Ispiši stranicu | Close Window

Omnidirekcijski zvučnici

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14929
Datum ispisa: 22.srpanj.2019 u 00:03
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Omnidirekcijski zvučnici
Objavio: TomC
Tema:: Omnidirekcijski zvučnici
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 10:53
Pozdrav svima.
Bio u maloj šetnji i završio u jednom lijepom dućanu koji između ostaloga drži i omnidrikecijske zvučnike. Prednosti takvih mi se čine fenomanalne, prije svega ta neovisnost od smješataja u prostoru, i činjenica da se zvuk rasprostire po cijeloj prostoriji gotovo pa ravnomjerno. Naravno ovo su riječi prodavača. Zavirio malo i na web nekih od prodavača, naravno naišao na testove i činjenica je da postoji jako puno lijepih i pozitivnih recenzija. Dojmio me se jedan generalni komentar; Povratak na klasične zvučnike izgledao je kao povratak na nešto manje dobro...

Zanima me ima li itko iskustva s bilo kakvim zvučnicima takve konstrukcije?

-------------
All those moments will be lost in time like tears in rain...

Odgovori:
Objavio: Gašo
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 11:43
Neovisnost smjestaja u prostoru ne postoji kao takva, a omnidirekcionalno zraceci sustavi su cak i najovisniji od okolnom prostoru i njegovim akustičkim svojstvima jer ga najviše aktiviraju u sirokom frekvencijskom podrucju.

Mislim da se vecina ovdje susrela sa takvim sustavima i postoji nekoliko brandova kojima je taj princip rada i zaštitni znak i savki ima svoju tehnologiju dobivanja zeljenog rezultatata.

Takve sustave rade MBL, German Physiks, Duevel, Ohm(Walsh), bilo je toga i među vintage zvuljama itd.
Neki unatoč 360 zracenju imaju kontrolu disperzije pa zrače recimo 270 stupnjeva ili od-do.

Pošto svaki princip rada i način zračenja ima svoje prednosti, mane i zahtjeve, tako i omnidirekcionalni zvučnici imau svoje mušice.

Prvestveno traže solidno složenu akustiku potovo u svojoj blizini i iza, jer ta okolina uvelike uvjetuje konacni rezultat.

Ono što sam osobno primjetio je to da mogu generirati veliku grandioznu pozornicu ali im fali fokusa i fazne cistoce, alio opet to sve jaaako ovisi o akustickim svojstvima okolnih barijera i poziciji u prostoru.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 12:00
Ne znam o kojim se zvučnicima radi. Možda bi bilo zgodno navesti..

Zvučnici koji široko zrače jako pobuđuju akustiku prostorija. Svake godine u Minhenu svratim u MBL sobu i tamo to uvijek izvrsno svira ali je u sobi "pun kamion" materijala za korekciju akustike. Dakle treba imati tretiranu sobu..
U realnim sobama bolje rade zvučnici s kontroliranim (užim) isijavanjem pa se neki proizvođači trude upravo suprotno konstruirati zvučnike koji kontroliranim isijavanjem "isključuju" sobu iz priče. Naprimjer Gradient, Kii Audio i slični.
Ovo mi se čini realniji pristup...

Objavio: TomC
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 15:03
Hvala na komentarima. Sada kada čitam vaša obrazloženja to mi zvuči logično, tj da akustika prostorije dolazi do izražaja puno više nego kod fokusirane disperzije zvuka. Inače radi se o   http://www.duevel.com/Produkte/EPlanets.shtml" rel="nofollow - Duevel Planets zvučnicima.

-------------
All those moments will be lost in time like tears in rain...

Datum objave: 09.siječanj.2019 u 15:33
To cak nije neki primjer punokrvnog omnija.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Objavio: Zmajz
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 23:01

-------------
Vedran The Zmaj

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 23:24
Originalno postano od strane člana: TomC TomC napisao:

Hvala na komentarima. Sada kada čitam vaša obrazloženja to mi zvuči logično, tj da akustika prostorije dolazi do izražaja puno više nego kod fokusirane disperzije zvuka. Inače radi se o   http://www.duevel.com/Produkte/EPlanets.shtml" rel="nofollow - Duevel Planets zvučnicima.

Dobro veli Gasho. Duevel Planets nisu pravi primjer Omni zvuka. One dvije kugle su neka vrsta disperzora jer driveri "gledaju" u plafon pa ih treba nekako "okrenuti" prema slušatelju. Inače radi se o vrlo zanimljivim i ne skupim zvučnicima...

Objavio: zuzi
Datum objave: 09.siječanj.2019 u 23:42
Možda nisu baš najbolje zvučeči u svim direkcijama / npr. direkciji za cijene/

-------------
Think pozitiv stay negativ

Objavio: Edison
Datum objave: 10.siječanj.2019 u 09:06
Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Možda nisu baš najbolje zvučeči u svim direkcijama / npr. direkciji za cijene/

Kolege iz "Direkcije za oborinske vode i šumske prosjeke" smatraju da bi trebalo koristiti izraz "omnidirekcionalni"...  smijeh

Datum objave: 10.siječanj.2019 u 10:53
To je jasno od pocetka.

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net