Ispiši stranicu | Close Window

Novi prostorni plan slušaonice

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Akustika
Ime foruma: Prostorna akustika
Opis foruma: Pitanja, preporuke, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15174
Datum ispisa: 29.listopad.2020 u 05:52
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Novi prostorni plan slušaonice
Objavio: gentlegiant
Tema:: Novi prostorni plan slušaonice
Datum objave: 21.rujan.2020 u 08:56
Poštovanjski.

Radit će se nagodinu nova kuća pa bih upitao za par savjeta. Pošto se kuća gradi od slame i potom žbuka glinom nisam ograničen pretjerano oblikom. Koji je po vama iskustveno najbolji oblik prostorije za slušanje? Da li  je dobro da slušaonica ima plafon i na kojoj visini ili može biti otvoreni prostor skroz do krovišta. Kuća bi bila visoka prizemnica. Prozori ili ne? Veličina prostorije bi bila najmanje 30 kvadrata a vjerujem i više. Gdje staviti mali stolić s kompjuterom?
Od opreme imam: Sound carrier resolution gold, xindak xa8800 mne monoblokiće, spendor s9e i još par sitnica uključujući gramofon. Ako se sjetite bilo čega slobodno pišite. Unaprijed zahvaljujem.

-------------
Uopće mi nije dosadno, samo ne znam kaj bi sa sobom.....

Odgovori:
Objavio: senior
Datum objave: 21.rujan.2020 u 19:20
gentlegiant, tvoja situacija je optimalna, jer možeš planirati dimenzije sobe/slušaonice i opremu. Za materijal, od kojeg će biti izrađeni zidovi, već si se odlučio i tako definirao apsorpciju/refleksiju zvuka od zidova. U sobi predstavljaju problem rezonantne frekvencije (prije svega frekvencije do 300 Hz), koje "boje" izravni zvuk iz zvučnika. Slušaonica se dizajnira tako, da su rezonantne frekvencije (osnovna i njezini višekratnici) za duljinu, širinu i visinu sobe što više raspršene, t.j. da se ne sumiraju (talože). Veći prostor, kosi stropovi i zidovi smanjuju "grupiranje" rezonantnih frekvencija. Duljina, širina i visina prostorije trebaju biti različite. Postoje izračuni optimalnih omjera, na pr. M. M. Louden predlaže kao najoptimalniji omjer: visina = 1, širina (duljina) = 1,9, duljina (širina) = 1,4. Mnogo ćeš o ovoj temi (room acoustics) pronaći na internetu, npr. https://www.acoustic.ua/forms/rr.en.html" rel="nofollow - https://www.acoustic.ua/forms/rr.en.html itd.. Nakon izgradnje prostorije potrebno je odabrati optimalnu opremu (namještaj, tepisi, zavjese, difuzori, apsorberi ...) i optimalno postaviti zvučnike i fotelju.
P.

Objavio: Muzikman
Datum objave: 28.rujan.2020 u 17:09
Kuca od slame i gline?

-------------
PS Audio P5, Innuos ZEN MkIII, PS Audio DSJr, EAR 864, GoldenEar Triton Reference, Martin Logan ESL, Antique Sound Lab Hurricane, Isoacoustics GAIA II

Objavio: Darco
Datum objave: 28.rujan.2020 u 21:20
http://www.kronikevg.com/foto-zivi-u-kuci-od-gline-i-slame-a-na-krovu-joj-rastu-biljke/" rel="nofollow - http://www.kronikevg.com/foto-zivi-u-kuci-od-gline-i-slame-a-na-krovu-joj-rastu-biljke/

https://nezavisnodomacinstvo.com/kuce-od-gline-zemlje-pijeska-slame/" rel="nofollow - https://nezavisnodomacinstvo.com/kuce-od-gline-zemlje-pijeska-slame/

https://www.agroklub.com/agro-hobi/povratak-tradiciji-sinisa-pocrncic-gradi-stambene-objekte-od-drva-slame-i-gline/55841/" rel="nofollow - https://www.agroklub.com/agro-hobi/povratak-tradiciji-sinisa-pocrncic-gradi-stambene-objekte-od-drva-slame-i-gline/55841/

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Datum objave: 28.rujan.2020 u 22:19
Pa da. Već duže vrijeme istražujem prirodne materijale i prirodne načine gradnje i čekam pravu priliku. Evo stvari su se napokon poklopile, kupilo se imanje i gradi se kuća. Da što manje ovisimo o sistemu i radimo 'klasično radno vrijeme'. Istraživajući, slama osim izolacijskih ima i odlična akustična svojstva. Po Ameriki ima nekoliko glazbenih studija koji su napravljeni po tom principu. Uglavnom prostor slušaonice bi se ipak nadovezao na ostatak živućeg prostora, a ne zasebno kak sam mislio. No podređeno je sve uglavnom slušaonici. Dimenzije bi bile otprilike oko 5 metara širine, preko 3 metra u visinu  i oko 11-12  metara u dužinu. Bez čoškova. Al imam još cijelu zimu za študirat i kontemplirat o dotičnoj i mijenjati mjere i oblik. Al ugrubo to je otprilike to. Nadam se .....

-------------

Datum objave: 28.rujan.2020 u 22:34
Interesantni dani su pred tobom.

Nadam se kako ce netko svojim akusticnim iskustvom upotpuniti ovu zanimljivu pricu.

-------------

Objavio: donkimizer
Datum objave: 29.rujan.2020 u 03:09
Ono što želiš je omjer dimenzija koji će proizvesti izvrsnu modalnu distribuciju. Lijen sam i pospan ali sigurno se da zguglati. Ne znam šta misliš pod "soba neće imati ćoškove" ali to može biti i dobro i loše. Loše ako bude okrugla ili ovalna. haha
Osobno, da radim solo za sebe slušaonu mislim da bi probao nešto tipa in wall zvučnici sa zidovima pod kutem kakav bi bio toe in zvučnika (studijska fora dakle). A možda bi i strop puknuo preko 4 metra.

Objavio: Supersaša
Datum objave: 29.rujan.2020 u 12:56
Originalno postano od strane člana: gentlegiant gentlegiant napisao:

Pa da. Već duže vrijeme istražujem prirodne materijale i prirodne načine gradnje i čekam pravu priliku. Evo stvari su se napokon poklopile, kupilo se imanje i gradi se kuća. Da što manje ovisimo o sistemu i radimo 'klasično radno vrijeme'. Istraživajući, slama osim izolacijskih ima i odlična akustična svojstva. Po Ameriki ima nekoliko glazbenih studija koji su napravljeni po tom principu. Uglavnom prostor slušaonice bi se ipak nadovezao na ostatak živućeg prostora, a ne zasebno kak sam mislio. No podređeno je sve uglavnom slušaonici. Dimenzije bi bile otprilike oko 5 metara širine, preko 3 metra u visinu  i oko 11-12  metara u dužinu. Bez čoškova. Al imam još cijelu zimu za študirat i kontemplirat o dotičnoj i mijenjati mjere i oblik. Al ugrubo to je otprilike to. Nadam se .....

Zapravo, all you need is barn...

These days u ruralnim dijelovima HR možeš kupit štagalj za kikiriki...haha

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Objavio: glava
Datum objave: 11.listopad.2020 u 11:33
Ma najbolje je da zanemariš hifu pri građevinskom projektu  kuće. Hifa će se prilagodit kući a ne obratno. 
Možda jedino planiraj što više open spejsa jer što je veći prostor lakše je postić bolji zvuk. Taj open space ćeš ionako ispunit namještajem itd. pa ćeš s tim postić razne apsorpcije, difuzije itd.
Vidim ustvari da si odredio dimenzije kuće 5*11 metara.Po difoltu pravilnog smještaja zvučnika stoji da zvučnike treba smjestit uza duži zid . To si na tu dimenziju od 5*11 metara ne možeš priuštit jer ćeš svojim slušaćim jednostraničnim trokutom ( obično 3*3*3 metra) prepolovit prostoriju. 
Dakle, računaj da ćeš hifu stavit uz zid od 5 metara. Najbolje ti je stavit zvučnik metar od stražnjeg zida , pa glava 3 metra od zvučnika što ti za stol i kuhinju ostavlja lijepog prostora od 7 metara. 
Ili računaj da ima zvučnika koji se stave skroz na stražnji zid tako da možeš uštedit  i taj metar...ma konstruktori hife su pokrili sve situacije, nemaš brige.

Uglavnom, akustika i prostor su tek  jedan od elemenata dobre hife. Niikako i najvažniji jer ponavljam...naše slušaonice nisu klaonice s keramičkim pločicama i željeznim kukama pa nesnosno zvoni zvuk u njima, nego su već ugodni akustični prostori ispunjeni prirodnim difuzorima i apsorberima tj. policama, knjigama, zavjesama, kaučima pa se ne mogu očekivat čuda od dodatnog tretmana akustičnim elementima. 
Za dobar zvuk su najvažnije sirovine tj. zvučnici, pojačalo, izvor zvuka. 

Datum objave: 11.listopad.2020 u 16:14
Zvučnici uz duži zid? Odakle, zašto? Živa soba je pozornica, stoga i želiš da bude usmjerena kao pozornica.

Objavio: Gašo
Datum objave: 11.listopad.2020 u 16:33
Glava, adje molim te nemoj djeliti savjete ljudima iz podrucja akustike i šire.
Životni prostor u izgradnji je itekako moguce prilagoditi cinjenici da ce u njemu postojati sustav za reprodukciju glazbe iz kojeg se želi izvuči sto vise.

Moj savjet je da se uz arhitekta pojave dobar akusticar i elektricar.
Bolje sprečiti nego liječiti naknadno kvazi rijesenjima.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Objavio: Ardacer
Datum objave: 12.listopad.2020 u 08:49
Moj dojam je da to jako ovisi o tome kakve zvucnike stavljas, ali vrlo generalno, dobro je da soba bude velika, simetricna, sa visokim stropom, oblika kao kvadar.
Gdje ces stavljat zvucnike i eventualne apsorptivne/difuzore ovisi o tome sta ti je sve u sobi i kakve zvucnike koristis.

Datum objave: 12.listopad.2020 u 22:59
Zasad bi ostao sistem koji imam. Sviđa mi se kako radi i financijski mi je trenutno jako teško dalje ići. Istraživajući naletio sam da spominju da je glina uglavnom apsorber. I to vrlo dobar. E sad kaj i kak i koliko i kaj to dela ne znam točno. Zasad kuca bi imala oblik beskonacnosti tj. slicno osmici s time da bi jedan trbuh bio manji a drugi veći. Mogli bi reći da bude ovalno duguljasta. Hifa ide narafski u duzi dio. Znaci mjere bi bile sigurno preko 11 metara u duljinu, do/oko 5m široko i oko 4 metara visoko. S time da bi se u duljinu išlo još sigurno 3-4 metra al nešto uže. E sad koliko to bude dobro ne znam još. Dobrog električara imam a o dobrom akustičaru nemam nikakovih informacija. Prihvaćam savjete i zahvaljujem na dosadašnjima. Možda bacim i kakav skic.

-------------

Datum objave: 12.listopad.2020 u 23:32
Guglaj "sound apsorption coefficients." Primjetit ćeš jednostavan uzorak. Ako je čupavo, dlakavo, vlaknasto, mekano, pufasto, spužvasto ili rupičasto...onda vjerojatno ima dobra apsorpcijska svojstva. A ako je kruto, čvrsto i neporozno onda ima katastrofalna apsorpcijska svojstva. Zato glina nema nikakve šanse, kao ni većina drugih završnih materijala na zidovima.
Možda si čuo da je glina dobar izolator zvuka...to je druga priča.

Od prostora u obliku sličnom osmici imam strahove, kladim se da ćeš imati fokalne točke u prostoru gdje će se neke frekvencije bolno napucati, ali teško je reći kad skoro nikad nisam čuo tako nešto u praksi. Ok, bio sam u nekoj maloj crkvici u obliku osmice, ali ona je imala i veliki kupolasti krov i to je naravno bilo odlično za zbor, ali nikako za hi-fi. haha

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 13.listopad.2020 u 09:34

Zasad bi ostao sistem koji imam. Sviđa mi se kako radi i financijski mi je trenutno jako teško dalje ići. Istraživajući naletio sam da spominju da je glina uglavnom apsorber. I to vrlo dobar. E sad kaj i kak i koliko i kaj to dela ne znam točno. Zasad kuca bi imala oblik beskonacnosti tj. slicno osmici s time da bi jedan trbuh bio manji a drugi veći. Mogli bi reći da bude ovalno duguljasta. Hifa ide narafski u duzi dio. Znaci mjere bi bile sigurno preko 11 metara u duljinu, do/oko 5m široko i oko 4 metara visoko. S time da bi se u duljinu išlo još sigurno 3-4 metra al nešto uže. E sad koliko to bude dobro ne znam još. Dobrog električara imam a o dobrom akustičaru nemam nikakovih informacija. Prihvaćam savjete i zahvaljujem na dosadašnjima. Možda bacim i kakav skic.

Za akustiku kontaktiraj forumaša Spužva Bob-a

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 13.listopad.2020 u 16:13
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Glava, adje molim te nemoj djeliti savjete ljudima iz podrucja akustike i šire.
Životni prostor u izgradnji je itekako moguce prilagoditi cinjenici da ce u njemu postojati sustav za reprodukciju glazbe iz kojeg se želi izvuči sto vise.

Moj savjet je da se uz arhitekta pojave dobar akusticar i elektricar.
Bolje sprečiti nego liječiti naknadno kvazi rijesenjima.

Ajd Gasho molim te ne dijeli savjete iz akustike jer si ju postavio na neki religijski pijedestal  i klanjaš joj se kao da je najvažnija u hifi. U prosjeku svi mi imamo neloše slušaonice i nešto se može poboljšat al nema čuda. 

Ajd stavi koju fotku svoje slušaonice. Biće ti je jedini akustični element u njoj kauč  sa nepospremljenim štracama haha

I dao si netočan savjet Đentliju da se uz arhitekta pojave akustičar i električar jer su oni ionako uključeni u glavni projekt tj. akustičar u građevinski a električar u projekt elektroinstalacija.. Izbezumio si njubija koji je već počeo tražit akustičara i električara i šta ? Odvest će ih na neku ledinu i onda  će mu kakav nadriakustičar reć da nikako ne smije imat staklene stijene na kući nego mora zaćipat svaku rupu na sa matunima, pa vunom, pa perforiranim knaufom pa će mu samu ideju glinene kuće pretvorit u izvedbu zemunice. 

Datum objave: 13.listopad.2020 u 16:15

pomalo pomalo Đentli...jesi siguran da baš hoćeš kuću tih dimenzija i oblika ?

Prvo prepusti arhitektu u Idejnom projektu da ti predloži oblik  prema čestici zemlje. Daj mu osnovne smjernice tipa hoću sunca s juga i velike staklene stijene, hoću pogled na vrt ili cvjetnjak koji će mi bit na istoku, hoću  terasu prema bazenu itd.

To ti prvo određuje kuću a hifu uklapaš u to. Uglavnom, arhitekti bolje naprave raspored prostorija nego sami vlasnici jer im je to i posao. Arhitektu možeš reći da ti je važna akustika radi hife pa će on svoga akustičara ( ili npr.Spužva Boba kojeg mu dovedeš) upozorit na to pa će isti vjerojatno predložit da na zidove staviš vunu s perforiranim knaufom i/ili spušteni strop i slično. Pogledaj temu iz ovog foruma Aquaroom ili isto na Too Loud blogu.

To ti jedino "normalni" akustičar može predložit a nikako npr. da sužavaš prozore ili staklene stijene jer staklo nije dobro za zvuk…

A možda ti je najpametnije da prije useljenja i cijelog namještaja i  ne stavljaš nikakve akustične elemente na zidove  nego tek kad zasvira hifa zoveš akustičara koji onda sve izmjeri i odredi što gdje treba ugradit ili samo stavit neke gotove akustične elemente. Ipak je ljepši zid sa slikama nego bijela površina knaufa s rupama...

Datum objave: 13.listopad.2020 u 16:56
Mda, zamisli tek da imaš ovu ružnoću u sobi, to su navodno nekakvi akustični paneli. haha

Datum objave: 13.listopad.2020 u 17:04
A cuj, neko voli planine, a neko more.
Ja bih recimo na ta tri panela jednu crnkinju u tamnoj pozadini sa ponekim florescentnim detaljom na oku, usni....

Btw, ne izmisljam, nego je zena jedne godine nabavila takav kalendar. Nesto pre moćno a nenametljivo.....sry, mrvicu offtopic

-------------

Datum objave: 13.listopad.2020 u 20:30
Ma ja bi bio zadovoljan i batlerom. haha
No ontopic, može se soba i interijer podrediti akustici (u smislu reprodukcije glazbe i ostalih sadržaja), ali čisto sumnjam da će se u to upuštati neki akustičar kojem to nije specijalizacija, jer njima je u životnim i radnim prostorima primarni cilj ubijanje jeke, buke, itd a ne homogenost reverberacijskog vremena po frekvencijskom spektru. I to pričam iz gu**ice jer mi je to hobi, a ne struka. haha

Objavio: Edison
Datum objave: 13.listopad.2020 u 20:56
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Ajd stavi koju fotku svoje slušaonice. Biće ti je jedini akustični element u njoj kauč  sa nepospremljenim štracama haha 

Ajme meni, nije mu dobro...

I dao si netočan savjet Đentliju da se uz arhitekta pojave akustičar i električar jer su oni ionako uključeni u glavni projekt tj. akustičar u građevinski a električar u projekt elektroinstalacija.. Izbezumio si njubija koji je već počeo tražit akustičara i električara i šta ? Odvest će ih na neku ledinu i onda  će mu kakav nadriakustičar reć da nikako ne smije imat staklene stijene na kući nego mora zaćipat svaku rupu na sa matunima, pa vunom, pa perforiranim knaufom pa će mu samu ideju glinene kuće pretvorit u izvedbu zemunice.  

Ne znam sto ti ovo treba? Zemunica? Gentleginat nikako nije njubi, kako ti velis...
Svatko moze imati los dan, ali bas ovoliko...

Objavio: cile
Datum objave: 13.listopad.2020 u 22:58
http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32" rel="nofollow - http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32
Evo tu ima podosta toga

-------------
Mijenjam akustičnu plijesan iz čoškova za usvirani parket.

Objavio: Ardacer
Datum objave: 14.listopad.2020 u 10:56
Ovo
"pricam iz gu**ice jer mi je hobi a ne struka"

bi trebo bit disclaimer cim se rodis. Bas me razveselilo jer ja to stalno govorim isto.

Definitivno ono sto se nikako ne smije napraviti je da iz bilo kojeg razloga arhitektonski dio / normalni zivot dio pati na bilo koji nacin zbog hifi dijela. Ako to nije problem, radi sta god oces.

Objavio: Fantocci
Datum objave: 14.listopad.2020 u 13:19
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

http://www.kronikevg.com/foto-zivi-u-kuci-od-gline-i-slame-a-na-krovu-joj-rastu-biljke/" rel="nofollow - http://www.kronikevg.com/foto-zivi-u-kuci-od-gline-i-slame-a-na-krovu-joj-rastu-biljke/

https://www.agroklub.com/agro-hobi/povratak-tradiciji-sinisa-pocrncic-gradi-stambene-objekte-od-drva-slame-i-gline/55841/" rel="nofollow - https://www.agroklub.com/agro-hobi/povratak-tradiciji-sinisa-pocrncic-gradi-stambene-objekte-od-drva-slame-i-gline/55841/

Ne mogu si pomoći:
Na prvom linku govori o kuči iz slame i gline, a na drugoj slici vidim neožbukan zid od cigle (koja je u biti isto tako prirodna glina, samo što je ispečena..). Znači, što onda fali klasičnoj kuči od cigle? Masivnoj i dobro izoliranoj?
Vjerujte da je to još uvijek najbolji materijal za gradnju. Najjeftiniji po kubiku zida, brzo se izgradi, svaki priučeni zidar zna da radi sa ciglom i žbukom, sistemski je stvar dorađena (protivpotresna gradnja, izvedba svih detalja...)
 Kakva je potresna sigurnost tih kuča od slame?
Kad toj gospođi ona ružna folija sa čepičima na krovu raspadne (a to će se desiti najkasnije za par godina, jer ta folija uopće nije namjenjena, da se stavlja na krov), krov sa tom teškom zemljom i biljem će početi prokišnjavati a iz te gline če nastati blato. I onda će živjeti u kuči od blata. A vlažan materijal (slama) nije više izolacija nego počinje odlično provoditi toplinu. Da ne govorimo o tome, kakve mogu biti posljedice na strujne kablove, koji bi trebali biti u negorljivim materijalima a ne u slami.
I da ne govorimo o tome da su ti zidovi debeli skoro jedan metar (ako govorimo o pravoj kuči od kocki slame i gline, a ne o drvenoj skeletnoj gradnji ispunjenoj slamom). Znači kuča izvana ogromna, a iznutra malo prostora. U nju ulazi malo svijetla, pošto su špalete tako debele... Kao u srednjevekovnim dvorcima.
Kako češ objesiti gornje ormariče u kuhinji - kroz vijke u slami? Glina kad se osuši uvijek ispuca - taj zid če biti pun pukotina koje će trebati stalno popravljati ili se pomiriti sa time.
Ima puno stvari, o kojih ljudi ne razmiišljaju, kad se oduševe tim stvarima. Poslušajte radije struku, razvoj ide naprijed, ne bez razloga.

Ti "prirodni" materijali i sve te priče o "zdravim kučama" uvijek izmišljaju neki kvazi stručnjaci, poput onih koji gataju i čiste čakre u večernjim satima na TV. Ja bih još jednom dobro razmislio o svemu.

Datum objave: 14.listopad.2020 u 13:24
Osobno ne podržavam niti sam protiv toga....samo sam linkove poslao kako bi pokazao da kolega nije jedini sa tom idejomobrva.

Al slažem se prije bilo kakve odluke napraviti dodatnu provjeru da ne bi ispalo kako si spomenuo:

Ti "prirodni" materijali i sve te priče o "zdravim kučama" uvijek izmišljaju neki kvazi stručnjaci, poput onih koji gataju i čiste čakre u večernjim satima na TV. Ja bih još jednom dobro razmislio o svemu.

-------------

Objavio: Fantocci
Datum objave: 14.listopad.2020 u 15:32
Ma da, svakome svoje. Ja sam samo dobronamjerno upozorio na neke od nedostataka, ako slučajno autor teme nije dobro razmislio o svemu.

Još jedna prijednost masivne kuče od cigle, vani dobro izolirane (cigla 30cm+izolacija 20cm recimo): ima odličnu akumulaciju, koja regulira viške ili manjke topline. 
Ta masa je veoma korisna - prosječna kuča ima recimo oko 100-150 tona. Kada se ta ogromna masa jednom ugrije, ona regulira unutarnju klimu, da se ta praktično ne menja. Otvoriš vrata, napraviš propuh a za 5 minuta je unutra več toplo, jer se zrak ne grije samo iz radiatora ili estriha, nego iz sve te mase 150 tona, koja zbog toga ne izgubi ni desetinu C°. Slično je ljeti: ne dođe do pregrijavanja, jer višak topline proguta ta masa.

To je idealan zid (recimo tome masivna pasivna kuča), koji stvara ugodnu klimu, a ne gola izolacija (recimo slama sa tankim slojem gline preko sebe. Tu akumulacije praktički nema, jer nema te mase i zato temperatura veoma njiše, zavisi od unutarnjih dobitaka (kuhanje, puno gostiju i slično).

Datum objave: 15.listopad.2020 u 22:41
Drago mi je da smo se okupili u ovom broju. Nisam neki njubi, imam nekog iskustva. Što s hifom a nešto i u gradnji. Pratim već duži niz godina gradnju s prirodnim materijalima i jednostavno se sad otvorila napokon prilika i iskušati dotično. Gledao sam već te gotove sobe tipa aquaroom ali ja imam mogućnost napraviti bilo koji oblik kuće, pa sam zato i pitao koliko oblik zapravo utječe. Čini se da je možda važniji tip materijala. Balirana slama je daleko bolji toplinski izolator od cigle. Primjera radi zid koji je 5cm žbukan s glinom i vapnom izvana i iznutra i bala debljine 50cm ima isti koeficijent prolaska topline kao i šuplja cigla od 29 cm i 25 cm kamene vune te obostrano ožbukan klasičnom cementno-vapnenom žbukom. Slama i drvena konstrukcija odlično apsorbiraju kinetičku energiju seizmičkih šokova zbog svoje sposobnosti savijanja i amortizacije. Ti čepići su danas preko 20 godina na krovu i ne vidim razloga zašto bi se raspali. Glupo bi bilo reći da slama ne gori jer gori. Ali ako se dobro složi te ožbuka ima vrlo dobru vatrootpornost. Istraživanja pokazuju vatrootpornost klase 120. U praksi znači da je potrebno 90-120 minuta da izgori pri temp. od 900 stupnjeva C. U dobro baliranim balama i ožbukanim ne ostavlja se dovoljno kisika za izgaranje. Odatle solidna vatrootpornost. Glina ne puca kad se osuši. Puca samo prvi sloj koji i treba. Drugi slojevi se stavljaju u drugačijem omjeru. Najstarije građevine na svijetu su od gline tako da se ne bojim. Teško da je kuća od 50cm pasivna kuća. Istina je da slama nema termalnu masu ali zato glina ima. I može se iznutra još skombinirati. Kamen također ima dobru termalnu masu kojeg imam na pretek i kojeg planiram iskoristiti u dotične svrhe. U kući od slame i gline nema suhog odnosno vlažnog zraka. Sav višak se upija i propušta kroz stjenke zidova tak da za alergičare dušu dalo (nemam problema s dotičnim). Uglavnom znam da su bale slame elastične pa im to omogućuje upijanje zvučnih vibracija zato sam se referirao prije na akustična svojstva. Ali svakako bi trebalo znalačkog uma na terenu da ispita mogućnosti dotične konstrukcije. E sad da li bi u startu oblikom nekim što profitirao ili izgubio pitanje je sad? Hvala na dosadašnjim razgovornim uplitanjima.

-------------

Datum objave: 16.listopad.2020 u 00:41
Slama ima potencijala za apsorpciju zvuka, ako je na površinskom sloju.
Oblik prostora najvište utječe na zvuk naravno, ima dovoljno primjera u građevini za tako nešto, ali predvidjeti za tvoj specifičan primjer ne znam, osim onoga što sam već naveo. Lako je izmjeriti akustička svojstva nakon gotove konstrukcije, a za predvidjeti bi trebao nekakav simulator ili naći prostoriju sličnih oblika, pa nju doživjeti.

Datum objave: 21.listopad.2020 u 08:20
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Ajme meni, nije mu dobro...

Ne znam sto ti ovo treba? Zemunica? Gentleginat nikako nije njubi, kako ti velis...
Svatko moze imati los dan, ali bas ovoliko...

A vidi ovog zgražala. Di je nestao forumski duhovnik ?
Nisi shvatio bitno iz mojeg posta. Naravno da ne mislim da na kauču Gasho ima nepospremljene štrace jer ipak nije sve ulupao u hifu a ima i ženu koja će pospremit iza njega haha. To ja onako...da se ljudi smiju.
Bit je u tome što Gasho radi fetiš od akustike a doma nema ništa od akustičnih elemenata. Barem nije pokazao...

Nježnog diva zovem njubijem jer ima 127 postova a ne zbog njegovog "neznanja". Moj savjet mu je bio da ne nalazi odmah akustičara i da ne misli da je akustika najbitnija jer će mu neki loš nadriakustičar pretvorit kuću u gluhu komoru tj.zemunicu.

Ako se komu da pretraživat može naći slike jedne slušaonice jednog audiofila koji je preozbiljno shvatio akustiku. 
Dotični je između okvira slike ili goblena i zida napunio purpen koji se preljeva izvan okvira. Netko ga je uvjerio da svaku nišu u slušaonici treba popunit jer iz niša izlazi najveće smeće
Krasno za vidit.

Objavio: Gašo
Datum objave: 21.listopad.2020 u 09:49
ti to zoveš fetišom, ja to zovem zdravom pameću pogotovo kad gradiš od nule. Ako več misliš uložiti u hifi, dobro je složiti što povoljniju akustičku situaciju za isti.

Imam neke elemete, u obliku tepiha i otvorenih ulja na platnu, al prostor je malen, ima "oduške" na tri kuta sobe pa nema neke naglašene probleme.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 21.listopad.2020 u 13:06

Moj savjet mu je bio da ne nalazi odmah akustičara i da ne misli da je akustika najbitnija jer će mu neki loš nadriakustičar pretvorit kuću u gluhu komoru tj.zemunicu.

Ako se komu da pretraživat može naći slike jedne slušaonice jednog audiofila koji je preozbiljno shvatio akustiku. 
Dotični je između okvira slike ili goblena i zida napunio purpen koji se preljeva izvan okvira. Netko ga je uvjerio da svaku nišu u slušaonici treba popunit jer iz niša izlazi najveće smeće
Krasno za vidit.

Naravno da je akustika najbitnija. Nažalost tvoji primjeri bisera koji slušaju druge bisere baš i nisu relevantni. Taj audiofil nije ništa "ozbiljno shvatio", nego se okačio za savjet nekog kvaziautoritativnog tutleka i bez mozga ga primjenio na svoju prostoriju. Logično je zaključiti da tako pristupa i gradnji ostatka sustava, života itd.
No dobro, u svakom poslu ima, kak se ono kaže i hohštaplera i onih šta stvarno znaju. Potražit drugo i treće mišljenje. Kao kod doktora. haha

Datum objave: 21.listopad.2020 u 13:14
Evo jednog online kalkulatora u koji sam nabrzinu ukucao neke dimenzije. Pripazite samo kad mičete miša preko crvenih crtica koji prikazuju modove prostorije, čuju se sinusni tonovi na zvučnik ako ne ugasite (okrugli gumbić gore desno iznad modova).
Obratite pozornost na Bolt Area - dobre omjere dimenzija prostora.

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=550&w=400&h=270&r60=0.6%20" rel="nofollow - https://amcoustics.com/tools/amroc?l=550&w=400&h=270&r60=0.6

Datum objave: 27.listopad.2020 u 07:51
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

ti to zoveš fetišom, ja to zovem zdravom pameću pogotovo kad gradiš od nule. Ako več misliš uložiti u hifi, dobro je složiti što povoljniju akustičku situaciju za isti.

Imam neke elemete, u obliku tepiha i otvorenih ulja na platnu, al prostor je malen, ima "oduške" na tri kuta sobe pa nema neke naglašene probleme.
eto vidiš...ni ti ni ja nemamo akustičnih elemenata u slušaonici osim prirodnih tj. kauč, otvori u prostorijama, knjige itd.
Treba dovest akustičara al tek na kraju da izmjeri postojeće stanje i napravi finalni tač

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net