i svi su razumili o cemu se readi,
Ima nekog vremena ovdje se pocelo tirati mak-na-konac da zvucnici nemaju snagu... pa sam se na to nadovezao.
Kada sam onako ovlas kazao da su moji zvucnici 130W deklarirane snage, sigurno nisam mislio da cu ih ganjati sa sinusnim signalom velicine (ekvivalentu) 130W u trajanju od nekoliko minuta da bi dokazao da mogu podnit 130W...

i BTW, pojma nemam koje su deklarirane snage moji zvucnici, jer mi taj podatak nije toliko vazan, ovo sam kazao onako... da se slikovito izrazim.

Datum objave: 04.studeni.2018 u 12:42
BTW... evo nasao sam... imam EVO2-30, i power handling od 20W do 200W....

Datum objave: 04.studeni.2018 u 12:45

Opet sve po starom. Najbolje zatrt cinjenice jer ja kompliciram iako sam napisao kako stvari stoje.

Kale, molim te, popuj nekom drugom. Nismo zajedno ovce cuvali, a iako ne znas dalje i sire od Sansuia i radit nauku oko toga, i sam si mogao vec nauciti kako stvari funkcioniraju.

Nevjerojatno... argument ti je jak za popizdit... a dobro.... idem cuvat ovce bez tebe... ali ti popuj ovdje koliko hoces!
A sta sam naucio i sta znam o problematici iznesenoj ovdje, ti imas najmanje prava davat ocjenu meni da se razumimo... no... ajd zaustaviti cu se....
Javio vam se covjek sam problemom u ovoj temi, i kao uvjek pomogli ste mu puno! Jedino sta je dobija od vas jest spdanje! Ali zato ljudi i obozavaju se javiti u diskusije ovdje...

Datum objave: 04.studeni.2018 u 13:00
Originalno postano od strane člana: Kale.v.2.0 Kale.v.2.0 napisao:

Ma imenjace! Pa necemo sada vaditi rijeci (brojke) iz konteksta recenog....
Govorio sam opcenito o filozofiranju da zvucnik nema snagu, doslovno nema, ali od kada je HiFija govorilo se o watima na zvucnim kutijama, i svi su razumili o cemu se readi,

Mislim da je moj odgovor bio relevantan, pogotovo u svjetlu prvobitne teme. Kod clippinga (a sto se desava u slucaju kad se 'navine' previse), stvaraju se visi harmonici koji spektar snage pomicu prema visim frekvencijama a deklarirana snaga je mjerena pod uvjetima koji su sve samo ne takvi.
U prevodu: deklarirana snaga je deklarirana pod odredjenim uvjetima. To pravilo i uvjeti su definirani PRIJE nego je dosla era komprimiranih snimaka i opcenito NE vrijedi za teski metal, a pogotovo ne za rad pojacala van normalnih uvjeta rada tipa clipping. Nagledao sam se visokotonaca od 150W koje su spalila pojacala od 30 'malo' glasnije navinuta na tulumu...
Isto tako je zanimljivo da takozvani test CD-ovi sa sinusnim tonovime NE dolaze s upozorenjem da nije nikako zdravo postaviti na 50Hz neku relativno visoku glasnocu i onda prosetati frekvencije do 20k - rezultat toga bi lako mogao biti spaljen visokotonac.
Opcenito do ovakvih problema kao u ovom postu dovode dvije rupe u znanju koje nikako zakrpati.
Prvo, dva puta veca glasnoca = 10 puta veca snaga. Dakle ko ocekuje da ce 'po glasnoci' ili polozaju potenciometra znati kolika je izlazna snaga, taj je u debeloj zabludi. Da stvar bude gora, uho se prilagodjava srednjoj glasnoci pa je tim sansa procjene prakticno nikakva. I na kraju da bude jos gora od gore, vecina nije sposobna slusno prepoznati clipping da im ga nactras na celu pogotovo ako se dogadja u pikovima, do trena kad se pojavi hard clipping, a tada je cesto vec kansno.
Drugo, kod 'normalne' snimke, 90% snage se nalazi u podrucju ispod 500Hz, 10% od 500 do 20k. Razne anomalije, od kompresije snimke do clippinga, pomicu gdje se snaga 'koncentrira' i time sve cise opterecuju srednje/visokotonac koji je dimenzioniran za ovo pravilo 90%/10% (uz rijetke izuzetke).

Sukus price: stvari jesu jednostavne ali nisu trivijalne, pa nemojmo ih svoditi na trivijalno. Vecina korisnika VU metara npr. kompletno previde da su isti logaritamski. Percepcija ide po tom pravilu, ali opterecenje pojacala i zvucnika NE.
Slicna prica kao iPhone X, otporan na vodu, pa se nalio s vodom kad smo se htjeli slikati pod povrsinom. Niste procitali njihovu definiciju 'otpornog na vodu'. Ili, da se vratimo iz analogije, iznenadili bi se kad bi procitali definicuju 'maksimalna snaga' i za pojacalo, i za zvucnik.

Datum objave: 04.studeni.2018 u 13:12
Jos u samim pocetcima bavljenja ovim hobijem, davnih godina naucio sam da slaba pojacala (slaba po snazi) prije mogu unistiti zvucnik (bez obzira na deklariranu snagu zvucnika) nego jaka... bas zbog problema klipinga. Pa ko se zainteresirao za ovaj hobi, valjda to zna....

Ja sam se nadovezao na Gasinu primjedbu o power metrima, i da zvucnik nema snage... zato mi nije bio jasan tvoj post...

I jos nesto... moze se zvucnik unistiti, danasnjom pop komprimiranom glazbom a i orkestralnom glazbom punom dinamike... svaka ima svoje zamke...

Datum objave: 04.studeni.2018 u 13:22
Ja sam kao laik u elektronici,u stvari rekao da momak koji je tražio savjet,treba malo tiše slušati,pa neće imati problema.Iz toga je izašla stručnost(u koju ne dvojim),no ton gašinih odgovora je kao i uvijek beskompromisan .Ja bih samo rekao da me se ne vuče za jezik,jer svatko ima masla na glavi.Pa ću se isključiti iz diskusije u kojoj samo možeš biti izvrijeđan,zato što nisi elektroničar,pa se petljaš gdje ti nije mjesto.

-------------
Nosce te ipsum

Datum objave: 04.studeni.2018 u 13:26

Pokretac teme je trazio odredjena objasnjenja i vecinom je dobio sprdanje... a nitko mu nije bio objasnio zasto polozaj potenciometra mu nista ne znaci za dostizanje max snage pojacala....i evo ovaj tvoj post gore ilimzn, je prvi takav... koji mu moze objasniti ako zeli...
Ne znam samo kako je moj post mogao pokretaca teme dovest u zabludu.
A ona slika power metra kojeg sam postao gore, ako ni sada nekome nije jasno da se radi o logaritamskoj skali... pa sto se tu moze....

Datum objave: 04.studeni.2018 u 13:31

Ja sam kao laik u elektronici,u stvari rekao da momak koji je tražio savjet,treba malo tiše slušati,pa neće imati problema.Iz toga je izašla stručnost(u koju ne dvojim),no ton gašinih odgovora je kao i uvijek beskompromisan .Ja bih samo rekao da me se ne vuče za jezik,jer svatko ima masla na glavi.Pa ću se isključiti iz diskusije u kojoj samo možeš biti izvrijeđan,zato što nisi elektroničar,pa se petljaš gdje ti nije mjesto.

Doktore, znas sasvim dovoljno elektroniku da bez straha i dalje mozes gustat u ovom hobiju!

Datum objave: 04.studeni.2018 u 13:33
Ajd... pozdravljam citatelje ove teme ma gdje bili Hug
Koji me vrag tira da se javim haha

Datum objave: 04.studeni.2018 u 14:12
Ja sam pisao bez da sam ikoga vrijeđao, no uporno se misli da to zelim, i da je to poanta svakog mog posta pa se spusta na osobnu razinu bez potrebe.

Ja sam lijepo napisao da svatko razumije, kako receiveri (pogotovo) nisu dimenzionirani da ispoštuju trajnije deklarirane snage i da bi vlasnik trebao od same buke i izoblicenog zvuka zakljuciti da je pretjerao jer druge zastite nema.

Savjet je ubiti, ne pretjerujte.

-------------

Datum objave: 04.studeni.2018 u 14:29
Kao sto to uvijek biva, s sve vecom komercijalizacijom pada nivo znanja, naime u ljudskoj je prirodi da se stvari pojednostavljuju preko mjere, kao i ljenost da se udje dublje u problematiku makar se radilo o vlastitoj gu**ic... khm, vlastiom novcaniku.
Vecina kupaca kucnih kina nema blage o spomenutim zamkama, niti o manipulacijama koje proizvodjaci izvode sa specifikacijama. 99.8% danasnjih pojacala ne bi prezivjela 5 min u uvjetima koje su redovito morala proci pojacala iz zlatne ere 70ih do 80ih proslog stoljeca.
Koliko je ljudi upoznato s cinjenicom da kad je surround deklariran 7x100W to znaci ne 7 istovremeno kanala, nego jedan po jedan?

Netko bi rekao, proizvodjaci varaju i krivi su. Moje je misljenje da su krivi konzumenti jer im je ocigledno dobro ovako kako je - drugim rijecima, glasali ste ZA cinjenicom da ste kupili.

Datum objave: 04.studeni.2018 u 15:09
Član sam ovog foruma od ne znam više kada i sa savjetima je uvijek bilo isto. Ekipa se javi i traži savjet oko nečega a zapravo želi da im se potvrdi njihovo mišljenje. To u 99% slučajeva bilo da se radi o tehničkom problemu ili uparivanju komponenti. Prvo objasniš na najjednostavniji način lako razumljiv a on po svome, onda objasniš još jednom a on i dalje tjera isto. Što ti je onda preostalo nego okrenut na zajebanciju...hahaBez uvrede..

Objavio: vdem
Datum objave: 04.studeni.2018 u 16:52

Kao sto to uvijek biva, s sve vecom komercijalizacijom pada nivo znanja, naime u ljudskoj je prirodi da se stvari pojednostavljuju preko mjere, kao i ljenost da se udje dublje u problematiku makar se radilo o vlastitoj gu**ic... khm, vlastiom novcaniku.
Vecina kupaca kucnih kina nema blage o spomenutim zamkama, niti o manipulacijama koje proizvodjaci izvode sa specifikacijama. 99.8% danasnjih pojacala ne bi prezivjela 5 min u uvjetima koje su redovito morala proci pojacala iz zlatne ere 70ih do 80ih proslog stoljeca.
Koliko je ljudi upoznato s cinjenicom da kad je surround deklariran 7x100W to znaci ne 7 istovremeno kanala, nego jedan po jedan?

Netko bi rekao, proizvodjaci varaju i krivi su. Moje je misljenje da su krivi konzumenti jer im je ocigledno dobro ovako kako je - drugim rijecima, glasali ste ZA cinjenicom da ste kupili.

Pad nivoa znanja je sasvim normalan. Naime radi se o padu prosječnog znanja. Širenje znači zahvat u populaciju koja je manje zainteresirana i time ima manje specifičnog "znanja".

To ništa ne govori o uskom kvalitativnom vrhu znanja. Taj dio može stagnirati, ostati na nivou ili povećavati znanje... bez uzročno posljedične veze za prosječnim znanjem.

Komercijalizacija ima svoje uplive... ali mislim da ona nije najbitniji uzrok pada kvalitete u odnosu na 80-te već - u zaokretu ka digitalizaciji. 

Prije digitalne ere želje i interesi većine mladih elekroničkih zanesenjaka je bila u analognoj domeni... i iz njih se formirala tehnološka krema. Analogna. Generacije mladih "elektroničara" koje su stasale nakon 80-tih su otišle na digitalnu stranu... tamo se kreirao status, slava, novac. Analognim su se uglavnom  bavili oni koji nisu uspjeli u digitalnom svijetu.

Stara "analogna" elektronika je ostala bez najkvalitetnijih novih ljudi, ideja... što je rezultiralo jako usporenim razvojem.

Da, mislim da razvoj i dalje postoji... i da je ukupno znanje ipak nešto veće nego 80-tih... ali to su mali pomaci u odnosu na potrebno povećanje cijena da bi se opstalo u tehnološkom vrhu.

-------------

Datum objave: 04.studeni.2018 u 17:29

Pokretac teme je trazio odredjena objasnjenja i vecinom je dobio sprdanje... a nitko mu nije bio objasnio zasto polozaj potenciometra mu nista ne znaci za dostizanje max snage pojacala....i evo ovaj tvoj post gore ilimzn, je prvi takav... koji mu moze objasniti ako zeli...
Ne znam samo kako je moj post mogao pokretaca teme dovest u zabludu.
A ona slika power metra kojeg sam postao gore, ako ni sada nekome nije jasno da se radi o logaritamskoj skali... pa sto se tu moze....

Evo SND je dolje rekao nesto dosta bitno, veliki broj ljudi dodje s pitanjem, a ocekuje da odgovor potvrdi ono sto su si zamislili.

Zapravo njegov problem je upravo u prikazanoj logaritamskoj skali. VU metar kojeg si pokazao je vrlo tocan, i sa istom skalom radi i potenciometar - sto je savrseno kad se tice percepcije glasnoce - i tu je zamka, nama je 'samo crtica vise' ali zvucniku je dva put veca snaga. Znaci, mi cujemo 'samo jos malo glasnije' a pojacalo i zvucnik trebaju izdrzat ne malo, vec DUPLO.
Osim toga, svatko moze napraviti eksperiment - pomakni pot za 1 crticu. 10 min kasnije, glasnoca se cini ista kao prije. I tako... crtica po crtica... paradoksalno je da ako je sustav korektno slozen, percepcija dinamike ostaje ista, bez obzira na glasnocu, minus nivo buke okoline. Zvuk se pocinje znacajno mijenjati upravo onda kad smo prakticno stigli 'do kraja' a nakon vec prilicnog zalaska u opasnu zonu. Koliko mozemo biti u zabludi je isto lako provjeriti - ostavi glasnocu, izadji iz sobe i prosetaj negdje gdje nije buke 5-10 min, pa se vrati nazad. Nerijetko buse iznenadjenje koliko je sve skupa glasno navinuto.
Sve to skupa nije bitno dok nesto ne krepa... a to se dogodilo. Na zalost u tom trenu zalazimo u 'voodoo' kako se specifikacije tocno rade i sto tocno znace, mjesto gdje 99% korisnika nece krenuti kopati.

S obzirom da imas iskustva s Sansui pojacalima, sjeti se 'cudnog' potenciometra na AU20000 - koji je bio precizno bazdaren u dB, i isti su bili idealno rasporedjeni po skali potenciometra.
Za razliku od toga, vecina 'audio' potenciometra ima rastegnut zadnji dio skale, tako da je zadnjih 1/3 skale rastegnuta u cca zadnjih 10dB.
Gdje je bio problem s AU20000? Ako zamislimo da je maksimum na potenciometru ujedno i maksimum snage, dvostruko manja snaga je doslovce bila 1 crticu nazad, a ima preko 20 crtica. Jos jednu crticu nazad, dvostruko manja od prethodne crtice, 1/4 maksimuma. I tako dalje...
99.9% korisnika misli da je na kraju 100% snage, jednu crticu manje 95% itd, ne znajuci da na kraju snaga vrtoglavo raste s polozajem pota.
O detaljima tipa da signal s radio tunera ima u startu najmanje 4 puta manju amplitudu signala nego CD player, pa je time 'maksimum' snage ovisan o izvoru, i da je razlika par 'crtica' prije maksimuma... bolje ni ne pocinjati.

Datum objave: 04.studeni.2018 u 17:52
I dalje mi nije jasno ilimzn zasto je moj post quotan... meni je iskreno sve to jasno...
Jedan primjer: cak imam NOS ALPS potenciometar za Sansui AU11000 koji je Sansui napravio sa drugacijom logaritamskom promjenom nego sto se ugradjivao originalno u AU11000, i s njime ide posebna nova skala na aluminijskom prstenu, opet posebno bazdarena za taj potenciometar. Dakle kod promjene navedenog potenciometra na tom pojacalu, potrebito je i odlijepiti staru skalu, i zalijepiti novu! Na sve se tada pazilo... A promjena je bas napravljena iz razloga kojeg si napisao, zbog subjektivnog dojma odvrtanja polozaja volume potenciometra....

Opet napominjem, moj prvi post u ovoj temi odnosio se na power metre i na inzistiranje cinjenice da zvucnici NEMAJU snagu. I to je to! Ako sam nesvjesno doveo manje iskusne citatelje sa mojim postom u zabludu, ispricavam se.
Sve ovo sto si napisao ilimzn je savrseno tocno, i zaista napisano na jeziku razimljivom svakome, ali ja to nisam niti osporavao u mojim postovima u ovoj temi, pa mi zaista nije jasno zasto opet mene quotas... No, ajd na kraju nevazno... uglavnom izgleda da su bili shumovi na linijama....
I najvaznije, da pokretac teme skuzi neki q... da i celer (speedmeter) na auti laze a kamoli ne HT receiver danasnjice haha

Datum objave: 04.studeni.2018 u 18:20

I dalje mi nije jasno ilimzn zasto je moj post quotan... meni je iskreno sve to jasno...

Hm, osim što ti nije jasno da quotanje tvog posta ne znači nužno da je odgovor upućen tebi...može biti puko nadovezivanje na ono što si rekao, a da je upućeno svima onima kojima su informacije korisne...

Datum objave: 04.studeni.2018 u 18:34
Još jednom pozdravljam sve.
Nakon teorijskog dijela sada treba obraditi i praktični dio.
Znači, osim odgovornijeg odabira glasnoće, ima li prijedloga opreme kojim bi se upgradao AV sustav, da se može ponekad i glasnije slušati, a da se zaštiti AV receiver (ima preout-e). Nešto slično što je predložio Doomaday.

Hvala lijepa.
Pozz,
Siniša.

Objavio: nu!me!
Datum objave: 04.studeni.2018 u 19:14
Nekako mi se cini da ako kupis ovo sto je doomsday linkao, da ces za tjedan dana doci s pitanjem o preporuci novih zvucnika.

Mislim da je raciver poceo otkazivati poslusnos vise radi godina. Ako se ne varam to je model iz 2013, pa uz malo glasnije slusanje, mozda mu je dosao kraj ?

Ako je sad pojacalo popravljeno, ne opterecuj se, slusaj i dalje normalno, ali ne pretjeruj s glasnocom...

Nema tog pojacala i zvucnika koji se slusaju s potom na 12 sati

Inace jako se ljepo na sluh cuje kad se pretjera...

Ali akp ti je bas gust sve odvrnuti onda bi trebao baciti pogled na razglasne uredjaje

-------------
"Everything should be made as simple as possible, but no simpler."

Datum objave: 04.studeni.2018 u 20:11
VU metri nisu power metri, ali ih se koristi kao potonje.

-------------

Datum objave: 04.studeni.2018 u 20:17
Najveća je fora što u biti receiver i nije prošao puno.
Obično ga koristim uz filmove, a glasnoća je nikakva jer u vrijeme gledanja familija spava. Možda sam jedan film pogledao kako treba, dok su bili na GO 😈.

Jednom sam jače narinuo mjuzu - - Dark Necessities i rikuno je! Sad je popravljen.

Jbga, za ubuduće ili sustav treba pokrpati na neki način ili nabavljati nešto drugo/novo.

Hvala na odgovoru, btw.

Pozz,
Siniša.

Datum objave: 04.studeni.2018 u 21:25
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Hm, osim što ti nije jasno da quotanje tvog posta ne znači nužno da je odgovor upućen tebi...može biti puko nadovezivanje na ono što si rekao, a da je upućeno svima onima kojima su informacije korisne...

Upravo tako.
BTW u zivotu nisam vidio gore uporabe VU metara nego u 'profesionali'.
Ono, ima red LED-ova, zeleno, zuto, crveno. Izgleda da je ideja upaliti ih sve do kraja, a ideja da su crvene s nekim razlogom evidentno nikom ne pada na pamet. Da ima jos par plavih i onda ultraljubicastih, i te bi htjeli upaliti sve...

Datum objave: 04.studeni.2018 u 21:30
Prije dosta godina imao sam Rotel RA01 pojačalo s Focal Chorus zvučnicima.
Sjećam se da smo ga ganjali na novogodišnjem tulumu do daske.
Pojačalo se nakon nekog vremena jednostavno pregrijalo i ugasilo(imalo je zaštitu od pregrijavanja).
Pustili smo da se ohladi i nastavili dalje na manjoj glasnoći.
Koliko se sjećam pojačalo je bilo deklarirano na 2x40w,a zvučnici su imali max.input 80w.
Uglavnom koristio sam ga i dalje za slične namjene ali nikad se ništa nije dogodilo ni pojačalu ni zvučnicima.
Puka sreća?
Ili jednostavno nema pravila.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net