Ispiši stranicu | Close Window

Electron audio - KINESIS

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: High-End
Opis foruma: Vrhunska reprodukcija glazbe.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14912
Datum ispisa: 12.prosinac.2018 u 17:21
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Electron audio - KINESIS
Objavio: Gašo
Tema:: Electron audio - KINESIS
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 21:54
Kinesis - termin iz biologije koji označava odziv organizma ili stanice na vanjski podražaj.

Zašto ovo pojačalo snage nosi to ime? 

Zato što je zamisao bila stvoriti uređaj koji ce biti u mogučnost stvoriti toliko stvaran stimulans da ce slušatelj(i) gotovo refleksno pozitivno reagirati na ono što čuju.

Ako se hrvatska manufaktura Electron audio može necim pohvaliti, onda je to prvo izvrstan zvuk njihovih uređaja, a onda orginalan inženjering i topologija sklopova, pa kvaliteta izrade...

Da, svaki njihov uređaj je doslovce vrijedan patentiranja topologije iz najmanje dva razloga.
Rjesenja su orginalna, elegantna, efikasna, a drugo, daju vrlo dobre da ne kažem izvrsne rezultate.
Malo je takvih danas, puno manje nego što ljudi misle.

Ovo nije nagađanje ni izmišljena prica, znam to jer sam donekle sudjelovao u finalnim doradama nekih uređaja iz njihove ponude, ali stvarni mastermind iza svega je dobro nam poznati Željko (aka Ilimzn), ja samo pomažem prijateljski u potrebnim mjerenjima, slušnim evaluacijama i "razmišljanjima na glas" zašto ovo, probajmo ono...

No vratimo se na uređaj iz naslova teme i zašto sam uopce pokrenuo temu.

Pokrenuo sam je zato što ovaj uređaj, ovo pojačalo snage, nakon nekoliko sitnih ali krucijalnih dorada unutar sklopa, naprosto oduševljava na svim mogučim nivoima, područjima.
Slusni dozivljaj je možda najlakše opisati kao emotivnu i vrlo uzbudljivu vožnju roller coasterom kroz glazbene materijale.

Iskustvo koje tjera da ga se obznani javno.

Oprostite, malo sam emotivan, al opet, mislim da je to skroz normalno ako netko tko vrednuje dobar zvuk dozivi ovakvo što.

Nažalost ako ste ga slušali na protekla dva sajma, zbog olakotnih okolnosti pojačalo je bilo predstavljeno u fazi baznog prototipa, radilo je, ali ni blizu ove finalne verzije pa ajmo reci da ste ga samo vidjeli.

Ustroj je potpuni dual mono koji samo dijeli jednu naponsku utičnicu, ne koristi globalnu povratnu vezu, svi stupnjevi rade u A klasi (single ended) , zbog specifičnog ustroja i korištenih lampi unatoč snazi od 35W po kanalu, generira možda pola topline kao klasična pojačala tog ustroja a radni vijek svih cijevi je nezamisliv SE pa i PP lampašima slicne snage, gotovo lifetime.

Eto toliko za sada i lijep pozdrav.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Odgovori:
Objavio: ZlyM
Datum objave: 04.prosinac.2018 u 22:44
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Nažalost ako ste ga slušali na protekla dva sajma, zbog olakotnih okolnosti pojačalo je bilo predstavljeno u fazi baznog prototipa, radilo je, ali ni blizu ove finalne verzije pa ajmo reci da ste ga samo vidjeli.

Ovo ne iznosim kao kritiku, već kao najiskreniji i prijateljski savjet. Electron Audio treba uložiti značajno više truda u njihovo predstavljanje na sajmovima, što znači: jako dobri zvučnici renomiranog proizvođača, isto tako jako dobar izvor renomiranog proizvođača i jako dobri kabeli renomiranog proizvođača, i onda sve to pospojiti kako spada, te se prezentirati dostojno. Da je tako nešto moguće, dokaz je upravo prošli TooLoad sajam, kad je bilo dobrog zvuka i kod manjih proizvođača i manufaktura (soba sa Ubiq zvučnicima, BF i Marohei). 
Tako da se iskreno nadam, da ću slijedeći put radi KINESIS-a ostati prikovan za stolicu barem pola sata, i hipnotiziran poželjeti da ga odnesem kući, a ne samo da čitam da je to dobro/odlično.

-------------
ProAc Response D15, Primaluna Dialogue 2, Ayre QB-9 DSD

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 01:36
Istina, ali nisu sajmovi sa svojim sobicima ionako neka bajna platforma za najbolji zvuk.

Sustavi se slazu pomalo mjesecima i godinama, a ne za jednu vecer odnosno napamet za neku sobu u koju te strpaju na sajmu, uz gomilu okolne buke.

Nema tu lijeka ni da uzmes najrenomiranije proizvođace, a renome danas k... vrijedi, pa smo opet na pocetku.

Ja sam napisao dozivljaj u svom poznatom sustavu. Što moze bolje od toga za sto objektivniji dojam, ne valjda sat dva u tuđem prostoru i sustavu?

Daj zamisli da i doma zelis nesto poslusati a ljudi stalno ulaze i izlaze, pricaju, galame, susjed navija svoju hifu... To su sajamski uvjeti, pa ti cuj nekog vraga. Lud si od svega ionako.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Objavio: ilimzn
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 04:13
Evo, Gašo je već rekao nešto na tragu onoga što sam htio komentirati.
Ima tu nekoliko dimenzija:
1) Što je to 'vrhunski izvor, vrhunski zvučnik, vrhunski kabel' - vidjeli smo i sustava u kojima su bile komponente s cijenama koje bi trebale garantirati 'vrhunskost', a i da su apriori takve, ukusi su različiti. Kao što je Gašo i sam rekao, sustavi se slažu dugo, i soba je dio sustava. Na sajmu, ako na neki način već nemamo jako dobre informacije o sobi u kojoj izlažemo, imamo manje od 24h vremena (ponekad i samo par sati) izvući najbolje što možemo.
2) cijene - svako izlaganje na sajmu košta, i postavlja se pitanje ima li smisla ulagati u komponente koje u tom okruženju neće doći do izražaja. To ima i svoj korolar, a to je koliko smisla ima izlagati sustav kojeg si 99.9% publike ne može priuštiti?
3) filozogija, a i fizika: ako sustav ne radi u najmanju ruku ispravno s 'običnim' komponentama (a ima ih koje itekako dobro rade da ne velim pregaze i poneke razvikane high end naprave), vrhunske komponente i pripadajući nakit neće pomoći.
4) Razlikujmo sajam i prezentaciju (iako se ovo drugo može održavati na ovom prvom). Ovo zadnje se organizira mnogo dulje uz optimizaciju opreme, sobe i materijala. Medjuti, ni to nije nužno nešto što prosječnom slušatelju može u potpunosti pokazati mogućnosti sustava.

U pohađanjima sajmova se nekako priklanjamo točki (3), donekle možemo i ispuniti želje slušatelj kad se tiče materijala za slušanje, a moram reći da usprkos nedostacima pojačala se potencijal nayirao dovoljno da je soba u pravilu bila i prepuna, i ljudi su ostajali poprilično dugo, neki i po sat vremena.

Objavio: Solo
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 06:41
Svatko bira svoj put. Iz svog nekog iskustva priklono bi se barem većinom ovome što kaže Zlym. Osobno mislim da bi bez obzira na sve te opravdane nemogućnosti slaganja u kratkom vremenu i u sajamskim prilikama nekog setupa, svatko tko nešto predstavlja prvenstveno trebao bi imati zvuk na prvom mjestu. A to znači da ima s čime i da zna nešto posložiti da to bude dobro, da zvuči barem dobro. Naravno ima i drugih stavri koje prodaju neku komponentu ali to je već druga tema.
Puno sam puta vidio komponente koje su samo zato što su dio prodajnog asortimana nekoga distributera, spojene zajedno jedna drugu prikazale i lošijima nego što jesu. Da ne kažem da su na kraju ispale antireklame.
Isto tako, kada me zanima odvučem i ja sve što mogu u svoje "poznate kućne uvjete" i iskreno i sam sam se već opekao jer niti moj setup neki put ne pokaže pravo lice kada se u dugo slagan i izbalansiran sustav ubaci možda i nešto izvrsno ali se ne uklopi. Jednostavno nije to priča "ajmo spojiti i ocijeniti". Ne ide to samo tako. Jednostavno neke stvari s nečim rade bolje i to treba znati i u tom svjetlu prikazati. 

-------------
Timbral listening

Objavio: Apparatus
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:12
Nije samo tako i treba dovoljno vremena. Recimo, barem tjedan. Jer u jednom tjednu uz sve životne tegobe koje treba gurnuti iz mozga (nadrkala me žena, šef, klinac mi ima upalu grla i kulju iz fizike, stao sam u pseći drek ispred kuće...) ipak se može naći dovoljno sati za pristojnu evaluaciju pridošlice u sustav. Ako nešto ne legne, ne znači da ne valja, a jedno ili dva popodneva je prekratko pa bolje niti ne pokušavati.

Ovdje nitko ne shvaća da su audio vašari pokazne izložbe kamo se ide vidjeti što ima, ide se sresti ljude i pokupiti kakav info. Sve samo ne slušati jer to na sajmu nema smisla zbog svih mogućih razloga. Prezenteri se trude, ali ono što realno ne mogu, ne mogu. Zato je pošteno ili barem pristojno reći: vidio sam i načuo to na sajmu, al nemam pojma kako radi jer nisam probao. Kad već audiofili baš uvijek imaju potrebu nešto reći.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: amigo
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:27
Kad npr. Božo složi neusvirane dCS-ove, neusvirane McIntoshe, neusvirane SF, neusvirane Sumić drote, u netretiranoj sobi i kad se to tako i čuje, Božu baš briga. Te komponente se ne prodaju na osnovi slušanja na sajmu pa ni u dućanu. To se nosi potencijalnom kupcu. Kod nekih se i ne nosi, neki samo kažu, složi mi najbolje kaj imaš.

dCS ako i ne zvuči dobro u nekom setupu, svi opet znamo da je to vrhunska digitalija i nećemo reći da ne valja.

Ali ako neki Elektron Audio ne zvuči dobro, iznad glava slušatelja pojavljuju se upitnici, je li to to i može li to bolje?

Zato, kad je u pitanju tvrtka koja tek treba izgraditi brand, onda je od krucijalne važnosti pokazati se u najboljem svjetlu. Nadam se da forum ne čita samo Željko, nego i guzda koji treba osigurati uvjete.

Toliko o sajmovima, ajmo se vratiti na proizvod. Ako nije tajna, što je još dorađeno od sajma naovamo?

Obzirom da imam doma ajmo reći konkurentni SET, slične konstrukcije i snage, nadam se da ću brzo doći na red za slušanje Kinesisa? A već davno sam se i predbilježio. zlatni_zub

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:32
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Nije samo tako i treba dovoljno vremena. Recimo, barem tjedan. Jer u jednom tjednu uz sve životne tegobe koje treba gurnuti iz mozga (nadrkala me žena, šef, klinac mi ima upalu grla i kulju iz fizike, stao sam u pseći drek ispred kuće...) ipak se može naći dovoljno sati za pristojnu evaluaciju pridošlice u sustav. Ako nešto ne legne, ne znači da ne valja, a jedno ili dva popodneva je prekratko pa bolje niti ne pokušavati.

Ovdje nitko ne shvaća da su audio vašari pokazne izložbe kamo se ide vidjeti što ima, ide se sresti ljude i pokupiti kakav info. Sve samo ne slušati jer to na sajmu nema smisla zbog svih mogućih razloga. Prezenteri se trude, ali ono što realno ne mogu, ne mogu. Zato je pošteno ili barem pristojno reći: vidio sam i načuo to na sajmu, al nemam pojma kako radi jer nisam probao. Kad već audiofili baš uvijek imaju potrebu nešto reći.

Da je to sve baš tako, sumnjam da bi trgovci trošili svoje vrijeme i novac, a potrebno je dosta i jednog i drugog za prezentaciju.
Nisi li ti čuo Extreme na nekom sajmu prije kupnje?

Objavio: zed_alive
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:43
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Ali ako neki Elektron Audio ne zvuči dobro, iznad glava slušatelja pojavljuju se upitnici, je li to to i može li to bolje?

Zato, kad je u pitanju tvrtka koja tek treba izgraditi brand, onda je od krucijalne važnosti pokazati se u najboljem svjetlu. Nadam se da forum ne čita samo Željko, nego i guzda koji treba osigurati uvjete.

a na to pitanje se može odgovorit samo na jedan način: dovest doma u sustav. jel tako?

općenito, šta znači brend? fama? predodžba? o mnogim brendovima korisnici čak sa iskustvom u vlastitom sustavu imaju različita mišljenja

govorimo li ovdje možda o nepovjerenju u domaće proizvode, po nekoj uvriježenoj percepciji da su marketinški eksponirani brendovi na dobrom glasu u startu percepirani boljima, iz predrasuda? ili da je strano bolje?

u svakom slučaju, ova Gašina preporuka iz vlastitog setupa nešto znači. ako je netko potencijalni kupac amplifikacije u tom rangu, ako ovo nije preporuka za slušanje doma, ne znam što jest

ova pitanja i komentari, jasno, nisu nikako upućeni tebi, nego općenito, moram napomenut za svaki slučaj smijeh

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 08:46
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

a na to pitanje se može odgovorit samo na jedan način: dovest doma u sustav. jel tako?

općenito, šta znači brend? fama? predodžba? o mnogim brendovima korisnici čak sa iskustvom u vlastitom sustavu imaju različita mišljenja

govorimo li ovdje možda o nepovjerenju u domaće proizvode, po nekoj uvriježenoj percepciji da su marketinški eksponirani brendovi na dobrom glasu u startu percepirani boljima, iz predrasuda? ili da je strano bolje?

u svakom slučaju, ova Gašina preporuka iz vlastitog setupa nešto znači. ako je netko potencijalni kupac amplifikacije u tom rangu, ako ovo nije preporuka za slušanje doma, ne znam što jest

ova pitanja i komentari, jasno, nisu nikako upućeni tebi, nego općenito, moram napomenut za svaki slučaj smijeh

Ovdje pričamo o marketingu. A marketing je ono u čemu je hifi industrija najviše napredovala.

Objavio: dan the man
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:02
Eh, ovo bi svakako volio čuti u kućnim uvjetima. Nadam se samo da su iz dizajna izbačene plastične vezice :) Što je još novo od sajma? Potražio sam cijevi po netu...ne nalazim ih nigdje u prodaji. Koliko se kreću cijene cijevima i gdje ih se može kasnije pribaviti?

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:24
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

Nadam se samo da su iz dizajna izbačene plastične vezice :)
Zašto pobogu? Čuju se?
haha

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:28
@Amigo. U pojacalu je porađeno na lineraizaciji i optimizaciji radnih uvjeta ulaznog stupnja. Reklo bi se otvorene su pojacalu čakre. Rezultati su trazeni i promatrani mjerno i slusno. To je onaj potrebni dio kad se radi debuging i poliranje, to trazi vremena i hladnu glavu.

@Žuti mrav. Lampe su nabavljive, samo pošto nisu klasicne za audio nema ih u klasicnim izvorima, i naravno ne kostaju puno, ni priblizno kao u audiu prostituirane lampe. Radni vijek ovih u Kinesisu je 20000 sati, +/- 2000. Da za izlazne traju cca. 20000sati.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:45

Nema veze jel domaći, ili uvozni proizvod.
dCS koji sam spomenuo je brand za koji se zna da je vrhunski.
Za Elektron Audio se još ne zna kakav je, ta percepcija tek je u stvaranju i važno je da se stvori pozitivna percepcija. Tu je vrlo važan 1. dojam. Zato se momci, dok ne steknu ime, moraju više truditi i pokazati se uvijek u najboljem svjetlu.
Modrić sada može odigrati 10 loših utakmica za redom i dalje je Modrić i dobije Zlatnu loptu. A da je prije 15 godina odigrao 10 loših utakmica za redom, nitko ga ne bi htio.
To što pišem nije neka nauka, to su osnove.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:48

Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

Nadam se samo da su iz dizajna izbačene plastične vezice :)
Zašto pobogu? Čuju se?
haha
Ne znam jel se čuju, ali nije ih fora vidjeti. Siguran sam da je razlog žurba zbog sajma.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:48
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Da je to sve baš tako, sumnjam da bi trgovci trošili svoje vrijeme i novac, a potrebno je dosta i jednog i drugog za prezentaciju.
Nisi li ti čuo Extreme na nekom sajmu prije kupnje?
Trošili bi jer je to nepisano pravilo: ako nisi na sajmu, onda te praktički niti nema. A to što svi rade sistemsku grešku upinjući se dobiti zvuk u spavaćim sobama hotela ili raznim hodnicima i izbama, dvoranama za sastančenje... pa im poslije uredno pljuju opremu, spada u sferu psihologije mase ili što ja znam kamo, samo ne tamo kamo treba. Kad kupuješ nov auto pa ti diler omogući test, ideš li ga voziti na zaleđeno jezero ili po makadamu? Ili ga ideš probati na normalnoj cesti gdje će i provesti radni vijek?

Extremu sam NAčuo na sajmu, prvi i jedini put prije kupnje. I davno. Čuo sam zastrašujući potencijal sa suboptimalnim frontendom i ožičenjem te nepoznatom DIY amplifikacijom u nekom ogromnom hotelskom hodniku-predsoblju ili što već. Do tad nisam ni znao da taj zvučnik postoji. Nisam ga slušao prije kupnje i preuzeo sam krajnje minimalni rizik da neće valjati. Pa sam onda s Extremom proveo 8,5 godina. Daklem, info sam imao, relevantni test ne i s tog stajališta bolje da sajma ima nego da ga nema. 
Dok sam ja tako stajao pred Extremom, u susjednoj zatvorenoj sobi Tonči se otelio kako bi dobio najbolji mogući zvuk na sajmu. Dofurao sve najbolje što je tad imao (a imao je) čak je i neka akustička čarobiranja napravio. Mislim da je u sobi bilo instalirano oko 200 000 ondašnjih dojč maraka (danas znatno veća vrijednost nego pola toga u eurima). Ukratko, onaj 6-7 puta jeftiniji sustav s Extremom radio je 3 puta bolje i to u hodniku. Međutim, meni nije palo ni onkraj pameti sve ono (Infinity, Rowland, Jadis...) iz skupe sobe proglasiti nevaljanim jer sam to ipak samo načuo na vašaru, a ne setapirano kako valja.

-------------

Objavio: Johnny
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 09:53
Dok sam ja skužio da je elektron audio, a ne 6 9 ...

-------------
http://audiofil.hr/forum/forum_topics.asp?FID=25 - Audiofil klub Rijeka - pridruži se na e-mail listu

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:17
Ajde niste dugo o sajmovima i dcsu.

Ja ne znam dal je dCs vrhunski, dali vrijedi novce nisam ga koristio, ali znam o cemu je tema i zasto sam je otvorio.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:24

Ajde niste dugo o sajmovima i dcsu.

Ja ne znam dal je dCs vrhunski, dali vrijedi novce nisam ga koristio, ali znam o cemu je tema i zasto sam je otvorio.

Može li malo više opisa zvučnih dojmova? Slušao si dosta toga, gdje bi smjestio Kinesisa? U nekim apsolutnim relacijama. ION je ipak u nekom drugom rangu cijene.

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:33

Nema veze jel domaći, ili uvozni proizvod.
dCS koji sam spomenuo je brand za koji se zna da je vrhunski.
Za Elektron Audio se još ne zna kakav je, ta percepcija tek je u stvaranju i važno je da se stvori pozitivna percepcija. Tu je vrlo važan 1. dojam. Zato se momci, dok ne steknu ime, moraju više truditi i pokazati se uvijek u najboljem svjetlu.
Modrić sada može odigrati 10 loših utakmica za redom i dalje je Modrić i dobije Zlatnu loptu. A da je prije 15 godina odigrao 10 loših utakmica za redom, nitko ga ne bi htio.
To što pišem nije neka nauka, to su osnove.

Kad bi ovo barem bilo tako....
Electron Audio, kao i bilo koji domaći brand, će se značajnije prodavati u Hrvatskoj kada postane "brand name" vani. Onda će domaći audiofili zaključiti da je isti prodavljiv dalje u second handu i da u prodaji neće puno izgubiti. Dok se ovaj uvjet ne zadovolji zvuk može biti "kao nebeskom rukom rađen" ali značajnije prodaje neće biti.
E sad....kako postati "brand name" vani je drugo pitanje..
-treba stvoriti prepoznatljivu liniju proizvoda
-zajednička filozofija-topologija (šaranje malo cijevi pa malo D-klasa, pa malo hibrid i vrlo različita kućišta ne pomaže)
-prepoznatljiv izgled
-konkurentna cijena
-adekvatna distribucija
-recenzije u renomiranim časopisima

Had Audiolab je bio na dobrom tragu jer je Dražen stvorio uređaje konkurentne cijene i prepoznatljivog ustroja i izgleda. Dogodilo se što se dogodilo..

S druge strane, onoj velikoj manjini, koja želi dobra pojačala, vrlo konkurentnog zvuka i kojima je to osnovni kriterij pri nabavci toplo preporučam Electron Audio pojačala.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:43
p.s.
Živimo u zemlji koja za svakog talentiranog čovjeka vrlo brzo postane premala. To je nažalost tako..

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:46
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

p.s.
Živimo u zemlji koja za svakog talentiranog čovjeka vrlo brzo postane premala. To je nažalost tako..

Bar je danas tržište otvoreno. Živi ovaj iz Ubiq Audia na još manjem tržištu.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:48
A jel ti primjer...haha

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:52
Recimo da je nama na forumu zvuk na prvom mjestu. S druge strane tu su popratne stvari, koje nemaju veze s time, ali svakako doprinose dobrom raspoloženju i zadovoljstvu kupovinom. Spomenuo bi samo ambalažu, pakiranje, upute...  Vjerojatno bi bavljenje time firmi izazvalo dodatne troškove i povećalo krajnju cijenu proizvodu, ali i to treba ubaciti u računicu konkurentnosti na tržištu i izgradnji brenda. Druga stvar je što je to nama manje važno. 

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 10:54

A jel ti primjer...haha

Ne razumin. Čovik je uspija implementirat upravo one stvari koje si ti naveo u prethodnom postu.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 11:11

A jel ti primjer...haha

Ne razumin. Čovik je uspija implementirat upravo one stvari koje si ti naveo u prethodnom postu.

A onda si quotao krivi post...

Objavio: Kabel
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 12:24
Željko je znalac, i tu nema diskusije!
E sad, sviđa li se nekome ili ne njegov uradak, to je druga priča..
Osobno, budući sam pojačalo imao priliku čuti na sajmu, moram priznati da me nije ničim posebnim oduševio. Možda mi je najdraža bila činjenica da je to rad domaćeg proizvođača!
Nakon što mi je Gašo rekao da je na pojačalu rađeno, i da je dosegao zavidan nivo, e tu već crv ruje, i razmišljam kako ga što prije spojiti u vlastiti setup.
Nekako u isto vrijeme dok se to kuhalo, moj voljeni Accuphase izlaz je sticajem blentavih okolnosti dobio po repu, i završio kod Gašimira na stolu, u sudoperu itd. Uglavnom dobio je nove tranđe, i nakon kompletnog premjeravanja pokazao svoje pravo lice. Za nijansu smireniji nego prije, ali definiran, močan itd. ukratko izlaz za pet!
Ukratko, Gašo je odradio posao fenomenalno,i kad on kaže da je to odličan proizvod, onda uopće ne sumnjam.
U našoj maloj državici je opće poznato da svi znaju sve, i upravo zbog te činjenice kod nas domaći proizvođač ne može dobro proći, može samo preživljavati, i to pod uvjetom da je sklon mazohizmu!!!
U relativno kratko vrijeme sam shvatio da se, kao proizvođač, treba isključivo izvozno orjentirati, i jedino tako doći na neki normalan nivo, i od svog posla sasvim pristojno živjeti.
Naši sajmovi su, bez uvrede, trla baba lan! Posjetitelja ima na rubu isplativosti, potencijalnih dealera ili distributera skoro pa ništa, tako da se sve svodi na to "idem na sajam jer se to negdje piše ".
U mom slučaju, izabrao sam BFA elektroniku, jer je u svakom pogledu superiorna, topologija, izrada,zvuk. Cijena me uopće nije zanimala, jer znam da pravi kupac ne pita za cijenu!
Na nedavnoj prezentaciji u Budimpešti je prodana amplifikacija preamp i dva mini bloka po 1000w.
Prvobitna opcija zvučnika je bio poznati Sonus Faber, ali skoro pred sam kraj odluka je pala na Ubiq Audio First One mali trosistemski bookshelf, koji pojede za doručak čuvene svjetske brandove.
U svakom slučaju gore napisanim želim reći da se za sajam treba jako dobro pripremiti, što se setupa tiče. Šminka po sobi, u vidu keksići,vino, i sl. sitnice su u drugom planu.
Kada je sezona sajmova,onda se treba organizirati i redom izaći na bar 3-4, jer tek onda se može dobiti kakav takav rezultat. U cijeloj priči najmanje novca se potroši na sam proizvod, dok glavninu progutaju sajmovi i marketing.
Bez toga nema ništa od posla, i sve ostaje na nivou hobija...
Neki su samo dotakli mrvice kako to sve u stvari ide, i koji je recept za napraviti posao!
Za kraj, mogu samo poželjeti sve najbolje ekipi koja stoji iza Kinezisa, i eventualno pomoći da se krene u svijet, i ne gubi dragocjeno vrijeme!
Edit:
Samo da dodam, da u navedenom postu nisam imao namjeru ništa reklamirati, a između ostalog, kod nas je to ionako besmisleno.
Većina će radije kupiti neko napuhano svjetsko ime, i to da ga lakše može utopiti kada mu dođe kartica na naplatu

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:18
Mala napomena prije nego se upustim udaljnje pisanje:
Trenutno u HR postoji minimalan broj ljudi koji zapravo proizvode komponente, uglavnom se svodi na kablove i zvučnike. Nemam nikakvu namjeru ni na koji način umanjivati njihov trud, no proizvesti pojačalo 'od nule' je ipak drugačije. Mislim da nakon tragičnog kraja Had Audio-a, jos smo samo mi (EA) ostali a da idemo po sajmovima.

Mislim da nije sporno da ne možemo konkurirati u stvarima koje su već svi drugi napravili - napokon, iza EA stoji ekipa od dva čovjeka pri čemu je jedan taj koji koncipira proizvod od ideje pa sve do realizacije (sa svim između) uključujući čak i tekst na webu, a drugi se silom prilika mora baviti logistikom poslovanja u vrloj nam državi, dok se obojica paralelno i stihijski (jer netko bi napokon i platio za naručeno!) borimo za minimum zvan kruh i mlijeko, s tendencijom spasavanja od propasti na mjesečnoj bazi. To je na žalost stvarnost poslovanja u HR.
Prijevod: nema nam druge nego da budemo križanac Volvo-a i Munchausena, Volvo po sistemu no bullshit i no hype proizvodi gdje se dobije obećano plus ekstra, i usput sami sebe dižemo nadajmo se na bolje ko Munchausen, iyvlaceci se iz blata sami za vlastite cipele. Naravno da to uključuje ideje da se uspije na stranom tržištu, makar po sistemu većih brojeva. O specifičnostima i apsurdima našeg tržišta ('Baš mi ovo vaše pojačalo s 3 godine garancije super radi ali ću radije kupiti za istu cijenu razvikanije made in china koje će se poluzapaliti kad nakon šest mjeseci istekne garancija, a onda ću vam ga donjeti da mi ga 'popravite' tj. složite na novo kako spada i bunit ću se da je to skupo') ne bi u detalje, mi smo po mnogom anomalija. Bitnija je činjenica da se na stranom tržištu nećemo probiti proizvodnjom onog što su svi drugi već proizveli a kinezi još i za četvrtinu cijene. To objašnjava na prvi pogled različite i neujednačene koncepte ponude uređaja - mi jednostvno moramo ciljati na niše, a one same po sebi imaju različite zahtjeve, publiku, pa i dizajnerski 'jezik'. Druga strana te 'vage' je odmjeriti što i za koju cijenu se može napraviti, jer realno, proizvodnja u HR je skupa, međutim ponekad je i posao odrađen vani neisplativ radi domaćeg mentaliteta i birokracije. Mali primjer: set pločica za pojačalo ukupne površine cca A4 papira u Kini proizvedu za 3 dana od narudžbe, slanje DHL-om košta zapravo više nego one same ali stižu u ZG za 4 dana, dakle 7 dana od narudžbe. Cijena sad više nije bagatela, ali je još uvijek ušteda i kvaliteta je egzemplarna, pod uvjetom da su shvatili što i kako trebaš, a eto, jesu. I onda zahvaljujući 'poslovnosti' špeditera s ove strane, ne uspijete dočekati isporuku na adresu kako ste tražili i masno platili (uz dodatne komplikacije na carini, tipa ne može to toliko koštati i čemu to vama služi) nakon 26 DODATNIH dana, nego moram sjesti u auto i otići 25km dalje osobno po to. U međuvremenu, svaki razumni rok za pretpostaviti iz vremena isporuke je prekršen, uz poslijedice. I na kraju se ne isplati raditi u Kini, back to square one.

To je valjda, eto, dio karme. Doduše, ona se zna materijalizirati i kao takva, bez da se može objasniti okolnostima osim u nekom vrlo širokom smislu, što me vraća na temu Kinesis.

Kinesis je prvi puta svirao u Ljubljani. Nakon što je prosvirao uopće u mojoj radnoj sobi niti 8 sati prije toga. I što je najgore, to nije pitanje 'ko vam je kriv kad ste krenuli u zadnji čas' - taj projekt se počeo materijalizirati skoro godinu dana prije, sa mnogu dužim stažem kao ideja u glavi, hrpa eksperimenata u simulatoru i prototipova pojedinih dijelova sklopa, uz druženje s curve tracerom kako bi odabrana cijev odala sve svoje tajne, uključivo i one koje nisu nikada objabljene u službenoj literaturi.

Poslijedica je bila greškq u podešavanju biasa ciijevi koja je limitirala pojačalo ni na četvrtinu snage i to s velikim izobličenjima. Stvar je ipak nije zvučala katastrofalno već tek prosječno zahvaljujući maloj sobi i vrlo efikasnim zvučnicima. Međutim, tu se već došlo do informacija tako da se u razmaku do slijedećeg vikenda kad je bio Too Loud stiglo popraviti i podešenje i još jedan korolarni bug.

Na Too Loud-u smo imali sreće sa sobom, ne nije bila savršena ni izbliza ali sjajna u odnosu na prošlogodišnju. Međutim i tu su se pokazali limiti gdje nije trebalo, i otkriven je još jedan bug. Rezultat istog je bio da je pojačalo kod snaga većih od cca 30% maksimuma nadproporcionalno izobličavalo, iako tipično za SET, drugi harmonik. No, što je previše ni s kruhom nije dobro pa su kod većih glasnoća vokali postajali nazalni, srednji tonovi su općenito bili previše istaknuti i sve skupa je bilo prostorno 'flat'. Paradoksalno, time smo već bili u rangu mnogih 300B pojačala od '15W' koja zapravo imaju 5W :)
Međutim, kad se moglo slušati tiše (a to je itekako stvar adaptivnosti uha - ako je u sobi bilo tiho i nije se polemiziralo s prijateljima i dugo ne vidjenim poznanicima - slušatelji i slušateljice su se zadržavali desecima minuta pa i dulje, što je očigledan znak da tu 'ima nešto'.

Mnogi bi se zapitali zašto smo uopće onda pustili pojaćalo da svira, moglo je samo 'svijetliti sa strane' i već bi bilo interesantno. Odgovor je, bilo je obećano, i ne možemo stalno pokazivati jedno te isto - ION je primjerice na tržistu već 3 godine. Istina je da ga tek sad primjećuju ali isto tako bio bi ne malen broj ljudi koji bi ušli u sobu i izašli jer nema ništa novo. Koliko smo tu u HR čudni, toliko smo pomalo snobovi jer Statement uređaji i dalje privlače publiku.

U svakom slučaju, nakon Too Loud-a je kinesis došao nazad u slušaonu gdje se na tiho i na nekim snimkama čulo ono što nisam šuo ni sa jedne komponente u 20 godina slušanja tih snimaka, i onda je uslijedilo 'na grabu' na prvi servis. U međuvremenu sam već imao ideja gdje su uska grla. Međutim, taj disparitet između 'na momente je fantazija, na momente loš trip' je bio toliko zbunjujuć da nije bilo druge nego zvati u pomoć tuđe uši i pamet kojima vjerujem.

Tu se moram Gaši do neba zahvaliti, jer pomaže što instrumentarijem, što odličnim sustavom kojeg dobro poznaje, a najviše iskusnim uhom kao i generalnim slaganjem u ideji što bi dobar zvuk trebao biti. Činjenica da su kroz ruke i kroz sustav prošle stotine komponenti daje 'bazu podataka' koja je neprocjenjiva. Ne mogu prenaglasiti kontribuciju koju takva situacija daje razvoju i 'tweakingu' od faze 'radi elektički ispravno' pa do 'to je ono što smo zvučno htjeli' - s napomenom da nema garancije da će se ovaj zadnji stadij uopće moći postići. To je naime onaj dio gdje ynanje, iskustvo i intuicija pomalo prelaze u nešto na tragu umjetnosti.

Moram tu reći da je u jednom trenu podjela rada vrlo poželjna, naime kad si 'one man band' u razvoju čuješ često i stotinjak iteracija sklopa i zvuka, što velikih što malih, i u jednom trenu treba odmak i tuđe uho, inače se čovjek izgubi.

No da skratim priču - još jedan dokaz kako se, kad si blizu ali ne još 'tamo gdje želiš', mali pomaci pretvaraju u velike razlike, i treba s njima biti vrlo oprezan. Ukupni popis izmjena je zapravo na izgled minoran:
Blago promjenjena lokalna povratna veza oko izlaznih cijevi, razlika je u dva otpornika, točnije njihovom omjeru, i to za tek dio decibela!
Ispravljena greška (nastala tipfelerom ko zna kad), koja je davala preopterećenje ulaznog stupnja, dva otpornika promijenjena
Korekcija faze u infrazvučnom području (na izgled nebitna dok se ne zadubiš u simulator i naučiš nešto novo!), dodana dva mala kondenzatora
Poslijedično, korekcija sklopa za nuliranje bruma iz napajanja.

Mala napomena: spomenuo sam instrumentarij i simulaciju. Možda su to nekom 'puj puj' stvari, no one same ne garantiraju ništa ako korisnik nema itekako dobru ideju ili barem intuiciju što se događa, jer rezultate treba znati interpretirati. Dakle, postaviti mjerenje da pokazuje najbolje ono što smatramo relevantnim, zatim posložiti simulaciju prema onom što smatramo da se događa i provjeriti jel odgovara mjerenju i kakve promjene možemo očekivati, zatim probati, pa mjeriti, pa SLUŠATI )nota bene redoslijed!), pa zaključiti jesmo li sve to povezali kako spada a ne da kljucamo na slijepo.

Prepustit ću Gaši da, ako želi, opiše razliku prije - poslije. Ukupna cijena izmjene je pesimistički 50KN a u stvarnosti manje jer je većina otpora samo mijenjala mjesta, takve su ispale vrijednosti, plus dijelovi su već od kad po ladicama. Netko bi rekao, eh, pa što niste odmah? Da nije minulog rada, mogli smo nagađati ko ćorave koke do kraja svemira i nikakva lova ni instrumentarij ne bi pomogao. A tu je ono što je najteže - onih zadnjih 0.5% novčane investicije, i ako je sreće velik ali ne najveći dio vremenske investicije u projekt (jer nema garancije da je željeno zapravo i moguće), za kojeg se generalno ni ne zna da postoji a još rijedje se vidi, odlučuju sudbinu projekta, a tim više ako se upustite u nešto novo i neviđeno... a mene osobno baš novo i neviđeno najviše zanima, naravno ako opravdava postavljeni cilj (iako čovjek nauči i iz neuspjeha...)

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 14:52

p.s.

Budimo precizniji:
Živimo u zemlji u kojoj možeš biti dovoljno talentiran i pametan da od stare PVC ambalaže i pire krumpira složiš u garaži Space Shuttle, odeš s njim oko mjeseca, i kad se vratiš nazad dočekat će te najprije državni službenik s pitanjem gdje ti je koncesija za to i zašto nisi platio porez, doprinos za razvoj obnovljivih izvora energije i prirez za ceste i zagađivanje zraka, a onda ako od toga napraviš frku, doći će novinar specijaliziran za minorne skandale na strani 3, ne radi toga što si obletio mjesec nego jer je skandal vezan s nekim iz neke stranke. Onaj koji sigurno neće doći je hrvatski investitor, ta biljka koja spada u istu kategoriju kao jednorog, jer se kod nas investicija definira kao podmicivanje pažljivo odabranog političara. A neće doći ni kupac jer je na Youtube-u vidio da to radi Elon Musk, pa možda kad on odleti par puta a onda isto počnu nuditi jeftino kinezi...

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 16:30
Originalno postano od strane člana: ilimzn ilimzn napisao:

p.s.

Budimo precizniji:
Živimo u zemlji u kojoj možeš biti dovoljno talentiran i pametan da od stare PVC ambalaže i pire krumpira složiš u garaži Space Shuttle, odeš s njim oko mjeseca, i kad se vratiš nazad dočekat će te najprije državni službenik s pitanjem gdje ti je koncesija za to i zašto nisi platio porez, doprinos za razvoj obnovljivih izvora energije i prirez za ceste i zagađivanje zraka, a onda ako od toga napraviš frku, doći će novinar specijaliziran za minorne skandale na strani 3, ne radi toga što si obletio mjesec nego jer je skandal vezan s nekim iz neke stranke. Onaj koji sigurno neće doći je hrvatski investitor, ta biljka koja spada u istu kategoriju kao jednorog, jer se kod nas investicija definira kao podmicivanje pažljivo odabranog političara. A neće doći ni kupac jer je na Youtube-u vidio da to radi Elon Musk, pa možda kad on odleti par puta a onda isto počnu nuditi jeftino kinezi...

Karikirano to je sigurno tako...
Što sam htio reći?
Mala smo i, po EU standardima, siromašna zemlja. Mali je broj stanovnika i još se, kako stvari stoje, i smanjuje. Zbog svega toga u startu je limitiran broj onih koji bi, pa makar teoretski, moglu udomiti pojačalo kao što je Kinesis. Kada od tog malog broja oduzmemo one koji ne vjeruju u hrvatski proizvod, ne poštivaju svoje, pri kupnji već razmišljaju o prodaji (što ispada da smo svi trgovci pa i oni koji to nominalno nisu) i koji ionako ništa ne slušaju jer kupuju i slažu sisteme na "brand name" što je ostalo? Praktički kupaca nema a ako se i netko pojavi je zapravo izuzetak koji potvrđuje pravilo.
Ne kažem da i vani nije tako ali radi se o velikim i bogatim tržištima gdje opet svatko može nači kupca i zaraditi za kruh svagdašnji...
Dakle ...ili van ili nikako. U našoj branši se od prodaje domaćih proizvoda u Hrvatskoj nitko nije (niti će) kruha najesti. A za van i uspjeh vani svakako treba zadovoljiti one (a možda i još neke) uvjete o kojima sam pisao prije.

a sada generalno...
Kada sam mislio na talentirane mislio sam na cijelu silu pametnih, etabliranih, dokazanih, mladih, ambicioznih i onih koji su željeli biti dio "nečega" i proživjeti zanimljiv život dostojan čovjeka a ne protratiti ga u masi mediokritetstva. Zašto se ništa ne mijenja? Pa zato jer je više od pola stanovništa na platnom spisku ili ima neku beneficiju od države koju ne želi izgubiti. Svi ti ne žele da se išta promijeni pa da zadrže to malo što su dobili.
U tom smislu svatko tko je uložio vlastiti kapital, znanje i enegriju te imao hrabrosti da u ovoj zemlji nešto napravi zaslužuje moj najdublji.... Respect

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:09
Razmišljanje kupca o daljnjoj prodaji je zdravorazumska realnost koju ne treba ismijavati. Govorimo o komponentama od više tisuća EUR koji ne rastu na grani.
Da bi se taj startni minus prevladao, tvrtka koja se tek probija mora ponuditi bonus u vidu sjajnog zvuka. Ako nešto sjajno zvuči, neću ga prodavati, a ako i hoću, naći će se neki poznavatelj dobrog zvuka, neopterećen brandom.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 17:31
Koje ismijavanje? Govorimo o realnosti....
Za mene je ironija kada na audiofilskom portalu, na koji ljudi svraćaju po savjet o kupovini i soničnom uparivanju komponenti, dobiju savjet da kupe nešto jer će to onda lakše prodati.

O čemu mi zapravo pričamo i što glumatamo? Koja crna sinergija i slične tričarije? Nije li to urnebesno?haha

p.s.

Nije da takav pristup ne smatram legitimnim no opet ponavljam. O čemu mi to...?

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 18:38

Za mene je ironija kada na audiofilskom portalu, na koji ljudi svraćaju po savjet o kupovini i soničnom uparivanju komponenti, dobiju savjet da kupe nešto jer će to onda lakše prodati.

O čemu mi zapravo pričamo i što glumatamo? Koja crna sinergija i slične tričarije? Nije li to urnebesno?haha

p.s.

Pojedinac želi maksimizirati svoja oskudna sredstva. To su osnove ekonomije. I racionalno ponašanje. Ne razumin tu ogorčenost prema kupcima.

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 19:07

Razmišljanje kupca o daljnjoj prodaji je zdravorazumska realnost koju ne treba ismijavati. Govorimo o komponentama od više tisuća EUR koji ne rastu na grani.
Da bi se taj startni minus prevladao, tvrtka koja se tek probija mora ponuditi bonus u vidu sjajnog zvuka. Ako nešto sjajno zvuči, neću ga prodavati, a ako i hoću, naći će se neki poznavatelj dobrog zvuka, neopterećen brandom.
To je prvnestveno posljedica nesigurnosti kupaca u vlastite prosudbe i ulaganje.

Ako si nesiguran nemoj ulagati tisuce eura u nešto za što nisi siguran dali ce biti trajno.

Kako nešto kupljeno zbog nekog razoga, a razlog bi trebao biti sjajan rezultat, može postati nešto cega se zelis riješiti?

To je u startu neisplativo i bacva bez dna.

Ako razmisljaš kako ces prodati i prije kupnje, zasto uopce to kupovati?

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 19:15

To je prvnestveno posljedica nesigurnosti kupaca u vlastite prosudbe i ulaganje.

Ako si nesiguran nemoj ulagati tisuce eura u nešto za što nisi siguran dali ce biti trajno.

Kako nešto kupljeno zbog nekog razoga, a razlog bi trebao biti sjajan rezultat, može postati nešto cega se zelis riješiti?

To je u startu neisplativo i bacva bez dna.

Ako razmisljaš kako ces prodati i prije kupnje, zasto uopce to kupovati?
Ne bi išlo.Što ako te blokira banka, razbiješ auto, moraš kupiti lijekove,  ići na operaciju. Loše je ako ti treba lova, a ne možeš unovčiti hifi kojeg si skupo platio. Ili ti jednostavno uleti šansa za nešto još bolje?

-------------

Objavio: glava
Datum objave: 05.prosinac.2018 u 19:46
Ako je hifa jedina imovina koju imaš u pričuvi onda si stvarno na konopu😂

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 19:47
Evo da vratim temu u tračnice, jer ionako nitko od prisutnih nema konkretnu informaciju kako dobar audio proizvod što pametnije plasirati na trziste i koliko novaca za to treba, jer se ne bavite konkretno proizvodnjom i plasiranjem vlastitih uradaka, pa cu napisati o razlici između zvuka Kinesisa prije i poslije dorade.

Prije je zvučao prilicno rastreseno, neuglađeno, cak i neugodno, stisnuto, bez neke cujne rekreacije pozornice, reklo bi se tu nešto grdno ne valja.
Mjerenja su odmah pokazala probleme koji su granicili gotovo s kvarom. 

Visoka izobličenja ruznog statava koja drasticno rastu s porastom nivoa signala(porastom snage).

Islo se u analizu izvora tog ponašanja stupanj po stupanj. 

Nakon lokalizacije izvora nedaca, postalo je jasnije što i gdje treba izmjeniti pa se uz metodu traženja sweet spota kroz par ciklusa izmejene vrijednosti djelova, mjerenja i slušanja desila čarolija, i to takva da mi je skocio adrenalin, osmjen nisam skidao satima. 
Odmah sam javio Željku, imamo ga!! To je to!! Otvaram pjenušac!! :))

Uglavnom sad je to po meni pojačalo apsolutno vrhunskih zvučnih dosega. Naslusao sam se svega, ne patim na cijenu, ona mi ništa ne govori o tome kako neko pojačalo može zvučati, ima ih svakojakih, al ne sjecam se da me neko ovako bacilo u trans.
Timbar je fenomnalno prirodan po cijelom spektru, tonski je potpuno smiren, ali ne dosadno smiren nego tako da omogučava ponajbolji uvid u glazbeni materijal. 
Izuzetno je živahno i smireno u isti cas, izvrsne dinamike. 
Prezentacija snimaka je potpuno otvorena, dimenzioniranje stvari u zvučnoj slici nema ograničenja ili naznaka neke granice a je cvrsto definirano svojom pozicijom dimenzijama i osjetom okolnog prostora.

Facinantno kako zaista vanserijski uređaj može otvoriti horizonte.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 19:48
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Glava u sriduClap

Amigo, nemam komentara. Što ako ti klavir padne na glavu pa sve ostane ženi?haha

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:04

p.s.

Pojedinac želi maksimizirati svoja oskudna sredstva. To su osnove ekonomije. I racionalno ponašanje. Ne razumin tu ogorčenost prema kupcima.

Stekao sam dojam već drugi puta da ti je teško dobro pročitati post kojeg quotaš.
Koja crna ogorčenost?
Pa govorim o realnosti. Kako to pojedinac po tebi želi maksimalizirati svoja oskudna sredstva? Da kupi komponente koje će lakše prodati ili komponente koje će u kombinaciji dati najbolju sinergiju-zvuk?
Oba su pristupa legitimna i svatko svoje pare troši kako želi no ovakva dilema na audiofilskom forumu, čiji se članovi velikom večinom deklarativno zaklinju da je zvuk najvažnija stavka u odabiru izgleda kao urebesna ironija.
Dakle kupci su kupci i njihovi motivi su njihova subjektivna stvar. Audiofilski forum? To bi ipak trebalo biti drugačije...

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:10

Evo da vratim temu u tračnice, jer ionako nitko od prisutnih nema konkretnu informaciju kako dobar audio proizvod što pametnije plasirati na trziste i koliko novaca za to treba, jer se ne bavite konkretno proizvodnjom i plasiranjem vlastitih uradaka, pa cu napisati o razlici između zvuka Kinesisa prije i poslije dorade.

Prije je zvučao prilicno rastreseno, neuglađeno, cak i neugodno, stisnuto, bez neke cujne rekreacije pozornice, reklo bi se tu nešto grdno ne valja.
Mjerenja su odmah pokazala probleme koji su granicili gotovo s kvarom. 

Visoka izobličenja ruznog statava koja drasticno rastu s porastom nivoa signala(porastom snage).

Islo se u analizu izvora tog ponašanja stupanj po stupanj. 

Nakon lokalizacije izvora nedaca, postalo je jasnije što i gdje treba izmjeniti pa se uz metodu traženja sweet spota kroz par ciklusa izmejene vrijednosti djelova, mjerenja i slušanja desila čarolija, i to takva da mi je skocio adrenalin, osmjen nisam skidao satima. 
Odmah sam javio Željku, imamo ga!! To je to!! Otvaram pjenušac!! :))

Uglavnom sad je to po meni pojačalo apsolutno vrhunskih zvučnih dosega. Naslusao sam se svega, ne patim na cijenu, ona mi ništa ne govori o tome kako neko pojačalo može zvučati, ima ih svakojakih, al ne sjecam se da me neko ovako bacilo u trans.
Timbar je fenomnalno prirodan po cijelom spektru, tonski je potpuno smiren, ali ne dosadno smiren nego tako da omogučava ponajbolji uvid u glazbeni materijal. 
Izuzetno je živahno i smireno u isti cas, izvrsne dinamike. 
Prezentacija snimaka je potpuno otvorena, dimenzioniranje stvari u zvučnoj slici nema ograničenja ili naznaka neke granice a je cvrsto definirano svojom pozicijom dimenzijama i osjetom okolnog prostora.

Facinantno kako zaista vanserijski uređaj može otvoriti horizonte.

Znam da nisi prava adresa za pitanje no učinilo mi se zgodno ovdje upitati...
Kako je s cijenama? Koja je list price za Kinesis? I za RED me zanima? Vidim nema na webu...
Žac?

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:14
Nisam prava adresa, a niti ovo nije mjesto za to.

Postoji PM barem.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:24
Ne vidim čemu mistifikacija. Držim da javno objavljena cijena može samo pomoći...
No dobro...more bit da sam popizdija...haha

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:30
Da, najbolje to prozvat mistifikacijom, iako možda ima veze s forumskim bontonom.

Svatko tko želi može saznati cijenu jednim pozivom ili PMom. Ako je uopce i definirana.

-------------

Datum objave: 05.prosinac.2018 u 20:46
Na ovom forumu svakodnevno spominjemo cijene raznih firmi i uređaja...

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 01:25

Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Glava u sriduClap

Amigo, nemam komentara. Što ako ti klavir padne na glavu pa sve ostane ženi?haha
Zapravo rekao bi da je problematika koju je naveo Amigo kao nešto normalno, posljedica potrošačkog mentaliteta i drustva koje ne poznaje trajne vrijednosti a troši iznad svojih mogucnosti.
Živi u košmaru.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 01:27

Oke, al opet nisam izvor te informacije.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 08:06
Ono što mogu isčitati iz postova je info da smo na sajmovima slušali poluproizvod, a sada je Kinensis složen kako treba i sada može pružiti pravi, vrhunski SET zvuk. Jer ovo što Gašo opisuje, to je kvalitetan SET zvuk.

Također, pojačalo može ponuditi dugovječnost cijevi, koje u nabavi i nisu tako skupe, kao i relativno manju disipaciju snage, što je glavna boljka SET ustroja.

Ako se i u drugim setupima pokaže da pojačalo radi kako treba, uz navedene komparativne prednosti i ako cijena bude razumna, Kinesis bi s lakoćom mogao kompenzirati samo privremeni nedostatak - teškoće kod daljnje prodaje.

Sjajno.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 09:42

Oke, al opet nisam izvor te informacije.

Znam...napisao sam Žac i upitnik...

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 10:07
Amigo, ti bas moras sve etiketirati?

SET, ovaj, onaj zvuk... Što je to SET zvuk? Jeli onda tranzistorac koji vrlo slicno radi isto ima SET zvuk?

Ovo ni nije SET

A preamp i dac prije njega su SS cisti, i kako onda SET zvuk?

-------------

Objavio: zook
Datum objave: 06.prosinac.2018 u 10:14
Ne bih želio komentirati zvučne dosege pojačala, niti Željkovu genijalnost, jer sam uvjeren u oboje.
Ono što me kod te cijele priče smeta je nevjerojatan marketinški i komercijalni diletantizam.
Na web stranici Electron Audia ni dan danas nema cijena, niti popisa distributera, niti web šopa.
Kako da ja kao krajnji korisnik kupim neki proizvod? Moram se poznavati s konstruktorom ili šefom marketinga? Moram poslati upit? Kakvi su uvjeti garancije? Ako kupim online, mogu li u roku od 30 dana poslati proizvod natrag bez imenovanja razloga (EU zakon)?
Bez svega toga pojavljuje se dojam mistifikacije i stvaranja elitnog kruga "znalaca", te ostavlja dojam malog boljeg DIY-a.
Šteta, jer sam siguran da ta pojačala nisu to zaslužila.

-------------
đez je limunada

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 10:23
Ja ne bih bio tako oštar jer sve što koga zanima, može lako doznati i bez besprijekorne ćitabe na interpletu. Konstrukcija ovako čega podrazumijeva ogroman psihofizički napor, a i financijski bogami, a još se uz to paralelno valja pobrinuti i za infrastrukturu tipa režija, špeceraja i inih potreba tak da ovo tvoje vjerojatno ima ponajviše veze s manjkom vremena. Nisi valjda pomislio da ljudi od ovoga žive?!

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 10:29
Odem na Robertoshop web, oću vidjet cijenu, dobijem za većinu samo natpis pošalji upit.
Jel netko Božu proziva da je diletant?

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 10:42
Izgleda da predugo živim u uređenoj državi i ne mogu se više naviknuti na ovakve modele poslovanja.
Moja kritika je dobronamjerna, a Željka nisam nazvao diletantom. Molim čitanje sa razumijevanjem.

-------------
đez je limunada

Objavio: nikolo
Datum objave: 06.prosinac.2018 u 10:49
Pozdrav svima.
Kao što je poznato većina proizvođača na svojim stranicama nema cijene.
Cijenu je lako saznati pozivom ili porukom.
Nažalost spisak distributera nemao jer trenutno imamo distribuciju samo u Americi.
Što se tiče Kinesis-a.
Pojačalo ima duplo manju disipaciju za istu snagu od svih ostalih,a trajnost cijevi 10 puta dužu.
To je nemoguće rekli su neki iz belog sveta.
Moguće je dragi prijatelji ako uložite puno love i znanja u proizvod a mi smo ga uložili.
Garancija na sve naše uređaje je 3 godine(tri godine) a cijevi su uključene u to.
Zahvaljujem se mnogim našim prijateljima koji nam pomažu u radu  i ispitivanju proizvoda.
Također se zahvaljujem kritičarima jer pametan čovjek može iz svega izvuči pouku.
Ako se nekome baš jako ne sviđa naš način rada savjetujem da pokuša i sam.
Osim proizvoda na našoj skromnoj stranici razvijamo i izrađujemo proizvode za neke poznate svjetske firme i kod njih navedeni proizvodi koštaju 3 puta više.
Znači ako želite pojačalo po vašem izboru javite i mi ćemo vam ga isporučiti.
Nikola Subotičanec

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 11:01
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Izgleda da predugo živim u uređenoj državi i ne mogu se više naviknuti na ovakve modele poslovanja.
Moja kritika je dobronamjerna, a Željka nisam nazvao diletantom. Molim čitanje sa razumijevanjem.

Zook, ovo je proizvođač, a ne trgovac web shop. Nije to nikakav otklon od 'zapadnih' standarda.

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 11:18
Puno proizvođača zaobilazi distribuciju te nudi svoje proizvode direktno, putem web šopa.
Ili imenuje distributere na svojoj web stranici.
Moja kritika je da na web stranicama EA nema niti jednog, niti drugog.

Znam ja da to nije jednostavno, i da druge firme imaju na raspolaganju čete programera i komercijalista.
Ali ako EA žele nešto prodati i etablirati brand, moraju odnekud krenuti. Činjenica da to pojačalo odlično svira nije dovoljna da se i u nekim razumnim količinama i prodaje.

-------------
đez je limunada

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 11:38
Zook tvoja kritika je opravdana, ali nažalost da si procitao Željkov tekst o stvarnosti s kojom se bore, cudo je da uopce imaju web i da imaš što kritizirati.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 12:35
Znam. Pročitao sam.
Trudim se dati konstruktivnu kritiku pogledom konačnog korisnika, jer bih volio da uspiju.
To nije bezvezno pljuckanje, jer naslućujem ogroman potencijal i genijalnost projekta.

-------------
đez je limunada

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 12:43
Lijepo što se javio i Nikola i što cijeni pomoć, pohvale, ali i kritički pristup.

U ovom trenutku podvući ću još jednom da smo na sajmovima dosad vidjeli, ali ne i čuli Kinesis, jer to nije bio gotovi proizvod. Slušne impresije računaju se odsad pa nadalje.

Što se tiče online prodaje, vjerujem da je to za tvrtke poput EA odlična prilika. Sve više proizvođača koristi direktne kanale prodaje.

Za marketing, prilika su i društvene mreže. Naročito za Kinesis, koji i nema pretjerano mnogo konkurencije.

Pretpostavka za sve je da na nekom relevantnom portalu izađe pozitivan review. Tu ne treba žaliti truda i novca, jer bez toga ne bu ništa. Prije toga, bilo bi dobro napraviti reprezentativnu prezentaciju na kojoj će pojačalo moći pružiti maksimum.

-------------

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 13:07
Ma kakav web shop i online prodaja? To može samo brand poput Marantza, Denona,Yamahe itd.
Svakom proizvođaču ovog kalibra treba isključivo dobar dealer, ne distributer, nego baš dealer.
Taj lik treba potencijalnom kupcu demonstrirati uređaj kako spada!
Koga boli briga za web shop i popis distributera? Web stranica bi trebala biti isključivo informativnog karaktera, i potencijalni kupac će poslati upit. Na proizvođaču je da odigra igru kako treba.

-------------
Ovo i ono

Objavio: Johnny
Datum objave: 06.prosinac.2018 u 13:34
WAF! A da bi waf bio dobar treba bravariju dati bravarima. Ja sam kupio kučište preampa s frontom od debelog aluminija, dao izbušiti rupe za ledice sa upuštenjima i gospođa je dala palac gore.

-------------
http://audiofil.hr/forum/forum_topics.asp?FID=25 - Audiofil klub Rijeka - pridruži se na e-mail listu

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 13:42
Originalno postano od strane člana: Kabel Kabel napisao:

Ma kakav web shop i online prodaja? To može samo brand poput Marantza, Denona,Yamahe itd.
Svakom proizvođaču ovog kalibra treba isključivo dobar dealer, ne distributer, nego baš dealer.
Koga boli briga za web shop i popis distributera? Web stranica bi trebala biti isključivo informativnog karaktera, i potencijalni kupac će poslati upit. Na proizvođaču je da odigra igru kako treba.

Ma da. Imaš pravo. Ako je cilj prodati 3 uređaja godišnje, onda može i tako...

-------------
đez je limunada

Objavio: bepone
Datum objave: 06.prosinac.2018 u 14:41
Pomalo, tesko je u hr delat...a prodavt tek, sve pacijent do pacijenta... I sve to dodatno kritiziranje treba pojednostavnit, recimo svidja ti se amp, nazoves, probas, kupis.. Cao... Cemu sve ovo raspravljanje i idi mi dodji mi rasprava.. Krajnji rezultat mozda 1 komad, gubljenje je to vremena.. Zato mislim da nitko ne smije gledati HR kao tlo za prodaju necega sve mora bit iskljucivo za izvoz.. Hrvat nikad nis nece kupit na kraju samo pametuje bezveze..a ibpuno njih bi, ali je standard slab.. Nece se nikad popravit.. U svijetu to ide puno brze sve je normalnije, treba odmah razmislit kamo plasirat anp, recimo austrija, njemacka, japan...hrvat ako uleti dobro, ako ne nije bed.. Prijatelj izvozi gitarske efekte, prodao 20 u hr, 10.000 u svijetu, tako to ide

Datum objave: 06.prosinac.2018 u 17:51
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Originalno postano od strane člana: Kabel Kabel napisao:

Ma da. Imaš pravo. Ako je cilj prodati 3 uređaja godišnje, onda može i tako...

Iz iskustva napisano.. ali i to je izgleda kod nas besmisleno, na žalost

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 17:13
Silom prilika nisam imao vremena odgovoriti na postavljena mi pitanja, pa evo da to nadoknadim:

Electron audio ima web site vec osam godina, i od prvog dana na njemu je kontakt email, telefon i adresa. Ne razumijem u cemu je problem nazvati/mailati i pitati, osim eventualno sa (iz iskustva receno) neozbiljnim pitanjima.

Cast izuzecima ali odnos tzv. potencijalnih kupaca (za koje se brzo ispostavi da nisu ozbiljni) prema domacim proizvodima je kao da su ih proizvodjaci nasli negdje valjda medju starudijom na Jakusevcu pa se mozemo cjenkati i nuditi druge uredjaje u zamjenu. Bas me zanima idu li ti isti ljudi po ono malo ducana sto je jos ostalo i isto se tako ponasaju. Tim vise cudi jer smo dosta fleksibilni po pitanju zelja kupaca, naravno unutar onog sto se sa datim uredjajima moze izvesti (npr. razlicite podverzije cijevi, u nekim slucajevoma boja, i druge sitnice tipa selekcija komponenti ako se uredjaj narucuje).

Jos me vise cude pitanja ovdje od strane ljui koji osobno poznaju protagoniste iza naziva electron audio, pa pitanja postavljaju ovdje. Pogotovo kad je to za proizvod koji je s danasnjim danom star koliko i brand, 8 godina - Red. Gospodo, bili smo s njim na X sajmova i mogli ste ga dobiti na demo, gdje ste bili do sada? Red se vise ne proizvodi, iako ce biti jos par zadnjih primjeraka. Umjesto njega dolazi Red II negdje pod kraj slijedece godine.

Sto se tice distributera / dealera - mislim da treba objasniti par zivotnih cinjenica. Evo konkretnog iskustva, i to iz podrucja sire EU, ne lokalno: ako pojacalo u ducanu kosta 3800EUR, proizvodjac ga mora moci napraviti za cca 900EUR jer se ocekuju cijene kao u Kini, pri cemu mora imati profit i marginu novaca i vremena da uz proizvodnju radi servisnu i inu podrsku, sve na isti racun. Dealeri/distributeri ne zele s tim imati posla, to je njima trosak, a i pokusaju tako neceg obicno zavrse s izmesarenim pojacalom.
Nije bez razloga trend da se radi direktnom prodajom.

Ovom cu prilikom ovdje navesti jednu malu anegdotu od prije par godina. Mjesto radnje, HiFi sajam Sheraton. Prilazi nam jedan sredovjecni gospodin u upicanjenom odjelu s nametag-om, i predstavlja se kao jedan od promotora HiFi-ja u Velikoj Britaniji. Da ne duljim, deal je ovaj: mi njemu damo dva uredjaja i 5000 funti, i on nama garantira povoljne kritike u 3 tamosnja poznata casopisa. Ja ko tipicni balkanac na to pitam, sto ako netko drugi da 3 uredjaja i 8000 funtin, na sto se doticni gospodin nasmijesi i ostavi nam svoje vizitke.

Proizvodnja bilo cega u ovoj drzavi je kao da pokusavas trcati maraton s po jednom zeljeznom kuglom oko svakog ekstremiteta i jos jednom oko vrata. Tko nije probao, iznenadio bi se. Primjer: NE postoji porezna kategorija troska za razvoj. Nekom tko u zivotu nista nije proizveo nego samo gleda gdje ce se pozicionirati da protok novca djelomicno ili potpuno skrene preko sebe, 'razvoj' je kao da govorimo staroegipatski.
Da, lijepo bi bilo imati i promociju i super web stranicu, i web sjop, i prodaju na eBay-u i svasta nesto samo ne znam kako s dva covjeka. Nema kod nas 'venture kapitalista' a bome (da ne mislite da mi nije palo na pamet) niti crowd fundinga. Zivo me zanima koji to crowd bi me fundao kad im napisem da ce na putu od mene do njih 70% svega uzeti drzava, UNAPRIJED. A sad, ako ima volontera da pomognu, slobodno se javite.

I da, na ogromnoj vecini webova raznih proizvodjaca u nasoj kategoriji (tzv. malih ili 'butik' proizvodjaca i manufaktura) NEMA cijena, vec lijepo pise 'na upit', osim u slucaju da imaju web shop eksplicite, a i onda je to uglavnom za sitnice i jeftinije proizvode. Ako se ide na upit, i imaju distributera, prespojit ce vas na njega.

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 23:23
Majstore, par opaski od mene kao nekoga tko nema toliko iskustva u proizvodnji ali ga ima poprilično u distribuciji i prodaji...

Silom prilika nisam imao vremena odgovoriti na postavljena mi pitanja, pa evo da to nadoknadim:

Electron audio ima web site vec osam godina, i od prvog dana na njemu je kontakt email, telefon i adresa. Ne razumijem u cemu je problem nazvati/mailati i pitati, osim eventualno sa (iz iskustva receno) neozbiljnim pitanjima.

Cast izuzecima ali odnos tzv. potencijalnih kupaca (za koje se brzo ispostavi da nisu ozbiljni) prema domacim proizvodima je kao da su ih proizvodjaci nasli negdje valjda medju starudijom na Jakusevcu pa se mozemo cjenkati i nuditi druge uredjaje u zamjenu. Bas me zanima idu li ti isti ljudi po ono malo ducana sto je jos ostalo i isto se tako ponasaju. Tim vise cudi jer smo dosta fleksibilni po pitanju zelja kupaca, naravno unutar onog sto se sa datim uredjajima moze izvesti (npr. razlicite podverzije cijevi, u nekim slucajevoma boja, i druge sitnice tipa selekcija komponenti ako se uredjaj narucuje).

Ovo nije problem kupaca. Ovo je problem prodaje. Pamtim vremena kada se u trgovinu išlo s novcima (i jedino s njima). U zadnjih 10-tak godina ljudi su se naučili da na nekim mjestima mogu tako pa ih ne košta probati. Dugoročno to je loše za biznis no situacija je takva kakva je pa je prodaja audio opreme umjesto prodaje luksuza i stila postala kokošarenje i ciganjenje. Čast izuzecima. E sad... o trgovcu ovisi dali će mu takvi kupci dolaziti. Vrlo se brzo sazna dali to prolazi ili ne...

Jos me vise cude pitanja ovdje od strane ljui koji osobno poznaju protagoniste iza naziva electron audio, pa pitanja postavljaju ovdje. Pogotovo kad je to za proizvod koji je s danasnjim danom star koliko i brand, 8 godina - Red. Gospodo, bili smo s njim na X sajmova i mogli ste ga dobiti na demo, gdje ste bili do sada? Red se vise ne proizvodi, iako ce biti jos par zadnjih primjeraka. Umjesto njega dolazi Red II negdje pod kraj slijedece godine.

Zvuk je važan ali uopće nije faktor u ovoj priči..

Sto se tice distributera / dealera - mislim da treba objasniti par zivotnih cinjenica. Evo konkretnog iskustva, i to iz podrucja sire EU, ne lokalno: ako pojacalo u ducanu kosta 3800EUR, proizvodjac ga mora moci napraviti za cca 900EUR jer se ocekuju cijene kao u Kini, pri cemu mora imati profit i marginu novaca i vremena da uz proizvodnju radi servisnu i inu podrsku, sve na isti racun. Dealeri/distributeri ne zele s tim imati posla, to je njima trosak, a i pokusaju tako neceg obicno zavrse s izmesarenim pojacalom.
Nije bez razloga trend da se radi direktnom prodajom.

Ovi omjeri su vjerovatno realni kada se radi o novom i neetabliranom proizvođaču koji je prinuđen nuditi svoje proizvode distributerima. Pozicioniranje novog branda na tržištu, ma koliko veliko bilo, je skup proces. Vrijeme, sajmovi, reklame i plačanje robe unaprijed je rizik za svakog distributera pa otuda i zahtjevi za velikim maržama da bi se to sve skupa finaciralo i da se u konačnici nešto zaradi. Što je brand više etabliran i tržišno bolje pozicioniran to se marže kopne ko snijeg na Artiku. Uređaji prodaju sami sebe...

Ovom cu prilikom ovdje navesti jednu malu anegdotu od prije par godina. Mjesto radnje, HiFi sajam Sheraton. Prilazi nam jedan sredovjecni gospodin u upicanjenom odjelu s nametag-om, i predstavlja se kao jedan od promotora HiFi-ja u Velikoj Britaniji. Da ne duljim, deal je ovaj: mi njemu damo dva uredjaja i 5000 funti, i on nama garantira povoljne kritike u 3 tamosnja poznata casopisa. Ja ko tipicni balkanac na to pitam, sto ako netko drugi da 3 uredjaja i 8000 funtin, na sto se doticni gospodin nasmijesi i ostavi nam svoje vizitke.

Tip je prevarant. To su spike ...

Proizvodnja bilo cega u ovoj drzavi je kao da pokusavas trcati maraton s po jednom zeljeznom kuglom oko svakog ekstremiteta i jos jednom oko vrata. Tko nije probao, iznenadio bi se. Primjer: NE postoji porezna kategorija troska za razvoj. Nekom tko u zivotu nista nije proizveo nego samo gleda gdje ce se pozicionirati da protok novca djelomicno ili potpuno skrene preko sebe, 'razvoj' je kao da govorimo staroegipatski.
Da, lijepo bi bilo imati i promociju i super web stranicu, i web sjop, i prodaju na eBay-u i svasta nesto samo ne znam kako s dva covjeka. Nema kod nas 'venture kapitalista' a bome (da ne mislite da mi nije palo na pamet) niti crowd fundinga. Zivo me zanima koji to crowd bi me fundao kad im napisem da ce na putu od mene do njih 70% svega uzeti drzava, UNAPRIJED. A sad, ako ima volontera da pomognu, slobodno se javite.

I da, na ogromnoj vecini webova raznih proizvodjaca u nasoj kategoriji (tzv. malih ili 'butik' proizvodjaca i manufaktura) NEMA cijena, vec lijepo pise 'na upit', osim u slucaju da imaju web shop eksplicite, a i onda je to uglavnom za sitnice i jeftinije proizvode. Ako se ide na upit, i imaju distributera, prespojit ce vas na njega..

Jedna sugestija koja je moje viđenje stvari i ne tiče se samo Electron Audia nego svakoga tko želi nešto proizvoditi kod nas. Kao i u Electron Audiu, svi imaju problem s ljudstvom i preopterečenjem istih. Rastreretite se! Bavite se razvojem i proizvodnjom a prodaju i marketing prepustite dućanima/distributerima. Neka se vaši proizvodi nađu u prodavaonicama s jasnim cijenama i uvjetima kupnje/garancije a sve direktne upite preusmjerite na iste. I više je nego jasno, a takvih je anomalija bilo u prošlosti, da to ne može funkcionirati ako se proizvod može kod proizvođača kupiti direktno po manjoj cijeni nego što je ona u dućanu. Jednostavno je...
To ja tako vidim...a cijeli svijet je poludio...haha

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 23:39
A i ti bi samo prodavo. Di se gasiš?
haha

-------------

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 23:51
Ma to je samo vapaj....iz očaja....haha

Datum objave: 11.prosinac.2018 u 23:56
Pa šta, uvijek možeš konobarit, barem dok si lijep i privlačan.
haha

-------------

Objavio: baka
Datum objave: 12.prosinac.2018 u 12:56

Pa šta, uvijek možeš konobarit, barem dok si lijep i privlačan.
haha

Konobariti   placo  e to da mi je vidjeti  haha

-------------

"I have the simplest tastes. I am always satisfied with the Best."             

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net