Ispiši stranicu | Close Window

Sub za kamper

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Samogradnja
Ime foruma: Uradi sam
Opis foruma: Iskustva, tweak, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15161
Datum ispisa: 25.rujan.2020 u 10:57
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Sub za kamper
Objavio: Fantocci
Tema:: Sub za kamper
Datum objave: 11.srpanj.2020 u 13:45
Planiram izgradnju subvufera za auto (u stvari kombi, kojeg preuređujem u kamper).

Postavio bih ga ispod vozačkog sjedišta, koji je na postolju. Taj volumen če biti uskoro zatvoren i iz gornje strane sa konzolom za okretanje sjedišta (i neće više biti dostupan osim kroz maleni otvor sa strane, gdje će biti kontrole suba), pa mi je sad prilika da nešto korisno postavim unutra. U kamperu broji svaki cm prostora...

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23668&mode=view" rel="nofollow - http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23668&mode=view

Imam neki driver već duže vrijeme, BLOW A-165. Pošto nisam dobio TS parametre uz njega, sam sam ih izmjerio uz pomoć ARTA-Limp programa.

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23663&mode=view" rel="nofollow - http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23663&mode=view

Izabrao sam postupak sa dodavanjem mase od 25g:

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23664&mode=view" rel="nofollow - http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23664&mode=view

.... i dobio sam ovo:

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23666&mode=view" rel="nofollow - http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23666&mode=view

Ako se ne vidi:

BLOW A-165 loudspeaker TS parameters:

Fs  = 67.62 Hz

Re  = 7.40 ohms[dc]

Le  = 201.89 uH

L2  = 334.17 uH

R2  = 10.52 ohms

Qt  = 1.27

Qes = 1.71

Qms = 5.00

Mms = 13.02 grams

Rms = 1.315920 kg/s

Cms = 0.000408 m/N

Vas = 11.73 liters

Sd= 143.14 cm^2

Bl  = 5.365126 Tm

ETA = 0.26 %

Lp(2.83V/1m) = 86.52 dB

Added Mass Method:

Added mass = 25.00 grams

Diameter= 13.50 cm

Što se tiče pogona, nabavio sam sub modul, koji ću ugraditi u kutiju, na njemu sam razrađivao driver nekih 8 sati prije mjerenja (da li je to premalo?):

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23667&mode=view" rel="nofollow - http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23667&mode=view

U oči pada veoma velika vrijednost Qt. Prema teoriji, taj driver nije primjeren za bass-reflex, što mi je bila namjena. I fs je prilično visoka.

Mislim, da bih mogao napraviti kutiju od oko 20-25 litara, za više vjerojatno neće biti mjesta.

Pitanje: da li ići s tim driverom u taj projekat (ali imam samo jedan i nemam ideje za neki drugi projekat, a bacio ga baš i ne bi...)? Praviti bass-reflex ili kompresiju?

Ne tražim vrhunski zvuk (ipak je to kombi) ali bih želio malo više basa od serijskog zvuka. Na to će biti priključen i TV za gledanje filmova.

Odgovori:
Objavio: donkimizer
Datum objave: 11.srpanj.2020 u 14:35
Mislim da je usviravat dosta pol sata s tim da namjestiš da membrana hoda bar pol xmaxa.
Osim toga vidim dosta problema...
Qts i Qes su ti iznad 1. Tu ti je sigurno greška. Mislim da sam rijetko iako ikad vidio te dvije da su iznad cca 0.6, a probao sam i u softver ubacit to tvoje i srušilo ga je.
Možda si fulao sa added mass metodom? Masa bi trebala bit manja i čvršće spojena na membranu? (ne vidim nijednu sliku btw)

Fs i Le govore da se praktički radi o midwooferu/midrangeu tako da ne budeš iščupao nešto puno basa iz toga.

S takvim volumenom ćeš moći puno bolji posao napraviti s nekim drugim driverom i to vrlo povoljno, ako ti je budžet prioritet.

Datum objave: 11.srpanj.2020 u 22:16
Da li će se sada vidjeti? Taj forum ima stvarno glupu politiku u vezi slika... Upload direktno je ograničen na veličinu kutije od šibica a čak i one koje postaviš na drugi server osakati (punu veličinu vidiš ako staviš desni klik i izabereš "otvori sliku u novom prozoru")

Uff, nemam baš vremena čekati dve sedmice na neki driver iz neta..

Ima neki drugi free program za dokučit TS parametre? Da dobijem "drugo mišljenje"..

Glede drivera - imaš neki prijedlog? Visaton 170s možda? Njega mogu relativno brzo nabaviti. To bi bio neki cjenovni rang kojeg gledam.
Što se ovog tiče: srednje stvarno lijepo odsvira... ali baš me zanima što bi u kutiji napravio.

Datum objave: 11.srpanj.2020 u 22:52
Sad se vide slike.

Uh, ja koristio samo DATS al nisam baš često mjerio T/S parametre jer nisam imao potrebu.
No ova vrećica koju si stavio mi se definitivno čini kao pogreška, probaj umjesto toga kovanicu komadom selotejpa (ili pik trake) zaljepit za dust cap pa ponovi mjerenje.

Hoćeš li koristit DSP? Ako hoćeš onda možeš i ovaj driver iskoristit samo ako nađeš TS parametre prvo.
No generalno što se tiče jeftinog basa, tražiš najveću membranu s najvećim hodom za najmanje novaca. Opet, ak ne koristiš DSP onda ćeš morati biti malo specifičniji u izboru jer ti dizajn kutije diktira bas. Za 30€ je dosta tanak izbor, taj Visaton bi mogao bit ok pošto ima niži Fs. Odakle si?

Datum objave: 11.srpanj.2020 u 23:41
Iz Slovenije sam.
Malo sam promijenio stvari:
- instalirao najnoviju Artu (prijašnja je bila stara neke dvije godine)
- drukčije postavio driver kod mjerenja
- upotrijebio dve kovanice od 2€ ukupne mase 17g

Pa sam dobio ovo:

Sad je Qt =1.1 i fs malo niža sa 65.75Hz

Loudspeaker parameters:

Fs  = 65.75 Hz
Re  = 6.71 ohm[dc]
Le  = 0.00 uH
L2  = 415.06 uH
R2  = 8.01 ohm
L3  = 412.79 uH
R3  = 7.97 ohm
Qt  = 1.10
Qes = 1.49
Qms = 4.24
Mms = 15.98 grams
Rms = 1.538099 kg/s
Cms = 0.366713 mm/N
Vas = 10.55 liters
Sd= 143.14 cm^2
Bl  = 5.452762 Tm
ETA = 0.19 %
Lp(2.83V/1m) = 85.74 dB

Added Mass - Constant Cms Method:
Driver unbaffled 
Added mass = 17.00 grams
Membrane Diameter= 13.50 cm

Ako misliš sa DSP aktivnu regulaciju frekvencija itd, - da, to ima Pioneer autoradio u sebi. Možeš namještati frekvenciju reza, nivo, nagibe (od 6dB/okt, pa sve do 24dB/okt).. puno toga

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 00:50
Ok, ne znam što se događa sa Q parametrima, pitat ću nekog pametnijeg, ali uspio sam učitat driver u softver, prije sam napravio pogrešku. Malo se čudno ponaša ali pošto imaš DSP možeš bez problema radit s njim valjda. Vrijedi probati u svakom slučaju.
Evo kaj sam sklepao na brzinu.
Pretpostavio sam da driver ima 5 milimetara hoda, što bi bilo koji razuman 6.5" trebao imati i modelirao na osnovu toga. Laganih 95dB na 40 Hz, bez cabin gaina.
Ako oćeš štim na 50 Hz skratiš port na 15 cm. A sa EQom se pobrineš za flat odziv i highpass. proteza

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 08:43
Hvala.
Možeš još nešto probat? Imam cijevi od 50 i 75 mm, ovu od 65mm nemam. Krajevi bi bili ravno odrezani.
Što bi bilo s njima?

Dali ti napiše i koliko grama dampiranja se preporučuje? Ja ću pokušati sa Boxsimom pa da uporedimo.

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 11:41
Odradio sam dvije simulacije i sam. Neka bude promjer cijevi 75mm i dužina 200mm, box od 25 litara.

Boxim kaže:

A ovaj kalkulator iz neta ( http://mh-audio.nl/Calculators/WVC.html" rel="nofollow - http://mh-audio.nl/Calculators/WVC.html ) priča ovo:

Svaki malo drukčije izračuna, ali u biti je sve dosta slično, frekvencija tamo oko 40-45 Hz. Mislim, da ću napraviti tako nešto, pa što bude.
Ako promašim sa tim driverom, još uvijek mogu ubaciti nešto drugo unutra. Zanimljivo je, a biću i malo pametniji nakon toga :)

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 12:13
Nisam skužio odmah, Le ti je pogrešan na drugom mjerenju, ne može bit nula.
Kažu mi da su Q parametri takvi jer ti je motor možda slab. A što se tiče dodavanja mase, dovoljno je da dodaš tolko da pomakneš Fs za 25%.

Mogu ti kasnije odradit još neki sim, ali i s obzirom na ovo što vidim (i pretpostavku od 5 mm xmax), ova od 75 mm će bit ok, a ova od 50 bi mogla počet rano prdit. (Basta! je među najtočnijima ako znaš sam odsimulirat)

Bas refleks kutije se ne dampiraju kao zatvorene, samo obložiš stranice kabineta dampingom da ubiješ visokofrekvencijske refleksije, ostatak ostaviš šuplje.

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 12:13
.

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 17:00
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Svaki malo drukčije izračuna, ali u biti je sve dosta slično, frekvencija tamo oko 40-45 Hz. Mislim, da ću napraviti tako nešto, pa što bude.
Ako promašim sa tim driverom, još uvijek mogu ubaciti nešto drugo unutra. Zanimljivo je, a biću i malo pametniji nakon toga :)

Pošto koristiš DSP, možeš dosta ležerno napravit kutiju, složi dimenzije i port tak da ti paše i da otprilike pogodiš štim koji želiš, napucaš EQ da dobiješ flat ili preferentni odziv i to je to. Tako ćeš možda kompromitirati performans na krajnjim limitima drivera, ali s obzirom na svrhu, mislim da ti to nije ni kritično.

Datum objave: 12.srpanj.2020 u 22:33
Pa da.
Box je iscrtan; vidim da neće biti baš 25l nego netto oko18.

... pa će biti i frekvencija malo viša, oko 50Hz. Staviću cijev od fi75 i 250mm:

Sutra palim pilu zlatni_zub

Datum objave: 09.rujan.2020 u 11:05
Da završim tu temu kak spada: subac mi več neko vrijeme sviri...

Pošto sam s godinama postao oprezniji i ne vjerujem više ni samom sebi najprije sam na osnovu gornjih dimenzija napravio model od kartona:

.. i isplatilo se - nisam ga mogao ugurati u taj skrućeni prostor:

.. malo prilagodio dimenzije i ver.2 je ušla:

.. da ne bi bilo iznenađenja kod sastavljanja boxa napravio sam još 3D model. Tokom
izrade sam promijenio daunfajring u apfajring sistem, jer sam ustanovio da ispod
njega kao ležište moram staviti mekani materijal a gore neće biti toga.

Onda sam pristupio izradi. Stavio sam jedno ukrućenje koje mi spaja dvije najveće stranice i na njega fiksirao i cijev.

o finišu nisam puno brinuo jer se neće vidjet ništa. Već i to da sam ga u bijelo obojio je overkill.
Važno je samo da su svi spojevi 100% zadihtani, a za to se pobrinula SIKA.

Kad sam stvar prvi puta isprobao slijedilo je razoračenje. Jaki prdež :)

Ali uskoro sam skužio u čemu je finta: uz konektore i potenciometre pojačala su bili maleni otvori, kroz koje je puhao zrak i stvarao neugodne prizvuke. 
Pojačalo sam još jednom izvadio i cijeli taj dio prekrio sa debelim slojem neutralnog silikona (nikako kislinskog) koji je zadihtao sve rupice. Umjesto tvorničkih 4 šarafa za fiksiranje pojačala stavio sam još dodatnih 6.

Kvaliteta zvuka se odjednom poboljšala za 100%

Kad sam bio zadovoljan zvukom zbog radoznalosti uporedio sam svoj subac sa tvorničkim Blaupunktom GTB8200a, kojeg sam najprije namjeravao staviti, a onda sam skužio da ga zbog dimenzija ne mogu. Sad je na prodaju...

Mjerio sam uz pomoć kalibriranog mjernog mikrofona Dayton Audio iMM-6 i raznih aplikacija
(KRK audio test, Audiotool...)

Pošto me zanimala samo razlika između njih utjecaj prostora može se odmisliti, jer je za oba jednak.
Ustanovio sam, da moj subac ide prilično niže, unatoč manjem driveru. Ali je moje kučište veće i očito su Blaupunktovi inženjeri sistem tunirali više:

...onda mi je preostalo samo još da ga povežem i ubacim u postolje:

... preko njega ide konzola za okretanje sjedišta. Ispred porta napravio sam rupu fi80 i
sa svih strana ima dovoljno otvora da subac može normalno disati

Sve što se na kraju vidi od njega su kontrole pojačala sa bočne strane sjedišta.
Stavio sam još onaj zeleni prekidač, da ga mogu sasvim isključiti
(inače se iz stand-by sam uključi na dolazeći signal).

Jako sam zadovoljan rezultatom. Troškovi materijala su bili minimalni a svoj rad i ne računam,
jer mi to dođe kao zanimljiv hobi. A i na trgu ne bih našao model u traženim dimenzijama.

Zvuk u kamperu se bitno popravio. Ne samo zbog basova, kojih prije nije ni bilo već i na srednjim, jer zahvaljujući DSP od Pioneera basove odvaja sasvim na subac (rez sam postavio na 160Hz sa 12dB/okt). Time su postojeći zvučnici u vratima rasterećeni basova i njihov zvuk je zbog toga mnogo čišći, jer sad u biti funkcioniraju kao srednjetonci. A odvojeni maleni visokotonci nalaze se ispod prednjeg stakla, što je po meni odličan položaj za njih.
Inače postojeće zvučnike je več prijašnji vlasnik iz standardnih promijenio na neke Hertz modele tako da je sada zvuk kao cjelina prilično dobar.

Objavio: Darco
Datum objave: 09.rujan.2020 u 11:44
Clap

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Datum objave: 09.rujan.2020 u 15:30
Odlično. Jesi stavio i highpass na sub?

Datum objave: 09.rujan.2020 u 21:56
Hmm, ne razumijem sasvim pitanje.
Dakle ja mogu odrediti što ide na sub (low pass) preko linijskih izlaza i što ide na postoječe zvučnike iz pojačala avtoradia (to bi bio high pass). Oba reza sam stavio na istu vrijednost od 160 Hz sa padom od 12dB na svaku stranu.

Datum objave: 10.rujan.2020 u 00:14
Imaš bas refleks kutiju. Ispod tuning frekvencije (tebi je 50 Hz valjda) ti ekskurzija naglo raste. Uz pravi sadržaj i dosta glasnoće, to je recept za uništenje suba. Dakle moraš stavit i highpass filter na tuning frekvenciju (50 Hz) sa 12dB/oct.
Pošto imaš mikrofon za kalibraciju na mobitelu...moglo bi se to dost dobro podesit, ne znam koji softver za mob je dobar ali sigurno možeš snimit sweep pa prebacit u REW na kompjuteru. I onda, ovisno o mogućnostima tvog DSPa napraviš prvo highpass za sub, EQ, delay i crossover. haha

Datum objave: 10.rujan.2020 u 08:57
Aha, sad kužim... OK, poigrat ću se i sa time. To bih mogao namještat jedino s digitalnim equaliserom, koji je isto tako ugrađen u taj radio. Sad ga imam na flat.

Objavio: Gašo
Datum objave: 10.rujan.2020 u 15:45
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Hmm, ne razumijem sasvim pitanje.
Dakle ja mogu odrediti što ide na sub (low pass) preko linijskih izlaza i što ide na postoječe zvučnike iz pojačala avtoradia (to bi bio high pass). Oba reza sam stavio na istu vrijednost od 160 Hz sa padom od 12dB na svaku stranu.
moraš ih ipak malo razdvojiti da se ne zbrajaju, nikad se rezovi ne rade u istoj frekvenciji.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 10.rujan.2020 u 16:19
Pa sad...to ovisi o filterima i kako sumiraju, te naravno odzivu/fazi drivera, tak da ak ne odluči izvršit pošteno mjerenje i ovaj odabir, kao i razdvajanje filtera mu je pucanj u prazno.

Datum objave: 11.rujan.2020 u 08:14

Datum objave: 11.rujan.2020 u 08:15
OK, hvala na upozorenju. Mislim da peglanje neće biti problem uz pomoć mikrofona i softvera. To ću napraviti kada namjestim svu opremu unutra, zasad mi na uho zvuči OK.

Sad me čeka još jedan posao, koji će unaprijediti i zvučni doživljaj: na sve stjene i strop ide samoljepljivi Armaflex od 32mm koji je ne samo dobra toplinska nego i odlična zvučna izolacija. A onda finalna obloga i naještaj.
Nadam se da će poslije biti u njemu tiho kao u mrtvačkom kovčegu :)

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 12.rujan.2020 u 19:58
Eh ovo je posao. Prijatelj koji ima VW kombi nije skidao oblogu već je kroz rupe gurao unutra vunu ili tako nešto. Čovjek se napatio ko konj dok nije sve to zapunio.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Objavio: Gašo
Datum objave: 13.rujan.2020 u 12:59
A mogao je lakse i bolje

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net