Ispiši stranicu | Close Window

Tretman dnevne sobe

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Akustika
Ime foruma: Prostorna akustika
Opis foruma: Pitanja, preporuke, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15217
Datum ispisa: 27.veljača.2021 u 02:21
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Tretman dnevne sobe
Objavio: djigibao
Tema:: Tretman dnevne sobe
Datum objave: 09.veljača.2021 u 14:52
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Pa nece mi cijeli zid biti takav, a postoji određena veza jer zena radi sa tim materijalima

Da je i cijeli zid prekriven ... prema debljini cini mi se da bi to moglo malo utisat 10-15khz dio i mrvu smanjit jeku, pa dzabe truda osim sto ljepo izgleda:) A da ispod tog fensi pluta stavis neki pravi absorber? .

Pa kombiniram uvjete estetike, žene, i poboljšanja aborbcije i izolacije.

Ne tražim savršenstvo, a nije pluto (cork) ni tako loše:

http://www.crbnet.it/File/Pubblicazioni/pdf/1279.pdf" rel="nofollow - http://www.crbnet.it/File/Pubblicazioni/pdf/1279.pdf

Kad smo već kod tog đira tretmana sobe, par pitanja:
 - imam viska stiropora (ŠVD 45x90x5cm)
 - namjera mi je staviti taj stiropor iza slika (akril na platnu)
 - ima li to malo smisla, prvenstveno da se smanji jeka u prostoru?
 - ako stiropor nema smisla išao bi na kamenu vunu koju bi također stavljao iza slika (slike su 90x60cm) - ima li to vise smisla?

Odgovori:
Datum objave: 09.veljača.2021 u 16:35
Ja bi stavljao iza slika koji bi bili na jednom golom zidu.
Taj zid gdje bi bile slike je oko 4m (cijela prostorija je DxŠxV=7.5m x 3.5m x 2.5m)

Evo slike prostora:
https://postimg.cc/pprWvrLJ" rel="nofollow">

BTW: ako imate neku ideju šta staviti na zid gdje je TV bilo bi super smijeh

Objavio: demo995
Datum objave: 09.veljača.2021 u 17:38
Originalno postano od strane člana: djigibao djigibao napisao:

Taj zid gdje bi bile slike je oko 4m (cijela prostorija je DxŠxV=7.5m x 3.5m x 2.5m)

Evo slike prostora:

Nešto slično ovome.

-------------
Rpi/pi2aes-diy NOS Ad1865-yamaha c2x-yamaha b2 vfet-diy sb acoustics satori TW29RN-b/mw16/mw19

Datum objave: 09.veljača.2021 u 19:26
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Evo slike prostora:

Ova slika mi nije jasna? Zvučnici su ti lijevo od sjedeće pozicije? I samo ćeš na taj zid iza kako si označio postaviti slike tj tretman? To ti nije naj, narušit ćeš zvučni balans ako tako neuniformno složiš tretman. Stavi tlocrt, ili me ispravi ako griješim što se tiče smještaja.

Kauc je kutni u obliku slova L.
Jedna strana kauca je na zidu, a druga u ravnini TV-a (vidi slike).
https://postimg.cc/56ZcXdzZ" rel="nofollow">

https://postimg.cc/VS83FqDg" rel="nofollow">

Nasuprot tog zida (gdje bi dosle slike) je velika staklena stijena (cca 2m) preko koje ide zavjesa.

Objavio: donkimizer
Datum objave: 09.veljača.2021 u 20:57

Kauc je kutni u obliku slova L.
Jedna strana kauca je na zidu, a druga u ravnini TV-a (vidi slike).
https://postimg.cc/56ZcXdzZ" rel="nofollow">

https://postimg.cc/VS83FqDg" rel="nofollow">

Nasuprot tog zida (gdje bi dosle slike) je velika staklena stijena (cca 2m) preko koje ide zavjesa.

Aha, ok. Ako debelo tretiraš lijevi zid, a desni ništa, narušit ćeš zvučnu sliku. Za smanjenje jeke i živosti sobe moraš rasporediti tretman uniformno po prostoru. Najkul opcija recimo tretirat strop. Ali možeš malo obogatit taj lijevi zid, samo nemoj pretjerat.
Bolja opcija su kutevi iza zvučnika. I onaj bliži kut iza garniture ako je moguće.
Ako je tlocrt više manje po mjeri onda mi se čini da sjediš i na sredini sobe, baš gdje ima najviše poništenja u bas regiji, tako da bi ti zbog toga i bas mogao biti tanak...pa ak možeš, pomakni se malo naprijed ili nazad, gdje ti bolje svira.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 11:22
Pozdrav svim ljudima dobre volje da

Prije mjesec ili malo više dana sam se uselio u novi veći stan.
Aparatura se nalazi u dnevnoj sobi koja ima dimenzije DxŠxV=7.32m x 3.52m x 2.52m
Prostorija je zasad djelomično prazna tj. ima komoda na kojoj je pojačalo, tepih koji ima dimenzije 290cm x 200cm, kožni kauč L oblika (250cm x 250cm) i "stolić" 1m x 1m na kotačima koji se može micati po potrebi mig .
Želja je urediti/tretirati taj dnevno/slušni prostor ali naravno da ne liči na studio nego da i dalje to bude dnevni boravak.

Prva ideja je da se na lijevi zid stavi 5-6 slika (80cm x 60cm) ali sam mislio iza njih ubaciti stiropor koji trenutno imam viška u šupi.
Stiropor je ostao od izolacije zgrade i debljine je 5cm.
Ako to ne bi bilo od neke koristi kupio bi kamenu vunu koju bi isto onda stavio iza tih slika.

Na desnoj strani prostorije je velika staklena stijena koja vodi na balkon (cca 2m x 2m) i prekrivena je zavjesom (ali ne bas debelom, zasada).

Svaki savjet je dobro došao.

Neka pitanja i odgovori su bili u drugoj temi ( http://audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15108&PN=38&title=pojaalo-za-focal-aria906-supersonic-dac" rel="nofollow - KLIK ) pa bih molio moderatora da ih prebaci ovdje, HVALA

Objavio: Sten
Datum objave: 10.veljača.2021 u 15:43
Goli zid ...
Što god stavio, u umjerenim količinama, bit će bolje nego da nema ničeg. To je sigurno.
Slike su odličan odabir (pogotovo neuramljene/blind rama), jer ujedno i vizualno obogaćuju prostor. Btw. ne znam da ćeš išta dobiti stavljanjem bilo čega iza slika.

Što se tiče zavjesa, one deblje znaju i previše upiti zvuk, pa ne treba ići tom logikom. Ja sam pokušao promijeniti svoje prije nekoliko godina, pa su završile u drugoj sobi proteza

Plafon je priča za sebe, gdje i kod sebe još uvijek tražim nekakvo rješenje.

Btw. ne kužim što je to po lijevom zidu? Komadi pluta? Ne znam kako tebi, ali meni izgleda dosta ... ne baš lijepo haha
 A bogme je tu mali problem i TV, ali što je tu je, ne? mig

Sve u svemu, ako slike već imaš - super. Ako ih nemaš i slike koštaju, pa čak i one tzv. ukrasne, pogotovo u toj količini. No, to je još uvijek puno jeftinije od dedicated apsorbera.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 16:19
To na lijevom zidu su trenutno kartoni tj. shema kako bi postavio slike...cisto da vidim vizualno kako ce to izgledat...prije nego izbusim rupe.

Na TV stavim deku kad bas zelim slusati nesto i kad sam solo.
Slike imam, moj stari ih je crtao, tako da tu nema troska (akrilne boje na platnu) jedino sto cu kupiti su okviri za te slike (naravno bez stakla).

Zasad je u planu kupiti okvire iz Ikea-e.
Ovako nesto - http://https://www.ikea.com/hr/hr/p/ribba-okvir-crna-90301621/" rel="nofollow - KLIK

Datum objave: 10.veljača.2021 u 16:56
Okvir/rama uvijek "mijenja" sliku, pa ako ti se slike uistinu sviđaju (pretpostavljam da je platno na blind rami u pitanju) samo pozabijaj čavle za slike u zid i okači ih. Najbolja i najjeftinija solucija obrva

Doduše ja ih ne bi baš tako "nabacao", i bilo bi bolje da su 60x90 (uzdužne), tako bi se dale bolje/ljepše rasporediti na ta 2 zida. No, odradit će svoju funkciju, ovako ili onako, a estetiku svatko prilagođava sebi.

Samo njih kad staviš osjetit ćeš popriličnu razliku. Možda ti se više ništa ni ne bude dalo raditi glede akustike.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 17:07
Slike imaju ruzan rub tako da je okvir pod must mig

Nisu na 2 zida nego samo na jednom...ne znam na koja 2 zida si mislio?

Datum objave: 10.veljača.2021 u 17:49
Pa na ovom gdje su ti sad ti kartoni i na onom iza zvučnika, kamo bi ih još stavljao. Ne? Nećeš valjda ostaviti te kartone, a imaš 8 slika. Taman ih rasporediš na ta 2 zida ... nekako, da liči na nešto proteza

Taj rub slike ti se iza zvučnika neće uopće vidjeti. A i na lijevom zidu ... meni ne bi smetalo. I ne smeta mi na jednoj na kojoj se baš vide te metalne spajalice. A isto mi je na bočnom zidu. Ajde, malo su manje upadljive, ali su tamo.

Ajde, rame su uglavnom za malograđanštinu u ovakvim slučajevima haha

Datum objave: 10.veljača.2021 u 17:57
Nisam napisao da imam 8 slika...
Zasad nije bila ideja da bi stavljao slike i na zid gdje je TV ali eto, mogao bi razmislit  hm

Hvala 

Datum objave: 10.veljača.2021 u 18:24
Uuuups, da, sad vidim da sam ja nešto zabrijao. No, napisao si 5-6 slika. Dakle 6 ih očito imaš.
Taman. Osam bi bilo previše s tom dimenzijom na ta 2 zida.
Po 3 na svaki zid i to je to obrva

Na prednjem zidu ti dođu taman iznad TV-a (i to je negdje u visini očiju kad stojiš) i imaš lijepo pokriven cijeli taj prednji zid.I bočni.

Objavio: Darco
Datum objave: 10.veljača.2021 u 19:05
Ne razumijem zasto "nesto" ne bi stavljao na zid di je TV?. Pogotovo u dijelu zida di je zvucnik ili kut zida?
Ne moraju tu bit slike jer vrlo lako nastane overkill (jer bi ih imao.na dva zida).

I nekakva polica sa knjigama moze pomoci u vizualizaciji i absorbciji ....a ujedno i korisnije/funkcionalnije od same slike (ne mislim na sam zvuk).

Govorim o kombinatorici tih nekih stvari na dva...ili tri zida (posto mi je promaklo sto se nalazi na zidu nasuprot TVa....znam da je staklena stijena desno od TVa)

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Objavio: Apparatus
Datum objave: 10.veljača.2021 u 19:11
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

I to je to, što? U kontekstu naslova teme? Jel ti sebe čitaš? A vidim da ti je neki ajnštajn opalio i pohvalu posta čiji je ovo isječak. Odo gledat Dnevnik što inače jako rijetko činim.
glup

-------------
https://youtu.be/j__CmgyKwmc" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Datum objave: 10.veljača.2021 u 19:16

Ne razumijem zasto "nesto" ne bi stavljao na zid di je TV?. Pogotovo u dijelu zida di je zvucnik ili kut zida?
Ne moraju tu bit slike jer vrlo lako nastane overkill (jer bi ih imao.na dva zida).

I nekakva polica sa knjigama moze pomoci u vizualizaciji i absorbciji ....a ujedno i korisnije/funkcionalnije od same slike (ne mislim na sam zvuk).

Govorim o kombinatorici tih nekih stvari na dva...ili tri zida (posto mi je promaklo sto se nalazi na zidu nasuprot TVa....znam da je staklena stijena desno od TVa)

Nesto bi stavio da ali da ne izgleda kasnije prenatrpano...sta ce to bit jos ne znam...zasad sam razmisljao o nekakvom ukrasnom difuzoru mozda...

Na zidu nasuprot TV, tj na straznjem zidu se također nalazi jedna veca slika iza koje sam vec stavio stiropor, ali i jedna mala komoda ispod te slike te stol sa PC-em i stolica.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 19:19
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

I to je to, što? U kontekstu naslova teme? Jel ti sebe čitaš? A vidim da ti je neki ajnštajn opalio i pohvalu posta čiji je ovo isječak. Odo gledat Dnevnik što inače jako rijetko činim.
glup

Taj ajnstajn sam ja, pohvaljujem svatkog tko mi odgovori sa nekim korisnim (manjim ili vise) savjetom.

Znam da ti imas specijalno uređenu sobu i sigurno bi imao svakavih korisnih prijedloga za napisat ali je nazalost poceo Dnevnik pa nisi stigao...mozda kasnije...LOL

Objavio: ziki
Datum objave: 10.veljača.2021 u 19:40

Goli zid ...
Što god stavio, u umjerenim količinama, bit će bolje nego da nema ničeg. To je sigurno.
Slike su odličan odabir (pogotovo neuramljene/blind rama), jer ujedno i vizualno obogaćuju prostor. Btw. ne znam da ćeš išta dobiti stavljanjem bilo čega iza slika.

Što se tiče zavjesa, one deblje znaju i previše upiti zvuk, pa ne treba ići tom logikom. Ja sam pokušao promijeniti svoje prije nekoliko godina, pa su završile u drugoj sobi proteza

Plafon je priča za sebe, gdje i kod sebe još uvijek tražim nekakvo rješenje.

Btw. ne kužim što je to po lijevom zidu? Komadi pluta? Ne znam kako tebi, ali meni izgleda dosta ... ne baš lijepo haha
 A bogme je tu mali problem i TV, ali što je tu je, ne? mig

Sve u svemu, ako slike već imaš - super. Ako ih nemaš i slike koštaju, pa čak i one tzv. ukrasne, pogotovo u toj količini. No, to je još uvijek puno jeftinije od dedicated apsorbera.

Nešto kao Aqua room plafon?

Datum objave: 10.veljača.2021 u 20:18
Da, tako nešto. No, u selendri zvanoj Virovitica ti je takav manjak svega, uključujući i majstore koji bi ti tako nešto napravili. A bogme i nabavili materijal.
 Da ne pretjerujem, samo ću spomenuti da imam dobrog prijatelja, dipl. ing građevine koji doduše radi samo projekte, ne i izvedbu, ali zna "ekipe" i kaže mi "ja ti jednostavno ne znam tko bi ti tako što ovdje mogao napraviti".
Nakon toga lagano odustah. Ne potpuno, ali bilo je više pokušaja, svi zapeli na istoj stvari, tako da...

Meni nije o glavu da si to napravim, volio bih, ali ne želim dovući nekog neprovjerenog i baciti lovu tako što će napraviti cirkus na plafonu i reći "je˙iga, nije išlo bolje" haha

Datum objave: 10.veljača.2021 u 20:33
Razumijem potpuno iako sam se nekidan jako razveselio kad sam vidio da jedan sugrađanin ima vrhunski odrađen Aqua strop i da je ekipa koja je radila stručna i čak pomogla oko nabavke materijala.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 20:43
Ima vrhunski odrađen Aqua strop?A jel imo kakav proračun, makar simulaciju (nedobog mjerenje), obzirom na sve moguće konkretne uvjete kod sebe ili je samo pljusnuo Aqua strop kako ga je vidio u Nebojšinoj temi na fotkama? Možda ja ovdje nešto ne shvaćam. Korigirajte me slobodno.

-------------
https://youtu.be/j__CmgyKwmc" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Datum objave: 10.veljača.2021 u 20:48
Nego, kak se cisti taj gore rascjep između stropa i te neke "podloge sa rupicama' ispod toga?

-------------

Datum objave: 10.veljača.2021 u 20:55
Što se tiče majstora, iz Bjelovara je, meni je našaraufao s ekipom i zafugao perforirani knauf na plafon za cirka 2-3 sata. Piči i po terenu, po cijeloj Hrvatskoj. Nije uopće skup. Postoji firma koja ima poslovnice u ovom dijelu RH (i u Bjelovaru) i koja je izuzetno profesionalna. Budući nitko na lageru nema Rigiton ploča (razne perforirane gips ploče) jer to praktički nikomu ne treba, njima nije bio problem naručiti 6 ploča iz Austrije (Rigips) i dopremiti na moju adresu. Nekoliko puta su skuplje od običnih gips ploča (možda i X10, zaboravio), ali sve se riješi ako čovjek ima volje i nije škrt. Problem nastaje kad se radi odokativno, preko panja, prema intuiciji i rekla baba Manda sistemom. Ljudi, dajte jednom shvatite, ako mislite ulagati u najveću uslugu koju samome sebi jedan audiofil može učiniti, onda nađite eksperta koji će vam to proračunati i specificirati.

-------------

Datum objave: 10.veljača.2021 u 20:57

Ima vrhunski odrađen Aqua strop?A jel imo kakav proračun, makar simulaciju (nedobog mjerenje), obzirom na sve moguće konkretne uvjete kod sebe ili je samo pljusnuo Aqua strop kako ga je vidio u Nebojšinoj temi na fotkama? Možda ja ovdje nešto ne shvaćam. Korigirajte me slobodno.

Koncetrirao sam se na kvalitetu izvedbe. Ako budem sebi radio znam kako ću. Ljudi koji su to radili su izradili sve kako treba što danas baš nije lako naći.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 21:22
Pa da, nema svatko muda to šarafiti na plafon. Vijke treba pucati u meso između rupa i to da budu milimetar ispod površine. To se prekrije gipsom. Ne smije se previše ušarafiti jer nastaje izuzetno vidljiva deformacija. Nije to obična gips ploča koju svaka tetka može dobro učvrstiti na zid. Nadalje, spojeve ploča treba znati isfugirati da budu nevidljivi. Dakle, majstora se nađe. Ako ga se želi naći.

-------------

Datum objave: 10.veljača.2021 u 21:28

Nego, kak se cisti taj gore rascjep između stropa i te neke "podloge sa rupicama' ispod toga?
A što bi ti čistio? Na perforiranu gips ploču s naličja je kaširana neka vrlo gusta crna tkanina. Mislim da je na bazi staklenih vlakana. Ne može kroz to proći nikakav živi stvor osim bakterije. Prašina se na to ne lovi. Evo, umene skoro 6 godina na plafonu i ne primjećujem ni prašine u rupama. A zadnji put sam usisavao nakon brušenja i prije farbanja.

-------------

Datum objave: 10.veljača.2021 u 21:46
Mislio sam da ovo "visi" pričvršćeno te da postoji luft između na koji se skuplja i prašina.

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/ViOLPPZ-YMYMyDCC-nNREXLdwIvUhzBwvhzQ-So80AZVEyc4N8pzrCP8xkyi6CTtCGEhWmOCoKt_RHjCV0Gb2cnoZybC_YzFSxaX5w" rel="nofollow - https://lh3.googleusercontent.com/proxy/ViOLPPZ-YMYMyDCC-nNREXLdwIvUhzBwvhzQ-So80AZVEyc4N8pzrCP8xkyi6CTtCGEhWmOCoKt_RHjCV0Gb2cnoZybC_YzFSxaX5w

Ne znam, zato pitam.

-------------

Datum objave: 10.veljača.2021 u 22:07

...Znam da ti imas specijalno uređenu sobu i sigurno bi imao svakavih korisnih prijedloga za napisat...
Bio sam i ostao lajbek jer me sama problematika nije suštinski zanimala. Ekspert mi je proračunao, specificirao sve materijale i dao mjere u milimetar. Prije toga sam mu dao kompletan nacrt sobe sa svim budućim mjerama namještaja i svega što će unutra biti. Opisao sam mu podrobno gradnju zidova, stropa i poda (materijali) i to je sve ušlo u proračun. Sve sam sam odgrbačio osim rupičastog stropa, što sam kao razborit lik dao u ruke profijima. Na kraju kao puno manji lajbek za audio sam shvatio da mi je to jedna od najboljih investicija u hifu općenito.

Te tvoje slike su pretpostavljam ulja na platnu ili nešto sličnoga tvrdog i za zvuk najvećim dijelom nepropusnog. Što misliš da ćeš postići umetanjem stiropora ispod toga? Koji je sam po sebi dobar toplinski izolator i to je otprilike sve. Kamena vuna apsorbira, ali džaba i toga kad imaš ispred tvrdu barijeru. Dakle, to što ti hoćeš dekorativni je, a ne akustički tretman sobe. Pusti Stenovo palamuđenje. Te slike u dubokim okvirima će ti sigurno napraviti dodatnu disperziju oko svojih bridova i to na više mjesta. Kako će se to čuti, u odnosu na goli zid, tebi na procjenu. Imaš kojekuda tutorijala kako apsorbirati prve refleksije od bočnih zidova i općenito kako pripitomiti sobu koja zvuči kao mesnica pa prioni. A to se sigurno ne radi tvrdom površinom iza koje je stiropor, višak iz šupe, kako si napisao. I da ne drvim...

Najbolji savjeti koje ti ja kao kolegi s foruma mogu dati slijede. Ako si stvar nakanio dovesti do objektivno mogućeg, traži stručnjaka. Bez njega nema kruva. I pripremi najmanje nekoliko cigli eura koje ti na kraju neće biti dovoljne. Ako možeš sam odraditi, na konju si, ali kupi si dvije kante za znoj i jednu za krv. I računaj dobrih nekoliko mjeseci opsadnog stanja u kući i to ako imaš vremena. Kad se ovdje pribroji žena koja ne želi ni čuti, nekako sumnjam da ćeš krenuti najboljim putem. I naravno, ne mora izgledati na kraju kao tonski studio, nego prije kao vrlo ugodan životni prostor. A opet specifične namjene funkcionalno. Tako je kod mene.

Najbolji savjet mkII (u okviru mogućeg) je, ako si sretnik pa imaš od koga posuditi razne portabl elemente za tretman, pokušaj eksperimentirati. Sigurno će biti rezultata, a kakvih, to je na tebi. Ili probaj improvizirati nešto funkcionalnog (prije toga se dobro uputi) od dostupnih i neskupih materijala. Ako bude dobrih rezultata, ona ispicajzliraj.  Nažalost, ishod naslućujem. Što god ti pokušao objesiti na zid, a da nije neka slika, supruga će biti antiprotivna. A da ne govorim o kojekakvim tumorima n.pr. iza zvučnika ili nečemu čudnom na plafonu. Jedino si dobro možeš istretirati pod jer se to samo po sebi razumije: debeli tepih.
haha
Yebiga, stari...  Nek ti je sretno.

-------------

Datum objave: 10.veljača.2021 u 22:42
Eto tako je kako si reko (i sam sam to znao), najvjerojatnije ce i tako zavrsit ali nije mi niti bila namjera ici u velike radove vec da pokusam iskoristiti ono sta imam i sta mogu napraviti.

Stiroporom iza slike sam mislio dobiti to da mi soba bude manje jecna i eventualno da on "popije" malo zvuka.
Okviri slika su oko 2-3cm, a stiropor je 5cm.
Stiropor iza/unutar slike bi ustvari malo i odvojio samu sliku sa okvirom od zida (cca 1-2cm) pa sam radi toga mislio da bi mogao imati neke koristi.

U nekom buducem vremenu cu eventualno ici na stavljanje tih rigs ploca i kamene vune ali na zid iza televizije (nesto kao sto je radio i Nebojsa sa TooLoud), mislim da za to ne treba neki veli strucnjak od majstora, a niti neka strucna osoba da napravi mjerenja.
To ce pomoci u seciranju bass-a i odbijanca.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 22:49
Eto, Djigibao, to ti je "dragocjen" savjet kojeg sam ti mogao i ja napisati (zapravo i jesam, ali se predomislih, iz sada vidljivih razloga glede objave), ali nisam htio mutiti vodu jer znadoh kuda će to otići. Sad kad je došlo dotle, sve znaš.

Treba ti par somova eura za slušaonu. Nećeš? Naravno da nećeš.
Jer imaš dnevnu sobu, a ne slušaonu, kao i većina audiofila, oko koje se samo treba malo potruditi, uzevši sve u obzir.

Btw. kad smo već kod sobe, najveći problem, koji ja vidim, je da zvučnici (ako slika puno ne vara, jer je dosta čudan kut slikanja) nemaju dovoljno mjesta za "disati". Dakle, u startu već imamo ne baš mali kompromis.
Koliko smisla tu ima traktat o slušaonici za nekoliko 'iljada eura? Aposlutno nikakvog. No to si i sam shvatio.
Samo ti kreni sa slikama. Imat ćeš barem to iskustvo. I izgledat će, ovisno i o slikama, normalno, bolje nego je sad. Za dnevnu sobu u kojoj je i hifi - dobitak na dvije strane.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:00
Btw. pažljivo s takvim zahvatrima (iz Nebojšine sobe).
Bez provjerenog stručnjaka, ja se ne bih s tim igrao, jer to su već ozbiljniji zahvati koje ne možeš "skinuti" sa zida i eventualno zakitati rupe za 5 minuta, ako ti se ne svidi. A moguće da ti se ne svidi.

Ako se radi ozbiljno, onda se soba gleda kao cjelina, a ne danas ćemo napraviti bas trap, a odalje ćemo vidjeti. Tako to ne ide. Možda pukom srećom, no ja se ne bih uzdao u nju, pogotovo ako iziskuje malo veće novce, a ovo već iziskuje.

U krajnjem slučaju, opet ćeš imati gole zidove obrva i vjerojatnu jeku.

Objavio: Gašo
Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:03
Stiropor ne upija nista a najmanje zvuk. Radje ostavi prazno iza platna,

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:05
Zvucnici su (mjereno od naprijed tj sredine tvitera) odmaknuti od prednjeg zida 75cm, od bocnih zidova 65cm, od lijevog do desnog zvucnika ima 220cm.
Moje mjesto slusanja je udaljeno od prednjeg zida oko 300cm.
Lijevi zvucnik (gdje se nalazi kauc) do kauca ima oko skoro 100cm.

Evo tlocrt sobe pa mozda bude jasnije:

Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:11
http://www.sonitusacoustics.eu/" rel="nofollow - http://www.sonitusacoustics.eu/

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Objavio: Alen43
Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:16

Ovako sam ja sebi radio, ali prije svega bitno je napomenuti jednu vrlo vaznu stvar, mi ne tretiramo slusaonu vec hibrid susaone, boravka, tv sobe, relax mjesta…uglavnom jedno tipicno Hrvatsko obiteljsko obitavaliste pa stoga ide I…

-prvi I najvazniji postulat akustike dnevnog boravka a to je dobiti privolu ostatka clanova obitelji. Pod tim mislim zene…ako si zenjen. A ako nisi…nemas se tu sta mislit, prst u uvo I zovi akusticara…

Al ako jesi…e unda moras imat plan sto mozes, oces, zelis I kolko to zelis jer nece ti bit lako, odma da ti kazem. S akusticarem il bez njega. Al ima nade jer kao sve u zivotu, treba strpljenja I upornosti…a nadasve taktike.

Ali recimo da imas ponesto odrijesene ruke pa ste odlucili srediti akustiku. 

Prvo moras srediti prve refleksije…znaci, das zeni njezino ogledalo za sminku I kazes joj da se okrene ledjima zidu, bocnom, a ti sjednes ko baja na trosjed. I kad ugledas zvucnik tu ti je prva refleksja koju moras tretirati s absorberom (moze I difuzor/absorber) Pokusaj s slikama a iza njih stavi kamene vune. Ima puno prijedloga na netu. Idealno bi bilo zapravo da slike nisu uljne ili slicnog karaktera jer taj material nije porozan, tj zvuk ce se odbijati a ne prolaziti kroz njega. Ako nemas druge varijante, bolje ista nego nista. Mozes napraviti ili kupiti jednu lijepu policu pa je ispuniti knjigama, plocama ili raznoraznim djindama. Daj si oduska. Imas absorbera bijele boje pa se vrlo malo isticu u prostoru.

Tako bi trebalo I s suprotnim zidom ali posto imas zidnu stijenu tu je mali problem. Trebat ces eksperimentirati s zavjesama. Tu pomoci nema.

Ono sto bi ti ja preporucio, tretiraj plafon, istim nacinom kao zidove, nadji prve refleksije I tamo postavi absorbere. Smanjit ces reverb I dobiti na fokusu.

Plafon je najveca reflektirajuca netretirana povrsina. Ali nemoj pretjerati.

Ima podosta lijepih rijesenja na netu, absorbera koji se ljepe na sam zid I prakticki ih niti ne primjecujes.  

-Moj drugi savjet I to prije ovog prvog je da kupis, nabavis ili posudis mikrofon (npr minidsp umik-1) skini rew na laptop I snimi sobu da vidis s cim se boris.  Naravno, snimi je iz vise pozicija pa si usput odredi najbolje mjesto sjedenja. Ponekad vrlo mali pomaci u prostoru mjenjau zvucnu sliku. Prije toga se moras malo I educirati. Da malo….puno eductirati. Procitaj sto vise mozes o akustici prostora, reverbu, modovima itd pa ce ti sve biti puno jasnije.

-znam da je najlakse zvati akusticara…vjeruj mi, ni on nije svemoguc u uvjetima u kojima mi zivimo I djelimo zivotni prostor. Njemu su tu ruke podosta vezane, ali moze pomoci s kojim savjetom a vjerujem i da bi mogao isprojektirati spusteni plafon koji bi kod tebe rijesio podosta problema. E sad, jeli to financijski isplativo, izvedivo, jel narusava tvoje odnose s fatom itd….u to ne ulazim. 

- trebao bi tretirati I prostor iza zvucnika. U principu su to difuzori koje mozes sam izraditi. Ima podosta sema I primjera na netu ali opet…hoce li to bit oku ugodno. Najljepsa su gotova rijesenja. Trebas nesto tamo da malo raspe zvuk. U tvom primjeru golih zidova sigurno ce pomoci. Jas sam iza postavio reljefni cigleni zid koji je dosta disperzirao zvuk. 

Kutevi…uvjek problem s njima. I svako rijesenje u gotovom dnevnom boravku je ko prst u oko. Probao sam svasta. Imas gotovih bas trapova koji su koliko toliko oku prihvatljivi ali moras znati da ni njihovo koristenje nije bezazleno jer absorbiraju I ponesto srednjih fekvencija. Znaci, trebao bi znati karakteristike absorbera/difuzora/bass trapova koje koristis a sve to u suradnji snimke tvog dnevnog.

Nadalje, puno se toga moze dobiti I kompenzirati s smjestajem zvucnika u prostoru.  Skini manual od Wilson Audio Sophia2 zvucnika. Tamo je detaljno opisan nacin pravilnog postavljanja zvucnika u prostor. Dobro, tu se referira na njihove zvucnike ali princip je isti ostalo su nijanse. Nebi vjerovao ali katkada zvucnici I nemoraju biti postavljeni simetricno. Moze se desiti da najbolju zvucnu sliku izvuces sa zvucnicima u laganoj asimetriji I jednim malko uvucenijim od drugog. Sve to diktira prostor.

Probaj poziciju sjedenja pomaknuti koji centimetar naprijed ili natrag…uglavnom prostora za igru ima. Treba vremena, volje, strpljenja, ponesto znanja I srece. E pa sretno!

Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:18
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

http://www.sonitusacoustics.eu/" rel="nofollow - http://www.sonitusacoustics.eu/

Ima tih stranica koliko oces...studiram vec duze vrijeme i po youtube kanalima i po internet recenzijama...

https://www.thomann.de/gb/acoustic_treatment.html

https://www.muziker.hr/studijska-akustika

Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:25

Zvucnici su (mjereno od naprijed tj sredine tvitera) odmaknuti od prednjeg zida 75cm, od bocnih zidova 65cm, od lijevog do desnog zvucnika ima 220cm.
Moje mjesto slusanja je udaljeno od prednjeg zida oko 300cm.
Lijevi zvucnik (gdje se nalazi kauc) do kauca ima oko skoro 100cm...
Ovih 75cm od zadnjeg zida je najveći problem, rekao bih. Meni su npr. svi zvučnici najbolje radili na cca.145-150cm od stražnjeg zida (od tweeter.a, jel), što je otprilike trećina dužine sobe.

Bočni zidovi su isto malo preblizu, a tu je i problem komode između zvučnika.
Pa možda čak i blizina kutne garniture jer je na putu zvučnom valu, ali mislim da je to najmanji problem, možda i neznatan.

Datum objave: 10.veljača.2021 u 23:33
Originalno postano od strane člana: Alen43 Alen43 napisao:

Ovako sam ja sebi radio, ali prije svega bitno je napomenuti jednu vrlo vaznu stvar, mi ne tretiramo slusaonu vec hibrid susaone, boravka, tv sobe, relax mjesta…uglavnom jedno tipicno Hrvatsko obiteljsko obitavaliste pa stoga ide I…

-prvi I najvazniji postulat akustike dnevnog boravka a to je dobiti privolu ostatka clanova obitelji. Pod tim mislim zene…ako si zenjen. A ako nisi…nemas se tu sta mislit, prst u uvo I zovi akusticara…

Al ako jesi…e unda moras imat plan sto mozes, oces, zelis I kolko to zelis jer nece ti bit lako, odma da ti kazem. S akusticarem il bez njega. Al ima nade jer kao sve u zivotu, treba strpljenja I upornosti…a nadasve taktike.

Ali recimo da imas ponesto odrijesene ruke pa ste odlucili srediti akustiku. 

Prvo moras srediti prve refleksije…znaci, das zeni njezino ogledalo za sminku I kazes joj da se okrene ledjima zidu, bocnom, a ti sjednes ko baja na trosjed. I kad ugledas zvucnik tu ti je prva refleksja koju moras tretirati s absorberom (moze I difuzor/absorber) Pokusaj s slikama a iza njih stavi kamene vune. Ima puno prijedloga na netu. Idealno bi bilo zapravo da slike nisu uljne ili slicnog karaktera jer taj material nije porozan, tj zvuk ce se odbijati a ne prolaziti kroz njega. Ako nemas druge varijante, bolje ista nego nista. Mozes napraviti ili kupiti jednu lijepu policu pa je ispuniti knjigama, plocama ili raznoraznim djindama. Daj si oduska. Imas absorbera bijele boje pa se vrlo malo isticu u prostoru.

Tako bi trebalo I s suprotnim zidom ali posto imas zidnu stijenu tu je mali problem. Trebat ces eksperimentirati s zavjesama. Tu pomoci nema.

Ono sto bi ti ja preporucio, tretiraj plafon, istim nacinom kao zidove, nadji prve refleksije I tamo postavi absorbere. Smanjit ces reverb I dobiti na fokusu.

Plafon je najveca reflektirajuca netretirana povrsina. Ali nemoj pretjerati.

Ima podosta lijepih rijesenja na netu, absorbera koji se ljepe na sam zid I prakticki ih niti ne primjecujes.  

-Moj drugi savjet I to prije ovog prvog je da kupis, nabavis ili posudis mikrofon (npr minidsp umik-1) skini rew na laptop I snimi sobu da vidis s cim se boris.  Naravno, snimi je iz vise pozicija pa si usput odredi najbolje mjesto sjedenja. Ponekad vrlo mali pomaci u prostoru mjenjau zvucnu sliku. Prije toga se moras malo I educirati. Da malo….puno eductirati. Procitaj sto vise mozes o akustici prostora, reverbu, modovima itd pa ce ti sve biti puno jasnije.

-znam da je najlakse zvati akusticara…vjeruj mi, ni on nije svemoguc u uvjetima u kojima mi zivimo I djelimo zivotni prostor. Njemu su tu ruke podosta vezane, ali moze pomoci s kojim savjetom a vjerujem i da bi mogao isprojektirati spusteni plafon koji bi kod tebe rijesio podosta problema. E sad, jeli to financijski isplativo, izvedivo, jel narusava tvoje odnose s fatom itd….u to ne ulazim. 

- trebao bi tretirati I prostor iza zvucnika. U principu su to difuzori koje mozes sam izraditi. Ima podosta sema I primjera na netu ali opet…hoce li to bit oku ugodno. Najljepsa su gotova rijesenja. Trebas nesto tamo da malo raspe zvuk. U tvom primjeru golih zidova sigurno ce pomoci. Jas sam iza postavio reljefni cigleni zid koji je dosta disperzirao zvuk. 

Kutevi…uvjek problem s njima. I svako rijesenje u gotovom dnevnom boravku je ko prst u oko. Probao sam svasta. Imas gotovih bas trapova koji su koliko toliko oku prihvatljivi ali moras znati da ni njihovo koristenje nije bezazleno jer absorbiraju I ponesto srednjih fekvencija. Znaci, trebao bi znati karakteristike absorbera/difuzora/bass trapova koje koristis a sve to u suradnji snimke tvog dnevnog.

Nadalje, puno se toga moze dobiti I kompenzirati s smjestajem zvucnika u prostoru.  Skini manual od Wilson Audio Sophia2 zvucnika. Tamo je detaljno opisan nacin pravilnog postavljanja zvucnika u prostor. Dobro, tu se referira na njihove zvucnike ali princip je isti ostalo su nijanse. Nebi vjerovao ali katkada zvucnici I nemoraju biti postavljeni simetricno. Moze se desiti da najbolju zvucnu sliku izvuces sa zvucnicima u laganoj asimetriji I jednim malko uvucenijim od drugog. Sve to diktira prostor.

Probaj poziciju sjedenja pomaknuti koji centimetar naprijed ili natrag…uglavnom prostora za igru ima. Treba vremena, volje, strpljenja, ponesto znanja I srece. E pa sretno!

Hvala lijepa.
Zaista puno korisnih savjeta.

Nazalost po pitanju plafona nece se moci nista raditi jer se zeni to nista ne sviđa ne .

Imam taj mic UMIK-1 i REW i sve to mjerim vec neko vrijeme.
Evo recimo mjerenje lijevog i desnog zvucnika zasebno sa udaljenosti od 70cm:
https://postimg.cc/gallery/f0P14NH

A ovdje je mjerenje lijevog i desnog (+ zajednicko) sa mjesta gdje slusam:
https://postimg.cc/gallery/hPxWX2t

Također moje pojacalo-reciver ( http://https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n803d/index.html" rel="nofollow - Yamaha R-N803D  , zvucnici su Tannoy XT6F) ima opciju za kalibraciju zvuka.
Napravio sam mjerenje prije i poslije kalibracije pa evo i slike (crvena linija je prije kalibracije, a zelena je poslije):

https://postimg.cc/SnTcF5B9

Objavio: vrbbra
Datum objave: 11.veljača.2021 u 09:58
Osobno preferiram prirodne materijale za akustiku prostora, drvo, pluto, konoplja i sa time se fino moze napraviti neki balans izmedu estetike i funkcije. Jer većina nema šlušaonu nego je to ipak dnevni boravak pa onda neki estetski kompromis je najbolje rješenje.

Objavio: Silvestrus
Datum objave: 11.veljača.2021 u 10:04

Bio sam na slušanju kod kolege i radi se prvenstveno o većem dnevnom boravku a ne o decidiranoj slušaonici. Modifikacija stropa izgleda estetski odlično i riješila je kolegi problem jeke koju je imao prije preinaka. Čovjek sretan i zadovoljan, a ja samo mogu potvrditi da ima odličan zvuk trenutno. Vjerojatno lurka na ovom forumu i ako hoće staviti slike, to može učiniti i sam ali kad vidi koliko podjebavanja ima ovdje oko sitnica, sumnjam da će to učiniti. haha 

Ono što sam ti htio reći, je da treba pohvaliti i cijeniti takve pokušaje bez obzira što čovjek nije pozvao vrhunske eksperte ili potrošio tisuće eura, pogotovo ako je rezultat pozitivan kao što je u ovom slučaju. Razumijem i tebe koji si se financijski ispružio i uložio "krvi i znoja" da imaš to što imaš, i imaš druge standarde... Sve jasno. Ali ovo ipak nije bilo u stilu "lupi deku na televizor" tretman. Čovjek si je dao truda i sve pet.

Datum objave: 11.veljača.2021 u 10:55
Sve pet. Uopće nije bitno koliko sam i što osobno uložio. Nikad se ne bih upustio u odokativno tretiranje po uzoru na nečija uvjetovana rješenja. To sam rekao, a svakomu širok knauf.
haha
U stvari, upustio bih se da je grah bio drukčije okrenut, ali samo elementima koji se jednostavno mogu staviti nekamo i maknuti, premještati... Pa na kraju eventualno završiti u podrumu. Ili šupi, garaži... Što već tko ima.
haha

-------------

Datum objave: 11.veljača.2021 u 13:44
Ovo sto App kaže je najdragocjeniji savjet, nama smisla raditi polovično i bez strucnjaka, ako se zeli dobar efekt ulozeno dobiveno.
Ostalo je cinimise i igranka, a za to ne treba ni tema na forumu.

-------------

Datum objave: 11.veljača.2021 u 14:28
Stoji da netreba bezglavo srljati i samovoljno ulijetati u vece zidarske zahvate,  mijenjati i spustati plafone bez ozbiljnijeg projekta ali tretiranje prvih refleksija, difuziju iza zvucnika a i mozda se uhvatiti u kostac s modom sobe bi se trebalo pokusati.
Sam pokretac teme vjerijem dobro zna sto ga najvise smeta u zvuku.
Vidim da ima reciver koji modulira signal. Ja s time iskustava nemam i nebih htio imati jer to se protivi nekim nacelima vjernog zvuka, ali nazalost ponekad su ruke toliko svezane da nema druge nego preko DSP isprocesirati zvuk da bude slusljiv.
Djigibao daj nam pokazi RT60 decay i spektorgram snimak. Mozda i watefall ali samo pod uvjetom da je razlika kod snimanja bila minimum 40db izmedju noisefloora i signala testiranja. 
Naravno, bez upliva u signal od strane Yamahe.

Datum objave: 11.veljača.2021 u 14:48
To će baš jako pomoći začetniku teme.
Uostalom Appy je u zadnjem postu (samo na taj se referiram) rekao dvije prilično različite stvari, s kojima bih se složio. Ili plati dokazanog majstora, ali to ima smisla ako stvarno imaš prostor samo za sebe, dakle možeš raditi što te volja, ili idi načinom "probe i pogreške", što je isto znanstveni princip, kad ne postoji neki bolji.

Većina koja misli nešto raditi će se odlučiti na ovaj drugi, samo što nema smisla ako misle ulupati novaca koliko i da su platili nekog tko zna što radi.
A onda postoji i (pod)varijanta, o čemu bi ova tema i trebala biti - umjesto ne-baš-jeftinih brand "igrački", vrlo zadovoljavajući rezultati se mogu postoći i svakodnevnim sredstvima i(li) koristeći "razuman pristup" npr. ono o čemu Silvestrus priča da mu je frend radio.

Dakle, kao i za prazan zid, tako i za strop važi - stavi gotovo bilo što, samo nemoj pretjerati, i bit će bolje nego je bilo.

Datum objave: 11.veljača.2021 u 14:52

Stoji da netreba bezglavo srljati i samovoljno ulijetati u vece zidarske zahvate,  mijenjati i spustati plafone bez ozbiljnijeg projekta ali tretiranje prvih refleksija, difuziju iza zvucnika a i mozda se uhvatiti u kostac s modom sobe bi se trebalo pokusati.
Vidim da ima reciver koji modulira signal. Ja s time iskustava nemam i nebih htio imati jer to se protivi nekim nacelima vjernog zvuka, ali nazalost ponekad su ruke toliko svezane da nema druge nego preko DSP isprocesirati zvuk da bude slusljiv.
Djigibao daj nam pokazi RT60 decay i spektorgram snimak. Mozda i watefall ali samo pod uvjetom da je razlika kod snimanja bila minimum 40db izmedju noisefloora i signala testiranja. 

Nisam siguran ako sam dobro shvatio sta ti treba ali evo neke slike mjerenja (mjerenje je vrseno sa mjesta gdje se slusa/sjedi), graf je stavljen na 1/6 smoothing u REW programu:

Ovo je usporedba prije i poslije auto korekcije od strane Yamahe (YPAO) - crveno je prije, plavo je poslije
https://postimg.cc/LqNScMCM" rel="nofollow">

ovo je defaultni graf bez korekcije
https://postimg.cc/ZBnmZD2v" rel="nofollow">

ovo je RT60 Decay
https://postimg.cc/9RkhfYH8" rel="nofollow">

waterfall
https://postimg.cc/T5WX55RR" rel="nofollow">

Ovi grafovi pri dnu slike (dole lijevo do 200Hz) su sobne frekvencije koje je simulator izracunao.
Ako treba jos nesto ili ako nesto nisam dobro napravio samo recite.

Objavio: popol_vuh
Datum objave: 11.veljača.2021 u 15:53
Jedno njubovsko pitanje o prvim bočnim refleksijama. Ovo sa traženjem prve refleksije ogledalom je jasno, ali na kojoj visini treba tretirati? Gleda se iz pozicije glave pri sjedenju na mjestu slušanja, ali koliko vertikalno treba tretirati prosto na prvoj vočnoj refleksiji? Sigurno ne od poda do stropa - ali koliko? Tamo gdje su driveri? Visina cijele zvučne kutije? Više od toga?

Još jedna stvar - kada uz bočni zid imaš komodu, ormar ili tako nešto i recimo da su zatvorena vrata, sa punom tom prednjom stranicom - treba li računati udaljenost zvučnika od bočnog zida kao da zapravo imaš prostor samo ispred te prednje stranice komode, a ne od zida na kojem je komoda?

Objavio: Fantocci
Datum objave: 11.veljača.2021 u 16:22
djigibao, koji je to softver? Dobro to izgleda.

p.s. ah da, napisao si... REW

Datum objave: 11.veljača.2021 u 17:01
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Jedno njubovsko pitanje o prvim bočnim refleksijama. Ovo sa traženjem prve refleksije ogledalom je jasno, ali na kojoj visini treba tretirati? ...
Na visini uha - teorijski. Jer to je prva refleksija.

A ovo s ogledalom ... Ne znam zašto se to stalno ponavlja, a možeš to sam odraditi bez lampe i ogledala.
Ulazni kut (zvučnog vala) jednak je izlaznom kutu. Malo matematike/geometrije (osnovno-školske, čini mi se) i šetnje s metrom u ruci i za 10 minuta imaš mjesta prve refleksije na svim zidovima (ili čemu već).

Datum objave: 11.veljača.2021 u 17:15
Stenli, predložio si proceduru koja traje 80% dulje od navedene. Svakako za one koji namaju žene.T.zv. samci.
haha

-------------

Datum objave: 11.veljača.2021 u 17:24
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Jedno njubovsko pitanje o prvim bočnim refleksijama. Ovo sa traženjem prve refleksije ogledalom je jasno, ali na kojoj visini treba tretirati?

Bočne refleksije često ne treba i nije poželjno tretirati. Ali ako treba, količina tretmana svakako ovisi o frekvencijskom rasponu koji želiš pokriti.
Ili znaš, ako stvarno ne voliš prve bočne refleksije, kupiš si hornu sa horizontalnom disperzijom od recimo 60 stupnjeva i ne moraš stavljat ružne tretmane po sobi. haha

Datum objave: 11.veljača.2021 u 17:43

Stenli, predložio si proceduru koja traje 80% dulje od navedene.
haha
Za neke možda traje i 10 puta dulje od navedene. Meni je trajala kraće nego da sam otišao tražiti lampu (negdje ju imam haha) i pogodno ogledalo.

Datum objave: 11.veljača.2021 u 19:13
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

...kupiš si hornu sa horizontalnom disperzijom od recimo 60 stupnjeva i ne moraš stavljat ružne tretmane po sobi. haha
Žimku, kupiš si neku grdobina trubetinu i ne moraš više nagrđivati jer je i tako više no dovoljno žnoru.
haha

-------------

Datum objave: 11.veljača.2021 u 19:32
Ma za tebe sigurno negdje u Italiji postoji neki Enzo Faberari koji radi najestetskije trube na svijetu.haha
Ali neosporiva je činjenica da zvučnici moraju izgledati ružno da bi zvučali dobro. haha

Datum objave: 11.veljača.2021 u 20:59
Naravno. A pojačalo mora svijetliti u mraku, imati 10% distorzije, u afektu 3W i damping faktor 0,000047 jer inače ne valja.
haha

-------------

Datum objave: 12.veljača.2021 u 13:58

Nisam siguran ako sam dobro shvatio sta ti treba ali evo neke slike mjerenja (mjerenje je vrseno sa mjesta gdje se slusa/sjedi), graf je stavljen na 1/6 smoothing u REW programu:

Ovo je usporedba prije i poslije auto korekcije od strane Yamahe (YPAO) - crveno je prije, plavo je poslije
https://postimg.cc/LqNScMCM" rel="nofollow">

ovo je defaultni graf bez korekcije
https://postimg.cc/ZBnmZD2v" rel="nofollow">

ovo je RT60 Decay
https://postimg.cc/9RkhfYH8" rel="nofollow">

waterfall
https://postimg.cc/T5WX55RR" rel="nofollow">

Ovi grafovi pri dnu slike (dole lijevo do 200Hz) su sobne frekvencije koje je simulator izracunao.
Ako treba jos nesto ili ako nesto nisam dobro napravio samo recite.
Ovo sto si izmjerio je tipicni graf prostorija u kojima zivimo. Razlike su u kvadraturama i naravno zvucnicima.

Skicnuo sam mjerenja zvucnika na 70cm odmaka i ne razlikuju se puno od grafa na mjestu slusanja.

Ono sto mi je upalo u oko je razlika odziva lijevog od desnog zvucnika na 70 cm odmaka. Pad frekvencija kod lijevog zvucnika mora da je uvjetovan I prostorijom, odnosno desnog u sprezi s zidnom stijenom. 

U teoriji, kod mjerenja na blizinu oba bi morala imati isti odziv no nisi u gluhoj komori pa prostorija I tu ima prste.

Ali to je sada manje bitno, ono na cemu bi trebao poraditi je decay tj jeka (valjda sam dobro preveo)prostora.

Idealno bi bilo smanjiti jeku na  250 – 500ms. I to linearno po svim frekvencijama.

Sam si naveo da imas problem s njom pa tretman treba ici u tom smjeru.

Meni najkorisnija su bila 3 grafa iz REWa,  RT60 decay, Decay i Spectrogram. Na ovom zadnjem mozes lijepo vidjeti reverb sobe i kada ti koja frekvencija umre. 

Idealno je sve dovesti u neku ujednacenost tj da sve frekve umru na 0.4 sec. Ali to je naravno vrlo tesko, narocito u donjim frekvencijama s kojima imas problem.

Vjerovatno si primjetio da ti do 100 hz bas zapliva, izdominira I pokrije gornji bas. 

E taj je najteze ukrotiti i bez nekih ozbiljnijih zahvata tu lijeka bas I nema.  U stvari ima ali ... O aktivnim bas trapovima sam svojevremeno otvorijo temu.

Ono na sto moras obratit paznju su materijali koje ces koristit kod akustickog tretmana ali princip je slijedeci, tanji materijali djeluju na vise frekvencije a s obzorom da takvih imas najvise u kucanstvu (zavjese, deke na trosjedu, slike po zidovima itd )fokusiraj se na srednje I nize frekve.  

Proguglaj malko, imas vise stranica gdje prodaju absorbere I tamo su prikazane frekvencije djelovanja. Pogledaj njihovu debljinu tj dimenzije I vrstu materijala da dobijes orijentaciju sto bi tebi trebalo.

Ruku na srce gledam tvoj RT60 Decay I sve iznad 200hz mi se cini dosta ravnomjerno u 500ms do nekih 4khz kad imas povecanje absorbcije visih frekvencija. To nije lose ali onda moras dovesti u isti nivo I absorpciju srednjih I nizih. U suprotnom ce oni dominirati zvukom. I tu je zgodan rew (ako ne zelis akusticara) jer mozes u svakom trenutku snimiti sobu I vidjeti gdje si pogrijesio te koja frekva zahtjeva tretman. 

Da se razumijemo, nista nemoze zamjeniti ljudsko uho I tvoje poimanje dobrog zvuka, jer naposlijetku sebu radis ali Rew je zgodan alat da otkrije sto ti smeta (ako ti smeta) I koje su frekvencije dominantne te trebaju tretman.

Steta sto nemozes koristit plafon jer u tvom slucaju to bi bilo najbolje rijesenje. 

I ja sam u tvojim cipelama bio, isto tako uselio u novogradnju prije X godina. Da vidis kako je tad izgledao dnevni… a sada…hard kor fejs lifting. Teski. Al da sam tad zeni reko za sve monade koje sam smisljao…sterala bi me u onu stvar…

A eto… x godina kasnije. Znaci upornost, takticnost, strpljenje I sreca. I ona stara balkanska alfa muzjak izreka (al da drugi necuju) “da draga” 

Ja sam svojEe ognjisce doveo do neke priblizne linearnosti od 250-300ms. Jedino mi bas na 35hz malko bjezi na 400ms sto je odlican rezultat za dnevni.

Ako ti ovo moze pomoci…super. Nekih konkretnih savjeta u smislu tu stavi ovo a tamo ono, nebih davao jer to ces I sam uvidjeti kad dublje udjes u problematiku I stvarno fizicki postavis nesto u prostor i izmjeris.

Eto sta se meni nedavno dogodilo…kaze zena…ajmo promjenit trosjed. Hebate led, koda mi je noz u srce zabila, i jos ga uvrce. Pa sta ovom fali, kozni, bjela kava, super…jest star 15 godina, taman se razradio, nije jos ni vintage. A jos I sva mjerenja napravio s njim, ustimo frekvencije boli glava I sad oce mjenjat trosjed. Normalno, nisam to reko naglas, ako sam lud nisam glup. Dala mi je da dovucem sve one kante I nasadim ih nasred boravaka, okacim neke krpe po plafonima pa da sad idem filozofirat. Kud cu sta cu jadan sam ti. A nista, pokrij se usima i “da draga” Buket

I opet jovo nanovo…eto ti muke jezeve…

nego…jeli to snimak prostora nakon kalibracije s Yamahom?

Datum objave: 12.veljača.2021 u 14:35
I zasto nemogu editirati svoj post? jel zna netko?

Datum objave: 12.veljača.2021 u 15:45
Valjda zato jer te forum još uvijek tretira ko njuba, obzirom na malo postova, a bez obzira na silne godine staža. Mislim da se šalter edit pali nakon određenog broja postova. Ne znam koliko. Bila neka špreha davno o tomu, valjda tako nekako.

Statusi idu od njubi preko superaktivan do hiperaktivan i dalje. Mislim da se pali kad ti dodijeli hiperaktivan. Ne znam točno. Nije ni to puno postova, ali svakako više od tvojeg broja.

-------------

Datum objave: 12.veljača.2021 u 16:05
Da, ima i novi forumski fičr od prije par godina, a to je vremenski limitirano editiranje. Valjda pola čuke. Ako sam onaj post pisao bezveze, onda je ziher ovo drugo. Trećeg nema.

-------------

Datum objave: 13.veljača.2021 u 15:59

Ovo sto si izmjerio je tipicni graf prostorija u kojima zivimo. Razlike su u kvadraturama i naravno zvucnicima.

Skicnuo sam mjerenja zvucnika na 70cm odmaka i ne razlikuju se puno od grafa na mjestu slusanja.

Ono sto mi je upalo u oko je razlika odziva lijevog od desnog zvucnika na 70 cm odmaka. Pad frekvencija kod lijevog zvucnika mora da je uvjetovan I prostorijom, odnosno desnog u sprezi s zidnom stijenom. 

U teoriji, kod mjerenja na blizinu oba bi morala imati isti odziv no nisi u gluhoj komori pa prostorija I tu ima prste.

Ali to je sada manje bitno, ono na cemu bi trebao poraditi je decay tj jeka (valjda sam dobro preveo)prostora.

Idealno bi bilo smanjiti jeku na  250 – 500ms. I to linearno po svim frekvencijama.

Meni najkorisnija su bila 3 grafa iz REWa,  RT60 decay, Decay i Spectrogram. Na ovom zadnjem mozes lijepo vidjeti reverb sobe i kada ti koja frekvencija umre. 

Idealno je sve dovesti u neku ujednacenost tj da sve frekve umru na 0.4 sec. Ali to je naravno vrlo tesko, narocito u donjim frekvencijama s kojima imas problem.

Vjerovatno si primjetio da ti do 100 hz bas zapliva, izdominira I pokrije gornji bas. 

E taj je najteze ukrotiti i bez nekih ozbiljnijih zahvata tu lijeka bas I nema.  U stvari ima ali ... O aktivnim bas trapovima sam svojevremeno otvorijo temu.

Ono na sto moras obratit paznju su materijali koje ces koristit kod akustickog tretmana ali princip je slijedeci, tanji materijali djeluju na vise frekvencije a s obzorom da takvih imas najvise u kucanstvu (zavjese, deke na trosjedu, slike po zidovima itd )fokusiraj se na srednje I nize frekve.  

Proguglaj malko, imas vise stranica gdje prodaju absorbere I tamo su prikazane frekvencije djelovanja. Pogledaj njihovu debljinu tj dimenzije I vrstu materijala da dobijes orijentaciju sto bi tebi trebalo.

Ruku na srce gledam tvoj RT60 Decay I sve iznad 200hz mi se cini dosta ravnomjerno u 500ms do nekih 4khz kad imas povecanje absorbcije visih frekvencija. To nije lose ali onda moras dovesti u isti nivo I absorpciju srednjih I nizih. U suprotnom ce oni dominirati zvukom. I tu je zgodan rew (ako ne zelis akusticara) jer mozes u svakom trenutku snimiti sobu I vidjeti gdje si pogrijesio te koja frekva zahtjeva tretman. 

Da se razumijemo, nista nemoze zamjeniti ljudsko uho I tvoje poimanje dobrog zvuka, jer naposlijetku sebu radis ali Rew je zgodan alat da otkrije sto ti smeta (ako ti smeta) I koje su frekvencije dominantne te trebaju tretman.

1 bold - to nije mjerenje sa 70cm (ne znam odakle to), tu je samo zvucnik udaljen od straznjeg zida 70cm.
Mjerenje mikrofon na 70cm od zvucnika je ovo (na ovom grafu su 3 mjerenja, sredina, otklon od 22 pa 45 stupnja, radi se samo o desnom zvucniku koji je bio na sredini sobe):

https://postimg.cc/Whs4D4rG" rel="nofollow">

Treba imati u vidu i gdje se nalazi crossover:
Crossover frequency: 250 Hz & 1.8 kHz

2 bold - ovo "umiranje" na 0.4 sec, dali se to odnosi na ovo sa slike ili u nekom drugom grafu?

https://postimg.cc/DmvZ0Z1q" rel="nofollow">

3 bold - imam povecanje visokih između 2kHz do 4kHz i tamo oko 400Hz (kao i na bass-u 45Hz i 90Hz, ali to je soba):

https://postimg.cc/1V3wrr2S" rel="nofollow">

Datum objave: 13.veljača.2021 u 16:44

Valjda zato jer te forum još uvijek tretira ko njuba, obzirom na malo postova, a bez obzira na silne godine staža. Mislim da se šalter edit pali nakon određenog broja postova. Ne znam koliko. Bila neka špreha davno o tomu, valjda tako nekako.

Statusi idu od njubi preko superaktivan do hiperaktivan i dalje. Mislim da se pali kad ti dodijeli hiperaktivan. Ne znam točno. Nije ni to puno postova, ali svakako više od tvojeg broja.

Mislim da nijje problem njegov broj postova, nego vrijeme proteklo od objave posta do trenutka kad je mislio editirati.....mislim da je cca 15tak minuta

-------------

Datum objave: 13.veljača.2021 u 18:10
Pa to sam i napisao u postu iza ovog samo ti nisi čitao. NIJE TEMA!!!

-------------

Datum objave: 13.veljača.2021 u 19:17
Istina. Nisam citao.
Zaredao si nekako zadnjih dana post za postom pa sam pomislio da si se smirio.
Pogrijesio sam.

-------------

Datum objave: 13.veljača.2021 u 20:12
To sam od tebe naučio.

-------------

Datum objave: 13.veljača.2021 u 20:28
Trudio sam se nemati post za postom (moguce shvatiti kao cesta frekvencija postanja)....iliti post IZA posta (malo uže shvaćanje)

-------------

Datum objave: 17.veljača.2021 u 08:19

Mislim da nijje problem njegov broj postova, nego vrijeme proteklo od objave posta do trenutka kad je mislio editirati.....mislim da je cca 15tak minuta

Hvala obojici...bilo kako bilo, uvjek po nama jadnim mladuncima...Unhappy

Datum objave: 17.veljača.2021 u 08:27

1 bold - to nije mjerenje sa 70cm (ne znam odakle to), tu je samo zvucnik udaljen od straznjeg zida 70cm.
Mjerenje mikrofon na 70cm od zvucnika je ovo (na ovom grafu su 3 mjerenja, sredina, otklon od 22 pa 45 stupnja, radi se samo o desnom zvucniku koji je bio na sredini sobe):

https://postimg.cc/Whs4D4rG" rel="nofollow">

Treba imati u vidu i gdje se nalazi crossover:
Crossover frequency: 250 Hz & 1.8 kHz

2 bold - ovo "umiranje" na 0.4 sec, dali se to odnosi na ovo sa slike ili u nekom drugom grafu?

https://postimg.cc/DmvZ0Z1q" rel="nofollow">

3 bold - imam povecanje visokih između 2kHz do 4kHz i tamo oko 400Hz (kao i na bass-u 45Hz i 90Hz, ali to je soba):

https://postimg.cc/1V3wrr2S" rel="nofollow">

1. napisao si da je snimak uzet s udaljenosti od 70 cm. Pretpostavio sam da si snimao zvucnik s mikrofonom na 70cm.
To samo dokazuje staro pravilo da je pretpostavka majka svih zaheba...

2. Da!

3. Pa sobu si i snimao u interakciji s zvucnikom. Ali ja bih opet vise pažnje posvetio tretiranju decaya tj. koliko treba zvuku neke frekvencije da nestane ilitiga umre. Vidi pod 2.

Datum objave: 17.veljača.2021 u 08:32
4. edit radi kako su kolege vec napomenule...u vremenskom organicenju. Samo neznam jel to vredi samo za mladunčad a đombe imaju neograniceno...

Datum objave: 17.veljača.2021 u 08:48
Za sve jednako, nema veze sa čvarcima na epoletama.
haha

-------------

Datum objave: 22.veljača.2021 u 17:46
Koji je po vama bolji spektar A ili B?

A
https://postimg.cc/3kTmtbfh" rel="nofollow">

B
https://postimg.cc/xX3HhyBz" rel="nofollow">

Datum objave: 22.veljača.2021 u 18:29
Spektar čega? Skoro su identični, ako je manje bolje onda je A

-------------

Datum objave: 22.veljača.2021 u 22:30
...bilo je govora u prijasnjim postovima da je dobro ako sve freq "umru" do 400ms.
Na ova dva grafa se vidi kako je na slici A dosta toga mrtvo vec na 300ms, a na slici B na 400ms.

Stoga me interesira sta je bolje od ta dva grafa?

Datum objave: 22.veljača.2021 u 22:51
Vrlo nečitljiv taj spektrogram. haha
Nu ovo gledaj...

https://postimg.cc/hfkgKz2X" rel="nofollow">

Daklem, T30 graf ti kaže da će inicijalni zvuk propast za 30dB nakon onoliko vremena koliko je naznačeno na Y osi.
Kroz većinu spektra to je tebi 600 ms. Iznad 4k frekvencije brže propadaju iz broja razloga, što zbog disperzije zvučnika, apsorpcije prostora itd. Njih se najlakše pojede.
Znači ti želiš sve ujednačeno srušit ispod 400ms...aj za malo življi doživljaj moglo bi i 500 proć.

E sad, u praksi to neće biti tako, nego ćeš više frekvencije uvijek moći bolje srušiti, tako da je dobar krajnji rezultat za T30 graf koji ima pad od nižih prema višim frekvencijama. Npr. od 100-200 Hz ćeš imat 500 ms, od 200-800 Hz 400 ms, 800-5000 Hz  350ms...karikiram ali tako nešto možeš za očekivat.
Dakle dodat debele apsorpcije ali sa difuzijom naprijed da se visoke frekvencije previše ne zakolju.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net