Ispiši stranicu | Close Window

Novi val ili vječni san?

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15137
Datum ispisa: 05.lipanj.2020 u 20:23
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Novi val ili vječni san?
Objavio: Darco
Tema:: Novi val ili vječni san?
Datum objave: 20.svibanj.2020 u 16:44
Razmišljao sam gdje staviti ovu temu jer bih pokušao pokriti nekoliko različitih segmenata od kojih svaki ima svoj odjeljak na forumu. Pošto je primarni razlog postojanja ovog foruma kvaliteta zvuka dobivena kroz kombinatoriku različitih audio komponenti, odlučio sam se za "audio komponente".

Svrha ove teme je u nekim okvirima pokriti godine različitih rasprava i pokušati staviti neke alternative na stol kako bi se možda iskoristile za neke iskorake u audio svijetu u kojem živimo.

Segmenti koji po meni ne mogu jedan bez drugog:
- Audiofil.klub
- HAS (hrvatske audio snage)
- DIY ekipa
- Slušateljska ekipa / korisnici / Distribucija komponenti

Dakle, nekoć je bilo puno življe....FACT. Napravili ste klub, bili ste aktivni, pisali ste, razmjenjivali ste informacije, naučili puno toga, a poslušali još više. Da nema različitosti u znanju i stajalištima, da nema kritičkog razmišljanja, bili bi puno siromašniji u mnogim aspektima nego što ste sada.

I di je zapelo? Razvodnili ste se, ne pišete, ne stvaraju se nove vrijednosti, razišli ste se. DIY ekipa većinom na jednu stranu, ostali na drugu i treću. Niti DIY forum, a niti audiofil.net nije kao što bi mogao bit. A mislim kako i ne mogu biti jedni bez drugih. I nije nitko kriv do vas samih pojedinaca. U rapravama se nekad ode predaleko, pa prorade ego tripovi i onda kao djeca pustimo suzu i otiđemo, poneki sa namjerom da se više ne vrtate. Šmrc, šmrc, kako je život nepravedan. 

Al idemo vidjeti neke mogućnosti za življe boje oko nas

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Odgovori:
Datum objave: 20.svibanj.2020 u 16:44
HRVATSKE AUDIO SNAGE i DIY

- Po meni, bili ste na pravom putu iskoristit ga maksimalno moguće, ali je opet zapelo na nekim jednodimenzionalnim raspravama, negativnošću, pasivnošću, trkeljanjem, itd. Tko ne vjeruje, pogledajte temu "hrvatski audio proizvodi" iz 2005. od 80+ strana. 
- Moje iskreno mišljenje je kako HAS okupljanja prvenstveno trebaju profilirati i prezentirati širem pučanstvu mogućnosti, znanja i kvalitetu domaćih DIY snaga. E sad, svatko bi tko se bavi DIY-em tražio svoj djelić kolača u prezentaciji. E jbga, ne moze to tako jer postoje drastične razlike u stažu, kvaliteti i kreativnosti pojedinaca iz tog miljea. Samo zato što ti misliš da si dobar, ne znači da se realnost slaže sa tobom.
- Dakle, poželjni output takvim prezentacijama (primjetite kako se radi o množini, što znači treba proći nešto vremena kako bi vidjeli di smo i što smo)  je stvaranje brandova, osvješćivanje konzumenata sa mogućnostima DIY-a, te pokretanje dodatnih gospodarskih aktivnosti na ovom našem tržištu.

Naime, ako gledamo dio kupaca koji kupuju nešto što će ubrzo prodati (na žalost, ispada kako je to većina), rijetko će na nekom oglasu uzeti  neki DIY uredak Samim time taj DIY uredak ima puno manju cijenu nego što mu je kvaliteta, a da ne govorim u odnosu na kvalitetu nekog polovnog stranog branda.

Osvešćujući domaću scenu mogućnostima DiYa, stvaraju se brandovi u uvjeren sam kako i ova gore razlika svremenom može biti manja.

E sad, dati ću mali primjer kako je to osvješćivanje teklo kroz CRAFT scenu u pivarstvu.

Dakle, bijaše obične pive ožujska, karlovačka, PAN itd..To smo sve pili u društvu, po kafićima, na roštiljima. Te pive su lager stil, ali umjesto da odstaju cca 2 mjeseca od proizvodnje, one su na tržište išle nakon 5 dana. Dakle, radi ove priče, mogli bi reći kako se radi o kompresiji zvuka te ne konzumiranjem pivo u njezinom pravom izdanju. Dodatno, ovdje ću ubaciti i neki bluetooth zvučnik koji omogućava slušanje tih mp3 izdanja (ispijanje pive)

Da je pivo odstajalo puna dva mjeseca, slušali bi CD izdanje. Da je neka kvalitetnija obrada/recept....onda bi umjesto bluetootha koristili HiFi komponente.

Paralelno sa time, neki su pojedinci češće koristili belgijska, njemačka, češka piva koja imaju dugu, dugu tradiciju (ima pivovara što su stare ohohohoho). Te pive su bile različitih stilova u kojima ima raspon arome za ne povjerovati (neću nabrajati stilove i unutar stilova razlike jer ih ima dosta, ovisno od proizvođača do proizvođača). Gledajmo to kao slušanje nekompresirane muzike na med i high end komponentama.

Uglavnom, domaća ekipa je zbog nedostupnosti tih boljih piva kod nas (ili cijena ili nekoh drugih razloga, nebitno), počeli raditi te različite stileve doma. Osobe koje to rade u svojem kućnom okruženju su HOMEBREWERI. Isto kao i DIYeri su imali svoj forum na kojem su razmjenjivali informacije, savjete, recepte, nalazili se i međusobno isprobavali.

U nekom trenutku su se dogovorili i organizirali domaći homebrew festival na kojem je bilo natjecanja i proglašenja pobjednika. Na prvom festivalo je možda bilo max 30 ljudi (većinom koji su donijeli svoje pive, ali i prijatelja). Pive se bule u bocama bez etikete sa netjecateljskim brojem. Postojalo je par osoba koja su isprobavali sve pive (ne popije se cijela piva prilikom isprobavanja da se jezik i glava ne sjebe za ocjenu ostalih), te davali ocjene po nekoliko unaprijed dogovorena kriterija. Na kraju se proglasio pobjednik i napili se svi u ugodnom druženju.

Festival su nastavio organizirati u lipnju i rujnu (toplo vrijeme) na "zatovrenoj livadi neke kuće" blizu zatvora u Remetincu.

Prije dvije godine se održao zadnji festival (na toj lokaciji sa istim organizatorima) na kojem je bilo cca 800 ljudi iz različitih zemalja (ex YU, Mađarska, bugarska, rumunjska, turska, poljska, gosti iz švedske, norveške, Češke itd..). 

Festival je trajao cca dva tjedna pri čemu se do zadnjeg finalnog dana (kad su se gosti i homebreweri okupili na jednom mjestu) svaki drug dan ocjenjivalo pive po stilovima i temeljem toga, različitim kriterijima....na slijepo. Finalni dan je dao pobjednika u svakom navedenom stilu, te među njima jednog ukupnog pobjednika.

Isto tako, tijekom tih nekoliko godina, festivali su se počeli održavati i u drugim zemljama pri čemu je i naša ekipa u nemalom broju pohađala i redovito osvajali medalje. Hrvatska craft scena je bila jaka.

Rezultat svega je otvaranje nekoliko domaćih pivovara, proširenje asortimana po kafićima i velikim prodajnim mjestima (Vrutak, Konzum, spar , itd...) i to sa dosta domačih proizvoda.

Hrvatsko tržište se osvjestilo te počelo koristiti i nešto drugo osima klasičnih ožujskih, karlovačakih i inih,....te pri tome kupovati i hrvatske dobre proizvode.

E sad, nije to sve danas tako lijepo kao na početku, te je zaista teško održati kvalitetu i kontinuitet nečega pri čemu se sve više počeo iskazivati ljudski ego itd...ali to je sad već druga priča. Činjenica je da hrvatski (ali i šire) konzumenti prepoznali nešto novo i to isto počeli koristiti.

Dakle, po meni, bez lokalnih brandova i osvješćivanja lokalnih korisnika, puno puno teže je izaći i na strano tržište.

DVV je u gore navedenoj temi iz 2005. davao naznake kako bi se to moglo odvijati kako bi bio kvalitetniji razvoj scene i brandova, ali mislim da ga niste baš shvatili.

Zašto ponovo ne pokrenuti scenu i malo po malo povezati krajnje korisnike sa domaćim potencijalnim proizvođačima. Zašto ne razviti jedan segment tržišta i kreirati nove korisnike?

-------------

Datum objave: 20.svibanj.2020 u 16:45
AUDIOFIL KLUB

Neću se ovdje ponavljati, više o tome sam napisao u drugoj temi:
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15131&title=offtopic-a-opet-sr-svega" rel="nofollow - http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15131&title=offtopic-a-opet-sr-svega

Također, unutar iste je tatamata poslao link sa popisom HiFi koji je prošao kroz klub:
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12662&PN=1&title=povijest-kluba-kroz-komponente" rel="nofollow - http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12662&PN=1&title=povijest-kluba-kroz-komponente

U međuvremenu sam čitao svašta još nešto po forumu, te usporedbom prošlosti i sadašnjosti, stvari mi djeluju kao da su više otišle korak u natrag nego što stagniraju, umjesto da šire bazu. "Lako je tuđim K...." rekao bi netko, ali budimo iskreni i bez emocija, od kada sam došao na forum koji bi kao trebao biti brat blizanac audiofil kluba, nisam skoro ni A o klubu čuo a da nisam negdje iščitao po starim temama.

Iz tog razloga vjerujem kako niti audiofil klub ne može bez HASa, pa tako ni forum bez kvalitetnijeg DIY-a.
Trebalo bi malo dopustiti mlađim snagama više doprinosa ukoliko uopće postoji volje.
Evo jedan primjer pozitivnog iskorištavanja mlađih snaga u korporativnom svijetu:

Why You Should Create a “Shadow Board” of Younger Employees
https://hbr.org/2019/06/why-you-should-create-a-shadow-board-of-younger-employees?utm_campaign=hbr&utm_source=facebook.&utm_medium=social" rel="nofollow - https://hbr.org/2019/06/why-you-should-create-a-shadow-board-of-younger-employees?utm_campaign=hbr&utm_source=facebook.&utm_medium=social

Nema potrebe o ovome više, nadam se da se nitko neće uvrijediti. Nije mi to namjera, ali mala provokacija je (radi buđenje i aktivacije)

-------------

Datum objave: 20.svibanj.2020 u 16:45
Korisnici / distributeri

Razvoj DIY-a, stvaranje brandova i povjerenja korisnika prethodnim postovima automatski ide i u smjeru distribucije prema krajnjem korisniku.

Nema tu šta.

Vidio sam i u svijetu piva, a i po temama neke situacije kada netko da nešto distributeru, a onda svojim privatnim kanalima prodaje taj isti proizvod povoljnije. To jednostavno nije zdravo i kratkoročnog je karaktera...amen i fact.

Neću se petljati u moguće modele/dogovore i ugovore, ali psotoje legislativniji mehanizmi ako se već nema međusobnog povjerenja.

Međutim ono što me smeta je negativan pogled na kritičko razmišljanje prema nekim komponentama i brandovima koji se nađu po dućanima u ovim krajevima. Mislim, nisu to ljudi već komponente i to strane. Razumijem ja što netko domaći živi od toga, ali onda taj netko nek se postara naći kvalitetniju robu za dućan. Ne mora biti to high end, dapače, može i puno jeftinije....pa postoje stvari koje su bolje od nekih drugih. Nije sve isto niti sve valja ili ne valja.

I tu je dodatna problematika i po forumu, IMHO. Kako višenema članova kao nekad, manja je i mogućnost isprobavanja novijih komponenti iz low-high enda, odnosno, davanje mišljenja iz osobnog iskustva.

Također, dati mišljenje čisto zato jer neki brand ima lošu ili dobru tendenciju izrade, a nisi čuo niti vidio iznutra određeni proizvod je nekorektno.

I za kraj ovog mog monologa, sagledavajući ljepotu neke komponente kao jednog od važnijih kriterija pri odabiru (sa običnog korisničkog aspekta), opet dolazimo do mogućnosti da se i jedna lijepa kupljena komponenta koja možda nije toliko kvalitetna kako se čini na prvu, opet doradi i drastično poboljša od strane nekoga od DIY ekipe....a bez nekih drastičnih troškova.

Dakle, ima tu puno međusobnih preklapanja u različitim segmentima audio svijeta, te mogućnosti za paralelno podizanje kvalitete na više strana.

I molim vas, svatko ima svoj gušt.....ne mora se rugati niti izdizati nikoga zbog tih malih ali moćnih specifičnosti pojedinaca.

Dosta ja, sada vi...a i ne morate ako vam je san mio

-------------

Objavio: Kalle242
Datum objave: 20.svibanj.2020 u 21:39
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

AUDIOFIL KLUB

Neću se ovdje ponavljati, više o tome sam napisao u drugoj temi:
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15131&title=offtopic-a-opet-sr-svega" rel="nofollow - http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15131&title=offtopic-a-opet-sr-svega

Također, unutar iste je tatamata poslao link sa popisom HiFi koji je prošao kroz klub:
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12662&PN=1&title=povijest-kluba-kroz-komponente" rel="nofollow - http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12662&PN=1&title=povijest-kluba-kroz-komponente

U međuvremenu sam čitao svašta još nešto po forumu, te usporedbom prošlosti i sadašnjosti, stvari mi djeluju kao da su više otišle korak u natrag nego što stagniraju, umjesto da šire bazu. "Lako je tuđim K...." rekao bi netko, ali budimo iskreni i bez emocija, od kada sam došao na forum koji bi kao trebao biti brat blizanac audiofil kluba, nisam skoro ni A o klubu čuo a da nisam negdje iščitao po starim temama.

Iz tog razloga vjerujem kako niti audiofil klub ne može bez HASa, pa tako ni forum bez kvalitetnijeg DIY-a.
Trebalo bi malo dopustiti mlađim snagama više doprinosa ukoliko uopće postoji volje.
Evo jedan primjer pozitivnog iskorištavanja mlađih snaga u korporativnom svijetu:

Why You Should Create a “Shadow Board” of Younger Employees
https://hbr.org/2019/06/why-you-should-create-a-shadow-board-of-younger-employees?utm_campaign=hbr&utm_source=facebook..&utm_medium=social" rel="nofollow - https://hbr.org/2019/06/why-you-should-create-a-shadow-board-of-younger-employees?utm_campaign=hbr&utm_source=facebook..&utm_medium=social

Nema potrebe o ovome više, nadam se da se nitko neće uvrijediti. Nije mi to namjera, ali mala provokacija je (radi buđenje i aktivacije)

Audiofil klub je potekao sa ovog foruma no nije vec godinama vezan uz forum, pa se cini da se nista ne događa. Obavijesti uglavnom idu preko facebook.a, ovdje se isto stavi najava. Zadnjih godina smo cuda od opreme tamo slusali o kakvim se samo moglo sanjati u pocetcima kluba.

Malo smo stali kao i svi lagano radi korone, no bit ce ;)

Slobodno dodji kad bude.

Objavio: bepone
Datum objave: 21.svibanj.2020 u 10:16
da ma darco napravit pivu moze moja nona, a napravit dobro pojacalo za gladne zvucnike moze par ljudi koji su ostali zivi, treba rec da ih je dosta i umrlo, tako da DIY se moze zaboraviti kao da ni ne postoji, do daljnjega, kao pojam "DIY zanimljiv audiofilima"

Objavio: nu!me!
Datum objave: 21.svibanj.2020 u 19:50
Originalno postano od strane člana: bepone bepone napisao:

da ma darco napravit pivu moze moja nona, a napravit dobro pojacalo za gladne zvucnike moze par ljudi koji su ostali zivi, treba rec da ih je dosta i umrlo, tako da DIY se moze zaboraviti kao da ni ne postoji, do daljnjega, kao pojam "DIY zanimljiv audiofilima"

Pa hebo ga patak, ta nisu samo pojacala diy

-------------
volumio_rPi3_links usb zica_analog precision UP/DSP_kimber PBJ zica (nekoliko njih)_hypex ncore (puno njih)_bauhaus zica (dosta njih)_satori BE + satori 16P + peerless XLS10 / sve u kompresiji_sve diy

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 20:11
A sto se pojavala tice ima i CFA od dadoda

-------------
volumio_rPi3_links usb zica_analog precision UP/DSP_kimber PBJ zica (nekoliko njih)_hypex ncore (puno njih)_bauhaus zica (dosta njih)_satori BE + satori 16P + peerless XLS10 / sve u kompresiji_sve diy

Objavio: Gašo
Datum objave: 21.svibanj.2020 u 20:42
Ima bome, nisam to uspio poslusati, al djeluje dobro projektirano.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 21:53
ma zanemarivo je sve ca se desava sad kod nas..ljestvica treba bit superiorna komponenta svjetskih razmjera po dizajnu i zvuku, a ovdje se tesko to more dozivjet, niti je takav mentalitet (bezvoljan) niti je voljan netko uciti.. treba puno ulaganja i puno truda oko detalja..tu je onaj koji je cak i voljan gubiti vrijeme godinama ogranicen materijalno.. znaci u svako pojacalo treba ulozit 5000 kn i onda videt rezultate. napravis 20 komada spalis nepovratno 100. tko to placa i u koju svrhu? ja sam jedini idiot koji to vec desetljecima radi samo iz osobnog istrazivackog interesa, bez ikakvog imperativa rezultata!!

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 21:56
Originalno postano od strane člana: nu!me! nu!me! napisao:

Pa hebo ga patak, ta nisu samo pojacala diy

ca jos postoji? kablovinje*? za 150 kn napravis superioran kabel, to nije interesantno
zvucnike kako vec i zans bolje je niti ne radit

Objavio: zed_alive
Datum objave: 21.svibanj.2020 u 22:04

ma zanemarivo je sve ca se desava sad kod nas..ljestvica treba bit superiorna komponenta svjetskih razmjera po dizajnu i zvuku, a ovdje se tesko to more dozivjet, niti je takav mentalitet (bezvoljan) niti je voljan netko uciti.. treba puno ulaganja i puno truda oko detalja..tu je onaj koji je cak i voljan gubiti vrijeme godinama ogranicen materijalno.. znaci u svako pojacalo treba ulozit 5000 kn i onda videt rezultate. napravis 20 komada spalis nepovratno 100. tko to placa i u koju svrhu? ja sam jedini idiot koji to vec desetljecima radi samo iz osobnog istrazivackog interesa, bez ikakvog imperativa rezultata!!

hej, ljudi spaljuju lovu na baš glupe načine, tvoj je kreativan i ne može u isti koš s time. živio ti meni Beer

-------------
kupujem tehnički ispravni audio

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 22:12
pa da to i ja mislim, lepo mi vreme prolazi i puno se uci! ali koja je korist druga? stetu znam

sad mi je jos jedna bitna stvar pala na pamet-

DIZAJN, koji ispred svega, u mom zivotu samo par ljudi je proslo sa 3D dizajnom i ludim kreativnim svevremenskim idejama, tako da DIZAJN koji mora bit ispred neke komponente, se ne nalazi, a ako se nadje ondn kosta enormno, i jako puno puta zaboli dok se ne dobiju rezultati. tu sad opet dolazi ona rijetka vreca od kuda se to financira nepovratno.

hint iskra pocetak 80tih je primjer vrh dizajna, gjde smo mi sad, a pogotovo neki diy.er    

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 22:32

ca jos postoji? kablovinje*? za 150 kn napravis superioran kabel, to nije interesantno
zvucnike kako vec i zans bolje je niti ne radit

Ti ko da ne visis na diy forumima...

-------------

Objavio: Edison
Datum objave: 21.svibanj.2020 u 22:44
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Ima bome, nisam to uspio poslusati, al djeluje dobro projektirano.

Dadodovi projekti su odlicni. Napravio sam njegovo Gainwire pretpojacalo i CFA pojacalo. Na mjerenjima to je fantasticno, kod slusanja odlicno.

Imamo mi jos uvijek odlicnih konstruktora, ali nazalost, kao sto rece bepone, dosta ih vise nije medju nama...

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 22:47

... znaci u svako pojacalo treba ulozit 5000 kn i onda videt rezultate. napravis 20 komada spalis nepovratno 100. tko to placa i u koju svrhu? ja sam jedini idiot koji to vec desetljecima radi samo iz osobnog istrazivackog interesa, bez ikakvog imperativa rezultata!!

Kako jedini idiot? Bepo, daj se sjeti imal li jos koji?   mig

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 22:55

pa da to i ja mislim, lepo mi vreme prolazi i puno se uci! ali koja je korist druga? stetu znam

sad mi je jos jedna bitna stvar pala na pamet-

DIZAJN, koji ispred svega, u mom zivotu samo par ljudi je proslo sa 3D dizajnom i ludim kreativnim svevremenskim idejama, tako da DIZAJN koji mora bit ispred neke komponente, se ne nalazi, a ako se nadje ondn kosta enormno, i jako puno puta zaboli dok se ne dobiju rezultati. tu sad opet dolazi ona rijetka vreca od kuda se to financira nepovratno.

hint iskra pocetak 80tih je primjer vrh dizajna, gjde smo mi sad, a pogotovo neki diy.er    

ovisi o perspektivi. da se svatko na ovom svijetu bavi kreativom, neovisno o tome kakva je korist toga, ovaj bi svijet bio prelijep

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:04
Mislio sam nesto dopisati, ali za sada, nema potrebe. Ide vam dobro.

Jedino sam želio napomenuti da sam termin DIY koristio ne kako ga zamišljam, već onako, iz neke vaše navike iz prošlosti. Meni DIY ima puno veću širinu i vrijednost nego kako ga se percipira

Uz put:

Clap
Mentalitet nam je malo sje.an...sta je je

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:08
,,duplo,,

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:11

Ti ko da ne visis na diy forumima...

pretelo poglej malo ca se dela po svijetu pa poglej malo kod nas, uhvati me tuga odmah.. mi smo mentalno 100 g otraga a ovo kvalitativno-kvantitativno su toliki promili da se to ni ne moze izmjeriti!
ja dolazim iz industrijskog kraja gdje nema nicega trenutno, a tako je svugdje, isto se desilo sa pameti. industrijska proizvodnja razvija kraj i inzinjere, odnosi se na bilo koji primjer. konstruirat pojacalo obuhvaca 10-15 razlicitih grana industrije, a nemas 2 covjeka na broju koji mogu popricati o tome nego nesto palamude oko oporuka. ne treba se zavaravat. mi smo apsolutni smijeh. zanemariv broj ljudi i ideja. 0 ideja odisnje. 1 ideja u 3 godine. 2 ideje i projekta u 10 godina. sta je to.
za sastavit nesto pametno treba dvoznamenkast broj ljudi suradjivat mjesecima pod istim krovom 10h dnevno. ostalo je kokosarenje, bez profi rezultata, nesto ce uvijek biti krivo.
uredjaj treba biti perfektan , bez mane, prelijep, i vrhunskih karakteristika.

ne moze se to kod nas napravit, to treba odmah zaboravit. gdje taj jedan jadnik vise para potrosi na benzinu i cestarinu putujuci od jednog do drugog "pametnog suradnika" i vremena nego se druzio sa svojim pojacalom.

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:15
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

... znaci u svako pojacalo treba ulozit 5000 kn i onda videt rezultate. napravis 20 komada spalis nepovratno 100. tko to placa i u koju svrhu? ja sam jedini idiot koji to vec desetljecima radi samo iz osobnog istrazivackog interesa, bez ikakvog imperativa rezultata!!

Kako jedini idiot? Bepo, daj se sjeti imal li jos koji?   mig

a ti si tu, i jos jedan uporni

Objavio: donkimizer
Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:16

0 ideja odisnje. 1 ideja u 3 godine. 2 ideje i projekta u 10 godina. sta je to.
za sastavit nesto pametno treba dvoznamenkast broj ljudi suradjivat mjesecima pod istim krovom 10h dnevno. ostalo je kokosarenje, bez profi rezultata, nesto ce uvijek biti krivo.
uredjaj treba biti perfektan , bez mane, prelijep, i vrhunskih karakteristika.

ne moze se to kod nas napravit, to treba odmah zaboravit. gdje taj jedan jadnik vise para potrosi na benzinu i cestarinu putujuci od jednog do drugog "pametnog suradnika" i vremena nego se druzio sa svojim pojacalom.

Može, šta se ne bi moglo, al šta će ti to, bijeda od zarade a sva sila muke. Lakše ti nać par keramičara, daš im ključeve od caddyja, 50 kila ljepila za pločice, sebi uzmeš pivu u ruke i vičeš na njih ako je nešto nakoso i evo novaca. haha

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:35
Bepo ne znam sto suze ronis

Ajmo se vratiti na dizajn, ono sto je tebi svemirski brod ja ni u kokosinjac nebi stavio a vjerojatno bi bilo i obrnuto
(Ono sto je meni genijalno po dizajnu ti nebi ni u ludilu doma nagurao...)

Isto tako nemamo svi iste prioritete a ni dozivljaj zvuka...

Nekome fulrenger od 5$ svira vthunski ( ima visoke za popjazdit) a nekome visokotonac od 100eura svira prosjecno (isko realno odradi visoke bolje od tog 5$ fulrengera)

Netko ima visoko postavljenu letvicu
Netko ne

Ali sve je to prednost samogradnje jer radis za sebe i zabolete dal ce se to nekom svidjeti ili ne....

Samogradnja nije brainstorming od 20 likova jer onda nebi napravio nista

Tako da sam te malo pogubio

S druge strane, danas dosta ljudova imaju cnc po garazama pa se svasta mere napraviti...

Malo potraje...ali napravi se...
I tu je danas situacija bolja nego pred 4-5 godina...

Ne treba letati od covjrka do covjeka pa tako 20 puta dovoljno je do njih 2-3

Sto se tice hr samogradnje...
Sta joj fali...
Osim niskih letvica
Ali tamo imas od izvora, dsp-a, pretpojacala, dacova, razno raznih regulatora napajanja, pojacala, zvucnika...nema sta nema...

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:40
Doduse, ti mozda pricas o proizvodnji a ne samogradnji...

Al to je drugi par postola o kojima ne znam nista...pa se necu petljat...svi znamo kako ja prodajem sklepotine

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:40
DIY ima nekoliko levela, kako ja to laički vidim.

- Prvi je kad nesto otvoris/rasklopiš pa onda to sve složiš natrag.
- Drugi je kad uzmeš neku schemu/projekt i složiš na temelju toga...napraviš copy paste

Uz prvi i drugi razvijaš neku preciznost i kontrolu izrade.

- Treći je da taj neki projekt doradiš i unaprijediš sa nekom svojim doprinosom.
- Četvrti je da iz glave napraviš nešto novo temeljem prijašnjih iskustava (1-3), kombinirajući razna iskustva i povezujući neke elemente iz različitih projekata.
- Peti je da napraviš sve iz svoje glave pri čemu je jedan segment tog projekta tvoja potpuna inovacija / ideja.

Nakon petog si eventualno spreman za tržište jel imaš to nešto prepoznatljivo i svoje.

Ali do petog levela se teško dolazi bez prakse u prehodna četiri, te bez mogućnosti reprodukcije nečeg u više navrata na isti način (kontinuitet)

Nema potrebe ništa dalje od petog, ako ti već ovo do sada radi gušt uz ostale stvari u životu. I mislim da se  od trećeg do petog da nešto lokalno i zaraditi. Zašto ne kad ti već hoby radi gušt.

Ali to ne ide, barem po meni,  bez neke prepoznatljivosti u širem miljeju korisnika. Možeš samo nekim poznanicima.

Iz tog sam razloga usporedio festival i craft scenu pivarstva jer je približilo to nešto novo i skill domaćeg pivara običnim konzumentima piva.

Ja sam došao do foruma svojom snatiželjom i vrlo blizu sam bio kupovini nekog all in one uređaja.

Umjesto toga sad sam na putu da, osim jednog vintage pojacala imam sve "DIY" (primjećujete navodnike) komponente.

Festival koji sam spominjao je samo jedan način kako približiti neke lokalne svijetove i ljude. Dati im informacije.

Bez dijeljenja informacija, učenja, itd..nema ni razvoja. Kako za tebe developera, tako ni za korisnika.

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:46
Btw, nema potrebe ponavljati ono što masu nas zna, ...kako nam je teško okruženje i kako nije kao što je nekad bilo niti kako bi moglo biti....od mlađarije, do sustava u kojem živimo.

Ali nemojmo samo plakati (općenito, ne vezano za tematiku) i temeljem toga ne činiti ništa. 
Uvijek postoji neki način. Da li će te dovesti do tvog davno postavljenog cilja? Garantiram kako neće. Međutim, na tom putu treba biti prilagodljiv i kao na dasci za jedrenje slušati vjetar kako bi lakše jedrio,...a ne kao glavom u zid jer smo si nešto zacrtali kako treba biti.

A što se tiče audiofil druženja.....nije rješenje za stvaranje novih audiofila nada u preokretu glazbenog ukusa mlađarije prema jazzu ili kasici kako bi shvatili mogućnosti kvalitete stereo zvukaobrvahahada

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:49

Btw, nema potrebe ponavljati ono što masu nas zna, ...kako nam je teško okruženje i kako nije kao što je nekad bilo niti kako bi moglo biti....od mlađarije, do sustava u kojem živimo.

Sto se samogradnje tice...danas je 10x bolja situacija nego pred 10 godina...

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2020 u 23:53

Sto se samogradnje tice...danas je 10x bolja situacija nego pred 10 godina...

Ne znam zaista. To vi bolje mozete procjeniti.
Ja znam da unutar školovanja ima manje "elektro" učenja i prakse nego prije....ako se ne varam...ergo, manje temelja.

Moguće da griješim. I sam sam bio srednja elektrotehnička, ali me gu**ice i sise odvukle na ekonomijuglupmrgudhaha

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 00:04

Umjesto toga sad sam na putu da, osim jednog vintage pojacala imam sve "DIY" (primjećujete navodnike) komponente.

nista cudno, jer DIY ipak kosta 3,4 x manje od ozbiljnog uredjaja,a ipak ovaj drugi nije toliko bolji, i znamo da moze imati odlicne rezultate od ovog nekog xy nabijenog marzama.. ali taj DIY se ne moze predtaviti sirokoj masi a o ovome je ovdje rijec, jer tamo gdje se u DIYu uopce ne ulaze je vanjski izgled , dok kod napuhanih proizvoda udio dizajniranja i marketinga kosta i iznosi debelo preko te elektronike unutra a to i audiofil ocekuje..za pocetak lijepi paket s masnicom.

u DIYu se moze i napravit nesto sto ne postoji a moze zasjeniti sve dostupno trenutno i taj izazov bi svakoga trebao tjerati dalje ...da li svatko tako razmislja ne znam, ali ja baren da, jer ako nesto iden radit i gubit dragocjeno vrijeme a i zivot na to, to mora biti nesto unikatno a ja uvjeren da je deeeebelo najbolje ca postoji za odabrani rang da li ce tako ispasti to se nikad ne zna

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 00:13
Btw, iako mi DIY terminologija nije ono na što primarno ciljam, ako vec nema neka "mini brand pločica" na komponenti, barem da se ostavi broj telefona ugraviran na komponenti kako bi neki kupac mogao doći do kreatora.haha

Ovak, vidim neki oglas...rađeno po projetku od nekog baje....šta meni znači da i surfam i vidim kako je taj projekt oriđiđi super, kad ne znam tko je realizirao taj projekt. To što je projekt dobar ne znači da su ruke i glava u izradi bile dobre.

Nego Bepo, moram priznati da mi je tovj logo ostao u sjećanju neki dan kad sam vidio stare snimke za nekog okupljanja na HRTuobrva. Crvenkasto napisano, ne?

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 00:36

Btw, iako mi DIY terminologija nije ono na što primarno ciljam, ako vec nema neka "mini brand pločica" na komponenti, barem da se ostavi broj telefona ugraviran na komponenti kako bi neki kupac mogao doći do kreatora.haha

Ja nemam "mini brand plocicu", niti ostavljam broj telefona. Radim dosta, ali iskljucivo sebi... Sto napravim, ne prodajem. Drugima ne radim, osim dobrim prijateljima tu i tamo nesto zalemim. Ne uzimam nista na popravke, osim ako covjek zaista nema kome to dati ne popravak... onda ponekad popravim.

Meni je izrada novih uredjaja zabava i gust - hobi. Kopanje po tudjim ili industrijskim uredjajima - nije.  Uvijek sam radio "normalan" posao da bih mogao financirati hobi. A od hobija ne zelim zaradjivati, mislim da bih tada izgubio hobi... ne bi vise bilo zabavno.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 00:45
Ti si istinski DiY...koji to gustom radi prvenstveno za sebe. Respect
Zato sam tu rijec stavljao u navodnike, jer nisam znao koju bi (mislim,imao sam opcija, ali sam se ipak zadrzao na njoj jer je ona temelj za ove neke druge stvari).

Iskreno, da sam imao nekog učitelja tvog profila (način komunikacije i staloženosti) vjerojatno bih nastavio elektro putevima.

Ovi moji u srednjoj su više u ormarićima imali alkohola nego dijelova i opremehaha

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 01:06
u biti si u pravu, Darco, viš kako se to značenje pogubilo. DIY znači 'do it yourself', ali smisao toga, izvorni smisao, bio je 'do it by yourself for yourself'. smisao DIY je bio napraviti sam sebi, umjesto da kupuješ nešto što je napravio drugi. ispravno je prevedeno i na ovim prostorima, zadržavajući izvorni smisao: sam svoj majstor. čim se to izrađuje za prodaju, to više nije DIY u izvornom smislu te kratice

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 07:51
i DIY u nema prodaje cesta motivacija je isprobavanje novoga, slicno kao i avanturizam u prirodi..sam taj put daje puno zadovoljstva..puno puta je i sama muka ali bez rezultata.. ali to ne moze jedno bez drugoga.   seme se stvaraju po putu ili same od sebe.. s vremenom covjeka zanima samo ono ca ne postoji ili je mega skupo, kao pojacala sa VFET'ima koja su sad hype, a nikad si necu i /niti ne zelim/ priustiti komponentu od par desetaka tisuca USD...buduci da je par kineza otvorilo neke pakete :D a tu su i neki drugi sa nekim idejema.. do rezultata ce se (ili nece) doci za par 100 kn ? normalno, na dasci   

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 09:15
Prilicno crni pogledi na sve.

Ja bi rekao da fali konstruktorskog talenta za vanserijski dobro zvucece uređaje, a prostora jos ima za takvo nesto. Ne mora to izgledati ko jeff rowland ili dcs, vazno je da radi tako da ljudima padne vilica.

Prosjecnost si mogu priustiti samo veliki proizvođaci kojima to kompenzira marketing i poneki dobar model, mali moraju gurati izvrsnost jer to im je skoro jedino oruzje.

Kad znas sto radis i da radis dobro i da ima smisla malo pritisnuti i uloziti onda ide sve svojim tempom.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 09:49

Ja bi rekao da fali konstruktorskog talenta za vanserijski dobro zvucece uređaje, a prostora jos ima za takvo nesto. Ne mora to izgledati ko jeff rowland ili dcs, vazno je da radi tako da ljudima padne vilica.

Prosjecnost si mogu priustiti samo veliki proizvođaci kojima to kompenzira marketing i poneki dobar model, mali moraju gurati izvrsnost jer to im je skoro jedino oruzje.

Kad znas sto radis i da radis dobro i da ima smisla malo pritisnuti i uloziti onda ide sve svojim tempom.

Bepo landra na sve strane, malo sa stajalista s ciljem daljne prodaje, a malo sa stajalista običnog samograditelja.

Ovo što si ti napisao je već s ciljem daljne prodaje, zarade, proizvodnje i više nije ''diy''.

Normalno većina tog krene kao diy, ali se nakon nekog vremena formira i distancira u komercijalni proizvod s većim ili manjim uspjehom.

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:06
Ne treba se sad ping pongirati nazivima DIY ili slično.

Zato sam i spomenuo HAS na početku. Ako netko želi išta komercijalizirati (u kojem god obujmu), onda bi takvim pojedincima pomoglo "širenje svijesti" korisnika...odnosno, prepoznavanje pojedinaca kontruktora/dizajnera i njihovih proizvoda na tržištu. Tu, po meni, HAS okupljanje/festival/što god ...može pomoći.

Također, istinski DIY pojedinci i njihovi uradci mogu putem HAS-a dobiti na dodatnoj potvrdi o kvaliteti njihove izrade (putem nekog testa na slijepo ili slično). 

Sve je to po meni slična priča koja pomaže u više segmenata...diyerima, kreatorima za potrebe tržišta, korisnicima, forumu, audiofil klubu itd....

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:13
Koliko kuzim, u inicijalnim postovima, jedno od pitanja bilo je, zasto se poneki diy nije pretvorio u brend?

Dojadila su mi kukanja kako se kod nas ništa ne može.   Može se ali treba imati jebenu žicu u glavi , biti uporan i vjerovati.

Koliko sam shvatio prateci diy scenu, ima jako malo ljudi koji nisu copy paste-ri, malo toga je konstruirano od nule,u još manje uradaka je uloženo truda u estetski element s nakanom da izleda kao proizvod, a još manje od toga ima zaista zavidne zvučne rezultate.

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:20

Ne treba se sad ping pongirati nazivima DIY ili slično.

Zato sam i spomenuo HAS na početku. Ako netko želi išta komercijalizirati (u kojem god obujmu), onda bi takvim pojedincima pomoglo "širenje svijesti" korisnika...odnosno, prepoznavanje pojedinaca kontruktora/dizajnera i njihovih proizvoda na tržištu. Tu, po meni, HAS okupljanje/festival/što god ...može pomoći.

Također, istinski DIY pojedinci i njihovi uradci mogu putem HAS-a dobiti na dodatnoj potvrdi o kvaliteti njihove izrade (putem nekog testa na slijepo ili slično). 

Sve je to po meni slična priča koja pomaže u više segmenata...diyerima, kreatorima za potrebe tržišta, korisnicima, forumu, audiofil klubu itd....
Ma koji HAS i slicno, ako zaista želiš nesto pokrenuti, moraš sam i to sa što manje doticaja s blizom okolinom.
Mentalni sklop naseg naroda je nažalost takav da generira negativan stav po pitanju domaceg proizvoda, i prije ce krenuti seruckanja nego iskrena pomoc i pozitivan stav.

Tak da nemoj sanjariti previše.

U pokretanju neceg ce ti prije pomoci pojedinci nego nekakve "snage".

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:30
Nisu to moji snovi jer ne kreiram ništazlatni_zub.

Volim nešto kvalitetno oko sebe. I ako u nečemu mogu pomoći, pomoći ću, bez obzira što nemam nikakvog direktnog interesa.

Ako je oko mene okruženje kvalitetnije i zanimljivije, šanse da će se to sve neposredno i na mene odraziti u pozitivnom obliku. Iz tog razloga spominjem neka pozitivna iskustva u drugoj branši. Ako neko vidi potencijal, super...ako ne...jbga...ne.

Vjerojatno je kako sam u manjini....ali ionako kvantiteta (masa ljudi) ne garantira niti kvalitetu pa tako ni konačan ishod

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:36

Koliko sam shvatio prateci diy scenu, ima jako malo ljudi koji nisu copy paste-ri, malo toga je konstruirano od nule,u još manje uradaka je uloženo truda u estetski element s nakanom da izleda kao proizvod, a još manje od toga ima zaista zavidne zvučne rezultate.

Sve stoji

Recimo ja na to gledam kao na lego kockice...uzmem sta mi treba da bi dobio sto zelim...bar teoretski...nisam EE, nemam znanja, samo sklapam

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:39

Sve stoji

Kad si mladplaco

Vidjet ćeš za koju godinuhaha

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:48
Najte trošit drogu, i pivo hiće s noguhaha

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:52

ne crno, samo realno. ne treba fantazirat i uvjeravat se u nesto. ono ca ja govorin je cista realnost. tko ce stuc skolu i gdje, za napravit vrh hifi uredjaj? sebe ne brojin jer znam da cu jedan dan ostvarit ca mi je u planu ali gdje su te baze? kao sta sam naveo gore treba imati dosta ljudi na okupu, a ovdje kod nas ta trojica se nikad ni ne vide . koliko ljudi se bavi s time i gdje je prenos znanja? toga nema i niti nece biti jer industrija se ne bavi tim stvarima, nicime bliskim audiju. ove generacije koje dolaze takodjer u jos gorim situacijama!

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:56
Realan si mozda, ali iz svoje perspektive.

Sto se škole tice, faks je 10-20% ostalo je afirmacija, rad, rad, ucenje iz prakse i literature, ucenje od boljih i iskusnijih, talent, zapazanja, shvacanje , stremljenje ka izvrsnosti , stvaranje sam sebi uvjeta da se mozes s time baviti sto vise....

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 10:56

kao sta sam naveo gore treba imati dosta ljudi na okupu, a ovdje kod nas ta trojica se nikad ni ne vide . koliko ljudi se bavi s time i gdje je prenos znanja? toga nema i niti nece biti jer industrija se ne bavi tim stvarima, nicime bliskim audiju. ove generacije koje dolaze takodjer u jos gorim situacijama!

Ja to vidim kao manje konkurencijehahaobrva

Dakle, ova rečenica iznad samo ukazuje kako se iz svake situacije može nešto dobro izvući.

Normalno da više konkurencije daje i veći napor, a time i kvalitetniji iskorak i bogatije okruženje znanjem i inim.

Međutim, kad već nije kako bi htjeli, iskoristimo kako možemo

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 11:01
da ne govorimo koliko opreme treba imat za mjerit, uparivat kojesta i na kraju za ispitivat gotovi uredjaj, a normalno atest na kraju kosta 8000 eurica i CE markice bez koje se ne smije plasirat na trziste..

pa gdje smo
1 komad nekog analizatora kosta 10000E najmanje
1 komad vrh osciloskopa 4000 E pa na dalje
1 curve tracera opet 5000
signal generatori, napajanja, prostori,

znaci 200.000 kn opreme sa atestom za jedan jedini uredjaj,

skok iz DIY u profi vode je bolan, jaaako

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 11:03
Boli te i igla u gu**icu, ali opet pomažehaha

Nema potrebe samo stavljati na stol što sve treba i kako su velike prepreke, jer svatko tko imalo razmišlja za neki pokušaj, toga je svjestan.

Ako nije, onda mu je slaba analiza 

Opet naglašavam, moji postovi su orijentirani na segment širenja svijesti...što ne iziskuje pojedinačne troškove koliko potrebu "društvenog" zalaganja (ergo zašto mislim da se nešto kao HAS može iskoristiti, jer štetiti ne može, po meni).

To je samo pomoć, a ne rješenje

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 11:07

da ne govorimo koliko opreme treba imat za mjerit, uparivat kojesta i na kraju za ispitivat gotovi uredjaj, a normalno atest na kraju kosta 8000 eurica i CE markice bez koje se ne smije plasirat na trziste..

pa gdje smo
1 komad nekog analizatora kosta 10000E najmanje
1 komad vrh osciloskopa 4000 E pa na dalje
1 curve tracera opet 5000
signal generatori, napajanja, prostori,

znaci 200.000 kn opreme sa atestom za jedan jedini uredjaj,

skok iz DIY u profi vode je bolan, jaaako
Skok je bolan, a kad to rastegnes na 5+godina, manje je bolan.

Osobno imam 80% zapravo i više od te opreme, a i dobar dio je moguce kupiti polovno, obnoviti kalibrirati, izraditi sam...

Prostor j****a...

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 17:16

Opet naglašavam, moji postovi su orijentirani na segment širenja svijesti...što ne iziskuje pojedinačne troškove koliko potrebu "društvenog" zalaganja (ergo zašto mislim da se nešto kao HAS može iskoristiti, jer štetiti ne može, po meni).

To što ti pričaš je samo reklama za specifičan dio populacije. No na kraju krajeva ti ni takvo reklamiranje zapravo ne garantira kvalitetu proizvoda, jer i DIY majstore možeš kao i komercijalne proizvođače svrstat na loše, osrednje, dobre, najbolje. I onda ti se cijela priča svodi na to da konzumer zapravo ne može ocijeniti kvalitetu tvog proizvoda čisto iz reklame, nego će to najčešće činiti oni koji razumiju odnosno bave se istim proizvodnim segmentom.

Objavio: josip_p2p6sn7
Datum objave: 22.svibanj.2020 u 19:59

Sto se škole tice, faks je 10-20% ...
Kaže netko tko nema faks. Istina je ipak ponešto drugačija.
Otkad faksovi ne proizvode dobre inženjere, otkad ima hrpa škola i večernjih školica koje ti daju neki milozvučni naslov za neku zanimljivu hrpicu para, stvari su se počele raspadat. Koliko ovdje ima diplomiranih inženjera elektrotehnike na forumu? Baš me zanima.

@Bepone
Nisam znao da atest elektroničkih uređaja košta 8000Eura. Zar stvarno toliko?

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 20:20
Originalno postano od strane člana: josip_p2p6sn7 josip_p2p6sn7 napisao:

Otkad faksovi ne proizvode dobre inženjere, otkad ima hrpa škola i večernjih školica koje ti daju neki milozvučni naslov za neku zanimljivu hrpicu para, stvari su se počele raspadat. Koliko ovdje ima diplomiranih inženjera elektrotehnike na forumu? Baš me zanima.

ja imam tu diplomu i to još po ETF IV programu, prije Bologne, i mogu reći da je po mom mišljenju Gašo i precijenio postotak. višak teorije, manjak prakse, matematika i fizika, preopćenito, premalo da te išta specifičnog nauči. rekoše profe, mi vas učimo učiti. super. tko zna učiti sam, ne treba niti njih, samoškoluje se i još bolje

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 20:28
Eh, brzo se stvari iskristaliziraju na faksu. Oni koji budu uspješni kasnije najčešće već na faksu krenu učit sa strane i ulazit u razne poslove/projekte, a oni što ga prorintaju tek tolko da riješe se nađu u skupini "nemogu nać posao" i slično. Nesreća, institucija te uči materijal, a lekcije o tome kako pristupiti učenju nigdje.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 20:49
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

ja imam tu diplomu i to još po ETF IV programu, prije Bologne, i mogu reći da je po mom mišljenju Gašo i precijenio postotak. višak teorije, manjak prakse, matematika i fizika, preopćenito, premalo da te išta specifičnog nauči. rekoše profe, mi vas učimo učiti. super. tko zna učiti sam, ne treba niti njih, samoškoluje se i još bolje

Nikad po postovima ovdje ne bih zaključio da si ti etfovac. Mislim da si pogriješio faks, trebao si ići preko puta na filozofski. 
Prve dvije godine ETF-a je 85% teorije, bilo je jako dobrih vježbi. Druge dvije i pol godine ovisi o tebi. Ako si samo štreber, ili se samo provlačiš, ništa od prakse nisi naučio. Kako i u svemu drugom, ima inženjera i inženjera. 

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 21:25
Imam, nije doduse FER, al je koristan.

A ti mi Josipe zvucis u svakom postu prilicno frustrirano za jednog FERovca.

Vise si onako gunđalo i poklapalo nego sto konstruktivno sudjelujes.

Osim toga, drzite se teme.

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 21:40

Imam, nije doduse FER, al je koristan.

A koji ako smijem pitati?
Citiraj A ti mi Josipe zvucis u svakom postu prilicno frustrirano za jednog FERovca.
Dobra analiza. I ti si trebao na filozofski.
Gle, možeš svašta pričati, ali baš ne mogu dopustit da mi svatko pljuje po faksu, a vidio ga je samo sa stražnje vanjske strane kad je išao slušati neki punk u Kset. 
Citiraj Vise si onako gunđalo i poklapalo nego sto konstruktivno sudjelujes.
Ponekad je konstruktivno sudjelovanje teško shvatit, sorry.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 21:46

Osim toga, drzite se teme.
Ono o čemu sam govorio i jest tema, i tebe sam quotao. 
A....ti si sad moderator, nagrada što više nema Apparatusa?
Kako možeš biti moderator, a toliko si puta bio na hlađenju jer si sam kršio pravila?

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 21:54

Nikad po postovima ovdje ne bih zaključio da si ti etfovac. Mislim da si pogriješio faks, trebao si ići preko puta na filozofski. 
Prve dvije godine ETF-a je 85% teorije, bilo je jako dobrih vježbi. Druge dvije i pol godine ovisi o tebi. Ako si samo štreber, ili se samo provlačiš, ništa od prakse nisi naučio. Kako i u svemu drugom, ima inženjera i inženjera.

ruku na srce, u doba kad sam studirao, bolila me ona stvar za faks. ali bolila bi me jednako (pa i više) za filozofski, ili bilo koji deseti faks. u to doba su me zanimale neke druge stvari daleko više nego struka

ali sam si rekao ključnu stvar, kojom si skočio sam sebi u usta:

Ako si samo štreber, ili se samo provlačiš, ništa od prakse nisi naučio. Kako i u svemu drugom, ima inženjera i inženjera.

dakle ne stvara te faks. jer da faks stvara dobre inžinjere, stvorio bi ih kao pravilo. a u konačnici mi znamo da su ovi dobri inžinjeri manjina, izrazita manjina. zaključak o značenju samog faksa u priči nameće se sam

-------------

Objavio: cile
Datum objave: 22.svibanj.2020 u 21:59
http://www.audioepilog.eu/" rel="nofollow - http://www.audioepilog.eu/
Prodaje se uglavnom preko kruga audiofila kod nas
http://electron-audio.com/hr/index.html" rel="nofollow - http://electron-audio.com/hr/index.html
Prodaje se uglavnom preko kruga audiofila i samograditelja
HAD Audiolab
Isto kao prethodni
http://tehnicki-centar-krklec.com/" rel="nofollow - http://tehnicki-centar-krklec.com/
vidi gore plus Njuškalo sa cijenama koje su u krajnju ruku zanimljive...
i da sad ne nabrajam.
Sve zanimljivi brandovi, dobri uređaji u čiji je razvoj netko uložio kamaru love, možda pokoji brak, zdravlje po svoj prilici i dobar dio života i koji se kod nas kupuju uglavnom zbog nekakvog lokalpatriotizma i po mogućnosti sa maksimalnom kombinacijom oko cijene jer jbg u nas naš proizvod slabo drži cijenu.
Uz to, krug se drastično smanjio, što zbog kriza i nedostatka para, što zbog permanentnog prepiranja na forumima, a novih entuzijasta slabo ima.

-------------
Mijenjam akustičnu plijesan iz čoškova za usvirani parket.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:17
Originalno postano od strane člana: cile cile napisao:

http://electron-audio.com/hr/index.html" rel="nofollow - http://electron-audio.com/hr/index.html
HAD Audiolab
Isto kao prethodni

O tome i govorim. Obična raja za to nije ni čula. A ja upravo o približavanju "raji" i pričam.

OT mali...što se tiče faksa i to prvenstveno ETF/FER-a.

Ekipa sa kojom radim su sa FOI-a (većina) i FER-a. Baš sam razgovarao sa jednim malim sa FER-a (jako proaktivan). Njegovo mišljenje je kako FOI daje možda više detalja iz praske, ali da FER stvara zdraviju i širu podlogu za dalje. Dakle, to je samo jedno mišljenje, ali po iskustvu, uspoređujući neke ljude na poslu, više "snalažljivosti" i proaktivnosti osjetim kod FER-ovaca....a samim time i širinu i fleksibilnost potrebnu za svakodnevne promjene oko nas

Ali, iako i osobno vrednujem FER puno više (najviše možda) od ostalih, mislim da je teško ubaciti neku statistiku o utjecaju faksa (bilo kojeg) i posljedičnog uspjeha pojedinca. I kao u sportu u kojeg ne ulažemo, ili u nekim natjecanjima mladih na kojima pobjeđujemo...većinom je to do samih pojedinaca i njihove želje i truda.

I iz toga malog OT-a ..povratak na temu.....mislim da je najveći problem nedostatak komunikacije sa običnim smrtnicima u audio svijetu, pa makar oni slušali mp3 na bluetooth zvucniku. I zato mislim da nešto (samo kao primjer) kao festival kojeg sam spomenuo može lakše približiti ove neke stvari ostalom pučanstvu.

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:23
O tome i govorim. Obična raja za to nije ni čula. A ja upravo o približavanju "raji" i pričam.

[/QUOTE]
Kojoj raji? Nekim novim 50-60 godišnjacima? To je prosjek u iznimke.
Audifili su raji čudaci

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:24
AKo nekom tko nije nikada probao domaće kobasice, neće ni znati kakve kobasice mogu biti....već će i dalje kupovati one narezane sa polica...ukoliko ga ne ponudiš digod

Ta 50-60 godišnja spika je možda bliža istini, ali ne znači da totalno neki drugi postojeći tehno đir u mladim glavama ne može osjetiti i uživati u kvaliteti sterea....pa čak i ako nikad neće poslušati jazz na primjer

-------------

Objavio: ZlyM
Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:34
Darco, kako se TooLoud fest uklapa u ovo tvoje razmišljanje o popularizaciji, doduše ne diy nego zabavne elektronike i hifi-a?

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:46

AKo nekom tko nije nikada probao domaće kobasice, neće ni znati kakve kobasice mogu biti....već će i dalje kupovati one narezane sa polica...ukoliko ga ne ponudiš digod

Ta 50-60 godišnja spika je možda bliža istini, ali ne znači da totalno neki drugi postojeći tehno đir u mladim glavama ne može osjetiti i uživati u kvaliteti sterea....pa čak i ako nikad neće poslušati jazz na primjer

Mlađima je fokus najčešće na povoljnom i pomodnom. Kultura dobrog zvuka i komplikacije koje dolaze s tim nije nimalo mainstream. Ako se pak netko mlađi nađe željan kvalitetnijeg zvuka, taj će ubrzo saznati da se za isti mora iskeširat nešto ozbiljno novaca, pa se tako taj krug još malo (puno) suzi.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:47
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

Darco, kako se TooLoud fest uklapa u ovo tvoje razmišljanje o popularizaciji, doduše ne diy nego zabavne elektronike i hifi-a?

Super...to je dio cijele priče. Isprika što ih uopće nisam naveo

Niti jedan od segmenata koje sam nabrojao sami po sebi ne mogu ništa, ma kakvu ekipu imali.

Toloud fest bi mogao biti to nešto. Nisam bio, jer do prije koji mjesec od kada sam postao focal temu, nisam ni znao za njih.

Mislite li da je na onaj festival sva populacija išla samo radi pive? Nije. Većina je, normalno, ali je bilo to zaista dobra fešta i program kroz koju si ti "ne pivci" upoznali čari različitih stilova....te normalno, i same kreatore tih piva.

Da toga nije bilo, nema šanse da bi danas na toliko različitih lokacija /kafića / restorana mogli popiti išta više od užujske, karlovačke i pana. O tome ja pričam.

Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Ako se pak netko mlađi nađe željan kvalitetnijeg zvuka, taj će ubrzo saznati da se za isti mora iskeširat nešto ozbiljno novaca, pa se tako taj krug još malo (puno) suzi.

Jedan JBL bluetooth charge 4 dođe od 1000-1400 kn.

Nije ni to mali novac

Tvoja kvaliteta zvuka i nekog takvog je nebo i zemlja. Toliko levela kvalitete ima između. Ne postoji ovdje sveti gral audiofilijehaha

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 22:55

pa npr. bliski prijatelj iz generacije je danas profesor na FER-u (samo me nemoj pitati ime, jer sigurno ga neću spominjati) i znam dobro što je znao nakon fakulteta: ništa. učio je poslije, u sklopu posla i struke

Opet malo OT.
Onaj koji traži mlade radnike u firmu a da odma znaju je za mene budala.

Svaki faks prvenstveno daje temelje za daljni razvoj, sve ostalo su zanati, IMO. Vjeruj mi, ako je dobar temelj, brzo će se osoba snaći. Poanta je, za razliku od nekada, da se stvari turbulentnije mijenjaju nego prije. Tako da je veca vrijednost mogucnosti prilagodbe i učenja novih stvari nego neko specifično znanje u datom trenutku.....jer lako se ljudi umisle da sad nesto znaju i zaborave na daljni razvoj...i za 5 godina...postane pre trom, a stvari samo idu i idu...ali najbitniji ti je žar u svemu tome. Ako nema žara i volje za izazovima, nema ni progresa

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:06
@Josip

Ok, redom.

Da vratim istom mjerom, ne, ne smijes pitati iz dva razloga. Prvi je jer si nadr... , drugo, ovo nije tema o faksevima, trece boli me koji i ti faks imas jer ne vidim da si na forumu kako bi podjelio svoje ogromno znanje, nego se javljas samo da bi drugima "spuštao".

Koja je poanta toga, ne znam.

Stavili su me za moderatora, jer je Dapo zamolio admina kako treba jos jedan aktivan, osim njega. Drugi sa moderatorskim ovlastima uopce ne sudjeluju godinama.

Zasto se Apparatus ne javlja pojma nemam, ali sigurno nisam ja zasluzan za to.

I zadnje, i zadnji put, vratite se temi.

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:15

Sto se škole tice, faks je 10-20% ...

@Bepone
Nisam znao da atest elektroničkih uređaja košta 8000Eura. Zar stvarno toliko?

obo ca je mene interesiralo 6-8 ZIK, CE markica, 6 mjeseci ispitivanje ?!

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:24

na faksu te ne nauce nis, jer nema nikakve prakse a uci se samo kroz praksu..prvo delo poslije faksa u industrijskom pogonu i procesu ti je nosenje papira za printer, za to se skolujes
objasni ti tom "malom bogu" koji je zavrsio faks i misli da je nesto, da je nesposoban i neupotrebljiv, baren par godina?

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:24
trebalo bi imat neki fond nekamo za te ateste da drzava plati

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:26
TooLoud fest je ok i Čurkovićev sajam je isto bio ok, kao što su ok i sajam nautike i auta.
Triode festival mi je bio daleko ugodniji iako od samogranje imam samo dva para zvučnika po li-la projektima u nogama, a pola radnog vijeka sam prodavao brendirani audio.

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:29

Nije ni to mali novac

Tvoja kvaliteta zvuka i nekog takvog je nebo i zemlja. Toliko levela kvalitete ima između. Ne postoji ovdje sveti gral audiofilijehaha

To je zapravo jako jeftino. Novi komponentni sustav bilo u DIY ili komercijalnoj izvedbi ćeš teškom mukom složit za te pare.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:30
A što se tiče majstora, probaj naći danas majstora entuzijasta keramičara, stolara, zidara, elektroničara...uglavnom nema, a još smo mi veći cigani od arapa kad treba platit

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:33
Gledao sam neke stare snimke/isječke sa triode festivala. To je slicno kao sto su na pocetku radili homebreweri. Samo sto su oni ubacili i natjecanje blind testom, nazovimo to tako.

Normalno, laksi su uvjeti za blind test pive od slaganja opreme. Mislim da je na pocetku bilo nekoliko sudaca, dok ih je pri zadnjim festivalima bilo 20tak smjestenim.u razlicite kategorije.

Dok su ocjenjivali tijekom dva tjedna, druzili su se samo oni koji ocjenjuju. Zadnji dan, finale su bili svi

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:45

Hvala na informaciji. Sramota je da je to toliko skupo. Takve bi službe trebale biti državne i naplaćivati 20 kuna biljega za ateste. I trebali bi biti sretni da im netko uopće dođe.

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:45
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Nije ni to mali novac

To je zapravo jako jeftino. Novi komponentni sustav bilo u DIY ili komercijalnoj izvedbi ćeš teškom mukom složit za te pare.

Pa nece netko sa bluetootha odmah neki diy ili slicno. Mozda kupi neko integrirano u shopu i dva zvucnika entry level...a mozda SH.....tek nakon toga moze neki domaci.

Nis nemre prek noci
Tak da, mozda nece kupiti od tebe vec od tvog sina

-------------

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:48

Hvala na informaciji. Sramota je da je to toliko skupo. Takve bi službe trebale biti državne i naplaćivati 20 kuna biljega za ateste. I trebali bi biti sretni da im netko uopće dođe.

ima dlaje, moras pripremit tehnicku mapu proizvoda po CE standardima, a ako neznas kako to ide, onda ti organiziraju tecaj jedan dan za upute a to kosta 4000 kn

Datum objave: 22.svibanj.2020 u 23:55
Danas je u hrvata uspješno i profitabilno vodit birtiju krvav posao, a kamoli nešto ekstravagantnije.
Tak da niš od cijele priče, jer se birtija bori samo s državom, zaljubljenika u alkohol i kavu imamo, a firma koja bi htjela preživjeti sa audio opremom domaće proizvodnje se bori i s državom i sa klijentelom.
Može se plasirati van, al to za ovu temu nije bitno jer kod nas fali para i interesa.

-------------

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 00:12
Čini mi se da u Srbiji cijela priča puno bolje drži vodu, meni je to enigma

-------------

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 00:32

Nije neka enigma. Ima ih dvaput vise od nas, pa tako imaju najmanje dvaput vise konstruktora. U biti, omjer konsrtuktora je jos veci, a imaju neke zaista vrhunske konstruktore. Drugo, Srbi su jako poduzetan narod, usude se krenuti... dosta ih otpadne, ali neki uspiju i ustrajni su. U Hrvatskoj je taj poduzetnicki duh puno slabiji...

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 01:35

HAD Audiolab
Isto kao prethodni
http://tehnicki-centar-krklec.com/" rel="nofollow - http://tehnicki-centar-krklec.com/
vidi gore plus Njuškalo sa cijenama koje su u krajnju ruku zanimljive...
i da sad ne nabrajam.

Par rijeci o HAD Audiolabu. Radi se o projektu jednog covjeka, a dobar dio mu je pomogao jos jedan svestran covjek. Obojica su bili i clanovi ovog foruma, i obojica, nazalost, vise nisu na ovom svijetu. Obojica su mi bili jako dobri prijatelji.

HAD je osnovao Drazen Markesic, Harkonen na forumu. Imao je malu informaticku tvrtku s nekoliko zaposlenih, ali kao elektroinzenjera zanimale su ga cjevne audio konstrukcije, pretpojacala, pojacala... uvijek se time bavio u slobodno vrijeme i iz hobija. Razvijao je vlastite konstrukcije, objavljivao ih na DIY forumu, ucio mladje. I sam sam puno naucio od njega. U jednom trenutku je odlucio osnovati HAD Audiolab i probati na trzistu. Imao je dovoljno prototipova i nesto malo gotovih uredjaja za prodaju. Poslao je to raznim recenzentima da cuje misljenja, kritike, sugestije. I dobio je povratne informacije. Za neke proizvode se zainteresirao i jedan americki trgovac hi-fi uredjajima. Trazo je da se pojacala customiziraju za njegovo trziste. Trazio je, recimo, prednje ploce od bijelog Coriana (moderan kompozitni materijal) i bocnice od americkog oraha. Trebalo je i povecati produkciju.

Tu uskace drugi covjek, Dean, tako se zvao i na forumu. Dean je bio vrhunski majstor, stolar po struci, ali... uglavnom je radio sve sto se izmislit moze u filmskoj scenografiji. Sam je napravio sebi CNC stroj u vrijeme kad vecina nije znala sto CNC kratica uopce znaci. Zamislite stolara koji crta u acadu i sam sebi napravi Segway i vozi se njime. Sam je dizajnirao i izradio pivnicu u Zagrebu, ne znam koju jer nisam iz Zg. Dean je razvio sistemsko kuciste, tj. par njih u raznim velicinama. Izradjena su od celicnih profila, plasificirana, lagana i vrlo cvrsta i kruta. Vrhunski inzenjerski posao. Izradio je gornje ploce s otvorima za cijevi i transformatore, prednjice od Coriana, bocnice od americkog oraha i mahagonija. Sredio eleksiranje gornjih ploca. To je vec izgledalo kao pravi industrijski proizvod.

Harkonen je godinama kupovao cijevi, kondenzatore, prekidace, sitne potrebne dijelove i poceo u podrumu svoje kuce slagati pojacala. Krenuo je s nekoliko modela, a svake godine bi dodao par novih proizvoda. Cjevna pojacala za slusalice, cjevna phono pretpojacala, radi s ruskim "babuskama", GM70 cijevima... Izlagao je na sajmovima u Sheratonu, u Ljubljani... Posao je krenuo, i u Americi su se njegovi uredjaji dobro prodavali. I bas kad mu je pravo krenulo, saznali smo - nema vise Drazena. Svi njegovi prijatelji i kolege s DIY foruma skupili smo se na tuznom ispracaju u Bjelovaru. Amerikanac je narucio dva vijenca za svog poslovnog partnera.

Jos je nesto malo uredjaja dovrseno, uglavnom oni koji su vec bili u fazi montaze, i nesto za sto je bilo gotovog i spremnog materijala. Tu je uskocio Dean i jos neki prijatelji. Ali znalo se da bez pokretaca i glavnog konstruktora sistem nece ici dalje. Nakon par godina ode nam i Dean. Svi mi opet se nasli na ispracaju u Zagrebu. Tuga velika. Stasno mi nedostaju obojica. Prijatelji, pocivajte u miru.

Danas se moze naci nesto HAD Audiolab uredjaja u SH ponudi. To su dobri uredjaji i tko ih kupi nece pogrijesiti. Nazalost, jedan dobar domaci projekt je... nestao. A imao je tako dobru perspektivu.
Jako tuzna prica. 

Objavio: pinco
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 08:12

To nikako nije bilo pravilo. U kojem si ti to zavodu diplomirao? Ili da zaključimo da se slažemo da se ne slažemo? 

nebitan zavod, shvati da sam nebitan ja. s previše sam ljudi komunicirao po svim smjerovima i zavodima a da ne bih znao opću situaciju. pa npr. bliski prijatelj iz generacije je danas profesor na FER-u (samo me nemoj pitati ime, jer sigurno ga neću spominjati) i znam dobro što je znao nakon fakulteta: ništa. učio je poslije, u sklopu posla i struke

Totalno krivo.
Fakultet te prisili učit ono šta bi se teško sam natira naučit.
Nije svak isto sposoban, niti ima iste interese nakon.
Od nekolko vrhunskih poznavatelja elektronike koje poznajen svi imaju fax.... 
Moš bit priučen, al nikad nemaš to znanje koje si na faxu mora naučit, i još ako si ima žicu za to....
A to šta se u nas danas događa, po kojeme se ključu postaje znanstveni novak....
Iako se svi na faxu moraju bavit i znanstvenin radon, i još radu projekte.
Nije fakultet kriv ako ideš samo da ideš, a to te zapravo i ne zanima.
Ja neman fax, znan prilično ljudi, kad znaš kolko znaš, a kolko drugi znaju, onda vidiš di je razlika.

Jedna stara profesorica sa FESB-a, je rekla da je u vrime kad je ona završila fax, tek na kraju spomenuto da sve to šta su učili se zapravo počelo radit sa poluvodičima.
Zamisli da je ostala na tome, uvik moraš učit i sebe nadogarđivat, fax ti daje odličnu podlogu...

-------------
Vinko

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 10:42
napomena jos da najgenijalnije konstrukcije sa ovih prostora su dolazile od sstrsata ,
koji je svjetlosnu godinu znanjem bio iznad svih...koji nije imao fakultet koliko znam nego je tukao skolu po brodskim radarima..puno istrazivanja u slobodno vrijeme i konstrukcijama...i VF znanja upotrebljavao u NF i to svojim dobro znanim "Mhz kriterijima", tako da je na svoj amp stavio video signal od 4MHz i za izlazu gledao sliku..malo tko je imao takav pristup a dobro je da njegovi tesktovi jos zive, postoje i stalno su na citanju, a to bi preporucio svakome koga zanima "korak napred"..

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 11:08
Pogledat cu njegove tekstove. Hvala na infu. Sstsrat je ime?

-------------

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 11:10

Meni se cini da oni puno manje pricaju o tome a više rade i trude se i vjeruju, i vjerojatno imaju "doma" puno bolju moralnu podršku, barem, i ponosni su na svoje uradke i brendove.
Reako bi da i mentalitet ima tu dosta utjecaja.

Ne srame se povuc veze vani kako bi plasirali proizvode.

-------------

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 11:19

Sstrsat je nadimak na forumu.

Puno ime mu je bilo Slobodan Šuper

http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=17&t=1344&start=20" rel="nofollow - http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=17&t=1344&start=20

-------------

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 11:20

https://www.youtube.com/watch?v=BpcCyqY2uIo
ovdje se vidi njegova strast, zove me jedan dan govori daj mi nu neki amp hitno bit cu na televiziji a neman nic doma!!
puni forumi, ovaj i jos jedan, su njegovih inovativnih koncepcija, a tko ih je napravio potvrdit ce da su to apsolutni vrh medju hi fijem.. i to usporedbama sa svime uzduz i popreko, od preampa za slusalice do OTLa za fullrangere..

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 12:57
A evo i filmic koji je Petar( aka Pulfer ovdje) snimio i smontirao a prikazuje Deana u izradi baze za Pulferov grem od Coriana.

https://vimeo.com/421671114" rel="nofollow - https://vimeo.com/421671114

Zapravo ima tu par aktera, Dean, mua, Neno Grakalic i Pero kao financijer,pokretac cijele price.

-------------

Objavio: pinco
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 13:51

Meni se cini da oni puno manje pricaju o tome a više rade i trude se i vjeruju, i vjerojatno imaju "doma" puno bolju moralnu podršku, barem, i ponosni su na svoje uradke i brendove.
Reako bi da i mentalitet ima tu dosta utjecaja.

Ne srame se povuc veze vani kako bi plasirali proizvode.

Oni se ne sramu kupit domaće, ostala je kultura kupoavanja trajne vridnosti, a ne samo gledat kako ćeš to sutra priprodat a nije razvikani brand.
Kupiš škare za vinograd u kovaća koji to radi u kući generacijama, i imaš ih generacijama...

Ima još nešto, a to je podrška, naši su se pogospodili, pa kad imaju posla neda in se radit sitnice.
A bez podrške, da možeš kvalitetno napravit kučište za prototip ili sl. volja kopni..
Kad imaju manje posla onda kukaju, al i dalje in je ispod časti radit neke sitnice, i onda nabiju cijenu, pa ako oćeš oćeš. Umisto da izađu u susret, jel je konačni proizvod zapravo zajednički interes..

-------------
Vinko

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 15:25
Istina

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 20:34
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

HAD je osnovao Drazen Markesic, Harkonen na forumu. Imao je malu informaticku tvrtku s nekoliko zaposlenih, ali kao elektroinzenjera zanimale su ga cjevne audio konstrukcije, pretpojacala, pojacala... uvijek se time bavio u slobodno vrijeme i iz hobija. Razvijao je vlastite konstrukcije, objavljivao ih na DIY forumu, ucio mladje. I sam sam puno naucio od njega. U jednom trenutku je odlucio osnovati HAD Audiolab i probati na trzistu.

Samo pitanjce, Edicone. Kad je porenuo HAD, da li je paralleno vodio i informatičku firmu...ili?

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 21:38

Samo pitanjce, Edicone. Kad je porenuo HAD, da li je paralleno vodio i informatičku firmu...ili?

Mislim da ih je vodio paralelno. Nismo toliko pricali o poslovnom dijelu. Uvijek smo raspravljali o novim konstrukcijama, zvuku, nekim planovima za buducnost... Od posla mi je spominjao kako je tesko sve objediniti i organizirati, morao se pobrinuti za sve do zadnjeg vijka u pojacalu...

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net