Ispiši stranicu | Close Window

Lemna žica

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Samogradnja
Ime foruma: Uradi sam
Opis foruma: Iskustva, tweak, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14952
Datum ispisa: 22.rujan.2019 u 14:04
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Lemna žica
Objavio: Tornado
Tema:: Lemna žica
Datum objave: 25.veljača.2019 u 23:05
Jest da je o ovoj temi bilo riječi, no usput u drugim temama.
Imamo lemnih žica standardnog sastava bez udjela plemenitih metala koje se kupuju u bilo kojem dućanu elektroničkih komponenti. Onda dolaze one koje imaju par posto plemenitih metala tipa WBT, Mundorf, itd.
Mundorf za 2 metra lemne žice sa 4% srebra traži nepunih 5 eura dok mu je model Supreme koji ima 4% srebra i 1% zlata oko 8 eura.
Pitanje je jednostavno...
Kada ste pravili neki projekt kakvu ste žicu koristili?
Sa 2 metra žice se daju zalemiti zvučničke skretnice i driveri. Zašto ne uzeti Mundorf Supreme ako je to bolje, ili samo izgleda da je to bolje...
Interesira me koja žica Vam se zvučno pokazala najbolja, ili se razlika nije čula?
P.S. Nemojte samo završiti na bakrenim žicama od utičnice do brojila i od brojila do trafostanice, a onda na aluminijsko čeličnim sajlama na dalekovodima.

Odgovori:
Objavio: zed_alive
Datum objave: 25.veljača.2019 u 23:17
Pitam se jel itko išao testirat, u smislu da je iste žice lemio prvo običnim lemom, pa 'audiofilskim' lemom, pa uspoređivao rezutlat.

A teorijske strane, pitam se kakvu razliku čini mali udio srebra (osim utjecaja na talište).

Objavio: Edison
Datum objave: 26.veljača.2019 u 00:03
Svasta sam slusao, ali lem jos nisam, a niti namjeravam...    haha

Koristim iskljucivo olovni lem. Bas sad gledam dva valjka koja najcesce koristim

Alpha Fluitin 1532 - 0,75mm - Sn60Pb38Cu2 - 0,5kg

Stannol - Sn60Pb39Cu1 - 0,7mm - 0,5kg

To su dobri lemovi, oba imaju malu kolicinu bakra koji im daje cvrstocu, i odlicno se razlijevaju i ne prskaju okolo.

Neki od mojih prijatelja su... audiofili. I ta nevjerojatna grupacija zahtjeva da se njihovo lemi srebrenim lemom. Pa tako znam i time lemiti. A sto reci, imam i sam neke srebrnine koju nikad ne koristim za se, ali oni donesu svojih par metara pa mi pusu za vratom dok im ja to zalemim. Takvih se ne mozes rijesiti, mozda bi pomogao srebrni metak, a ne lem...   haha 

Inace ta srebrna zica se topi na visoj temperaturi, slabo se razlijeva (narocito onaj s 4% srebra) i spoj ne izgleda sjajno, vec sivo mutno. Ne moze shvatiti audiofilska bratija da je vaznije kako se spoj zalemi od kemijskog sastava dodatnog materijala, a to je lem. Hajde, ja zalemim dobro i s tim srebrom, ali cini mi se da je klasicni olovni lem superioran sto se kvalitete spoja tice, bar na izgled. Inace, gledao sam i sto su doticni audiofili sami lemili srebrnim lemom. Ima tu lemnih kvrga na koje bi mogao privezati i barku. Niti znaju lemiti, niti imaju pravu lemilicu, nit znaju namjestiti temperaturu, ako im lemilaica slucajno ima tu funkciju. I onda tope i dodaju srebro. Prave male minijaturne skulpture.

Sa lemom u kojem ima zlata nisam se sretao, a i ne znam sto ce zlato u lemu? Znam samo da sam citao propise NASA-e za lemljenje. Ono sto ide u svemir, leme samo s olovnim lemom. Za njega znaju kako se ponasa tamo gore, s bezolovnim jos nemaju dovoljno iskustva pa ga ne koriste. A sve elektronicke elemente koji imaju pozlacene izvode ostruzu tako da ne ostane ni mrvica pozlate. Kazu da zlato stetno djeluje na zalemljeni spoj.

Jos cu jednom ponoviti, nije toliko vazno koji je sastav lema, koliko je vazno dobro zalemiti spoj. Prava temperatura, pravo vrijeme lemljenja, ni predugo ni prekratko, i elementi moraju biti u fizickom kontaktu, a lem se razlijeva oko njih. Nije dobro da lem sluzi kao ispuna, a da elementi nemaju fizicki kontakt. Lemi se jednom, bez popravaka i lemno mjesto treba biti dobro razliveno i sjajne, glatke povrsine.

Kad bih ja lemio s plemenitim metalima, kako rece pokretac teme, brzo bih propao - trosim vise od kilograma lema godisnje...

Datum objave: 26.veljača.2019 u 01:03
I sad se Vas dvojica čudite što jedan audiofil samograditelj može pitati...
Koda ste na ovom i sličnim mu forumima od jučer.
Ljut
Koda ne znate da samograditelj kada nema problema izmisli ga sam.
Srećom na psihijatriji ima dosta pacijenata inače bi bojim se jedan veći dio nas lemio i pilio sa unutarnje strane zidova...
99% sam siguran da je netko ovdje napisao da je lemio interkonekt sa WBT-om i da mu je zvuk sa tim kabelom u lancu imao pomak na svjetliju stranu nego kad je isti kabel bio zalemljen običnom žicom, samo ne mogu to naći...
javascript:winOpener%28RTE_popup_emoticons.asp,emot,0,0,650,340%29" rel="nofollow -

Datum objave: 26.veljača.2019 u 02:08
Evo, zalemio sam baš svoj prvi srebrni interkonekt, sa srebrnim lemom, Dakako. Audiofil sam, nisam majstor, ko Edison haha
I sa' mi je ža' šta nisam uzeo obični haha ok, vjerujem da su lemovi na kraju korektni, al sam se izjebo s rastaljivanjem tog lema. Obični lem je pjesma...

Objavio: amigo
Datum objave: 26.veljača.2019 u 07:51
Ja imam više vrsta lema i imam neka iskustva pa ću ih, kao i uvijek dosad, podijeliti.
Ako je netko isprobavao i ima vlastita iskustva, slična, ili različita, dobrodošao je u raspravi.
Oni kojima je to glupo isprobavati i kupovati skupi lem, nek se suzdrže od trolanja.

Imam običan fluitin iz chipoteke s olovom, zatim Mundorf Supreme, WBT olovni i bezolovni, Cardas, Audio Note i neki švicarski, s velikim udjelom srebra.

Lem sam koristio kod lemljenja kabela i dijelova zvučničke skretnice.

Najlošiji mi je švicarski lem s velikim udjelom srebra, koji daje prizvuk kao da u pozadini netko škripi stiroporom po staklu.
Autio Note je bolji, ali nekako sredinu gura naprijed, kao i njihova elektronika. Inače zvuči dosta čisto i tonalitet je ugodan.
Mundorf Supreme, koji sadrži i zlato, daje impresivno čist zvuk, koji bojom podsjeća na nekdašnje cijevne radio aparate. Međutim, ima izraženi roll off u visokima.
Cardas je vrlo dobar lem koji nema izrazitu manu. Zvuči ugodno. Možda bi mogao i on biti malo otvoreniji u visokima, ali samo mrvu.
WBT bezolovni kvari naročito visoke tonove, dajući pomalo kreštavi prizvuk, a visoki zvuče suho.
WBT s olovom meni je najbolji od svih lemova. Daje izrazito izbalansirani i rafinirani zvuk. Lem bez mane.
Običan olovni fluitin se vjerojatno razlikuje od proizvođača pa i od šarže. Ovaj kojeg sam imao pola kile, a sada je pri kraju, je vrlo dobar, ne zvuči tako čisto i rafinirano kao olovni WBT, pa niti kao Cardas, ali je bez izražene mane.

Naravno, slažem se s Edisonom, da je ispravno lemljenje najvažnije.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: Komandant Data
Datum objave: 26.veljača.2019 u 09:04
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Neki od mojih prijatelja su... audiofili...

A i ti se sa svakim družiš!  haha

-------------

http://net.hr/danas/hrvatska/grad-zagreb-zatvara-kultni-nocni-klub-pod-okriljem-noci-devastirali-su-terasu-jer-je-zele-pretvoriti-u-parking/ - Milane, odlazi iz svetinje!

Objavio: Apparatus
Datum objave: 26.veljača.2019 u 09:24
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

I sad se Vas dvojica čudite što jedan audiofil samograditelj može pitati...
Koda ste na ovom i sličnim mu forumima od jučer.
Ljut
Koda ne znate da samograditelj kada nema problema izmisli ga sam.
Srećom na psihijatriji ima dosta pacijenata inače bi bojim se jedan veći dio nas lemio i pilio sa unutarnje strane zidova...
99% sam siguran da je netko ovdje napisao da je lemio interkonekt sa WBT-om i da mu je zvuk sa tim kabelom u lancu imao pomak na svjetliju stranu nego kad je isti kabel bio zalemljen običnom žicom, samo ne mogu to naći...
javascript:winOpener%28RTE_popup_emoticons.asp,emot,0,0,650,340%29" rel="nofollow -
Kolega, ne se ljutiti. Uključi samo zdrav mozak i suhu logiku. Dakle, budući se zv. skretnice i pripadajući priključci ne mogu razmatrati poput objekata u svemiru, nego kao dio cjeline, odgovor je vrlo jednostavan: nema apsolutno nikakvog smisla, nakon nekoliko tisuća lemnih mjesta u ostatku sustava, insistirati na lemu s nekoliko postotaka plemenitih metala jer se to ni na koji način čuti ne može, osim autosugestijom. I osim što se teško lemi. Tko to sluša, sklon je bajanju i romantici što nije neminovno loše, čak može biti i ugodno, ali nije ni pragmatično niti pametno. Dakle, ponekad je dobro staviti bolje dijelove, a i žice bogami (put signala), usredotočiti se na kvalitetnu mehaniku koja neće samo tako zvoniti i rezonirati, ali ne treba se baviti bajkama o zubnim vilama i patuljcima. Dakle, kvaliteno zalemi običnom 60/40 lemnom žicom i uživaj u plodu svojega rada i zalaganja.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Datum objave: 26.veljača.2019 u 11:02
Znači, zaključak je da se čuje razlika, ali zdravi razum kaže da se ne čuje. 

Datum objave: 26.veljača.2019 u 11:06
Zaključak je da ti ne čitaš postove, al si zato inventar u svim temama.
haha
Zaključak je u svari ovaj: prije ćeš čut qjuratcz od ovce nego to.
haha

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Objavio: Gašo
Datum objave: 26.veljača.2019 u 11:48
Samo malo, ovce nemaju qjurtze.

Jedno vrijeme sam koristio bezolovne, ali su mi dop....  nikakvog poboljšanja tu nema u odnosu na dobar olovni.

Imam Mundorfa silver/gold(koji mi je qjuratz bio da to kupim?), Kesterov Sn/Cu/Ag 3.5% i Cynel 60/40 klasiku, ovaj potonji najbolji za lemljenje, zvuk svuda isti.

Potvrđujem da je nabitnije znati odabrati temperaturu, vrh i imati dobru ruku, minimalno tinola za svaki spoj, cak dobro dodati dobar flux pri lemljenju i octiti ga poslije.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 26.veljača.2019 u 12:02
Vidim, provjerio si ovo za ovce pa neću proturiječiti.
haha
Yebo ih bezolovni, ih yebo. I ekologija ih yebala. Tko je pokušao servisirati uređaje zalivene tim đubretom, taj je nayebo.

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 12:59
Jedno vrijeme sam imao dosta srebrne žice i izradio nekoliko istih IC-a, zalemljenih različitim lemovima. Razlika se normalno čuje. Onaj iz švicarske manufakture je zvučao baš loše.

Čuje se razlika i kad dobro zakrimpate žicu na konektor, što još najbolje zvuči. Naravno, nemaju svi konektori tu mogućnost i nisu svi jednako dobri.

Ne govorim o lemljenju PCB-a s čim nemam mnogo iskustva, a ne želim povlačiti "logičke" zaključke. Govorim o interkonektima.

Poštujem Gašin post koji je probao različite lemove i njemu svi zvuče isto.

Ne poštujem one koji imaju stav, a nisu sami isprobali ni čuli. Takvi su već stoput zasmrdili na forumu pa su se kasnije morali posipati pepelom.

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:00
Neki poput Berkley audia odbijaju lemiti bezolovnim pa im je zabranjen ulaz na EU trziste.

Inace taj bezolovni qjurac ubija masu uređaja, konkretno elkosa(smd) vec u proizvodnji, bezolovni tinoli traže podosta više talište, citaj elementi dozivljavaju veci termički stres i budu dobro prokuhani odmah u proizvodnji sklopova, zivotni vijek skracen nekoliko puta, specifikacije degradirane.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:07
Bezolovni, odnosno onaj sa udjelom srebra koristim samo tamo gdje su veci termicki stresovi i gdje se traži malo dodatne cvrstoce na lemnom mjestu, recimo, oko nekih našpananih regulacijskih elemenata s ili na izlaznim trađama pojacala u A klasi, i to vecinom ako je jednostrana štampa, ali tu dodatno koristim flux pastu da bi lemno mijesto bilo kvalitetnije.

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:26
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Bezolovni, odnosno onaj sa udjelom srebra koristim samo tamo gdje su veci termicki stresovi i gdje se traži malo dodatne cvrstoce na lemnom mjestu

Gaso, probaj lem s 1-2% bakra. Dosta je cvrsci od klasicnog 60/40. Meni se pokazao odlicnim.

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:26
Bez dobre paste ne ide. Što se bezolovnog tiče, primjer je kako administracija i birokracija nema yebenog pojma, ali zato imaju ovlast donositi propise. Spasili su čovječanstvo.

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:35
Da, i samo se nadam da klasičnog 60/40 neće nestati s tržišta jer ako ga jednom ne bude, vješam lemilo o klin. Ili to ili koja kilica zalihe na vrijeme, trećeg nema.

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:38
Promjer 0.5mm za sitnija lemna mjesta i SMD (najcesce u praksi), 0.7-1mm za veca.

-------------

Objavio: Supersaša
Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:52
Kak ti koji zvuči?

huh

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:53
Bezolovni malo zvoni...
haha

Datum objave: 26.veljača.2019 u 13:58
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Što se bezolovnog tiče, primjer je kako administracija i birokracija nema yebenog pojma, ali zato imaju ovlast donositi propise. Spasili su čovječanstvo.

Bas tako. Spomenut cu jos i zivu koja je takodjer zabranjena. Malih dugmastih baterija PX625 od 1,35V npr. danas vise nema jer su sadrzavale zivu. A bile su dobre jer su svojih 1,35V drzale do samog kraja zivota i koristile su se u fotoaparatima, svjetlomjerima i slicnoj tehnici gdje je jako vazno da je napon baterije konstantan. Svjetlomjeri su mjerni uredjaji i jako ovise o tocnosti napajanja. Zamijenile su ih srebro-oksidne baterije i slicne, kojima napon lagano opada tijekom koristenja. Rezultat: ukinuli smo odlicno i zamijenili ga osrednjim.

Isto je i sa zivinim toplomjerima (za pod pazuh). Nema preciznijih i boljih takvih mjeraca, ali imaju zivu... Zna se kako ide dalje, zamijenili ih alkoholni, digitalni, trakice koje stavis na celo pa kazu da/ne. A na zivinom se mogla ocitati trecina desetine stupnja Celzijusa. Neki dan gledam u ljekarni jedan penzic vratio svoj zivin toplomjer apotekarki da ga "zbrine" jer je "stetan". E moj barba, boljeg i preciznijeg od ovog "stetnog" neces naci...

Nisam protiv ekologije, ali malo zdravog razuma bi mogli koristiti. Smetaju nam minimalne kolicine olova ili zive, a ne smeta nam sto jedemo kokosi koje nikad nisu vidjele ni neba ni sunca. Prije su kokosi trcale po dvoristu... Zivio napredak!

Sorry na skretanju s teme.

Datum objave: 26.veljača.2019 u 14:03
Ma nije da nemaju pojma. Itekako imaju. Znaju da to u konačnici zavrti veću lovu za industriju. Svaki taj 'propis' koji je donesen, ni jedan u konačnici nije donio uštedu za malog običnog čovjeka, već upravo naprotiv. I najbolje da se ne zna, moš mislit.

Datum objave: 26.veljača.2019 u 14:55
Najbolje da olovo, živu i ostale otrove maknemo s lica zemlje i njene kore, da bi stali novi sintetizirani.

Jos jedan dokaz da jedino ljudska glupost nema granica.

-------------

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 26.veljača.2019 u 15:20
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Ja imam više vrsta lema i imam neka iskustva pa ću ih, kao i uvijek dosad, podijeliti.
Ako je netko isprobavao i ima vlastita iskustva, slična, ili različita, dobrodošao je u raspravi.
Oni kojima je to glupo isprobavati i kupovati skupi lem, nek se suzdrže od trolanja.

Imam običan fluitin iz chipoteke s olovom, zatim Mundorf Supreme, WBT olovni i bezolovni, Cardas, Audio Note i neki švicarski, s velikim udjelom srebra.

Najlošiji mi je švicarski lem s velikim udjelom srebra, koji daje prizvuk kao da u pozadini netko škripi stiroporom po staklu.
Autio Note je bolji, ali nekako sredinu gura naprijed, kao i njihova elektronika. Inače zvuči dosta čisto i tonalitet je ugodan.
Mundorf Supreme, koji sadrži i zlato, daje impresivno čist zvuk, koji bojom podsjeća na nekdašnje cijevne radio aparate. Međutim, ima izraženi roll off u visokima.
Cardas je vrlo dobar lem koji nema izrazitu manu. Zvuči ugodno. Možda bi mogao i on biti malo otvoreniji u visokima, ali samo mrvu.
WBT bezolovni kvari naročito visoke tonove, dajući pomalo kreštavi prizvuk, a visoki zvuče suho.
WBT s olovom meni je najbolji od svih lemova. Daje izrazito izbalansirani i rafinirani zvuk. Lem bez mane.
Običan olovni fluitin se vjerojatno razlikuje od proizvođača pa i od šarže. Ovaj kojeg sam imao pola kile, a sada je pri kraju, je vrlo dobar, ne zvuči tako čisto i rafinirano kao olovni WBT, pa niti kao Cardas, ali je bez izražene mane.

Zanima me metodologija ovakvih testova/usporedba. Kako je to napravljeno? Imaš recimo skretnicu pa zalemiš elemente s jednom lemnom žicom pa slušaš, pa odlemiš i očistiš stari lem i zalemiš s nekim drugim, pa opet odlemiš i očistiš pa zalemiš s trećim...itd..itd...i tako 6, 7 puta?

Datum objave: 26.veljača.2019 u 16:27
A kako drugacije ima neka bolja metodologija?

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 16:28
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Bezolovni malo zvoni...
haha
pogotovo ak se kalemom opizdis po glavi

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 17:21
Tinole bi, onima koje to zanima, nabolje bilo osluskivati tako da naprave kablove od njih.

Samo treba razvit vjestinu lemljenja tinola.

Inace, ako zelite paziti na kvalitetu spoja, recimo na spoju zice i lemnog mjesta rca konektora, onda prilikom lemljenja treba paziti da zica sto bolje nalijeze na metal konektora, a ne da "pliva" u tinolu. I naravno koristiti minimum kolicine tinola

-------------

Objavio: Carlito
Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:03
A šta mislite o "pozlaćenim pinovima", da lemova na žicama nema ???

-------------
Primare A30.2&PRE30, Sumić, McIntosh D150, CA 840C, Golden Ear Triton five

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:04
@Amigo
Koji je točno naziv tog olovnog WBT i Cardas lema?
Kupio si ih u HR?

@Apparatus
Prođe signal i po štampanoj pločici kroz vodove upitne kvalitete bakra, nogice zalemljenih elemenata koje su od nekakve željezne legure, i sve to završi na kod dosta uređaja ugrađenim niklanim konektorima.
Zdrava logika govori da nam u takvom lancu materijala i spojeva ni ne treba neki kvalitetniji , a samim tim i skupi interkonekt, a kada ga spojimo zdrava logika pada u vodu.

@Svi skupa
U pravu ste. Treba znati lemiti!!!
Pa naučite već jednom...
zlatni_zub
haha
zlatni_zub

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:15
jedan primjer takvog pina...

-------------

Objavio: Kabel
Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:31
Isprobao xy lemova,i nakon svega ostao na ovom. 2€/mt
https://postimg.cc/8FZ3RQ41" rel="nofollow">

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:52

@Apparatus
Prođe signal i po štampanoj pločici kroz vodove upitne kvalitete bakra, nogice zalemljenih elemenata koje su od nekakve željezne legure, i sve to završi na kod dosta uređaja ugrađenim niklanim konektorima.
Zdrava logika govori da nam u takvom lancu materijala i spojeva ni ne treba neki kvalitetniji , a samim tim i skupi interkonekt, a kada ga spojimo zdrava logika pada u vodu.

@Svi skupa
Pa naučite već jednom...

Pa da. Bavi se ti lemom, a interkonekt ko yebe. A i sve ostalo jer je ionak od sumnjivih materijala. To je logika. Free country.
obrva
A lemit sam naučio prije da ne kažem čega.
proteza

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:53
Originalno postano od strane člana: Kabel Kabel napisao:

Isprobao xy lemova,i nakon svega ostao na ovom. 2€/mt
https://postimg.cc/8FZ3RQ41" rel="nofollow">
Šloser. Limar.
haha

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:53
I još škrt.
haha

P.S. Osim toga, to ti više ne valja jer je od pretprošle godine.
haha

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:56
Originalno postano od strane člana: Carlito Carlito napisao:

A šta mislite o "pozlaćenim pinovima", da lemova na žicama nema ???
Mislimo, mislimo...
haha

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 19:58
Ubuđavio se malo, sad više baca na lampe

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 26.veljača.2019 u 20:10
Pa da. Bavi se ti lemom, a interkonekt ko yebe. A i sve ostalo jer je ionak od sumnjivih materijala. To je logika. Free country.
obrva
proteza
[/QUOTE]
Ne izvlači iz konteksta. Ja sam samo napisao činjenice. Dakle nigdje nisam napisao da je interkonekt nebitan.

Datum objave: 26.veljača.2019 u 20:19
Meni se ovaj nakon znatne količine WBT-a i Mundorfa pokazao zvučno najbolji!
Negdje mi se zagubilo još bar 100gr. WBT-a sa 4% srebra, i ne pada mi na pamet da ga koristim...
Prije izvjesnog vremena sam imao zahtjev da bude wbt lem na 0114cu konektorima, i glat sam to odbio. Generalno koristim materijale za koje mogu ruku u vatru staviti da su adekvatni nivou kvalitete ispod koje ne idem!
Točka.

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 26.veljača.2019 u 20:23
Originalno postano od strane člana: Kabel Kabel napisao:

Ubuđavio se malo, sad više baca na lampe
S gramAfonom.
haha

-------------

Datum objave: 26.veljača.2019 u 21:09

proteza

sigurno, prije nego si naučio *ebat ljude na internetu haha

Datum objave: 26.veljača.2019 u 22:24
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Zanima me metodologija ovakvih testova/usporedba. Kako je to napravljeno? Imaš recimo skretnicu pa zalemiš elemente s jednom lemnom žicom pa slušaš, pa odlemiš i očistiš stari lem i zalemiš s nekim drugim, pa opet odlemiš i očistiš pa zalemiš s trećim...itd..itd...i tako 6, 7 puta?
Napisao sam, napraviš više istih interkonekta s različitim lemovima. Tko bi testirao sa skretnicom?
Ali na interkonektima to se jasno čuje, naročito na srebru koje ima rezoluciju.

-------------

Datum objave: 27.veljača.2019 u 08:50

@Amigo
Koji je točno naziv tog olovnog WBT i Cardas lema?
Kupio si ih u HR?

@Apparatus

@Svi skupa
Pa naučite već jednom...
zlatni_zub
haha
zlatni_zub
Kupio sam čini mi se na ebayu iz Njemačke.
WBT s 4 % srebra i olovom u sastavu.

-------------

Datum objave: 27.veljača.2019 u 08:52

Jedno vrijeme sam imao dosta srebrne žice i izradio nekoliko istih IC-a, zalemljenih različitim lemovima. Razlika se normalno čuje. Onaj iz švicarske manufakture je zvučao baš loše.

Čuje se razlika i kad dobro zakrimpate žicu na konektor, što još najbolje zvuči. Naravno, nemaju svi konektori tu mogućnost i nisu svi jednako dobri.

Ne govorim o lemljenju PCB-a s čim nemam mnogo iskustva, a ne želim povlačiti "logičke" zaključke. Govorim o interkonektima.

Poštujem Gašin post koji je probao različite lemove i njemu svi zvuče isto.

Ne poštujem one koji imaju stav, a nisu sami isprobali ni čuli. Takvi su već stoput zasmrdili na forumu pa su se kasnije morali posipati pepelom.
OK, ova zadnja rečenica je bila pretjerana. Ak se tko našao u tome, moja isprika.

-------------

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 27.veljača.2019 u 10:21

Napisao sam, napraviš više istih interkonekta s različitim lemovima. Tko bi testirao sa skretnicom?

U napisanom tekstu se spominje lemljenje elemenata skretnice..
No dobro...
Dakle napraviš 6-7 istih intekonekcijskih kabela i svaki zalemiš različitom lemnom žicom. Opisane razlike su usitinu fascinatne i izgleda da se lem petlja direktno u frekvencijsku karakteristiku (ističe sredinu, povlači visoke..itd..itd..). ..ne znam...
I još jedna opaska. Black Rhodium ima nekoliko top interkonekata čiji su vodići od srebra a jedan se radi od paladijuma. Ako se pod "ima rezoluciju" misli na nekakvu preizražajnost u visokim tonovima onda je moje iskustvo sasvim drugačije. Ti kabeli zvuče baš kako treba. Teza o "špricanju" srebra mi stvarno izgleda kao urbana legenda.

Datum objave: 27.veljača.2019 u 10:47

Dakle napraviš 6-7 istih intekonekcijskih kabela i svaki zalemiš različitom lemnom žicom. Opisane razlike su usitinu fascinatne i izgleda da se lem petlja direktno u frekvencijsku karakteristiku (ističe sredinu, povlači visoke..itd..itd..). ..ne znam...
I još jedna opaska. Black Rhodium ima nekoliko top interkonekata čiji su vodići od srebra a jedan se radi od paladijuma. Ako se pod "ima rezoluciju" misli na nekakvu preizražajnost u visokim tonovima onda je moje iskustvo sasvim drugačije. Ti kabeli zvuče baš kako treba. Teza o "špricanju" srebra mi stvarno izgleda kao urbana legenda.

čini mi se da to nije samo (a možda niti primarno) pitanje kakvu razliku radi sama legura tj. kompozit lema. nego kakav lemni spoj radi određeni lem pri sličnim uvjetima (temperatura, trajanje zagrijavanje, postupak lemljenja). da li će osigurati kontakt s metalom iste kvalitete ili bolji/lošiji. kontakt dva metala, odnosno metala i legure u ovom slučaju, nije ništa savršeno...

mislim da je oko srebra pod rezolucijom amigo mislio primarno na čistoću zvučne slike kako se ide prema gornjem kraju spektra, a to se doslovce može translatirati na povećanu rezoluciju. ko oprana i izglancana šajba naspram korektne ali neoprane. znači ne na isticanje detalja. makar mi je, obzirom da si konstruktor zvučnika, jasno na što misliš, i što se često percepira kao povećana rezolucija kod zvučnika, ako rezolutni visokotonac malo frekvencijski strši. spominjao si jednom negdje da konstruktori zvučnika koji ugrade skupe visokotonske jedinice, često to vole i istaknuti haha možda kod srebra malo može istaknuti tu rezoluciju u slučaju ako kabel ima roll off u donjem dijelu spektra, ali u pravilu, ta bi rezolucija srebra u visokima (bar u dobro dizajniranih srebrnih žica) trebala biti stvarna...

Objavio: glava
Datum objave: 27.veljača.2019 u 11:37

Originalno postano od strane člana: amigo<div>Ali na interkonektima to se jasno čuje, naročito na srebru koje ima rezoluciju.<br></div>[/QUOTE amigo
[/QUOTE napisao:

pa zar nebi trebao bit najbolji srebrni lem ako je srebro najbolje tj. najrezolutnije u kabe

pa zar nebi trebao bit najbolji srebrni lem ako je srebro najbolje tj. najrezolutnije u kabelima ?
Možda nisi dobro zalemio taj srebrni lem ?

Datum objave: 27.veljača.2019 u 12:31

[QUOTE=Tornado] QUOTE]
Kupio sam čini mi se na ebayu iz Njemačke.
WBT s 4 % srebra i olovom u sastavu.
. O. K. Amigo...
Ja sam prije petnaestak godina u Chipoteci kupio WBT sa 4% srebra. 10m 42g sam tada platio 50 kuna.
Na kalemu piše da je temperatura taljenja 178-180 stupnjeva. Nigdje ne piše ima li olova ili ne...

Datum objave: 27.veljača.2019 u 12:48
s tom temperaturom tališta, to ti je s olovom
https://www.wbt.de/english/products/a/Detailansicht/Artikel/silberloetzinn-1.html" rel="nofollow - https://www.wbt.de/english/products/a/Detailansicht/Artikel/silberloetzinn-1.html

Datum objave: 27.veljača.2019 u 13:18
Oke, sad ce krenuti varivo(cuspajz), dinstanje, malo natezanja, malo reklame, sve to dobro zasolite, zapaprite + 5 kuhara minimalno i imamo nejestivu kašu.

Opet se vracamo na pitanje stotine lemnim mjesta u uređajima, naspram 4 u jednom kabelu.

Isto tako, ono što sam napisao, postoji linija manjeg otpora i nije isto dali vam zica na spoju s konektorom dobro naliježe na metal pinova konektora ili "pluta" u tinolu pa informacija prolazi kroz tinol ili ne.

Ako se vec tinol cuje, onda na ovo treba paziti.

Iz tog razloga volim na pcb-ima "metalizacija kroz rupu" lemna mjesta, osim trajnosti spoja.

-------------

Datum objave: 27.veljača.2019 u 13:44
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Oke, sad ce krenuti varivo(cuspajz), dinstanje, malo natezanja, malo reklame, sve to dobro zasolite, zapaprite + 5 kuhara minimalno i imamo nejestivu kašu.

Opet se vracamo na pitanje stotine lemnim mjesta u uređajima, naspram 4 u jednom kabelu.

Isto tako, ono što sam napisao, postoji linija manjeg otpora i nije isto dali vam zica na spoju s konektorom dobro naliježe na metal pinova konektora ili "pluta" u tinolu pa informacija prolazi kroz tinol ili ne.

Ako se vec tinol cuje, onda na ovo treba paziti.

Iz tog razloga volim na pcb-ima "metalizacija kroz rupu" lemna mjesta, osim trajnosti spoja.

Jedino i osnovno pravilo kod spajanja žica na konektore, u koliko lemimo, a ne krimpamo, je u tome da se ostvari što je bolje mogući spoj žice(a) i pločice. Kad smo to napravili, sa što manje lema samo osiguramo da se ne bi odspojilo, i to je sve! Ako je lem veza između žice i pločice, posao ne valja...
A ta priča o kreštavom srebro je deplasirana, osim ako koristite obično zlatarsko srebro u kojem ima nikla, pa zvuči ko tepsija
Ne znam s kakvim srebrom je eksperimentira Amigo, ali iole ozbiljniji poznavatelj mogućnosti dorade srebra ili bakra bi trebao znati da je moguće složiti bakreni IC da daje efekt kao spomenuto srebro, i obratno.

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 27.veljača.2019 u 13:51
ali lem se mora uvući između žice i pločice, ili između žice i konektora, dogodit će se, ne može se spriječiti. bar ne ako je lemljenje ispravno...

s druge strane, šta nije funkcija lema da osigura ispravni kontakt na oba metala? šta bi kontaktni spoj metal žice na metal pločice bio nužno jednako kvalitetan (ako govorimo o kvaliteti kontakta)?

Datum objave: 27.veljača.2019 u 13:55
mislim da je ključna minimalna količina lema, dakle dostatno da osigura kvalitetan spoj, i ne više od toga. jer čim je hrga nekih dimenzija, kako god bili blizu žica i metal pločice ili konektora, javit će se divljanje nekakvih eddyjevih struja po hrgi, i kvarit će priču. slično kao što masivni konektori kvare zvuk inevitable

Datum objave: 27.veljača.2019 u 19:09
Edijeve struje? Buahahaha.
haha
https://en.wikipedia.org/wiki/Eddy_current" rel="nofollow - Hajde, pročitaj si što je to kad već lupaš.

Nego, junače, kako bi ti zalemio žicu na konektor s najmanjom mogućom količinom lema? Sav sam se dao u oko.

-------------

Datum objave: 27.veljača.2019 u 19:33
daj Api budi manje bedast nego što možeš, i nauči čitat.
i da, Eddyjeve struje.

Objavio: andy_0702
Datum objave: 27.veljača.2019 u 19:56

daj Api budi manje bedast nego što možeš, i nauči čitat.
i da, Eddyjeve struje.

ok. ajd malo pojasni te Eddyeve struje ako ti nije problem...
mislim kakve veze ima sa lemovima?

osim što je moguće ispitivati (ne znam koliko uspješno jer nisam proučavao) električnu provodljivost lemnih spojeva baziranih na takvom strujnom pretvaraču...

Datum objave: 27.veljača.2019 u 20:47
Eddyjeve struje uzrokuju skin efekt. A skin efekt je tendencija da se gustoća strujnog toka povećava prema vanjskim rubovima vodiča.
Eddyjeve struje, posljedično i skin efekt će biti značajnije što je deblji vodič - u konkretnom slučaju, lem je vodič. Dakle struje signala imaju jaču tendenciju da idu površinom lema što je deblji lem. I tu se sudare s kvalitetom površine lema, što dovodi do većih izobličenja.

Netko bi očekivao da će struje naći najkraći put po točkama razlike potencijala, odnosno iz vodiča na blisku točku u konektor, a da ostalo ne igra neku bitnu ulogu. Međutim struja signala se distribuira po čitavoj debljini vodiča, i to nejednoliko - radi skin efekta postoji tendencija gušće struje prema van.

Nisam siguran da li je to jedini oblik izobličenja koji nastaje radi Eddyjevih struja, jer one su same po sebi parazit koji nastaje unutar strujnog toka signala.

Datum objave: 27.veljača.2019 u 21:09

@zed_alive
Hvala ti na linku na WBT stranicu.

@Gašo
Ti si izgleda jedan od tih kuhara...
Isti komentar o stotinama lemnih mjesta je na prvoj stranici ove teme napisao Apparatus, a ja sam mu na trećoj odgovorio sljedeće:
"Prođe signal i po štampanoj pločici kroz vodove upitne kvalitete bakra, nogice zalemljenih elemenata koje su od nekakve željezne legure, i sve to završi na kod dosta uređaja ugrađenim niklanim konektorima.
Zdrava logika govori da nam u takvom lancu materijala i spojeva ni ne treba neki kvalitetniji , a samim tim i skupi interkonekt, a kada ga spojimo zdrava logika pada u vodu."
Nemoj sad i ti ko App izvaditi iz konteksta i napisati: "Ko jebe interkonekt."
On je bitan kao i svaka druga komponenta u lancu.
No to sam također već komentirao.
I ne kužim zašto se sad vraćamo na ono što smo iskomentirali...
Metaliziraš rupice PCB-a? Koji je metal u pitanju?
P.S. Promješaj čušpajz, i vidi da li treba dodati začina.

@Apparatus
Pitanje nije bilo namjenjeno meni, no...
Razvučeš minimalnu količinu lema po konektoru, i žici. Sa vrha lemilice očistiš višak lema. Prisloniš žicu na konektor, i potegneš lemilicom po spoju sa takvim položajem vrha da zagriješ i konektor i žicu kako se ne bi stvorio hladni lem...

@Svi
Godinama me Muči jedna teorija iz SAM-a a vezana je za lemljenje dviju žica. Tamo je pisalo da se žice prije lemljenja ne smiju uvrtati jedna oko druge jer se time stvaraju induktiviteti. O.K. Nikada ih i nisam uvrtao da sam imao desetak zavoja. Obično sam dvije žice ili žicu i nogicu elementa uvrnuo u jedan krug u obliku izdužene spirale kako bi žice bile što priljubljenije, i potegao lemilicom pazeći da i dalje ostanu maksimalno priljubljene. Osim toga žice bi trebale biti izolirane da se stvori bilo kakav induktivitet.

Kako Vi lemite dvije žice? Samo ih priljubite jednu uz drugu, ili ih ipak neznatno uvrnete kako bi bile što priljubljenije?

Datum objave: 27.veljača.2019 u 22:11
O VIDI!!!
Više nisam Groupie. Sad sam Senior member.
Dobio sam unapređenje... Za koliko tisuća kuna je veća plaća kad si Senior member?
O.K.
1. Šta god Vi pisali o lemnoj žici ja ću po svom kao i svi ostali...
Lemiti ću sa onom sa kojom ja naumim.
2. Ja uopće nemam namjere lemiti, i pitao sam tek tako...
Dakle, postigao sam cilj. Poslao sam par poruka i dobio unapređenje.Sad ću si za povišicu kupiti Wilson audio Watt puppy (V7), no moram prije poslati upit u firmu kako bih vidio sa kojom žicom leme... Možda se i predomislim ako njihov odgovor ne bude zadovoljavajući...
I naravno,... odgovor je ne! Nećete moći doći poslušati ih, jer ste me naljutili svojim komentarima...

Datum objave: 27.veljača.2019 u 22:57
Kao da je ikad itko ovdje bilo što pitao, a da nije tražio potvrdu svojeg stava. Kad potvrde eventualno nije bilo, onda se nešto ljutio, grintao i kruljio pa opet napravio po svom.Viđeno zilijun puta.
haha

A onaj gore metilja li ga metilja u svakoj temi, nije za čitat. Sad je na kraju eddy persona (a ono pojam iz dinamike fluida, ne bi reko čoek...) pa nešto može biti Eddyjevo, na početku je veliko E i ima posvojni pridjev. Zemljo, otvori se.
gluphuh

-------------

Objavio: Supersaša
Datum objave: 27.veljača.2019 u 23:23
Who the f**k is Eddy?

placo

Još samo fali Pernar da lemite vitaminom C, kaj ste od foruma načinili, katastrofa...

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Datum objave: 27.veljača.2019 u 23:47
[QUOTE=Apparatus]Kao da je ikad itko ovdje bilo što pitao, a da nije tražio potvrdu svojeg stava. Kad potvrde eventualno nije bilo, onda se nešto ljutio, grintao i kruljio pa opet napravio po svom.Viđeno zilijun puta.
haha
---
Ustvari, neću ja po svom nego po Amigo-vom.
Čovjek je lijepo odgovorio. To što se poklopilo da ja imam upravo žicu koja je njemu dala najbolje rezultate je samo dobra okolnost.
Uostalom tko je tebi kriv što on ima bolji sluh i bolju hifu od tebe, pa za razliku od tebe može bolje čuti.

Datum objave: 28.veljača.2019 u 08:07

Ustvari, neću ja po svom nego po Amigo-vom.
Čovjek je lijepo odgovorio. To što se poklopilo da ja imam upravo žicu koja je njemu dala najbolje rezultate je samo dobra okolnost.
Uostalom tko je tebi kriv što on ima bolji sluh i bolju hifu od tebe, pa za razliku od tebe može bolje čuti.
Nitko mi nije kriv. Ima bolju sobu, bolje pojačalo i zvučnike. I digitaliju ima bolju, a o kabelima da ne govorim. I godinu je stariji od mene pa bolje i čuje. A ima i jedno 20 godina više iskustva od mene.

Bajdvej, top tema je Lemna žica. Halooooo?! Jel to vrijeme za dobrovoljno hlađenje od foruma, barem dok se ne pojavi nekaj iole pametnog? Dolje prazna crta za odgovor.

----------------------------------------------------------

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 08:48

@Apparatus

Razvučeš minimalnu količinu lema po konektoru, i žici. Sa vrha lemilice očistiš višak lema. Prisloniš žicu na konektor, i potegneš lemilicom po spoju sa takvim položajem vrha da zagriješ i konektor i žicu kako se ne bi stvorio hladni lem...

Evo savjet baje koji se rodio s lemilom u ruci, naravno besplatno ko i obično. Čarolija se zove Cinol pasta za lemljenje. Rade je braća Slovenci i kupuje se u tubi. I ne samo u tubi već u Kemoboji. Košta valjda nekih 20-30 kuna i toliko dugo traje da uvijek zaboravim cijenu. Dobro je kod lemila imati malu posudicu s tim. Nakon što se drisne iz tube, lako se zagrije i rastopi pa poprimi oblik posudice koja bi poželjno trebala biti staklena jer se stalno unutra utiče vrh lemila pa treba biti otporna na toplinu. Neka mala od ženine kremice za neki dio tijela. Praktički poslije svakog čišćenja vrha spužvicom i vodom, pikneš malo vrh u to. To je rijetka pasta boje mačjeg dreka, jako cvrči pri grijanju i fantastično razara bilo kakav oksid. Ne sadrži kiselinu i ne ždere vrh lemila kao ona varijanta toga prije 30 godina koja ništa nije valjala. Pastu na kraju uvijek očistiti (oprati) i to ne alkoholom (obični etanol, izopropanol...) nego benzinom jer je to bez premca za skidanje bilo kakve maščobe. Ona fina i skuplja varijanta benzina za kućanstvo. To su nekad zvali benga za skidanje masnih fleka s odjeće. 

Dakle, lemljenje konektora s najminimalnijim minimumom lema: nanesi Cinol pastu na kontakt konektora i na žicu. Rastopi malo lema vrhom lemila i pokositri žicu i kontakt. Zatim ubodi vrh lemila u pastu i kvrcni lemilom po stolu da otpadne sav lem s vrha. Opet ubodi u pastu pa skini sav višak s kontakta i sa žice dok ne ostane na jednom i na drugom samo površinski film lema. Metoda mehaničkog uklanjanja viška lema kvrckanjem i ovdje poželjna. Ključno je ne imati bilo kakav višak lema na žici, kontaktu i lemilu. Nafrlji lemilo do maksimalne temperature pa lemljenje neće trajati dulje od sekundu-dvije. Prisloni žicu i preko žice zagrijavaj i kontakt. Prije toga si vrh lemila naravno ubo malo u posudicu s pastom. Operi pastu nekim malim (mikro) kistom za slikanje obrva na portretima i zašaraufaj konektor. Nikakva druga metoda neće osigurati takav minimum lema (manje od najmanjeg), a posebno ne taljenje žice lema na lemnom mjestu. Naravno, Cinol je sjajan za bilo kakvo lemljenje, za pločice i za sve. Naturlih, uvijek ga oprati bengom, kistom i mikro krpom ili čime god, samo ga 100% maknuti. Lemljenje je vještina i ne zna lemiti svatko to si kupi lemilicu i žicu. I ja sam godinama eksperimentirao, od tanašnih lemnih mjesta do betonaže lemom. Priča se ipak svodi na minimum lema, ali opet ne premalo, eee stari moj... Theh...

Fala Appy, konačno nekaj konstruktivnog, umjesto Eddyjevih struja i raznih moronluka.

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 09:05
Bajdvej, i ja sam kupio onaj WBT lem u Čipoteci, davno još kad su bili kod Ekonomskog faksa, blizu stadiona najboljeg fuzbal kluba na potezu od Velike Kladuše do Maribora. Audiquest je tad vario žice na kontakte konektora, a budući konektori nisu bili savršeno imobilizirani, ta pizdarija je voljela puknuti. Ništa nego zalemiti, a čime nego WBT-om, yebote, nema da omane. Ipak je unutra srebro. Pa sam onda prelemio sve spojeve preventivno, a ne samo puknuti. I naravno kao normalan audio Hlebinac iz Hlebina išao to slušati. Zaključak je bio mojnemebatje i nošenje feredže po kući dva dana od srama što sam uopće pokušao. A kabel je bio srebro AQ Audiotruth Lapis X3 (drugi model s vrha), izuzetno transparentan i općenito neutralan i takav kakav vrlo vjerojatno nitko nikad u kućno-kuhinjskoj radinosti neće napraviti.

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 09:39
i, šta je bilo krivo, šta si ustanovio?

Datum objave: 28.veljača.2019 u 09:40

Zaključak je bio mojnemebatje i nošenje feredže po kući dva dana od srama što sam uopće pokušao.

Da nemas slucajno koji selfi s tom feredzom?   haha

Datum objave: 28.veljača.2019 u 10:20

@Apparatus

Evo savjet baje koji se rodio s lemilom u ruci, naravno besplatno ko i obično. Čarolija se zove Cinol pasta za lemljenje. Rade je braća Slovenci i kupuje se u tubi. I ne samo u tubi već u Kemoboji. Košta valjda nekih 20-30 kuna i toliko dugo traje da uvijek zaboravim cijenu. Dobro je kod lemila imati malu posudicu s tim. Nakon što se drisne iz tube, lako se zagrije i rastopi pa poprimi oblik posudice koja bi poželjno trebala biti staklena jer se stalno unutra utiče vrh lemila pa treba biti otporna na toplinu. Neka mala od ženine kremice za neki dio tijela. Praktički poslije svakog čišćenja vrha spužvicom i vodom, pikneš malo vrh u to. To je rijetka pasta boje mačjeg dreka, jako cvrči pri grijanju i fantastično razara bilo kakav oksid. Ne sadrži kiselinu i ne ždere vrh lemila kao ona varijanta toga prije 30 godina koja ništa nije valjala. Pastu na kraju uvijek očistiti (oprati) i to ne alkoholom (obični etanol, izopropanol...) nego benzinom jer je to bez premca za skidanje bilo kakve maščobe. Ona fina i skuplja varijanta benzina za kućanstvo. To su nekad zvali benga za skidanje masnih fleka s odjeće. 

Dakle, lemljenje konektora s najminimalnijim minimumom lema: nanesi Cinol pastu na kontakt konektora i na žicu. Rastopi malo lema vrhom lemila i pokositri žicu i kontakt. Zatim ubodi vrh lemila u pastu i kvrcni lemilom po stolu da otpadne sav lem s vrha. Opet ubodi u pastu pa skini sav višak s kontakta i sa žice dok ne ostane na jednom i na drugom samo površinski film lema. Metoda mehaničkog uklanjanja viška lema kvrckanjem i ovdje poželjna. Ključno je ne imati bilo kakav višak lema na žici, kontaktu i lemilu. Nafrlji lemilo do maksimalne temperature pa lemljenje neće trajati dulje od sekundu-dvije. Prisloni žicu i preko žice zagrijavaj i kontakt. Prije toga si vrh lemila naravno ubo malo u posudicu s pastom. Operi pastu nekim malim (mikro) kistom za slikanje obrva na portretima i zašaraufaj konektor. Nikakva druga metoda neće osigurati takav minimum lema (manje od najmanjeg), a posebno ne taljenje žice lema na lemnom mjestu. Naravno, Cinol je sjajan za bilo kakvo lemljenje, za pločice i za sve. Naturlih, uvijek ga oprati bengom, kistom i mikro krpom ili čime god, samo ga 100% maknuti. Lemljenje je vještina i ne zna lemiti svatko to si kupi lemilicu i žicu. I ja sam godinama eksperimentirao, od tanašnih lemnih mjesta do betonaže lemom. Priča se ipak svodi na minimum lema, ali opet ne premalo, eee stari moj... Theh...

Fala Appy, konačno nekaj konstruktivnog, umjesto Eddyjevih struja i raznih moronluka.

----
Jesi zadovoljan?
haha

Daj mi još reci kada lemiš PTP da li samo prisloniš žicu uz žicu ili napraviš izduženu spiralu kako bi dvije žice bile što priljubljenije? Pod spiralu naravno mislim tek neznatno uvijanje žice oko žice samo da fizički budu što bliže  jedna uz drugu. Pitanje naravno vrijedi i za lemljenje elemenata.
Pitanje broj dva je koliku dužinu preklopa prakticirate kada lemite dvije žice? Neki odokativni prosjek valjda postoji.

Datum objave: 28.veljača.2019 u 11:22

Daj mi još reci kada lemiš PTP da li samo prisloniš žicu uz žicu ili napraviš izduženu spiralu kako bi dvije žice bile što priljubljenije? Pod spiralu naravno mislim tek neznatno uvijanje žice oko žice samo da fizički budu što bliže  jedna uz drugu. Pitanje naravno vrijedi i za lemljenje elemenata.
Pitanje broj dva je koliku dužinu preklopa prakticirate kada lemite dvije žice? Neki odokativni prosjek valjda postoji.
Frkanje je jak mehanički stres i izbjegavam ga. Prislonim žicu uz žicu. I tako su sasvim blizu po cijelom spoju. S tim da dodam lema malo više od opisanog minimalnog. Neraskidiv i besprijekoran spoj.  Za žice većeg presjeka 1cm, za manje, manje. Ne treba previše, a ni premalo jer spoj mora biti čvrst.

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 11:23

Da nemas slucajno koji selfi s tom feredzom?   haha

Nemam. Imam samo onaj selfi gdje šmirglam plafon u slušaoni i izgledam ko Jeti.
haha

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 11:59

Ništa nego zalemiti, a čime nego WBT-om, yebote, nema da omane. Ipak je unutra srebro. Pa sam onda prelemio sve spojeve preventivno, a ne samo puknuti. I naravno kao normalan audio Hlebinac iz Hlebina išao to slušati. Zaključak je bio mojnemebatje i nošenje feredže po kući dva dana od srama što sam uopće pokušao. A kabel je bio srebro AQ Audiotruth Lapis X3 (drugi model s vrha), izuzetno transparentan i općenito neutralan i takav kakav vrlo vjerojatno nitko nikad u kućno-kuhinjskoj radinosti neće napraviti.

i, šta je bilo krivo, šta si ustanovio?

dobro, Appi, zaš izbjegavaš na ovo odgovoriti? ovo je korisno je za sve. što je bilo krivo?
WBT lem loš? lemio na preniskoj temp za taj lem? (makar 178-180 celzijevaca ne bi trebalo biti iber hm)
nešto treće?
ili lemljenje samo po sebi naprosto nije ni blizu razine tadašnjih AQ zavarenih spojeva?

Datum objave: 28.veljača.2019 u 12:04

Frkanje je jak mehanički stres i izbjegavam ga. Prislonim žicu uz žicu. I tako su sasvim blizu po cijelom spoju. S tim da dodam lema malo više od opisanog minimalnog. Neraskidiv i besprijekoran spoj.  Za žice većeg presjeka 1cm, za manje, manje. Ne treba previše, a ni premalo jer spoj mora biti čvrst.

da li ćeš radije držati lemilo mrvu duže, da ti besprijekorno zalije, ili ideš na minimalno trajanje lemljenja?

inače, ja sam lemio po savjetu mog starog, koji ima nešto lemnog iskustva. koji mi reče, najprije nanesi malo lema na žicu pa na konektor. a tek onda lemi skupa. da li je ovo dobra praksa (prvenstveno za audio - za drugo je dokazano dobra), kriva, ili neutralna?

Datum objave: 28.veljača.2019 u 13:01
Opisao sam postupak lemljenja s minimumom lema, dakle prije lemljenja pokositriti spojna mjesta.

Ne izbjegavam ništa. Mislio sam da je jasno da se ni kite ne čuje ono Audioquestovo varenje (welding) o kojemu su pisali psalme i lemljenje WBT žicom. A jednako bi se kite čulo lotanje lemom 60/40 jer ovaj svijet tako ne funkcionira t.j. nije hipersenzitivan. Da sam vjernik pa da čujem sve, onda druga priča, ali nisam. 
Upravo radim na Krell FPB300cx pojačalu. Nisam brojao lemna mjesta (garant koja tisućka), a ni šarafe s maticom preko kojih ide struja i audio signal. Uključujući i šarafe izlaznih tranđi (30 komada po kanalu) pa ti sad njajke o 2,3 mikrograma lema na faking konektoru faking interkonekta. I u zv. skretnici.  
placo

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 13:03
a, onda sam te krivo shvatio, mislio sam da govoriš da se čulo. super

Datum objave: 28.veljača.2019 u 13:10
al opet nemamo konsenzus. amigo veli da čuje razliku, Kabel veli da čuje razliku, Gašo veli da ne čuje razliku, ti veliš da ne čuješ razliku

ja znam sljedeće: imam dva LAT IC300 interkonekta, ista duljina, isti konektori (Eichmann Bullet Cu pozlaćeni), došla oba od istog engleskog sellera (oni su radili kablove od LAT bulka, a zatim navodno slali na kriogeni tretman). Jedan je prelemljen (i to stručno, nisam ja), jer su otkazali lemovi, Drugom su lemovi dobri i original, Ne zvuče skroz isto. I svatko se može slobodno uvjeriti u to. Rado ću i ukazati po potrebi gdje su čujne razllke (jedna je da prelemljeni kabel malo više ističe sibilante).

netko može reć, ok, ovo je suptilna razlika, nije bitna. istina, niš sad nebo i zemlja. no čujem je, postoji. I vjerujem da će je ako netko želi testirati na svom sustavu i on čuti. jbg.

unatoć stotinama drugih zalemljenih spojeva. i silnim kilometrima strujne žice do centrale.

Objavio: Sten
Datum objave: 28.veljača.2019 u 14:38

… Upravo radim na Krell FPB300cx pojačalu. Nisam brojao lemna mjesta (garant koja tisućka), a ni šarafe s maticom preko kojih ide struja i audio signal. Uključujući i šarafe izlaznih tranđi (30 komada po kanalu) pa ti sad njajke o 2,3 mikrograma lema na faking konektoru faking interkonekta. I u zv. skretnici.  
placo
A koliko je mikrograma materijala u niti osigurača, o kojima si pisao takve panegirike da je to bilo teško za čitati, čak i meni haha Pa, si sad zamisli da se u Krellu (ili bilo gdje drugdje), povede više računa o običnim šarafima i maticama. Ali neće, iz jednostavnog razloga jer to košta. Kao i audiofilski osigurači (kojih ima svakakvih i ne sviđaju se baš svakome, ali da ne širimo temu) koji se ne dobivaju sa uređajima.

Btw. što se tiče lema, probao samo WBT-ov sa (mislim) 3% srebra, prije cca. 15-20 godina. I nije mi se svidio jer se srebro "čulo". Od tada, isključivo neki na plavoj špuli (znao sam i naziv, zaboravih) u lokalnoj trgovini. No, gotovo da ne pamtim kad sam nešto lemio po svom hifiju, tako da …
Ukratko, "obična", jeftina rješenja ne moraju uopće biti loša, dapače. Ali ipak nije zgoreg isprobati na nekom probnom primjerku. Ako ti "vjera" dopušta.

-------------
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600

Datum objave: 28.veljača.2019 u 14:44
Evo i njega, bilo je pitanje jedino vremena kad će.
haha
Imo je prije u sigu "sve se čuje", a sad ima popis nekakvog sistemčića visoke (?) srednje klase dok mu soba zvuči ko prava građanska. Al čovjek sluša lemove.
haha
Opširniji odgovor nakon ručka, ako bude volje no nekako sumnjam.

-------------

Objavio: Sten
Datum objave: 28.veljača.2019 u 15:19
Ma glavno je da ti imaš sobu, a to što ne čuješ pola toga mogućeg je nebitno haha

-------------
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 28.veljača.2019 u 15:52
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ma glavno je da ti imaš sobu, a to što ne čuješ pola toga mogućeg je nebitno haha

Koji udarac ispod pojasa glup
Veselim se budućoj prepiscihaha

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Objavio: doro
Datum objave: 28.veljača.2019 u 15:57
Lem,saraf I matica...Daj slusajte muziku I opustite se

-------------
Primare A30.1 mkII,Pro-Ject Tube box,Teac TN-300,Pioneer SACD 696,Proac Response One SC,Atacama SE 24.

Datum objave: 28.veljača.2019 u 16:07

Srenli, reci zastava.

-------------

Datum objave: 28.veljača.2019 u 20:46

Apparatusu fali lemova u zivotu pa nema sto slusati...    haha

mig

Datum objave: 28.veljača.2019 u 22:09

al opet nemamo konsenzus. amigo veli da čuje razliku, Kabel veli da čuje razliku, Gašo veli da ne čuje razliku, ti veliš da ne čuješ razliku

ja znam sljedeće: imam dva LAT IC300 interkonekta, ista duljina, isti konektori (Eichmann Bullet Cu pozlaćeni), došla oba od istog engleskog sellera (oni su radili kablove od LAT bulka, a zatim navodno slali na kriogeni tretman). Jedan je prelemljen (i to stručno, nisam ja), jer su otkazali lemovi, Drugom su lemovi dobri i original, Ne zvuče skroz isto. I svatko se može slobodno uvjeriti u to. Rado ću i ukazati po potrebi gdje su čujne razllke (jedna je da prelemljeni kabel malo više ističe sibilante).

netko može reć, ok, ovo je suptilna razlika, nije bitna. istina, niš sad nebo i zemlja. no čujem je, postoji. I vjerujem da će je ako netko želi testirati na svom sustavu i on čuti. jbg.

unatoć stotinama drugih zalemljenih spojeva. i silnim kilometrima strujne žice do centrale.

Da ne bude zablude, najviše volim krimpanje, ali još uvijek, buduće koristim cijelu paletu WBT rca konektora koji se leme. prisiljen ssm koristiti lemnu žicu.
KLE sam isključivo koristio phono silver, i osobno mislim da su to najbolji konektori, uz uvjet da ih se previše ne spaja/odspaja. Imaju onaj super V utor za žicu, i dovoljno je u koso odcvikati žicu da dobro legne unutra. Onda samo piknuti mrvu lema koji sve lijepo učvrsti..
Uskoro prelazim potpuno na rca konektore ali za krimpanje, tako da mi lemna žica neće ni trebati osim za Usb...

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 28.veljača.2019 u 23:02
[QUOTE=Apparatus]Opisao sam postupak lemljenja s minimumom lema, dakle prije lemljenja pokositriti spojna mjesta.

Ne izbjegavam ništa. Mislio sam da je jasno da se ni kite ne čuje ono Audioquestovo varenje (welding) o kojemu su pisali psalme i lemljenje WBT žicom. A jednako bi se kite čulo lotanje lemom 60/40 jer ovaj svijet tako ne funkcionira t.j. nije hipersenzitivan.
---
App... Da li dozvoljavaš mogućnost da je lemljenje olovnom WBT žicom podjednake kvalitete kao i Audio Questovo varenje, pa se razlika i ne može čuti, što bi bilo na tragu Amigove tvrdnje da je to kako on kaže lem bez mane? 

Datum objave: 28.veljača.2019 u 23:10
Svatko neka interpretira kako mu volja. Inače, uopće ne smatram to AQ varenje nečim jako dobrim. Strahotna temperatura uzrokovana impulsnom strujčinom koja  neminovno promijeni strukturu oba metala na spoju. I opet svira super.

-------------

Datum objave: 01.ožujak.2019 u 09:42
Jebeš lem...ovak se to radi...
http://www.youtube.com/watch?v=iy-dtnOxm8Y" rel="nofollow - Ovaj Video na 5:52...

-------------

Objavio: cariblanco
Datum objave: 01.ožujak.2019 u 10:51

http://www.youtube.com/watch?v=iy-dtnOxm8Y" rel="nofollow - Ovaj Video na 5:52...

Sad si me podsjetio, kad sam bio u HE Senj. Tamo je došao neki Šveđanin koji je spajao enegretske kablove u tunelu elektrane. Te kablove je spajao s pomoću nekakve "eksplozije". Sad je bila baš neka , eksplozija ili ne, bolila me kita...radio sam svoj posao, samo znam da nije nikom dao pristup ( od domaćih ljudi ) dok posao nije završio...ono poslovna tajna.obrva

Datum objave: 01.ožujak.2019 u 11:03
a možda je ta eksplozija bila varka maloga marka (farsa maloga larsa?), da oni koji pogađaju kako je to spojeno budu navedeni na krivi trag proteza da LOL

Datum objave: 01.ožujak.2019 u 11:46

U osnovi, to je krimpanje. Samo yebatschkho.
haha

-------------

Objavio: denisg
Datum objave: 01.ožujak.2019 u 12:08
Taj postupak se zove eksplozijsko zavarivanje, a najčešće se koristi za zavarivanje/spajanje dva različita materijala.
To je tzv. hladni postupak gdje se koristi udarni val eksplozije za stvaranje kratkotrajnog ali ogromnog tlaka za spajanje materijala.

[/QUOTE]

Sad si me podsjetio, kad sam bio u HE Senj. Tamo je došao neki Šveđanin koji je spajao enegretske kablove u tunelu elektrane. Te kablove je spajao s pomoću nekakve "eksplozije". Sad je bila baš neka , eksplozija ili ne, bolila me kita...radio sam svoj posao, samo znam da nije nikom dao pristup ( od domaćih ljudi ) dok posao nije završio...ono poslovna tajna.obrva
[/QUOTE]

Objavio: bepone
Datum objave: 09.ožujak.2019 u 21:59
mladici, sad je vrijeme kumpira, a po kalendaru je najbolje krenut sa salatom jos 3 dana, pa krenut na kumpir.. od utorka! zlatni_zub

Objavio: maltus
Datum objave: 10.ožujak.2019 u 12:20

U osnovi, to je krimpanje. Samo yebatschkho.
haha

Stari nacin spajanja 10/20 kV kabela. Danas se to radi toploskupljajucim cijevima (termobuzirima popularno). Nikakvo zalijevanje smolama, postoji mogucnost zracnog mjehura i ode posel u propast...U tu svrhu koristimo cijevi sa nanesenom brtvenom masom ili ljepilom po cijeloj unutarnjoj stijenki koja se toplinom ravnomjerno rasiri. I cahure se ne spajaju lomljivim sarafima nego samo presanjem. No to je vec davno iza mene kada sam poducavao HEP-ove montere mig

-------------
Samo glazbu slusam :)

Datum objave: 10.ožujak.2019 u 21:32
Nista bez brenera na plinsku bocu.

-------------

Datum objave: 10.ožujak.2019 u 21:55
to je samo za meko lemljenje haha

Datum objave: 12.ožujak.2019 u 20:31
Danas sam kolegi zalemio konektore na interkonektima. Neka specijalna svicarska zica uvucena u svilenu pletenicu (tu se kolega dobro namucio). Onda su te zice upletene i trebalo je postaviti Eichmann silver bullet konektore na krajeve. Inzistirao je da se to lemi s njegovim lemom s 9,5% srebra. Nisam ni znao da postoji lem s tolikim udijelom srebra. Malo sam povisio temperturu lemilice i islo je bez problema. Zadovoljan sam kako je to zalemljeno, a kako ce kabel svirati, znat ce kolega kad ga usvira.

Datum objave: 13.ožujak.2019 u 21:24
KLE phono silver inače jezivo reagira na velike temperature!

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 13.ožujak.2019 u 23:01
Valjda je taj. Do sad se nisam s time sretao, a u tom slucaju malo probam prije lemljenja kako se hvata i koliko brzo se topi na vrhu lemilice, kako se razlijeva. Za ovaj je bilo dovoljno podici temperaturu 15-20°C vise u odnosu na lem koji standardno koristim.

Datum objave: 14.ožujak.2019 u 11:59
A na kolko lemiš inače Edisone, ak smiješ priznat? zlatni_zub

Datum objave: 14.ožujak.2019 u 13:56

A na kolko lemiš inače Edisone, ak smiješ priznat? zlatni_zub

Smijem. Dok sam koristio Weller Magnastat lemilicu, najcesce sam birao vrhove iz serije 7, a oni odrzavaju temperaturu na 370°C. Trenutno koristim lemilicu s digitalnim izborom i prikazom temperature, i najcesce je namjestena na 342°C.

Datum objave: 24.ožujak.2019 u 21:09

Danas sam kolegi zalemio konektore na interkonektima. Neka specijalna svicarska zica uvucena u svilenu pletenicu (tu se kolega dobro namucio). Onda su te zice upletene i trebalo je postaviti Eichmann silver bullet konektore na krajeve. Inzistirao je da se to lemi s njegovim lemom s 9,5% srebra. Nisam ni znao da postoji lem s tolikim udijelom srebra. Malo sam povisio temperturu lemilice i islo je bez problema. Zadovoljan sam kako je to zalemljeno, a kako ce kabel svirati, znat ce kolega kad ga usvira.

Jedino što je malo otegotna okolnost što je kolega gluh... Koliko mi je poznato, C. ne čuje qurca preko 5-6 khz..

-------------
Ovo i ono

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net