Ispiši stranicu | Close Window

Izada maske za zvuničke kutije

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Samogradnja
Ime foruma: Uradi sam
Opis foruma: Iskustva, tweak, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15176
Datum ispisa: 28.listopad.2020 u 21:22
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Izada maske za zvuničke kutije
Objavio: kiko
Tema:: Izada maske za zvuničke kutije
Datum objave: 23.rujan.2020 u 17:12
Dakle, kupio sam cijelu ploču ==>  blažujka, ruska breza, glatka, debljina 9 mm, 2,5 x 1,25 m.
Radi lakše (čitaj: jeftinije) dostave, rekao sam da mi ploču presjeku poprečno na četiri dijela i te dijelove će mi dofurati George te odmah idu na cnc obradu. Kao restlovi, preostaju dva komada blažujke dimenzija  125 x 62,5 cm svaki i to je u ponudi eventualno zainteresiranim samograditeljima. A moguće je da isti kupe samo onoliko površine koliko im treba, kao i da naruče izradu maski ... samo trebaju dati kotirani nacrt.  Pa to nema nigdje !  ne  Cijena?  Sitnica! da

Onu moju prvobitnu verziju sa preinačio, sada izgleda ovako: 

-------------
poso, kuća, birtija

Odgovori:
Objavio: denisg
Datum objave: 24.rujan.2020 u 17:31
Bok Kiko,

Gdje ćeš dati komade na CNC obradu, kolika je cijena ako nije problem.

Lp
Denis

Datum objave: 24.rujan.2020 u 19:30
U Stoliv d.o.o. iz Višnjevca.  Cjenik imaš na njihovoj stranici, To je neka sića, pogotovo ako daš nacrt izrađen u CAD-u jer onda odmah direktno reže, ne mora programirati, tj. precrtavati.

-------------
poso, kuća, birtija

Objavio: denisg
Datum objave: 24.rujan.2020 u 20:10
Zahvaljujem.

Lp
Denis

Datum objave: 25.rujan.2020 u 15:01
Ispravak netočnog navoda ... u Stoliv-u ipak neće moći rezati direktno nacrt napravljen u AutoCad-u, već će morati kote unositi u kompjuter stroja ručno. Mali gubitak na vremenu ali što se može... to su,  realno gledajući, jednostavni nacrti pa i nije neki problem (ako se znaju pravila tehničkog kotiranja => da se ne smije zbrajati i oduzimati kotirano kako bi se došlo do tražene mjere već ista mora biti već kotirana na nacrtu, jer to znatno pojednostavljuje postupak i smanjuje rizik od greške radnika).

Slijedeći tjedan ćemo to napraviti, potom okvire zaštititi - ofarbati, te potom vidjeti kojom tehnikom ćemo mrežice zatezati i kojim ljepilom ih lijepiti za okvir.

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 30.rujan.2020 u 17:13
Rečeno - učinjeno !   Evo jedna slika što je CNC stroj odradio. Otvore ili "prozore" drivera nismo glodali punom dubinom 9mm već 8mm jer vakuum papuče moraju držati ploču čvrsto sve dok stroj potpuno završi glodanje. Onda u te kanale uđem s kopirnim glodalom i pojedem preostalih 1 mm, odnosno kasnije ih isto tako profiliram po želji, kao i vanjske rubove. Bumo ih prošli glodalom s pozitivnim radijusom.

-------------
poso, kuća, birtija

Objavio: Gašo
Datum objave: 30.rujan.2020 u 17:43
Ovakav okvir ce napraviti priličan nered u odzivu zvučnika, zar ne?

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Objavio: donkimizer
Datum objave: 30.rujan.2020 u 18:55
Kopirno glodalo = trim bit?

Datum objave: 30.rujan.2020 u 19:23
 ...Naravno, Gašo.  Ali, ovaj:  

https://i.postimg.cc/nh4qXbvZ/IMG-1148.jpg

bi trebao biti bolji. proteza  Uspio sam zalijepiti sliku , na slijedećoj strani je - ne znam zašto nije odmah moglo... 60 KB

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 30.rujan.2020 u 19:37
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Kopirno glodalo = trim bit?

Ovo: 

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 30.rujan.2020 u 19:38
Vidiš što napravi:

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 02.listopad.2020 u 21:21
Danas sam nešto malo radio. I nešto i napravio:

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 02.listopad.2020 u 21:24
To se ganja perfekcija ... (vrag je u detaljima)_

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 02.listopad.2020 u 21:35
Ostaviš te matice za industrijski look? haha

Datum objave: 02.listopad.2020 u 22:05
To su dvije maske, vijcima spojene "leđa na leđa". Slične su k'o jaje jajetu, da
Šta slične?  Jednake.

-------------
poso, kuća, birtija

Objavio: Darco
Datum objave: 02.listopad.2020 u 22:15
JUS standard

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Datum objave: 08.listopad.2020 u 12:26
Uletio neko fuš poslić ...  Tolereriramo do dvije desete.  obrva

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 08.listopad.2020 u 13:30
Ovo će biti perfekcija !  Glatki hdf laminat 8mm, male su kutije (visoke 23cm), okvir prikeljen sa šest heavy duty Jantzenovih tiplova ... nema da bježi. Kupujmo hrvacko!

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 08.listopad.2020 u 14:23
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

Ovo će biti perfekcija !  Glatki hdf laminat 8mm, male su kutije (visoke 23cm), okvir prikeljen sa šest heavy duty Jantzenovih tiplova ... nema da bježi. Kupujmo kvalitetno hrvacko!

Malo sam nadopunio tvoj post. U potpunosti se slažemsmijehobrva

-------------

Datum objave: 10.listopad.2020 u 16:49
I evo ih danas u acrylu, što se kaže "suho na dodir".

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 10.listopad.2020 u 16:52
A usporedno smo testirali i ljeiplo za mrežice...  Optima cyanofix iz NTL-a po 3,29 kn.  Drži k'o blesavo.

-------------
poso, kuća, birtija

Objavio: Edison
Datum objave: 10.listopad.2020 u 23:42
Kiko, vidim da ti ide proizvodnja maski.
Mozda da se bacis i na one za coronu, mogao bi se i obogatiti...   mig

Datum objave: 11.listopad.2020 u 08:51
Ma ne bih ... pričao sam sa jednom šnajdericom. Kaže - ne ide to baš 

Ali cjepivo kad bih pronašao, to već da. cool

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 11.listopad.2020 u 15:52

I evo ih danas u acrylu, što se kaže "suho na dodir".

Akrilna boja? Koja? Kak to sušiš? Kolko dugo? proteza

Datum objave: 11.listopad.2020 u 17:17
Vidi ovdje:   http://madexcolor.com/cromacolor/ " rel="nofollow - http://madexcolor.com/cromacolor/  ; u katalogu. Megaakril brzosušivi u spreyu.

Ovisi koliko bogato našpricaš... Ali brzo je to suho, za desetak minuta. A ovisi i o tome da li podloga upija , npr golo drvo ili kao u slučaju ovog laminala koji ima nekakav plastificirani sloj, onda malo više treba, normalno.

A probao sam lijepiti mrežicu istim cijanofiksom na akrilom pofarbanu površinu i to isto drži samo tako, nisam je nimalo ogrubio šmirglom.. Znači, nema problema, što se tiče toga. Preostaje mi samo ovladati tehnikom kojom ću mrežicu zategnuti i osigurati u tom položaju prilikom lijepljenja s druge strane. 

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 11.listopad.2020 u 18:30
Ako ti je mrežica elastična nećeš imat neku dramu, možda prakse treba, al naljepiš prvo jednu stranu, čekaš da se osuši i onda možeš i drugi kraj zategnut sam bez straha od nabora. Sa slabo elastičnom ili neelastičnom tkaninom bude malo teže.
Mislim da bi te ovalni kutevi mogli malo zezat, sa četvrtastim kutevima bi bilo lakše.

Datum objave: 11.listopad.2020 u 19:01
Ja mislim drugačije:  Ako su uglovi oštri, onda spoj sa druge strane ide "pod 45" jer ne smije ići mrežica preko mrežice. A tako onda nastaje problem što moraš sjeći mrežicu praktički od samog ugla (po obodu se ne nanosi ljepilo...).  Dok u slučaju zaobljenih uglova, u kombinaciji sa rastezljivošću mrežice, lakše je ostvariti dovoljnu ljepljenu površinu na uglu jer imaš više mogućnosti mrežicu ovdje formirati, ajmo reć "sabiti" budući da nakon rastezanja s prednje strane i na obodu ugla, s druge strane ona ne mora biti rastegnuta već samo dobro uljepljena. Znači, bit će eventualno dva usjeka (ali tek 4 ili 5 mm dalje od ruba gdje počinje preklapanje) da se izbjegne preklapanje i to je to. Probao sam malo to zatezati preko ugla.

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 11.listopad.2020 u 19:12
A da, imaš pravo, ja se vodim po svom tapeciranju akustičnih panela. Prednja strana mi mora bit prihvatljiva a ovo iza se ne vidi, pa sam samo preklopio i zaklamao.

Datum objave: 11.listopad.2020 u 19:37
Mene brine hoće li se muški tiplovi dati relativno lako nabiti u rupe, Oni su napisali da su za rupu 10mm i tolike rupe i jesu. Ali to je jako tvrd materijal - taj laminat. Ne znam bi li pomoglo plastične tiplove lagano zagrijati zrakom, netom prije ukucavanja ?  Nemam viška tih tiplova da sada to isprobam

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 11.listopad.2020 u 19:54
Pokaži sliku tih tipli. Ako je mjera točna, onda možda imaš mali problem jer si prefarbao rupe.

Datum objave: 11.listopad.2020 u 20:09
To su ovi:  https://www.hificollective.co.uk/components/jantzen-audio-grill-peg-male-type-3-051-0101.html" rel="nofollow - https://www.hificollective.co.uk/components/jantzen-audio-grill-peg-male-type-3-051-0101.html

Farba neće biti problem, nju ce plastika zguliti.  Tipl kad mjeriš šublerom je fi 10,7mm. 
Mislim, mora to ući ... nagovorit ću ga -  treba naglaviti odgovarajuću puškicu, da pritisak djeluje ravnomjerno, malo sapuna i ... ho ruk!  proteza

Kod blažujke će sigurno ići lakše, jer je breza mekša. 

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 11.listopad.2020 u 20:25
Jel to gore navoj ili samo nabori pa se kao utakne?

Šteta što ti je rupa otvorena s obje strane, inače bi mogao sfušarit veličinu rupe i zalit epoksija unutra.

Datum objave: 11.listopad.2020 u 20:44
Nije to navoj, već tako ukošeno - da se pri utisivanju može promjer smanjiti koliko ... može.  Da ga tiskaš u čelik, on bi se smanjio na točno 10mm, a u Mdf se ne smanji (toliko) nego puno manje a mdf se formira. - pri samom ulasku proširi a potom se skupi. I ti bi trebalo biti nemoguće poslije iščupati. 

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 11.listopad.2020 u 20:48
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Šteta što ti je rupa otvorena s obje strane, inače bi mogao sfušarit veličinu rupe i zalit epoksija unutra.

Ostat će svega 1,5 mm od kraja tipla do mrežice, sve je crno i to se ne primjeri uopće. Cnc rupe ne buši glodalom nego borerom, kužiš? Ne bi bilo dovoljno dubine

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 12.listopad.2020 u 17:53
Za kupit svrdlo 1,7 mm, morao se čekati ponedeljik..  Ne možeš nalijepiti mrežicu prije nego si izbušio rupice za značke, ne?  Sad ćemo i njih zafarbati ... čačkalicom.

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 12.listopad.2020 u 17:54
Silno me zanima rješenje mrežica na kraju priče (ako će ih biti ofc).

-------------

Datum objave: 12.listopad.2020 u 18:18
..možda večeras nešto i bude od mrežica

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 13.listopad.2020 u 13:02
...a možda i nezlatni_zub

-------------

Datum objave: 15.listopad.2020 u 21:45
It was hard, but we did it !!

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 16.listopad.2020 u 00:17
Vrlo cakano. Al sad ih moraš skinut sa zvučnika zauvijek zato jer ozbiljan audiofil nikad ne sluša s mrežicama. haha

Datum objave: 16.listopad.2020 u 08:54
To i nisu audiofilski zvučnici, to je neko kućno kino V trek, kome treba popraviti pot za glasnoću.

Ne bi čovjek vjerovao da treba cijeli dan da se to napravi. Smišljam kako bi to pojednostavio - natezanje i lijepljenje..

Ova tkanina je neka dosta tanka, nije baš nešto jako rastezljiva. Ali sam je ja poprilično zategnuo. Kao bubanj je. haha    I ne prozire se koliko sam mislio da bude. Sasvim je ok.

Za koji dan će stići tih 12 kom tiplova pa ću ih upucat i gotovo.

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 16.listopad.2020 u 14:55
Nek ti pokaže netko tko se bavi tri desetljeća tapeciranjem. Uštedit ćeš si mjesec dana razmišljanja. proteza

Datum objave: 17.listopad.2020 u 09:14
Osim za zvučnike, ne mogu se sjetiti gdje se još koriste ovakve rastezljive tkanine. A stvar u tome što je tkanina rastezljiva, u tome je komplikacija. Jer moraš cijelom dužinom stranice tkaninu nategnutu prisloniti na okvir namazan ljepilom i potom pritisnuti. A za to imaš malo vremena. 

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 17.listopad.2020 u 12:40
Ma nije do tkanine, može se to brzo ručno, samo moraš smislit foru. Recimo, polegneš masku, staviš tkaninu na prvi rub koji ćeš ljepit, tj preko tog ruba, na to navališ četvrtasti uteg čija jedna stranica ide skroz uz duž dijela koji lijepiš...mora stisnut tkaninu dovoljno da ne mrda. Prebaciš tkaninu preko utega, potegneš liniju s ljepilom, prebaciš nazad i čekaš da se osuši.

A imaš i ona dvokomponentna super ljepila s kojima se ne moraš boriti, nego nakon što namjestiš, pukneš drugu komponentu i instant je zaljepljeno.

Datum objave: 17.listopad.2020 u 14:04
Ha,  probaj..  Ja sam radio sa stegama. i letvicama na koje sam prvo  nalijepio selotejp kako ljepilo ne bi uhvatilo za njih, a poslije ih lako odvojiš sa tkanine koja ostaje zalijepljena za okvir.
A moraš pazit i na teksturu tkanine, jer izbliza se vidi ako si negdje više a negdje manje nategnuo - linije ne idu ravno, iako se to ne vidi s pola metra, da se razumijemo. Ali, ipak..
No, najbitnije je da ljepilo ostane postojano, tj. da se ne odlijepi nakon nekog vremena.

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 17.listopad.2020 u 19:54
https://s6.postimg.cc/8w28ixwtd/JBL_L36_Decade_After_2.jpg

Vidi ovo. Ak dobro vidim ispleteno je tako da drito paše na oblik. To bi za tvoje maske bilo najlakše rješenje. I najskuplje. haha

Odnosno druga varijanta ako te brine ljepilo je da napraviš masku od dva dijela, tj stražnji dio da bude samo unutarnji izrez koji će poklopit tkaninu tako da imaš još dodatnu sigurnost od odvajanja.

Objavio: Gašo
Datum objave: 18.listopad.2020 u 13:21
Jel može neka maska za pit pivu u birtiji? Ono da je imaš na njuški al da piva nesmetano teče.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 18.listopad.2020 u 21:38
Jel ti smeta pit pivo na slamku?

Datum objave: 19.listopad.2020 u 12:18
Evo - tiplovi stigli jutros, i odmah sam ih ukucao. Jednostavno, rupa fi 6  u mdf-u, da fino sjedne na tipl pa dva, tri udarca čekićem po mdf-u i to je to. Nema šanse da tipl istrgneš van. 

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 19.listopad.2020 u 12:38
Odlicno

-------------

Objavio: ziki
Datum objave: 19.listopad.2020 u 13:15
Pravo lijepo. Budući samograditelji će moći ovo fino iskoristiti. Bravo.

Datum objave: 19.listopad.2020 u 14:21
High end. haha

Datum objave: 19.listopad.2020 u 18:47
Upravo sam postavio i značke, i sad to već liči na neke prave zvučnike.. smijeh    Pošto originalni ženski tiplovi (na kutijama) nisu ovi Jantzenovi, dosjed je malo "jači" pa sam ih ovlaš podmazao bijelom mašću za plastiku i maske uštekao bez problema.  Ista Hi-Res 2,24 MB fotka je ovdje:   https://i.postimg.cc/ZqPKSTYQ/IMG-1283.jpg  ,  pa možete bolje vidjeti greške u poravnanju teksture tkanine (npr u donjem desnom uglu),

-------------
poso, kuća, birtija

Datum objave: 19.listopad.2020 u 18:50
A ovo što se na ovoj slici, ovdje na forumu vidi da kao "vrluda", to ne postoji, ne znam zašto se ovdje vidi... 

-------------
poso, kuća, birtija

Objavio: Edison
Datum objave: 19.listopad.2020 u 20:06

A ovo što se na ovoj slici, ovdje na forumu vidi da kao "vrluda", to ne postoji, ne znam zašto se ovdje vidi... 

To je mioré na fotografiji...  nastaje zbog interferencije uzorka i nesavrsenosti fotografskog senzora.

Objavio: zed_alive
Datum objave: 19.listopad.2020 u 22:08
znači, nije vrludalo?

-------------
kupujem tehnički ispravni audio

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net