Ispiši stranicu | Close Window

Digitalni kabel

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Accessories
Ime foruma: Dodatni pribor
Opis foruma: Pitanja, preporuke, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=4949
Datum ispisa: 28.veljača.2020 u 09:38
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Digitalni kabel
Objavio: Danijel
Tema:: Digitalni kabel
Datum objave: 16.siječanj.2006 u 12:35

Može li koja preporuka za digitalni kabel?

Odgovori:
Objavio: DARKOB
Datum objave: 16.siječanj.2006 u 12:43
Da li koax ili optic ?
Pogledaj programe SUPRA CABLES, Van Den Hul,QED,Straight Wire !

-------------
Ponekad tamna strana pobijedi...

Objavio: nharamb1
Datum objave: 16.siječanj.2006 u 14:47
Probaj Cambridge Audio (koax), ja sam  kupio dva komada u PevecuKliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini
prije pol godine, ali nisam posle gledal-možda ga imaju u Audio-Art-u;
nekih 150 kn komad, ili samogradnja sa 75 ohm-skim antenskim kablom za  je
za poeetak isto dobra...

-------------
hardy

Datum objave: 16.siječanj.2006 u 15:53

Može malo ozbiljnija ponuda?

Momentalno imam od AudiQuesta VDM-5,za novac odlican kabel.

Sada me interesira nesto ozbiljnije Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini.

Datum objave: 16.siječanj.2006 u 15:55
Dobio si od mene ozbiljnu ponudu !

-------------

Objavio: mili
Datum objave: 16.siječanj.2006 u 18:19

nordost tanak i skup i Mrak

Objavio: zed
Datum objave: 16.siječanj.2006 u 18:39
....tja,.....monster jeftiniji modeli su u svakom slucaju vrijedni cijene i zvuka. Kupovati nesto skuplje od toga je nepotrebno bez obzira na vrijednost opreme.

Objavio: pule
Datum objave: 17.siječanj.2006 u 10:58
Evo, ja genijalac nasao metar kabla kod radnikaKliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini dok su postavljali satelitsku kod nas kroz zemlju, kabel je crni,debel i vrlo krut sa nekom dobrom izolacijom. Nisam jos probal kak svira, moram prvo staviti konektore pa javim dojmove.

Objavio: Fantocci
Datum objave: 17.siječanj.2006 u 11:32

Sigurno aeš imati dobru stereo "sliku" :)

Ja osobno nisam primjetio nikakvu razliku kad sam umjesto handmade kabela (antenskog koaksialca od 75Ohma) stavio pravi namjenski digitalni kabel.

Ali jesam, kad sam prije toga zamjenio optieni sa koaksialcem. Zvuk je postao malo svjetliji.

Datum objave: 17.siječanj.2006 u 14:20

Znao sam da ae tema krenut u ovom smijeru ,samo je bilo pitanje vremena.Sto ljudi-sto audi Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini.

Datum objave: 17.siječanj.2006 u 14:36
Originalno postano od strane člana: Danijel Danijel napisao:

Znao sam da ae tema krenut u ovom smijeru ,samo je bilo pitanje vremena.Sto ljudi-sto audi Click on image to open in new window.

...možemo mi promijeniti smjer kretanja.. samo reci..

-------------

Datum objave: 17.siječanj.2006 u 14:43
Originalno postano od strane člana: DARKOB DARKOB napisao:

Znao sam da ae tema krenut u ovom smijeru ,samo je bilo pitanje vremena.Sto ljudi-sto audi Click on image to open in new window.

...možemo mi promijeniti smjer kretanja.. Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini samo reci..

Pa reci vea jednom,što se eeka Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini.

Datum objave: 17.siječanj.2006 u 14:46
Nakon što odabereš digitalni kabel, oeekuje se tvoja direktiva pravca..

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 17.siječanj.2006 u 14:48

Znao sam da ae tema krenut u ovom smijeru ,samo je bilo pitanje vremena.Sto ljudi-sto audi Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini.

Moja preporuka da prije ikakve kupnje boljeg digitalnog kabla promjeniš eine konektore na ure?ajima sa ugradivim BNC konektorima i iste staviš na kabel koji imaš. Puno optimalnija konekcija od einea.

Koaksialni kablovi su zakon za digitalu , koriste se za videosignale koji su na puno višljim frekvencijama od digitalnog signala. interna impedanca konektora i kablova mora biti 75oma na visokim frekvecijama poput digitalnog signala.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Objavio: dioklecijan
Datum objave: 17.siječanj.2006 u 15:39

Svu digitalu i video veze imam izvedene sa Kimber V21 tako da ga kupujem na metre, a chincheve lemim sam. Naein spoja kabela i chincha je ovdje vrlo važan. Žica se treba što manje usukati tj. ako je moguae lemiti je po plaštu. Za ovo treba malo lemileake rutine.Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini

Odliene eineeve kupujem u prodavaonici glazbenih instrumenata i opreme. Trebaju malo proširenje rupe ali su izvanredni. Mislim da se zovu Sound King ili tako nekako.

-------------
Gašo: Nije riknuo zbog toga ali zbog nečega je.

Objavio: templar
Datum objave: 01.lipanj.2006 u 23:50
Cardas.Pogledaj oglasE.

-------------
templar

Objavio: Helicon
Datum objave: 02.lipanj.2006 u 00:14
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Ja osobno nisam primjetio nikakvu razliku kad sam umjesto handmade kabela (antenskog koaksialca od 75Ohma) stavio pravi namjenski digitalni kabel.

...antenski koaks od 75 Ohma i jest pravi namjenski digitalni kabel...mig
...problem je većinom u činčevima, RCA koji skupa sa kabelom daje impedancu od 75 Ohma je vrlo teško "ubost"...onaj tko to uspije ima idealan digitalac...

Objavio: Apparatus
Datum objave: 02.lipanj.2006 u 01:27
Ako se možeš negdje dočepati starog Audioquest Digital Pro kabela(FPC srebro)samo navali.Terminiraj ga BNC-om.Koristio sam ga dosta dugo još u vrijeme kad sam imao Theta DAC.Teško ćeš naći boljega.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Objavio: Sten
Datum objave: 26.siječanj.2020 u 23:23
Originalno postano od strane člana: dioklecijan dioklecijan napisao:

Svu digitalu i video veze imam izvedene sa Kimber V21 ... chincheve lemim sam. Naein spoja kabela i chincha je ovdje vrlo važan. Žica se treba što manje usukati tj. ako je moguae lemiti je po plaštu. Za ovo treba malo lemileake rutine.

Vjerojatno ću malo eksperimentirati sa digitalnim konekcijama (kad već imam priliku, zašto ne), pa me zanima varijanta sa BNC konektorima/kabelima.

O tom stvarno znam gotovo ništa, osim da sam s godinama uglavnom pokupio informaciju da je BNC (navodno) najkvalitetnija konekcija. Pa još malo čitanja ovih dana, pa vidim da je većina kabela BNC-RCA zapravo, BNC-BNC gotovo da i nema, tako da mi je sad još malo manje jasno proteza
Ukratko, ima li smisla ganjati BNC-BNC konekciju s nekim dobrim kabelom (boldani Kimber V21 bi to mogao biti, nemam pojma, firma mi je više nego draga), a polovnjaka se da dosta povoljno naći na ebayu.
E sad, je li bitna dužina kabela, je li uistinu bitno kako će se to zalemiti (da, bolja bi bila gotova solucija, baš je i ne vidim, praktično nigdje).

Trenutno koristim RCA-RCA digitalni kabel, ali nemam baš s ničime usporediti (ajde, doći će još po jedan RCA i XLR digitalac), ali bih ipak probao i BNC-BNC, ako iole ima smisla.

Dodatno me zbunilo što neki dan uzeh Rupićevu kniigu u ruke (nakon valjda jedno 10 -15 godina) i on spominje da se za prijenos digitalne informacije s transporta na DAC treba koristiti isključivo kabele koji idu na puno više freq., a to su isključivo kabeli sa BNC konekcijom. Pojednostavljeno rečeno, nemojte me hvatati za riječ.

Pa ako ima netko volje, pogotovo iz iskustva, napisati koju pametnu na ovu temu, bio bih zahvalan.

-------------
AccusticArts Drive1 mk2 + DAC1 mk4->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani 2(mod.)
AA Digital Line(ic)-Sumić SCBH(ic)-Siltech LS110 mkII(zv.)-Marohei Maduro S(štrom)
SolidTech Radius, Atacama XL600

Objavio: Edison
Datum objave: 26.siječanj.2020 u 23:56
Sten, dioklecijan je to pisao i tako lemio prije 14 godina. Vise nije na forumu, a i ne naziva se vise diklecijanom, a samo on zna kako sad to lemi... Samo zelim naglasiti da je u digitaliji 14 godina puno.

Koji su to kabeli koji idu na puno vise frekvencije ja ne bih znao. Za prijenos digitalne informacije s transporta na DAC mislim da je dobar svaki kabel (u smislu ocuvanja visokih frekvencija) jer tu nema nekih "puno visih frekvencija", sto god to znacilo.

Objavio: dan the man
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 08:31
Nedavno sam imao dubiozu po pitanju digitalnih kabela. Nekako mi se najbitnije čini da mora biti 75ohma. Eh, sad... Kako znati i složiti sam da taj kabel bude 75 ohmski nemam pojma. Koristio sam jedno vrijeme BNC adapter na RCA i nakon nekog vremena skužio da je fake tj 50 ohmski. Trenutno koristim Supra Trico rca- bnc koji mi je sjeo bolje od najjačeg Cardasa. Sam sam ga zalemio iako i dalje ne znam da li je stvarno 75 ohma i kako razni konektori utječu na to.

-------------
https://i.imgur.com/PlZNw71.jpg" rel="nofollow - Mjuza      
https://i.imgur.com/NXCdOtY.jpg" rel="nofollow - Mjuza 2

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 08:44
Ma to vam je previše tehnički sve, to vas ne zanima kako i zašto, samo uštekaj i slušaj.mig

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 08:55
Čekam Doriana da nam pojasni :)

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 08:57
On to sigurno zna objasniti, ali zašto objašnjavati nekome tko se sprda s tuđim znanjem.

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 09:09
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

On to sigurno zna objasniti, ali zašto objašnjavati nekome tko se sprda s tuđim znanjem.

Sumnjam da može objasniti. Kakvo znanje?  Gatanje sa slika?

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 09:30
Onda ti objasni Stenu BNC vs RCA i sto je to karakteristicna impedanca kabela, kako se proracunava iz mjerenja itd.

-------------

Objavio: maltus
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 09:31
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

Nedavno sam imao dubiozu po pitanju digitalnih kabela. Nekako mi se najbitnije čini da mora biti 75ohma. Eh, sad... Kako znati i složiti sam da taj kabel bude 75 ohmski nemam pojma. Koristio sam jedno vrijeme BNC adapter na RCA i nakon nekog vremena skužio da je fake tj 50 ohmski. Trenutno koristim Supra Trico rca- bnc koji mi je sjeo bolje od najjačeg Cardasa. Sam sam ga zalemio iako i dalje ne znam da li je stvarno 75 ohma i kako razni konektori utječu na to.

BNC konektori su projektirani za 50 Ohmske koaxialne kabele i visoke frekvencije te malog kapaciteta. (Nase kistre su projektirane za 75 Ohmske prikljucke.) To je u MHz i GHz vrlo bitno ali kod nasih prizemnih Hz samo uho ti daje odgovor. Naravno, uho ce cuti razliku. Pitanje je jel to dobra ili losa razlika obrva

-------------
Samo glazbu slusam :)

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 09:37
Maltuse signali kojih frekvencija se pojavljuje u jednoj spdif vezi?

Forum podsjeca na lud, zbunjen, normalan.

-------------

Objavio: zed_alive
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 09:57
Sten, Supra ti je idealna za poigrati se. Dan ti kaže da je kvalitetna, a bome je i ja koristim i mogu potvrditi neutralu i detaljnost. Kupiš dva metra njihova koaksijalca, dva njihova oriđiđi BNC-a za tu žicu, i par Star Line RCA s ebaya. Razrežeš na pola i napraviš jedan RCA-RCA i jedan BNC-BNC. I onda usporediš. Javiš slušne rezultate, doprineseš zajednici. Ukupni trošak nekih petstotinjak kuna, ništa oko čega bi trebalo trepnuti. 

-------------
prava hifa čini te gladnim muzike

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 09:59

Onda ti objasni Stenu BNC vs RCA i sto je to karakteristicna impedanca kabela, kako se proracunava iz mjerenja itd.

Odgovorit ću ti jednom kad budem imao vremena, sad sam prezauzet blebetanjem. Ti si sigurno ljubomoran što moje radi 10 puta bolje od tvojeg. Itd...

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:01

Kaj sam krivo napisal?
Ah, da, "prizemne Hz" zlatni_zub

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:02
@Dan the man

Jel to trebao biti humor ili..?

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:06
Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

Kaj sam krivo napisal?
Koje frekvencije su u igri kod SPDIF veze?  Prizemne?

Ne postoje BNCi samo za 50ohmske veze, Ima ih raznih pa i za 75ohm, kao što još postoji brdašce raznih tipova konektora sa visokofrekventne veze.

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:13

@Dan the man

Jel to trebao biti humor ili..?

Da. Ti si prvi počeo. :p

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:30

Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

Kaj sam krivo napisal?
Koje frekvencije su u igri kod SPDIF veze?  Prizemne?

Ne postoje BNCi samo za 50ohmske veze, Ima ih raznih pa i za 75ohm, kao što još postoji brdašce raznih tipova konektora sa visokofrekventne veze.

Da, u pitanju su nekih 3 MHz...
A kada si pocel, napisi clanstvu konkretno. Standardni BNC je 50 a IMA i 75 Ohmski koji je bolji za nase potrebe itd...
Pozz

-------------

Objavio: Dorian
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:33

dizs, wtf?, ne vjerujem kakve ti nocne more imas, ma daj mi se na privat javi jer ne shvacam koji je tvoj problem da tako pises, cisto da se upoznamo i da vidim tko si uopce

-------------
P5 Power Plant,X-Sabre Pro (MQA), BHK Signature Pre, BHK250, Dynaudio Confidence 5, Hitachi FT-007,kabeli:zvucnicki auto otpad(4mm2), strujni stock(Tagan),interkonekti mogami 2534,konektori neutrik

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 10:54
Originalno postano od strane člana: Dorian Dorian napisao:

dizs, wtf?, ne vjerujem kakve ti nocne more imas, ma daj mi se na privat javi jer ne shvacam koji je tvoj problem da tako pises, cisto da se upoznamo i da vidim tko si uopce

Svašta ti mene muči... ja bi te lijepo zamolio da me demantiraš i malo nam objasniš neke stvari. Jer uvijek kad dođe do nečeg konkretnog ostanemo bez odgovora. Za nekog tako stručnog ne bi trebao biti problem. Josipa si popljuvao i njegove izračune, ali nismo vidjeli tvoj izračun... Ima puno tema gdje možeš biti od koristi forumu, ali uvijek nekako završi loše...

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 11:30

Svašta ti mene muči... ja bi te lijepo zamolio da me demantiraš i malo nam objasniš neke stvari. Jer uvijek kad dođe do nečeg konkretnog ostanemo bez odgovora. Za nekog tako stručnog ne bi trebao biti problem. Josipa si popljuvao i njegove izračune, ali nismo vidjeli tvoj izračun... Ima puno tema gdje možeš biti od koristi forumu, ali uvijek nekako završi loše...
Josip je uletio bahato i bezobrazno i onda je jos dodatno uletio sa formulom koja je univerzalna i sluzi kao bazni pokazatelj samo teoretski moguceg i nije dematirao jednostavnu recenicu da su decki iz CH pretjerali, da bi se to tocno izracunalo treba uzeti u obzir i druge parametre i to uopce nije tako banalno kako Josip misli, isto tako nisam  to napisao da bi se sa bilo kim nadmudrivao i jasno sam rekao da je procjena odokativna i bazirana na iskustvu i bode oci koliko je navedeno nemoguce na prvi pogled.
Razvlacenje racunice  viseg nivoa stvarno ne vidim smisla, malo vjerojatno da ce itko kupiti tog CH i nikom to bas nista ne znaci ,no ako ti je to bas bitno, nije problem, mozemo otvoriti novu temu oko toga, no ni Josip bas nikakvog razloga nije imao za tako bahati upad i vjerojatno nitko na svijetu ne bi prihvatio takvu daljnju komunikaciju pa nisam ni ja. Sto god ti mislio uvijek sam za kvalitetnu komunikaciju, pomoc, biti koristan  i sto god u tom smjeru, potrudim se biti i bolji ubuduce.

-------------
P5 Power Plant,X-Sabre Pro (MQA), BHK Signature Pre, BHK250, Dynaudio Confidence 5, Hitachi FT-007,kabeli:zvucnicki auto otpad(4mm2), strujni stock(Tagan),interkonekti mogami 2534,konektori neutrik

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:06
haha
Doriane, ja sam bahat. Moglo bi se moj lik u tom smislu odštampati na marku. Al ti si brate bahatost digo na yebačku potenciju. Ja da ti želim u tom aspektu konkurirati, ne bih uopće znao kako.
haha
Danov sustav si recimo izvrijeđo na pasja kola, a pritom nemaš ni najblaže veze kako to radi. Al ti znaš kako i da je tvoje 10 puta bolje.  Buaahahaha. To je bilo toliko glupo i infantilno da sam se ja skmenio pred monitorom i morao zbog toga zamoliti ženu da mi kopa nos.
smijeh2

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:07
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Sten, dioklecijan je to pisao i tako lemio prije 14 godina. Vise nije na forumu, a i ne naziva se vise diklecijanom, a samo on zna kako sad to lemi... Samo zelim naglasiti da je u digitaliji 14 godina puno.
I moje komponente su stare 10 godina, tako da 4 godine mislim da ni bi igralo bitnu ulogu. Ako je bio dobar prije 14 godina, bit će dobar i danas. Samo je pitanje, kao i uvijek, je li to itko ovdje slušao. Još bolje, uspoređivao s nečim sličnim, drugim.

Btw. skužio sam koliko je tema stara, ali nisam smatrao potrebnim posebno na to ukazivati. A i čemu otvarati novu, kad ova može poslužiti.

-------------
AccusticArts Drive1 mk2 + DAC1 mk4->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani 2(mod.)
AA Digital Line(ic)-Sumić SCBH(ic)-Siltech LS110 mkII(zv.)-Marohei Maduro S(štrom)

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:14

Svi skupa malo više pozitive i manje pljuvanja i bit će sve ok. Ne treba se uzbuđivati zbog banalnih stvari. I mene je zelo u zadnje vrijeme, počeo sam forum shvaćati preozbiljno. 

Obrisao sam kobasu od navoda, išlo je na Dorianov odgovor...

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:20
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

... Ukupni trošak nekih petstotinjak kuna, ništa oko čega bi trebalo trepnuti. 
Na 500kn ja trepnem, više puta, pogotovo na nešto što ako ne sjedne u sustav bude završilo u ladici jer takav kabel jako malo ljudi bude trebalo.
Supra ima neke dobre stvari u svom programu, možda je i taj kabel takav, no ako ću na slijepo nekako prije mislim da ću ići na "prastari" Kimber. No, budem vidio. Thanks for the tip.

I btw. ljudovi, ajde ta trkeljanja sa Dorianom i slično nastavite u onoj njegovoj PS temi gdje i pripada, gdje se diskusija već lijepo "razvila".

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:33

… Obrisao sam kobasu od navoda, išlo je na Dorianov odgovor...
Clap
Samo ignorirati. Odličan lijek. Isprobano.

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:40
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

haha
Doriane, ja sam bahat. Moglo bi se moj lik u tom smislu odštampati na marku. Al ti si brate bahatost digo na yebačku potenciju. Ja da ti želim u tom aspektu konkurirati, ne bih uopće znao kako.
haha
Danov sustav si recimo izvrijeđo na pasja kola, a pritom nemaš ni najblaže veze kako to radi. Al ti znaš kako i da je tvoje 10 puta bolje.  Buaahahaha. To je bilo toliko glupo i infantilno da sam se ja skmenio pred monitorom i morao zbog toga zamoliti ženu da mi kopa nos.
smijeh2
nemam volje sad pretrazivati unazad tekstove i red je da stanemo sa tim, no i na slijepo sam siguran da kad sam napisao nesto tako infantilno tome je sigurno prethodio post na koji se ocito nije dalo drugacije odgovoriti, sigurno nisam iz cista mira napisao nesto tako glupo, no bez obzira na smajlice sve skupa ide u pozitivnom smjeru eto cak i nas dvoje izmjenjujemo postove, inace da, tezak si strasno kao osoba i jedini nacin je biti gori da se covjek uopce izbori za rijec, vjerojatno si svjestan toga, a nije ni cudo, koliko sam shvatio oboje smo blizanceki u horo i ako se ne varam isto godiste ili mozda godinu razlike

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 12:45

Svi skupa malo više pozitive i manje pljuvanja i bit će sve ok. Ne treba se uzbuđivati zbog banalnih stvari. I mene je zelo u zadnje vrijeme, počeo sam forum shvaćati preozbiljno. 

Obrisao sam kobasu od navoda, išlo je na Dorianov odgovor...
slazem se, ja sam uvijek za pozitivu
no sto to vrijedi, evo sad Sten ima djecje ispade i ako mu odgovorim bit ce uvrijeden, a nicim izazvan se glupira i provocira i ako mu odgovorim da ga spustim na zemlju onda cu ja biti kriv, hebiga, a i nemam sto reci covjeku koji cuje mrezni kabel na pasivihahahahahahahahahahahahahaha

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 13:56

...inace da, tezak si strasno kao osoba i jedini nacin je biti gori da se covjek uopce izbori za rijec...
Žestoka argumentacija, nešto kao u tvojem stilu. I nisam ni približno težak koliko bi ti to želio naglasiti.
Sad, over & out.jer Sten ponovo ima nerješiv problem i što god tko ovdje napisao off ili on topic, to se neće promijeniti.
haha

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 14:10
Samo opcija (možda) vrijedna istraživanja, apsolutno nikakvih problema mig

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 14:15

...inace da, tezak si strasno kao osoba i jedini nacin je biti gori da se covjek uopce izbori za rijec...
Žestoka argumentacija, nešto kao u tvojem stilu. I nisam ni približno težak koliko bi ti to želio naglasiti.
Sad, over & out.jer Sten ponovo ima nerješiv problem i što god tko ovdje napisao off ili on topic, to se neće promijeniti.
haha

ma daj,sad sam postao i fizikalna jedinica "za moj stil", a dobro kad je iz tvojih usta onda to meni dode kao pohvalahaha
ali ajde da se ukljucim u temu i napravim opcu herezu, ima razlog zasto to tako moze, iako je 50omski meni tu jako dobro igra RG179, koaksijalac koji se obicno koristio u vojnim uredajima

-------------

Datum objave: 27.siječanj.2020 u 14:25
Meni je odlican kao digitalac i RG178, koji je još tanji i savitljiviji.

-------------

Objavio: ear_drum
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 18:45
Nakon što sam nabavio Atlas Mavros BNC (75 Ohm) između Digione Signature i Young DSD DAC-a stvari su sjele na mjesto ! S/PDIF je vjerojatno među osjetljivijim konekcijama i treba dobru žicu.

Objavio: josip_p2p6sn7
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 22:56
RG178 je 50-omski kabel, RG179 je 75-omski. Mogući problem tih kabela je to što se sastoje od čeličnih licni, pobakrenih pa posrebrenih.

Za  S/PDIF konekciju treba koristiti 75-omski kabel i konektore. To postaje kritično što je kabel dulji (i što je signal veće rezolucije i frekvencije uzorkovanja) , za kratke kabele se može uzeti bilo što ako je panika, i radit će.

Inače, RCA konektor (bez obzira na proizvođača) nije uopće 75-omski pa ga ne bi trebalo koristiti, ali svi znamo da se koristi. Trebalo bi koristiti 75-omski BNC koji nije kako je netko rekao nestandardna verzija 50-omskog BNC-a već samo verzija BNC-a koji se u doba analognog videa (75 oma) koristio u ogromnim količinama, a i sad se koristi za SDI.

Evo linka na neskupe verzije RCA- BNC, boja konektora i duljina po izboru. Ima i BNC-BNC.

https://www.audiocables.eu/collections/rca-cables/products/mogami-2964-bnc-to-rca-s-pdif75-ohm-high-definition-cable" rel="nofollow - https://www.audiocables.eu/collections/rca-cables/products/mogami-2964-bnc-to-rca-s-pdif75-ohm-high-definition-cable

Objavio: 11duc
Datum objave: 27.siječanj.2020 u 23:06
Originalno postano od strane člana: josip_p2p6sn7 josip_p2p6sn7 napisao:

RG178 je 50-omski kabel, RG179 je 75-omski. Mogući problem tih kabela je to što se sastoje od čeličnih licni, pobakrenih pa posrebrenih.

Za  S/PDIF konekciju treba koristiti 75-omski kabel i konektore. To postaje kritično što je kabel dulji (i što je signal veće rezolucije i frekvencije uzorkovanja) , za kratke kabele se može uzeti bilo što ako je panika, i radit će.

Inače, RCA konektor (bez obzira na proizvođača) nije uopće 75-omski pa ga ne bi trebalo koristiti, ali svi znamo da se koristi. Trebalo bi koristiti 75-omski BNC koji nije kako je netko rekao nestandardna verzija 50-omskog BNC-a već samo verzija BNC-a koji se u doba analognog videa (75 oma) koristio u ogromnim količinama, a i sad se koristi za SDI.

Evo linka na neskupe verzije RCA- BNC, boja konektora i duljina po izboru. Ima i BNC-BNC.

https://www.audiocables.eu/collections/rca-cables/products/mogami-2964-bnc-to-rca-s-pdif75-ohm-high-definition-cable" rel="nofollow - https://www.audiocables.eu/collections/rca-cables/products/mogami-2964-bnc-to-rca-s-pdif75-ohm-high-definition-cable

Clap

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 08:19
http://cablesondemandblog.com/wordpress1/2014/03/06/whats-the-difference-between-50-ohm-and-75-ohm-coaxial-cable/" rel="nofollow - Čitao ovo prilično davno i nekako uspio ponovo pronaći. 
Pinch
Ukratko, piše vam gdje i zašto 50, a zbog čega 75 ohma impedancije. Sažeto i razumljivo za laike, na jednome mjestu.

Ne znam ima li smisla nabrajati što sam sve probao i što koristim jer sve je na koncu individualno i sa stajališta reakcije sustava i osobnih preferenca. 

Edit: Aha, valjalo bi zakeljiti i link... (facepalm)

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 08:44
Odličan tekst. Zanimljivo... "Every single time you have a mismatch in impedance, say between a 50 Ohm Coaxial Cable and a 75 Ohm Coaxial Connector (i.e. BNC), a standing wave develops.  A standing wave is a signal reflection that is essentially wasted. Every time a 50 and 75 Ohm Impedance mismatch occurs, about 5% of the signal is lost. "

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 09:15
A što se dogodi kad je coax 72 Ohma a konektor 75 Ohma?

Inače, učinak refleksije u smislu induciranja dodatnog transportnog jittera trebao bi biti ubijen ako je rise time/fall time S/PDIF sendera dovoljno kratak spram duljine žice (i brzine propagacije signala kroz konkretni coax), tako da receiving strana može završiti prijem bita prije nego što refleksija dospije do ulaza. 

-------------

Objavio: zook
Datum objave: 28.siječanj.2020 u 09:46

A što se dogodi kad je coax 72 Ohma a konektor 75 Ohma?

Onda imaš otprilike 3 oma manje. haha

-------------
đez je limunada

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 09:49
Daj Zede, više čitaj s razumijevanjem jer imaš što, a manje palamudi. Ali, znajući tebe, bojim se ništa od toga.
haha

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 09:53
pojasni, argumentiraj, inače te ne mogu shvatit ozbiljno, štoviše, i ne shvačam

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 10:23
Čovjek ti u tutorialu pojašnjava problematiku karakteristične impedance kod VF transmisija, koje su tehničke postavke i kako to ide u praksi, a ti pitaš za 72 ohma. 

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 13:59
Pa pitam kad sam vidio određena mjerenja specifične impedancije coaxa, i u pravilu gotovo kod nijednog nije bila točno 75 Ohma, 5 Ohma odstupanje nije nikakvo čudo. Dakle refleksije možeš očekivati ovako ili onako. No vjerojatno manje amplitude, pretpostavljam?

Bio je jedan dobar članak na netu, kojeg sad trenutno nisam uspio pronaći, gdje je tehnički pojašnjeno kako refleksije u S/PDIF utječu na jitter. I rješenje za to je lakonsko: imati dovoljno dugi coax (što se da proračunati ako znaš brzinu propagacije signala kroz coax, te rise time/fall time trajanje za S/PDIF impulse transmitter strane). refleksija neće utjecati na jitter jer dok dođe do outputa nazad na input, prošo voz. Kod kratkih veza tipa metar-dva gubici ne bi trebali također biti issue, jer se radi o digitalnoj vezi.

Pa se postavlja pitanje koliko su u danim preduvjetima refleksije uopće bitne. Možda za nešto drugo, deseto?

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 16:11
Originalno postano od strane člana: ear_drum ear_drum napisao:

Nakon što sam nabavio Atlas Mavros BNC (75 Ohm) između Digione Signature i Young DSD DAC-a stvari su sjele na mjesto …
Vjerujem da je to dobar kabel, ali za početak sam mislio nešto jeftinije. Manje-više probe radi, a da ne bude baš neki čajniz za 20 dolara ili slično.

Tako da... ako tko ima nešto za par stotina kuna, BNC-BNC, i voljan je to posuditi na probu, uz mogućnost i prodaje ako želi (još i bolje), može na PM.

-------------

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 17:20
Ajde nu, bit ću drug ko i uvijek. Imam ti ja viška dva komada. Oba su 75 ohma BNC/BNC. Jedan je oko pola metra firme Draka i ide do 5GHz (piše), a drugi je oko dva metra s pozlaćenim BNC-ima, RG59/U kojega dCS tvornički isporučuje s uređajima. Napominjem da mi nije do prodaje, a kabeli kod tebe mogu biti koliko ti odgovara. Ako hoćeš, šibni podatke na PM i šaljem ovih dana.

-------------

Objavio: pinco
Datum objave: 28.siječanj.2020 u 17:58
Pa za cca  20$ ima odličnih brand kabela, amphenol, itd, molex od 12Ghz je cca 50 funti plus PDV.
Ako je sa obe strane poštovan standard 75R, nevidin zašto nebi dobro radilo.

https://uk.farnell.com/w/c/cable-wire-cable-assemblies/cable-assemblies/rf-coaxial-cable-assemblies/prl/results?st=bnc%2075%20cable" rel="nofollow - https://uk.farnell.com/w/c/cable-wire-cable-assemblies/cable-assemblies/rf-coaxial-cable-assemblies/prl/results?st=bnc%2075%20cable

-------------
Vinko

Datum objave: 28.siječanj.2020 u 21:22
"Odlično" je paušalna ocjena ako nisi slušao, pogotovo na poštenijoj digitaliji
A radilo bi možda dobro, ali možda i ne. Razlog je vrlo jednostavan - u hifiju kabeli ne zvuče isto (niti dobro) samo zato što na papiru ili u nekoj drugoj aplikaciji dobro funkcioniraju.
Vrlo jednostavno.

-------------

Datum objave: 29.siječanj.2020 u 10:28
evo našao tekstić, koga zanima:
http://www.positive-feedback.com/Issue14/spdif.htm" rel="nofollow - http://www.positive-feedback.com/Issue14/spdif.htm

-------------

Datum objave: 29.siječanj.2020 u 20:36
Dobro, Sten ti koristi skuplje audiofilske, a netko ce dobre industrijske.
Sve ce zvucati drugacije, al ja radje ne gledam i koristim samo jedne.

-------------

Datum objave: 29.siječanj.2020 u 20:48
U stvari ukupno bavljenje hifom je individualna stvar, ja ne trazim zadnju dlaku, bitno mi je da radi odlicno i realan sam da u tim i tim uvjetima prostora nema smisla utuc ne znam koju lovu jel realno najlakse je potrosit lovu na komponentu, al treba znat kad ima i nema smisla. Koji ce mi k.. jos bolje i skuplje kad prostor limitira, a i nije to najbitnija stvar u zivotu.

-------------

Datum objave: 29.siječanj.2020 u 21:22

U stvari ukupno bavljenje hifom je individualna stvar, ja ne trazim zadnju dlaku, bitno mi je da radi odlicno i realan sam da u tim i tim uvjetima prostora nema smisla utuc ne znam koju lovu jel realno najlakse je potrosit lovu na komponentu, al treba znat kad ima i nema smisla. Koji ce mi k.. jos bolje i skuplje kad prostor limitira, a i nije to najbitnija stvar u zivotu.

Nekako ovako i ja razmisljam zadnjih 6-7 godina. Usput napravim koje pojacalo, pretpojacalo, phono... i stalno (ali pomalo) popunjavam fonoteku. Mir i dobro.  smijeh

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 13:33

Dobro, Sten ti koristi skuplje audiofilske, a netko ce dobre industrijske...
Sten si još nije našao BNC kabel (ni poslušao čak, iako je par komada "u dolasku" na slušanac, zahvaljujućim dobrim ljudima), ali si je npr. promijenio osigurače (jedan silom prilika, jedan čisto probe radi) na novopridošlom transportu i DAC-u. Osigurači koje stavih unutra nisu audiofilski. Samo dobri stari Schurter.
Štoviše, ni u preampu ni ampu nema audiofilskih origurača. Hm, gle čuda. hm haha

Nadam se da tema neće dalje o osiguračima, samo sam htio naglasiti poantu, a izazvan laganom insinuacijom.

Nitko sretniji od mene da nađem odličan BNC kabel za 200kn.

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 14:28
Baš me nešto uzelo drobiti o ziherungima... Al sad baš neću.

Transport, DAC, ideš? Gukni golube. Jel Gamut dobio pedalu?

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 14:49
pa viš da je potpisao što mu je sad u sustavu

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 15:11
Viđu stvarno. Jeble ga buhe, jedva pročito. Ja mislim da b' to trebalo napil't..
haha

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 15:32

… Transport, DAC, ideš? Gukni golube. Jel Gamut dobio pedalu?
Nije. Sam se pedalirao.
Doduše ne zvukom (odličan player, šteta što je morao otići) već učestalim, u zadnje vrijeme konstantnim problemima sa očitavanjem diskova. Je li do Philips 1202 čitača ili nečeg drugog, meni više nebitno.
A i stvarno bi mogao čitati što piše uokolo, osim ako ti treba veća dioptrija haha

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 16:30
Sten, jel se ti to hvališ kako si nekom uvalio playera s razlaufanim pogonom/laserom? haha

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 16:36
Sorry, ali ti stvarno prečesto pišeš iz dosade. Ako hoćeš na PM ti pošaljem mail od čovjeka koji ga je kupio, pa slobodno porazgovarajte o tome, kako sam ga "zeznuo". A on će ti u par rečenica sve lijepo objasniti. Može? Ok.

Idemo dalje u revijalnom tonu...

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 20:41
Šta će mi broj od njega? Veliš da je sve poštenski, nemam razloga ne vjerovati.
Napisao sam što sam napisao jer ak pročitaš svoj upis prije, stavi se u tuđu poziciju, pa ti meni reci kako zvuči to što si napisao (ja osobno, da mi je CD dobar a počne mi otkazivati, išao bi ga popravljati, a ne prodavati).

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 22:22

Šta će mi broj od njega? Veliš da je sve poštenski, nemam razloga ne vjerovati....
Kraj priče. Sve dalje ti je potpuno suvišno

Sad bih rekao administraciji da obriše tih par postova (jer su stvarno suvišni, pogotovo za temu), ali to izgleda više odavno ne postoji ovdje.

Maloprije mi je palo na pamet da bih mogao napisati koju rečenicu o 5 digitalaca koje ću imati na probi ovih dana/tjedana, usporedbe, dojmovi, ali još ću dobro razmisliti.
Većinu to ionako zapravo ne zanima, ali znam da neke možda bi. No, ne znam je li vrijedno živaca koje ću sigurno potrošiti odgovarajući na "mudra" pitanja ili kojekakve insinuacije. Vidim da toga ovdje stvarno ne nedostaje ovih dana.

-------------

Datum objave: 30.siječanj.2020 u 23:07
di ima mjesta za insinuacije oko slušnih dojmova digitalaca, dobrodošlo je i korisno mnogima. pogotovo ak naletiš na neš dobrog, i još da nije preskupo

-------------

Objavio: goran st
Datum objave: 30.siječanj.2020 u 23:37
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Šta će mi broj od njega? Veliš da je sve poštenski, nemam razloga ne vjerovati....
Kraj priče. Sve dalje ti je potpuno suvišno

Sad bih rekao administraciji da obriše tih par postova (jer su stvarno suvišni, pogotovo za temu), ali to izgleda više odavno ne postoji ovdje.

Maloprije mi je palo na pamet da bih mogao napisati koju rečenicu o 5 digitalaca koje ću imati na probi ovih dana/tjedana, usporedbe, dojmovi, ali još ću dobro razmisliti.
Većinu to ionako zapravo ne zanima, ali znam da neke možda bi. No, ne znam je li vrijedno živaca koje ću sigurno potrošiti odgovarajući na "mudra" pitanja ili kojekakve insinuacije. Vidim da toga ovdje stvarno ne nedostaje ovih dana.

Pa mislim da bih vecinu zanimalo,samo nemoj razlike u koji su steker bili ustekani ostalo bude OK.haha

-------------
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007
Opera Seconda SE / Pathos Logos / Slim Device Transporter / Project Carbon / H/K AVR255 / JBL SUB 250 / MIT MH-750 biwire / XLR HD audi&power cabels by Flikoman

Datum objave: 31.siječanj.2020 u 09:47
Pa da, naravno, neka piše, libo ga ***. Ima Sten odlično uho što god vi mislili. Nekad možda i predobro.
haha
I ako boju i opći izgled bužira kabela i konektore bude spominjao samo za svrhu razlikovanja o čemu se radi, bit će sasvim okej.
haha

-------------

Datum objave: 31.siječanj.2020 u 12:18
Pa meni je voda najbolja kad ju pijem iz tanke staklene čaše. I druga osjetila utječu na doživljaj. 

-------------

Objavio: Carlito
Datum objave: 05.veljača.2020 u 18:10
Sten,
ima ovdje ljudi koji vole pročitati stvari bez da raspravljaju o njima.

-------------
Primare A30.2&PRE30, Sumić, McIntosh D150, CA 840C, Golden Ear Triton five

Datum objave: 05.veljača.2020 u 22:22
I za njih i za one koji nešto pišu bi bilo bolje da raspravljaju. Nekad se samo radi o strahu od "publike" čega se dobro riješiti tako da se počne - pisati. Najlakše je samo čekati da netko nešto napiše. Razumijem i to, ali mora biti jasno da na taj način forum odumire. Konstantno. Ovdje nitko nije plaćen da nešto piše (poput nekih drugih mjesta ili medija) tako da sve ovisi o samim sudionicima, aktivnim i pasivnim.

Btw. planiranog "testa" digitalaca (što je i povod gornjem postu, očito) neće biti, jer sam BNC kabele (a takvih je bilo 2 od 5) morao maknuti iz priče iz nekih nepoznatih tehničkih razloga/problema, a pošto je jedan model došao u XLR i RCA varijanti, na kraju sam de facto imao samo 2 modela.
Bezveze mi je pisati o 2 modela, od kojih je jedan više totalno nenabavljiv.

No, ukratko, razlike između digitalaca su najmanje razlike od svih tipova kabela u hifiju (daleko manje nego kod strujaša, pa čak i između strujnih konektora, ali tu bih stao, jer će za neke i ovo biti previše haha) tako da tu ima najmanje mogućnosti za neku oveću grešku. Ajde, USB, kabele ne koristim, pa za njih ne vrijedi gore rečeno, jer nemam nikakvog iskustva s tim "novotarijama!" proteza

A razlike između XLR i RCA varijante su, prema mom skromnom mišljenju, zapravo samo razlike u upotrebljenim konektorima tj. u njihovoj međusobnoj razlici u kvaliteti.
Eto, na kraju ipak koja riječ. Malo, ali od srca Smilek

-------------

Datum objave: 05.veljača.2020 u 23:56
ovisi koje coax digitalce na dispoziciji imas...recimo, qed entry coax je dovoljno 'zamracen' i opcenito ne-neufralan da se bas razlika njega i neke neutralne zice tipa Supre ili Gasina Beldena ne moze opisati malom, bas je tonalna...a onda kad usporedis spomenute Supru ili Beldena (s istim konektorims), to su vec sitnice u pitanju, karakter ostaje slican

-------------

Objavio: olif
Datum objave: 06.veljača.2020 u 09:25
Od svih digitalnih kabela koje sam isprobavao, najveću su mi razliku radili USB kabeli, a skoro nikakvu optički (njih i nisam nešto probavao).

Ako uspoređujemo samo S/PDIF kabele kao način prijenosa, u praksi su mi se na istim uređajima boljim pokazali Coax kabeli od optičkih. Da li je to zbog pretvaranja/ustroja TOSLINK-a  ili sl. kod optike, ne bih u to ulazio.
A na istim uređajima je opet AES/EBU veza bila zvučno kvalitetnija od Coax veze.

Da, priča ide da se kod svih tih kabela "prenose puste nule i jedinice".
Možda, ako se misli na "način zapisa", ali se uvijek zapravo radi o nekoj vrsti električnog signala, a on je ipak podložan nekim utjecajima (kao i svaki signal uostalom).

Datum objave: 06.veljača.2020 u 11:01
Vidim sa si ipak zelite tehnicki objasniti zašto nesto cini razliku.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 12:21

ovisi koje coax digitalce na dispoziciji imas...recimo, qed entry …
QED nisam nikad smatrao nekom firmom, čak i kad sam imao entry-level sistem, pa i malo nakon toga. Tako da, sigurno ako imaš neki kabel tek toliko da se zove kabelom može biti očitije razlike.

Ova 2 što su mi bila u sistemu (odnosno 3, ako ćemo računati XLR i RCA kao odvojene modele) mini-minimalne razlike. Tolike da nisam siguran da bi ponekad skužio da svira "onaj drugi" kabel. Ali ok, to je rang cijena 2-3k kuna. No, nije nemoguće da neki od proizvođača koji imaju izraženiji zvučni pečat, neće to nekako "ugradit"i i u svoje digitalce u tom nekom višem rangu cijene.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 12:30
Synergistic Research coax, i to ovaj (nije im entry):
http://www.dacco.hr/shop/item/sr_av_rg-59_decor_24424-1808/" rel="nofollow - http://www.dacco.hr/shop/item/sr_av_rg-59_decor_24424-1808/

zvuči kao da ima roll off gore, pogubljeni fini detalji i malo spušten općenito gornji frekvencijski kraj (opet isti RCA konektori bili. Star Line)...izuzev ovog nema neku dodatnu obojenost

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 12:41
Slažem se s Dorianom da postoje ispravni i neispravni kabeli, odnosno ispravne i neispravne veze, pogotovo kad se uđe u svijet prenosa digitalne informacije. Neispravnih veza u konzumerskom audiu ima koliko ti srce želi jer odavno ne postoje standardi, a proizvođači ne fermaju ništa.

Kabeli zapravo ne mogu biti digitalni jer se i u SPDIF vezi prenose analogni signal (kvadratni signali su isto analogni) u kojem je sakrivena digitalna informacija + takt frekvencija.

Pošto je digitalni (kodirana informacija) zapis i izumljen da bi informcija bila osigurana(zaključana) i uz sisteme zaštite osiguran njen integritet bez obzira na način prenosa ili generacijsko presnimanje, jedino što može načiniti razliku je u linernom prenosu informacije, oštečen i neprecizan takt signal kod SPDIF / AES veze, USB veze ili koje vec hocete. 
Da je informacija nepotpuna imali bi dropove i puscketanja.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 14:29
Jedan vidik na digitalne kabele. Svojedobno sam kod testova primetio da ˝štih˝ u zvuku iste serije kabela pojedine firme možeš prepoznati i na drugim kabelima.  Ne sečam se više tačno koje sam sve testirao, ali recimo Heavens Gate Audio Ultra Silence zvučniški i digitalni su zvučili ˝na isti način˝ takodje Transparent Audio Reference digtal link sa tada testirananim zvučniškim kabelom reference serije, znam da je bio i neki opaki digitalni od Siltecha, koji je poredjenju zvuka interkonekta iste serije zvučao jako, jako slično. 

Znači jednostavna misao na temu sličnosti bila bi, da svi kabeli stvaraju ˝greške˝ utecajem materiala, konstrukcije i tehničke neispravnosti - za koju verujem da je najmanja, prosto ne verujem da bi neko isporučivao neispravne kabele. Ok, potrebno je definirati šta je tehnički neispravan kabel. 
Logično bi bilo pitanje, ko greši? Najznačajniji element na kojeg možeš uticati da ˝greši˝ je prosti/slobodni elektron.
Verujem da je moje razumevanje prava nočna mora tehnofilima,  ali ˝recepti i rezultati˝ se uvek ponavljaju. Kada izvan ˝tehničkog aspekta˝ koji temelji ˝na merenju˝ primiš ponašanje materije, kao temelj razumevanja, shvačaš da su stvari puno, puno jednostavnije nego što se čine.

Recimo ona stara priča, uzmeš naponski kabel A i B. Jedan je brži, detaljniji, svetlji, dinamičniji,... drugi smireniji, mastniji, veše harmoničan .... Upikneš u tv, pogleš sliku, ista razlika u bojama. Verujem da bi poznavanjem kakav ti kabel treba za audio, mogao pogoditi gledanjem tv slike. Potpuno suludo za tehnofile. Naravno taj primer nije referentan, ali je realan.

Kod vbracija je slično, uvek če se pojavljati isti utecaj / odnos. Zato sam par puta napisao, materiali se tačno tako ponašaju kako ga doživljavaš u svakdanu, i tako če se ˝čuti˝. Bila to baza/polica za uredjaj ili membrana za bas. Naravno ljudi smo naučeni da su stvari komplikovane, pa tražimo premnoga objšnjenje, i to je ok. Ali u tom slučaju, je u fizikalnoj domeni puno jednostavnije. Bar meni. 

Mislim da je največi problem sinergija. Znači najbolje rešenje nije genralno najbolje u praksi. Što je više komponenti u sistemu veča je zajebancija. 
Na sreču je na tržištu toliko sr***a, pošto hard core kapitalizam traži zaradu, da je dobar proizvod puno lakše prepoznati.  Ako mu daš mogučnost (ili imaš mogučnost).

Meni je žao da tehnofili/DIYeri ne primaju stvari koje bi jim digli kvalitet uredjaja, pošto se drže svojeg znanja na osnovi izračuna i merenja. 

Recimo danas sam posle dužeg vremena upiknuo gramofon. Zaboravio da ˝sredjivanjem vibracijskih odnosa˝ nisam obradio gramofonsko predpojačalo i rešio da to napravim. Razlika je enormna, nedvoumna, velika.  Po velikoj verovatnoči prevelika za tehnofile. U predpojačalu nije menjan niti jedan elektronski elemnt. Zanimljivo je, da se na promenu elektronika odaziva duže vremena. Obično je potreban koji dan, po neki put dva, da sve legne na mesto. Uvek isto....
Znam, suludo hahaBeer

Datum objave: 06.veljača.2020 u 14:44

Synergistic Research coax, i to ovaj (nije im entry):
http://www.dacco.hr/shop/item/sr_av_rg-59_decor_24424-1808/" rel="nofollow - http://www.dacco.hr/shop/item/sr_av_rg-59_decor_24424-1808/

zvuči kao da ima roll off gore, pogubljeni fini detalji i malo spušten općenito gornji frekvencijski kraj (opet isti RCA konektori bili. Star Line)...izuzev ovog nema neku dodatnu obojenost
Synergistic Research …
probao par njihovih kabela (jedan zvučnički za cca. 2k kn polovno, te interkonekt, čak i malo veći novci bili u igri) i zvuk je u oba slučaja bio manje-više kao što si opisao.
A i Duc11 dolje (godinama već, ako ćemo pravo) navodi istu stvar, koju i ja spomenuh jer znam da stvari tako funkcioniraju, manje-više. Upotrijebljeni materijal diktira zvučni potpis tog nečeg za što se primjenjuje.

U ovom mom slučaju su se očito ta 2 modela poklopila kvalitetom/neutralnošću, te je bilo skoro nemoguće razlikovati. A meni je taj jedan koji dobih s playerom (u potpisu) dovoljno dobar da dalje više i ne tražim.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 14:57
Ej Duc, ajde prestani ljude koji dobro razumiju tehnoloski dio price nazivati tehnofilima ili diyerima, jer je to potpuno pogresno.

Konkretno znanje, razumjevanje uz prakticnu primjenu istih je odlika inzenjera, a ovo tu je samo djelic djelica tematike.

Ako ti zelis prestekavanjem kabela dolaziti do zakljucaka, nitko ti ne brani, al postoji i drugi nacin sa puno manje nagađanja na temelju povrsnog i fragmetiranog znanja.
Nitko od ljudi koji samo prestekavaju i osluskuju nece nikada saznati zasto zaista dolazi do razlika, imat ce samo iskustvo zvuka pojedinih brendova i serija.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 15:17
Nećeš ni ti imati dok ne počneš, kao npr Maro(hei) sam izrađivati kabele, prativši pri tome kako se zvučno ponašaju. Da stvar bude zanimljivija, nisam siguran je li Maro uopće inženjer (ako je, moje isprike, sorry zaboravih) ili barem ne vezano za nešto glede materijala od kojih se sastoji kabel.
Sve drugo je prazna priča koja lijepo zvuči sa stanovišta znanosti, ali za audiofile, u praksi nema kruha od toga. Nemojmo se zavaravati.
Kod kompleksnijih uređaja (pojačala, playera, pa i zvučnici) inžinjering je na prvom mjestu, kod kabela … baš i ne. Ali jako daleko od toga da svatko može sfrkati odličan kabel sa žicom s otpada, UTP žnjorom ili sličnom pričom.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 15:51

Nećeš ni ti imati dok ne počneš, kao npr Maro(hei) sam izrađivati kabele, prativši pri tome kako se zvučno ponašaju. Da stvar bude zanimljivija, nisam siguran je li Maro uopće inženjer (ako je, moje isprike, sorry zaboravih) ili barem ne vezano za nešto glede materijala od kojih se sastoji kabel.
Sve drugo je prazna priča koja lijepo zvuči sa stanovišta znanosti, ali za audiofile, u praksi nema kruha od toga. Nemojmo se zavaravati.
Kod kompleksnijih uređaja (pojačala, playera, pa i zvučnici) inžinjering je na prvom mjestu, kod kabela … baš i ne. Ali jako daleko od toga da svatko može sfrkati odličan kabel sa žicom s otpada, UTP žnjorom ili sličnom pričom.
znaci po tebi je dobra metoda 3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923 X OKO pa sto bude, tko ziv, tko mrtav
osobno nisam zagovornik takvih metoda osim kod piljenja drva za ogrijev 

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 16:00
Sten, ajd ne srackaj o necem u cemu nemas pojma ili iskustva. To je cak opceniti savjet.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 16:43
Pa nemaš ni ti (govorim o tome kako napraviti odličan kabel, da ne bude zabune), ali te ne spriječava da godinama vrtiš istu priču. Ja bi već izišao s nekim odgovorom ili jednostavno zašutio shvativši da je to nemoguća priča (osim ako sam ne napraviš svoje kabele, ala Marohei, i to takve kvalitete). Tek onda bi to bilo nešto. Ovako je samo lijepa "me-looking-smart" mantra za vrtiti, ništa više.

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 17:08
Sten, kako napraviti odlican kabel ne znas, ali ne znas ni sto treba za napraviti "kompleksniji uređaj", ali glavno kategoriziras potrebna znanja.

O tome se radi

-------------

Datum objave: 06.veljača.2020 u 18:20

Kod kompleksnijih uređaja (pojačala, playera, pa i zvučnici) inžinjering je na prvom mjestu, kod kabela … baš i ne.

Naravno, sto ima slozeno kod kabela? To su dvije ili tri zice i dva utikaca. To zna sastaviti i dijete. Nema tu nekog inzenjeringa.

Datum objave: 06.veljača.2020 u 18:23
Originalno postano od strane člana: 11duc 11duc napisao:

shvačaš da su stvari puno, puno jednostavnije nego što se čine.

Nazalost, duc, stvari nikad nisu tako jednostavne kakvima se cine.

Datum objave: 06.veljača.2020 u 18:32

Ej Duc, ajde prestani ljude koji dobro razumiju tehnoloski dio price nazivati tehnofilima ili diyerima, jer je to potpuno pogresno.

Konkretno znanje, razumjevanje uz prakticnu primjenu istih je odlika inzenjera, a ovo tu je samo djelic djelica tematike.

Ako ti zelis prestekavanjem kabela dolaziti do zakljucaka, nitko ti ne brani, al postoji i drugi nacin sa puno manje nagađanja na temelju povrsnog i fragmetiranog znanja.
Nitko od ljudi koji samo prestekavaju i osluskuju nece nikada saznati zasto zaista dolazi do razlika, imat ce samo iskustvo zvuka pojedinih brendova i serija.

Ali zato taj koji meri, zna, ima znanje, razumevanje ...... itd itd, NIKADA neče shvatiti dok neče izmeriti. Da je još gore, neče ni čuti (i o tome piše na audiofilskom forumu).

Dok ču ja imati SAMO iskustva odredjenih brendova haha Baš si me fino nasmejao. Kada sam pre 10+ godina pisao o tome kako konstrukcija, itd itd različito zvuči, 2/3 vas je tvrdilo da razlike nema. Najverovatnije je to bio rezultat (ne) znanja.  Neču ni da nastavaljam, jer nema smisla. 

Ps: kako da zovem ljude koji razumu tehnološki deo priče ili su DIYeri? Samo da znam da ne bude ljutnje.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net