Ispiši stranicu | Close Window

KLASIKA

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Glazba
Ime foruma: CD i ostali mediji
Opis foruma: Preporuke, pokude, recenzije...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=5172
Datum ispisa: 20.srpanj.2019 u 17:55
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: KLASIKA
Objavio: tatamata
Tema:: KLASIKA
Datum objave: 20.veljača.2006 u 16:45

Rado bih otvorio temu sa audiofilskim materijalom, poput JAZZ KLUBA, no posveaen klasici, pa eto otvaram temu sa jednim izuzetnim CD-om, Mahlerovom petom i Petrogradskim filharmonijom, te Yuri Temirkanovim kao dirigentom, izdanje Water Lilly 2005.

Svatko iole zagrijan za izuzetno snimljen, a performansom glazbenika vrhunski materijal susreo se sa Water Lilly produkcijom. Stoga nije ni eudo da su dobili dopuštenje da upravo oni od „zapadnih“ tvrtki po prvi put u?u u hram Petrogradskog simfonijskog orkestra, nakon hladnog rata i davnih snimaka Mercury Recordsa iz 1962, te snime orkestar u njihovoj po akustici euvenoj velikoj dvorani.

Ono što je zanimljivo je da je sve snimljeno uživo na koncertu, u eistoj DSD tehnici, sa samo dva Pearl ELM30 mikrofona  u tzv. Blumelein konfiguraciji, bez noise reductiona, bez equalizacije, bez kompresije ili bilo kakve limitacije, sa mikrofonskim predpojaealom Millenia Media HV3, i to na Tascamov recorder DS-D98.

Neki kritieari, slušajuai ovu snimku govore da je ona po svojoj nevjerovatnoj neposrednosti i  kvaliteti svjetlosne godine ispred snimaka poznatih kompanija, te nakon preslušavanja, lako se složiti s njima. Što drugo reai nego „highly recomended“.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Odgovori:
Objavio: barbaro
Datum objave: 20.veljača.2006 u 17:05

za new topic Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini

nadajmo se brojnom odazivu i mnoštvu korisnih informacija.

-------------
BANNED

Objavio: Dubravko
Datum objave: 20.veljača.2006 u 23:41

Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Neki kritieari, slušajuai ovu snimku govore da je ona po svojoj nevjerovatnoj neposrednosti i  kvaliteti svjetlosne godine ispred snimaka poznatih kompanija, te nakon preslušavanja, lako se složiti s njima. Što drugo reai nego „highly recomended“.

Bok Tatamata, lijepa tema.

Možda si vidio, nedavno sam spominjao tu snimku u drugom kontekstu. Nadam se da to nije nikome poslužilo kao preporuka za kupnju. Sve u svemu, iako ne mogu reai da je to loša snimka (iako u jednoj stvari ipak je), meni se nakon slušanja na par sistema ne eini da je ona baš svjetlosne godine ispred drugih dobrih snimaka. I ja sam eitao sjajne preporuke, kupio, oeekivao "svjetlosne godine" i na kraju se razoearao. Možda je to stvarno zvuk te dvorane, ali vjerojatnije je da je izvorno manjkava snimka uzrok problemu. Uglavnom se to odnosi na to da gudaei imaju jako mekan, udaljen zvuk u odnosu na ostatak orkestra. Gotovo kao da na snimci nema ništa od njihovog direktnog zvuka, samo zvuk u odjeku dvorane. Na gudaeima je to najoeitije, ali i cijeli lijevi kanal se tako doima. S obzirom da je povijest te snimke poznata kao problematiena, lakše mi je zamisliti da je stvar ipak u snimci nego u dvorani. Nemam kontrolu balansa na svom sistemu pa sam si napravio  jednu kopiju s tišim desnim kanalom i ta kopija mi je bolja za slušanje, iako se u lijevom kanalu i dalje euje to što se euje. Ako imaš i Water Lily Šostakovieevu 7. snimanu u istim uvjetima, ali s dirigentom Dmitrijevim, gudaei imaju sasvim drugi karakter, meni puno uvjerljiviji od onog uhvaaenog na Mahlerovoj petoj. Šteta što i peta nije tako dobro snimljena.

Svejedno, ta izvedba 5. je jako lijepa, eak i uz iritantnu prehla?enu ekipu iz publike koja kao da samo eeka tihe dijelove da se može iskašljavati.

Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini

Ovo gore je stvarno klasika (1960.-1963.). Gore je i Lisztova druga rapsodija, koja je ovdje odsvirana lepršavije, s manje težine nego što sam navikao, ali svejedno je jako dobro. Zvuk je klasiean MLP, možda eak jedan od uspjelijih. Gore je originalni trokanalni i novi dvokanalni SACD, a i dvokanalni CD (isti CD zapis kao i na CD izdanjima s poeetka devedesetih). Kao upozorenje ako nekoga smetaju takve stvari - iako MLP ima odliean zvuk, to su snimke koje imaju vrlo glasan šum.

Gore spomenuta Šostakovieeva 7. na Water Lilyju (2003.). Onima koji nemaju ni jednu WL snimku, možda uspijem opisom predoeiti kakav je to zvuk. Meni liei na ugo?aj koji ima vrhunska radijska snimka uživo, samo s nekomprimiranom dinamikom i veaom rezolucijom. Dakle nikakav vatromet, nego više meko uranjanje u doga?aj. Ovo je možda disk s najveaom dinamikom koji sam dosad sreo, možda eak i malo veaom od Stravinskijevog Posveaenja proljeaa na Clarity recordings. Kad stavim atenuator na 0dB, dakle "najglasnije" što mogu, najtiši dijelovi u prvom stavku padaju i malo ispod 40 dBA, što se euje jedino u sasvim tihoj prostoriji i mislim da je malo pretiho u odnosu na pravu stvar. No nažalost ne mogu odvrnuti više. Gore spomenuta problematiena Mahlerova 5. je snimljena taman dovoljno glasnije. Na istom položaju atenuatora najglasniji dijelovi sedme su oko 90dBA s time da samo jednom ili dvaput kazaljka dotakne oko 92dBA. Taj polagani rast orkestra u dugom maršu u centralnom dijelu prvog stavka je jako lijepo uhvaaen. Od tih 40 do 90 dB orkestar se diže tijekom skoro desetak minuta i do tada se vea i na prvo slušanje ta tema fino uvuee pod kožu.

Ovo mi je vjerojatno najslušaniji disk prošle godine i vjerojatno se da nabaviti za male novce. Naslovna Beethovenova peta (Furtwaengler, Berlinska Filharmonija, 1947.) je eisto arhivske kvalitete. Ali B-strana, Violinski koncert, je mrak (1953.). Snimka je mono, zvuk je tonski pomalo iskrivljen, ali ima jednu teksturu koja me u kombinaciji s odlienom izvedbom i naravno genijalnim violinskim koncertom drži u slušanju od poeetka do kraja. Na dobrom dvokanalnom sistemu zvuk daje jedan neobiean osjeaaj kao da slušatelj gleda i sluša kroz neki veliki prozor iza kojega je dvorana ili orkestar na otvorenom...

Objavio: dioklecijan
Datum objave: 21.veljača.2006 u 08:34

Preporueam. Može se naai vrlo jeftino.

-------------
Gašo: Nije riknuo zbog toga ali zbog nečega je.

Datum objave: 21.veljača.2006 u 08:54

Svejedno, ta izvedba 5. je jako lijepa, eak i uz iritantnu prehla?enu ekipu iz publike koja kao da samo eeka tihe dijelove da se može iskašljavati.

Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieiniIstina, i mene smetaju ta nakašljavanja, kao da su snimali upol ruske zime.

-------------

Objavio: luna
Datum objave: 21.veljača.2006 u 10:12

-------------
Kuda idu divlje svinje?

Objavio: glava
Datum objave: 21.veljača.2006 u 11:23
Kad smo vea kod baroknih truba preporueujem dupli CD Trumpet virtuoso od DGa na sniženju oko 100 kn. Sve najpopularniji trubaeki koncerti od Haydna,Hummela,Albinonia, Bacha,Handela,Telemana,Stamitza,Stolzela,Richtera, Vivaldia.

Objavio: luna
Datum objave: 21.veljača.2006 u 11:51

eh kad bi svi bili pošteni (što se cijene i ne samo cijene tiee) kao NAXOS

rossini string sonatas

-------------
Kuda idu divlje svinje?

Datum objave: 21.veljača.2006 u 15:58

Sa Beethovenovom Missom Solemnis sam se upoznao preko LP.a sa Karajanom iz 1966.

No kako su ploee završile na tavanu, a izvedba mi draga, narueio sam istu, ovaj put na CD-u. I tu poeinje problem. CD je katastrofalno loše napravljen.

Sve je iza zavjese, nerazlueivo, bez dinamike koja je nasušna za ovo grandiozno sakralno djelo. I tako dao sam se u potragu za boljom snimkom , a kako sam se u zadnje vrijeme zbližio s Gardinerom narueio sam  njegovu izvedbu mise sa Monteverdi choirom i snimka je odliena, samo to nije izvedba koja mi se dopala.

Valjda je to Gardiner odradio sa pola glazbenika i eetvrtinom zbora.  Dali mi netko može preporueiti misu  a da je i snimka i izvedba vrhunska. Dali je  netko slušao bolje snimljenu izvedbu Karajana ili koju Klempererovu izvedbu i što misli o njoj.  

-------------

Objavio: Sten
Datum objave: 21.veljača.2006 u 20:15

-

-------------
Gamut CD3-->MF M6 PRE-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x6)

Objavio: DaNe
Datum objave: 04.ožujak.2006 u 23:56

J. S. Bach 6 suita za violončelo solo, Peter Wispelwey, barokno violončelo, Channel Classics CCS 12998 (1998), snimljeno u crkvi u Valkkoogu (Nizozemska), ton-majstor C. Jared Sacks

Jedna od najboljih izvedbi ovih djela na baroknom instrumentu, živahnih tempa i naglašeno plesnog karaktera, premda neki preferiraju ozbiljniji, "misaoniji" tretman. Izvrsno snimljeno, u skladu s renomeom izdavača. Sampleovi na:

http://www.cduniverse.com/search/xx/music/pid/1161352/a/Bach:+6+Suites+for+Violoncello+Solo+%2F+Pieter+Wispelwey.htm - http://www.cduniverse.com/search/xx/music/pid/1161352/a/Bach :+6+Suites+for+Violoncello+Solo+%2F+Pieter+Wispelwey.htm

Uzgred, zašto je ova tema svrstana u "Dodatni pribor"?

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 07:58
Originalno postano od strane člana: DaNe DaNe napisao:

Uzgred, zašto je ova tema svrstana u "Dodatni pribor"?

Zar glazba nije dodatni pribor vrijednija možda tek od šiljaka LOL

Od Bachovih čelo suita imam Rostropovichevu izvedbu na EMI classics. Svirka je virtuozna al malo prebrza za moj ukus.Nekad i zapara s gudalom. 

Više mi leži izvedba Alexandera Rudina na Naxosu ( s reklamnog CDa Classic FMa ).

Kad smo već kod Bacha većinsko je  mišljenje da su Bachove violinske sonate najbolje ikad napravljene. Ako je to i istina H.I.F Biber mu je vrlo vrlo blizu.

Preporučam Biberove violinske sonate Unam Ceylum ( John Holloway violina) s ECM New Series

I Biberove Mysterien sonaten s Winter&Wintera .Nevjerojatna snimka. 

Objavio: jazzdil
Datum objave: 05.ožujak.2006 u 10:51

Kod mene često, gotovo svakodnevno, sviraju izvedbe čelo suita od Jaap ter Linden-a, Harmonia Mundi, Jaap svira na baroknom čelu.

Kako nisam previše slušal klasiku teško mi je govoriti kakva je kvaliteta izvedbe, ili porediti izvedbu sa nekim drugim interpretatorom majstora. Ak je netko slušal bilo bi mi zanimljivo čuti mišljenje.

Usput, jel netko slušal Bachove čelo sonate sa Winter&Winter-a, u izvedbi Paola Beschi-a? Snimka je sigurno vrhunska, naime, W&W uglavnom sve akustične albume snimaju direktno na dva stara lampaška mikrofona (mislim da su marke Telefunken), bez procesuiranja ikakvog, u nekoj vili u Italiji koja ima sjajnu akustiku.

Ovi topik je inače sjajan za nekog poput mene koga zanima klasika, nije je mnogo slušal, a s preporukama je jednostavnije počet sa ozbiljnijim slušanjem glazbene ostavštine takvih monumentalnih dimenzija.

Pa, da odmah počnemo s preporukama. Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj veličini Kad smo već kod Bacha-a, molim da date preporuke za djela koje smatrate kolosalnima. I koje izvedbe istih. Posebno me zanima koja izvedba Branderbuških koncerata i njegovih Suita za orkestar smatrate referentnima, po pitanju izvedbe i zvuka. Hvala.

P.S. Ima još. Nedavno sam gledao film od Polanskog imena The Death And The Maiden, film ok, no ništa posebno, Polanski je van vrhunske forme još od Stanara, ali mi se uhu dopalo glazbeno djelo istoimenog naziva koje je komponiral Franz Schubert. Preporuke? 

-------------
Micro Utopia Be

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 11:29

Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj veličini

Preporučam Branderburške koncerte u izvedbi St MartinInTheFields, odlično snimljene najpoznatije radove za orgulje te stvarno referentnu snimku Stravinskog

-------------

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 11:33
4 any admin, daj premjestite  temu negdje primjerenije, i pogledaj zašto smo postali Elanovi kluba od Članova kluba.Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj veličini

-------------

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 12:06
Originalno postano od strane člana: jazzdil jazzdil napisao:

Stanara, ali mi se uhu dopalo glazbeno djelo istoimenog naziva koje je komponiral Franz Schubert. Preporuke

F.Schubert -Trio u B-duru ( klavir,violina,čelo (Stradivarijevo))-D898,među najpoznatijim njegovim djelima, Winter&Winter (ima nešto u Winteru ).Snimano u Vill Medici-Gulini ( gdje i Biberove sonate) koja je očito referentno snimačko mjesto. Za to djelo je Schumann ( štovatelj Schuberta ) napisao: Jedan bljesak...i patnje ljudskog života nestaju, a cijeli je svijet opet nov i vedar.

F.Schubert- kvintet za klavir i gudače ( Pastrva-Trout ) u a duru-D667- DG 471 740-2 vesela skladba koju zavoliš na prvo slušanje a napisao je Schubert u svojoj dvadesetoj. Na tom CDu je i Death and the maiden kvartet -D810. U pjesmama Death and the maiden djevojka preklinje Smrt da je pusti na miru jer je previše mlada da umre.Smrt odgovara da joj je prijatelj i ona mu u naručju slatko zaspe.                                                                                                           

Dakle, na istom CDu veseli pun života mladi Schubert i mladi Schubert u očekivanju  smrti.

Inače na oba CDa su izvedbe takve da ne razmišljam o njima pa su stoga valjda i dobre

Objavio: Jango Fett
Datum objave: 05.ožujak.2006 u 12:24

4 any admin, daj premjestite  temu negdje primjerenije, i pogledaj zašto smo postali Elanovi kluba od Èlanova kluba.Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velièini

Bolje biti elan kluba nego samo član. Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj veličiniKliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj veličini

-------------
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 12:59

Preporučam Branderburške koncerte u izvedbi St MartinInTheFields, odlično snimljene najpoznatije radove za orgulje te stvarno referentnu snimku Stravinskog

Tatamata, ovo sad ne razumijem! OK, Brandenburški u izvedbi ASMF/Marriner su na Philipsu, ali na što se odnose ove druge dvije preporuke? Mislim da bi u preporukama trebalo navesti naziv albuma, eventualno popis snimljenih djela, a svakako izvođače i točnu oznaku izdanja (izdavačku kuću i kataloški broj). Ne bi bilo naodmet ni malo vlastitih komentara (vidjeti Glavine postove).

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 13:53

Izvinjavam se.

ASMF/Mariner su na Philipsu 470 934-2, violinist je Henryk Szeryng, na koncertu za dvije violine svira sa Mauriceom Hasson-om. Snimljeno u gradskoj dvorani Walthamstow-a 1976, masterizirano u Emil Berliner Studiju,(C)Deutsche Gramofon 2002. CD je ustvari trostruki i sadrži osim Branderburških koncerata i Bachove 4 orkestralne suite (BWV 1066-1069), koncerte za violinu BWV 1041-1042, te koncert za dvije violine BWV 1043. Uglavnom sve najbolje od Bacha, makar sve najbolje od Bacha nebi stalo ni na 10 CD-a

Najpoznatije Bachove tokate i fuge za orgulje snimljene su za London rec 443-485-2 (dio Decce) na crkvenim orguljama u Washingtonu, Sidney-u,Oxfordu,Torontu od Petera Hurforda. Evo i popisa skladbi:

Treći CD je izdanje Reference Recordingsa RR55CD i klarinet svira John Bruce Yeh, u Ebony koncertu Stravinskog i "Hillandale valcerima" Viktora Babina sa Duhačkim ansamblom univerziteta DePaul, a u kompozicijama "Derivacije za klarinet i band" Mortona Goulda, "Preluda i fuga" Leonarda Bernsteina i "Koncerta za klarinet" Artie Shawa, Yeh svira sa DePaul Jazz Bandom. Krasna glazba i uz to vrhunski snimljena.

-------------

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 14:44

Izvinjavam se.

Pardon, nisam mislio prozivati, samo sam bio znatiželjan. Inače, hvala na informacijama i, još više, na pokretanju zanimljive teme.

Pozdrav, Darko

Datum objave: 05.ožujak.2006 u 14:56

Još jedan album koji mi se često vrti u plejeru:

D. Šostakovič: Kvintet za glasovir i gudače u g-molu, op. 57
Trio za glasovir, violinu i violončelo br. 2 u e-molu, op. 67,
Gudački kvarteti br. 1 C-dur, op.49 i br. 15, Es-dur, op. 144

Kvartet Borodin, Elisabeth Leonskaja, glasovir

Warner Ultima 8573-87820-2 dvostruki CD
(Teldec Studio, 1995., ton-majstor Ulrich Ruscher)

Posebno naglašavam prva dva remek-djela s glasovirom. Od klavirskog trija me svaki put podilaze žmarci. Snimka detaljna i solidnog dinamičkog raspona. (Napomena: ne znam da li se serija Ultima i dalje proizvodi no snimke se često ponovno objavljuju u seriji Elatus)

Datum objave: 17.ožujak.2006 u 15:42

Kompletne Goldberg varijacije J S Bacha je Glenn Gould snimio kao mlad pijanist 1955 i 1981 kao već star . Zanimljivost ovog izdanja je da možete odabrati za slušanje onu varijaciju koja vam se osobno više dopala, bilo po tempu, dinamici, načinu izvedbe, viđenju kako ju treba izvesti, bilo snimku iz 1955. ili 1981. Ili vašem trenutnom raspoloženju. Treći - bonus cd sadrži i neke studijske  tonske zapise koji nisu na CD-ima, interwiew sa Gouldom 1981., te komentare Tim Pagea.

Meni osobno ovaj CD je jedan biser u mojoj fonoteci, i sjajno i nezaobilazno dostignuće u reprodukciji J S Bacha. CD je izdan  od Sony Classics / Legacy-a S3K 87703.

-------------

Datum objave: 18.ožujak.2006 u 12:35

Unutar partita za violinu J.S. Bacha skriveni korali posvećeni njegovoj preminuloj ženi.

ECM New Series 1795, 2001. godina.

Christoph Poppen (barokna violina) & The Hilliard Ensemble

Snimano u manastiru St. Gerold u austrijskim alpama.

-------------
Micro Utopia Be

Datum objave: 26.ožujak.2006 u 11:25

Od Goldbergovih varijacija imam izvedbu Jill Crosland iz 2003 s APEXa...po mom ukusu svira  jednolično, uvijek istom snagom  udara po tipkama...baš nekako mehanički.Trebam kupit druge.

Ariju s različitim promjenama - je zatražio jedan grof od Bacha da mu napiše za svog čembalistu Goldberga koji ga je trebao s tom skladbom uspavljivat jer je grof patio od nesanica.

Dakle, Goldbergove varijacije su uspavanke ustvari. Hvaljene izvedbe su od Rosalin Tureck-izvedba nabijena osjećajima kao iz  zborova pasija, te Gouldova izvedba kao osobna meditacija.

Inače zadnji tjedan najviše slušam  The genius of Pogorelich-nova edicija DGa Portrait of the artist. Jedan CD je klavir solo s Chopinom, Domenicom Scarlattiem,Brahmsom i Ravelom, a drugi CD je Pogorelić s Chicago orkestrom pod ravnanjem Claudia Abbada.Izvode  Chopinov 2.klavirski koncert i Čajkovskog 1.klavirski koncert.

Što reći...nevjerojatno.Prvi put se susrećem s Pogorelićem i ne znam po čemu je on kontraverzan. On je sjajan. Kad svira Scarlattievu sonatu K.380 imam osjećaj da mi prstima direktno dira živce al u najboljem smislu...toliko je prodoran .Sve je tu. Dinamika,virtuozna tehnika,  osjećaji...zadnji put me tako oduševio Keith Jarret. Drugi Pogorelićev CD kojeg ću kupit će bit Scarlattieve sonate.

Objavio: esmircic
Datum objave: 27.ožujak.2006 u 11:04
GDJE PRONAĆI WALTER LILY izdanja i da li netko od vas klasičara posjeduje Beethovenovu 9-tu s Furtwnglerom i BPO iz 1942?!!!

-------------
Surfing with alien

Objavio: denis
Datum objave: 27.ožujak.2006 u 11:50
Nije Walter nego Water Lily Acoustics Wink...

-------------

Datum objave: 27.ožujak.2006 u 12:06
Imam ti devetu Arthura Toscaninija, da je stara snimka - je, ali još slušljiva. Slušao sam Furtwanglera, svaka čast tko može al ja to nemrem slušat. Amazon drži i Waterlilly.

-------------

Datum objave: 28.ožujak.2006 u 20:50
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Kad svira Scarlattievu sonatu K.380 imam osjećaj da mi prstima direktno dira živce al u najboljem smislu...toliko je prodoran .Sve je tu. Dinamika,virtuozna tehnika,  osjećaji...zadnji put me tako oduševio Keith Jarret. Drugi Pogorelićev CD kojeg ću kupit će bit Scarlattieve sonate.

Odličan izbor, jedan od najboljih maestrovih CD-a! Inače, za ocjenu o tome koliko su nekome Pogorelićeve interpretacije kontrovezne, najbolje je usporedno poslušati ih komparativno s nekim drugim, "konvencionalnijim"  izvedbama. Naravno, sve ima pluseva i minusa. Pogorelićevi definitivni plusevi su fenomenalna tehnika, ogroman raspon dinamike i tonskih boja, minuciozna artikulacija, plastično vođenje dionica... S druge strane, tu su često pretjerana rubata, namjerno "mehanički" odsvirani pasaži, odviše teški akcenti, ekstremna tempa i osebujna, da ne kažem kapriciozna artikulacija (npr. koliko se sjećam u Brahmsu). Nerijetko se i uza sve savršenstvo osjeća i stanovita doza emocionalne distanciranosti (i u nekim Scarlattijevim sonatama). Ipak, većina njegovih izvedaba spada u kategoriju obaveznog slušanja, slagali se mi s njima ili ne. Šteta što je u posljednje vrijeme svoje izvedbe pretvorio u karikaturu (još ne mogu zaboraviti u što je pretvorio Beethovenovu sirotu malu Fis-dur sonatu op.78 na svom posljednjem zagrebačkom koncertu).
Inače, trenutno uživam u Pogorelićevom najboljem izdanju na albumu DG Originals s Prokofjevljevom 6. sonatom u A-duru, Ravelovim ciklusom "Gaspard de la nuit" (vjerojatno ista izvedba kao na spomenutom dvostrukom albumu) i Chopinovom 2. sonatom u b-molu.

Datum objave: 28.ožujak.2006 u 20:51

Kad smo vea kod baroknih truba preporueujem dupli CD Trumpet virtuoso od DGa na sniženju oko 100 kn. Sve najpopularniji trubaeki koncerti od Haydna,Hummela,Albinonia, Bacha,Handela,Telemana,Stamitza,Stolzela,Richtera, Vivaldia.

A interpreti su... ?

Datum objave: 28.ožujak.2006 u 21:00

Od Goldbergovih varijacija imam izvedbu Jill Crosland iz 2003 s APEXa...po mom ukusu svira  jednolično, uvijek istom snagom  udara po tipkama...baš nekako mehanički.Trebam kupit druge.

Ariju s različitim promjenama - je zatražio jedan grof od Bacha da mu napiše za svog čembalistu Goldberga koji ga je trebao s tom skladbom uspavljivat jer je grof patio od nesanica.

Dakle, Goldbergove varijacije su uspavanke ustvari. Hvaljene izvedbe su od Rosalin Tureck-izvedba nabijena osjećajima kao iz  zborova pasija, te Gouldova izvedba kao osobna meditacija.

Kad smo kod glasovirskih izvedaba, ne treba zaboraviti sjajnog Charles Rosena na CBS-u, a od novijih snimaka hvaljene su M. Perahia, A. Hewitt i A. Schiff (nova snimka na ECM-u) - nijednu nisam doduše poslušao u cijelosti. U nekim publikacijama hvaljen je bio i Jeno Jando, no mislim da za takvo remek-djelo treba vrhunski a ne samo jako dobar interpret.
Ipak, mislim da bi uz glasovirsku trebalo imati i izvedbu na čembalu (skladba je, uostalom, napisana za dvomanualni čembalo). Trenutno imam samo snimku V. Mažuran (dvostruki CD Croatia Records), odsviranu u veoma umjerenim tempima i sa svim repeticijama tako da je u cjelini pomalo dosadna - a to Goldberg varijacije ne smiju biti! Izbor bi mogao pasti na Pierrea Hantaia ili Christophea Rousseta (eventualno Trevora Pinnocka) - a na svim tim snimkama i čembalo zvuči daleko prirodnije i primjerenije epohi.

Datum objave: 29.ožujak.2006 u 20:38
Čuo sam nešto sa ECM  izdanja - Goldbergove varijacije na čembalu sa Keith Jarrettom, čini mi se da će to biti moja slijedeća narudžba.

-------------

Datum objave: 29.ožujak.2006 u 21:39

Zanimljiva stranica za ljubitelje Bachove glazbe s prilično obuhvatnim pregledom diskografije (no nije recenzirano baš sve) i temeljitim i zanimljivim komparativnim recenzijama kapitalnih djela:

http://www.bach-cantatas.com - www.bach-cantatas.com

Datum objave: 02.travanj.2006 u 09:03

to DaNe...trubači na Virtuoso Trumpet su Hakan Hardenberger,Maurice Andre

Puštali smo malo Pogoreliæa u klubu . Poèetak 1.klavirskog koncerta od Èajkovskog je odsvirao nekako podrugljivo...A gdje je on uopæe? Satrala ga vlastita umišljenost? Zadnji put sam ga vidio obuèenog u debelu babu, skoro pa plaèe što mu je nekakav strop pao na glavu u nekom hotelu u Opatiji. Šteta...vrhunski glazbenici znaju i nakon 80te odsvirat svoje najbolje izvedbe.

Iz zadnjeg magazina BBC Music preporuèam kompletne izvedbe Stabat Mater od Pergolesia i Domenica Scarlatia. Pergolesia izvode The chorister of New college Oxford Academy of Ancient Music ,a Scarlatia BBC singers. Dobre izvedbe naročito Pergolesia i dobre snimke .

Inaèe Stabat Mater ( Stajala je majka) je katolièka crkvena pjesma iz 15.stoljeæa u kojoj Bogorodica sa svojom pratnjom oplakuje smrt sina ispod križa.

Datum objave: 08.travanj.2006 u 15:44
Ovaj CD sam otkrio nek nedavno u knjižnici, a snimljen je prije skoro dvije godine. Viktor Vidović, gitara - Decameron Negro

Taj CD je upravo ono što sam želio od gitarističke klasične glazbe već neko vrijeme. Jaku i modernu glazbu u kojoj gotovo da nema ni natruha jazza, popa, pa čak možda ni španjolskog štiha ili Bacha. Ili možda ima sve to zajedno, ali rastavljeno i ponovno sastavljeno u nešto vrlo drugačije i jako dobro.

Zvuk je malo specifičan za gitarističku klasiku, Decameron je dosta topao i ambijentalan, sniman je u crkvi u Kamanju (selo na putu od Ozlja prema Jurovskom brodu). Čak je i oprema dobra i dobro oblikovana (slikar Mladen Bolfek).

Jako mi se sviđaju recimo Libra Sonatine Dyensa i Hommage a Jimi Hendrix Domeniconija. 

Objavio: Helicon
Datum objave: 09.travanj.2006 u 11:16
...odličan je Vidović, također u izdanju Aquarius Rec izašao je i njegov prošlogodišnji album Asturias, po slavnom Albenizovom djelu. Viktor je već prepoznatljiv po senzibilnom pristupu i na momente hirovitim i brzim ukrasima, svakako poslušati relativno mladog (33 g) ali već renomiranog umjetnika...

Objavio: robot
Datum objave: 09.travanj.2006 u 11:44

Iz zadnjeg magazina BBC Music preporuèam kompletne izvedbe Stabat Mater od Pergolesia i Domenica Scarlatia. Pergolesia izvode The chorister of New college Oxford Academy of Ancient Music ,a Scarlatia BBC singers. Dobre izvedbe naroèito Pergolesia i dobre snimke .

Inaèe Stabat Mater ( Stajala je majka) je katolièka crkvena pjesma iz 15.stoljeæa u kojoj Bogorodica sa svojom pratnjom oplakuje smrt sina ispod križa.

Kad vec spominjes Stabat mater posto dolazi Veliki petak, dobro se prisjetiti da je Pergolesi skladao za Najplemenitij red vitezova Gospe od žalosti iz Napulja za mise koje su se odrzavale svakog petka u ožujku u franjevackoj crkvi  San luigi di Pallazzo gdje su se okupljali vitezovi toga reda.
Samo djelo je nastalo po uzoru na Scarlattijevu Stabat mater, no Pergolesi joj je promijenio strukturu, tako da se njegova smatra uzorom sakralne glazbe 18 st.
Ja imam verziju Academy of ancient music/Emma Kirkby-sopran/James Bowman - kontratenor/ dirigent Christopher Hogwood, na autenticnim instrumentima

Datum objave: 09.travanj.2006 u 23:07
Originalno postano od strane člana: robot robot napisao:

Ja imam verziju Academy of ancient music/Emma Kirkby-sopran/James Bowman - kontratenor/ dirigent Christopher Hogwood, na autenticnim instrumentima

Odlična izvedba (imam je također). Ovakve interpretacije su osigurale reputaciju povijesno obaviještenom izvođenju glazbe (engl. HIP  - Historically Informed Performance) baroka i ranijih razdoblja. Nakon ovakve čistoće i prozračnosti tradicionalne izvedbe s dvjema opernim solisticama gotovo su neslušljive (bar meni).

Inače, kad smo već kod prigodnih skladbi - evo još nekih preporuka:

J. S. Bach. Muka po Mateju, The Monteverdi Choir, The English Baroque Soloists, solisti A.Rolfe Johnson, Andreas Schmidt, Barbara Bonney, Ann Monoyios, Anne Sofie von Otter, Michael Chance, Howard Crook, Olaf Baer, Cornelius Hauptmann - DG 427 648-2 (3 CD-a).

Sjajna, dramatična izvedba s prvorazrednim solistima i dobrom snimkom. Neki doduše daju prednost novom Harnoncourtu (nisam ga slušao), no Gardiner sigurno ostaje jedna od najboljih izvedbi na tržištu.

J. Haydn: Die sieben letzten Worte unseres Erloesers am Kreuze, oratorij.
Inga Nielsen, Margareta Hintermeier, Anthony Rolfe Johnson, Robert Holl, Arnold Schoenberg Choir, Concentus musicus Wien, dir. N. Harnoncourt, Teldec 2292-46458-2 
(ova snimka je nedavno izašla i u mid-price nizu Warner Elatus)

"Sedam riječi jedno je od zrelih Haydnovih djela, nastalo u prvotnoj verziji 1785. kao niz orkestralnih stavaka (uvod, sedam Adagia i završni Terremoto") naručenih za svetkovinu Velikog petka u Cadizu. Godinu dana kasnije prerađeno je  za gudački kvartet (postoji nekoliko izvrsnih snimki!), da bi desetljeće kasnije nastala ova oratorijska verzija koja uz dodatak vokalnih dionica ima jedan dodatni stavak, sublimni Introduzione za duhače iza četvrtog polaganog stavka. Inventivna i dirljiva skladba!

Datum objave: 10.travanj.2006 u 21:19

Preporučio bih poslušati CD "Aquilarco" talijanskog mlađeg čelista i kompozitora Giovannia Sollime za koga Phillip Glass kaže : "A fresh, exciting talent on the European new music scene". Koga ovo zaintrigira, više  može doznati na Solliminoj stranici http://www.giovannisollima.it/ - http://www.giovannisollima.it/   pa i poslušati samplove.

-------------

Datum objave: 12.travanj.2006 u 23:32
Jedno zanimljivo djelo Oliviera Messiaena, spada u klasike 20. stoljeća:

Quatour pour le fin du temps (Kvartet za kraj vremena)

za violinu, klarinet, violončelo i glasovir.

Ovo fascinantno djelo u osam stavaka nastalo je 1941. u zarobljeničkom logoru. Nakon slušanja, u sjećanju možda najdulje ostaju gotovo hipnotičke beskonačne melodije za violončelo i glasovir, odnosno za violinu i glasovir, u 5. i 8. stavku, s naslovima Louange a l'eternite de Jesus (Slava Isusove vječnosti) i Louange a l'immortalite de Jesus (Slava Isusove besmrtnosti).

Odlična izvedba Trija Fontenay (u sastavu Michael Muecke. violina, Niklas Schmidt, violončelo i Wolf Harden, glasovir) i klarinetista Eduarda Brunnera te solidna snimka na CD-u Warner Apex 0927 48749 2 po popularnoj cijeni - vrijedi probati!

Datum objave: 12.travanj.2006 u 23:36

Quatour pour le fin du temps (Kvartet za kraj vremena)

Ispravak netočnog navoda: Quatour pour la fin du Temps

Datum objave: 16.travanj.2006 u 13:29

Lijepa kolekcija Adagia, pocev od onoga najpoznatijeg Albinonievog do meni najdrazeg Samuel Barbera, kojega je Stone iskoristio u filmu "Platoon".

Objavio: Pravednik
Datum objave: 17.travanj.2006 u 00:32
Zadnje što slušam.

Datum objave: 20.travanj.2006 u 17:06
Da na lutnju ne zaboravimo.

Datum objave: 20.travanj.2006 u 21:22

Alexander Knafel - Svete Tikhiy, ECM, 2000. godina. Minimalistička duhovna glazba? Gudački kvartet, klavir plus sempliran vokal čine ovu neobičnu izvedbu neobičnog djela suvremenog ruskog kompozitora. Semplirna molitva koja se uzastopce ponavlja doslovno vas uvuče u neku vrst transa.  Nekaj slično je radio Steve Reich, ali sa čini mi se dosta manje uspjeha.
Sonate HIF Bibera, Marianna Roneu na barkonoj violini zajedno sa svojim sastavom Affetti Musicali,  snimka izvrsna sukladno Winter&Winter standardima, snimao u vili Medici-Giulini, izdanje 1998 godine.

-------------
Micro Utopia Be

Datum objave: 21.travanj.2006 u 08:02
ClapKrasna glazba.  Ja sam zaslugom Glave bogatiji za ovo izdanje Biberovih Mysteriensonata

Lotter/Watts/Wolf,   Izdanje OEHMS  -  2005

PS: Sve mi se čini da je Glava već negdje spomenuo  Mysteriensonate.

-------------

Datum objave: 21.travanj.2006 u 14:58
  Ima li kogod od vas klasičara ova djela:

Ferentz Friscay+BPO (DG) - 9.sym. -Beethoven

Dinu Lipatti (EMI)- Chopen: Waltzes Nos. 1-14

- Besancon : Recital

Pollini (DG) - Beethiven : Piano sonatas- 27,28,29,31,32,90,101,110,111(1977)

Tatyana Nikolaieva(Hyperion) - Shostakovich :24 preludes and fuges

Knussen/London sinfonietta(Virgin) - Britten- Prince of Pagodas

-------------
Surfing with alien

Datum objave: 21.travanj.2006 u 23:12
Originalno postano od strane člana: esmircic esmircic napisao:

Izbor za sladokusce (cijeli upit), svaka čast!

Imam Chopinove valcere (+Barcarolla +Nocturno +2 mazurke). Nemam (posljednji) Lipattijev recital iz Besancona, ali imam EMI Reference CDH 7 69800 2, mix studijskih EMI-jevih snimki i dva Schubertova Impromptua snimljena u Besanconu, na kojemu Lipatti osim toga svira Bacha (1. partitu u B-duru BWV 825, nekoliko koralnih preludija i Siciliano iz 2. sonate za flautu i cembalo), Mozarta (sonatu u a-molu K.310), dvije Scarlattijeve sonate (E-dur Kk.380 i d-mol Kk.9) te spomenutog Schuberta (impromptus u Ges-duru i Es-duru). Čarobno!

Hm, malo pojašnjenje: radi se o sonatama br. 27-32, odnosno opusima 90, 101, 106, 109, 110 i 111 na dvostrukom disku iz niza DGG Double. Od navedenoga imam samo drugi Pollinijev disk sa sonatama br. 30, 31 i 32 (op. 109, 110 i 111), nabavljen u doba kad su ta dva diska bila izdana pojedinačno.   

Datum objave: 21.travanj.2006 u 23:27
Novo u diskoteci, upravo se vrti:

(1) Bartok: Sonata za dva glasovira i udaraljke, Mozart: Andante s varijacijama K.501, Debussy: En blanc et noir; Marta Argerich, Stephen Kovachevich (1977), Philips 476 7938

Manje poznati repertoar, temperamentna i savršeno usklađena svirka dvoje vrhunskih pijanista.

(2) Schubert: Arpeggione sonata D821, Schumann: Funf Stucke im Volkston op. 102, Debussy: Sonata za violončelo i glasovir; M. Rostropovič, B. Britten, DECCA Legends 460 974-2 (1968)

Interpretativno, jedan od klasika (Schubertova sonata u iznimno relaksiranoj izvedbi, prava bidermajerska salonska glazba). Unatoč digitalnom remasteru u 96 kHz/24 bitnoj tehnologiji osjeća se da snimka ima dosta godina. Meni osobno najdraža skladba, a možda i izvedba - Debussyjeva sonata.

(3) Schumann: Frauenliebe und Leben op. 42, Fuenf Lieder op.40,15 Lieder. Anne Sofie von Otter, mezzosopran, Bengt Forsberg, glasovir, DG 445 881-2

Jedan od velikih Schumannovih ciklusa u besprijekornoj izvedbi von Otter i Forsberga, uz niz više i manje poznatih drugih solo popijevki, izvrsno snimljen. Topla preporuka, premda mi u uhu još odjekuje jedinstvena izvedba Frauenliebe und Leben sa Brigite Fassbaender uz pratnju Irwina Gagea.

Datum objave: 24.travanj.2006 u 19:54
A da na Ruse ne zaboravimo

Datum objave: 27.travanj.2006 u 14:57

Ima li kogod od vas klasičara ova djela:

Ferentz Friscay+BPO (DG) - 9.sym. -Beethoven

Tatyana Nikolaieva(Hyperion) - Shostakovich :24 preludes and fuges

Knussen/London sinfonietta(Virgin) - Britten- Prince of Pagodas

Dodatak !!!

Posjeduje li netko od Holsta i njegovih "Planets" izvedbu sa
  Zubin Mehtom i LA filharmonijom?!!!

Make me happyTongue
                                                                                  Viele dankeBig smileWink

-------------
Surfing with alien

Datum objave: 27.travanj.2006 u 19:58

J.H.Schmelzer - Sonatea unarum fidium (ECM New Serius) u izvedbi John Hollowaya-violina,Assenbaum-orgulje,Mortensen-klavičembalo,orgulje.

Na CDu je i Antonia Bertalia -chiacona a violina solo te jedna sonata nepoznatog autora.

J.H.Schmelzer je bio  suvremenik H.I.F.Bibera iz 17.stoljeća pa je i stil isti.
Dakle,odlične sonate laganog,svečanog ritma sa virtuoznim dionicama violine,orgulja i klavičembala.

Također odlična snimka iz samostanske biblioteke  Fischingen u Švicarskoj na kojoj se ravnopravno razaznaju  duboke note orgulja sa visokim notama violine i klavičembala na svim dinamičkim razinama.

Holloway,Assenbaum i Mortensen su izgleda uigrana ekipa za sviranje sonata iz 17.stoljeća.

Inače CD je kupljen na sniženju ECMa za 65 kn...ostalo je još 30ak naslova.

Objavio: Edison
Datum objave: 27.travanj.2006 u 21:12

Holloway,Assenbaum i Mortensen su izgleda uigrana ekipa za sviranje sonata iz 17.stoljeća.

Inače CD je kupljen na sniženju ECMa za 65 kn...ostalo je još 30ak naslova.

Glava, gdje je to snizenje?

Datum objave: 27.travanj.2006 u 21:17
Nedavno sam revitalizirao gramofon. Poslusah nesto od mojih starih ploca koje su stajale godinama. Izmedju ostalog zavrtih i Vivaldijeva "Cetiri godisnja doba" u izvedbi Tonka Ninica i Zagrebackih solista. Jednostavno prekrasno.

Imam nekoliko izvedbi Cetiriju godisnjih doba na CD-ima (jeftinija izdanja) koja se s ovim ne mogu mjeriti. Zanima me zna li itko da li je ta snimka ikad izdana na CD-u?

Ploca je Jugotonova, oznake LSY-66025. Spominju se na omotu ploce RTZ i FONOARS (ono A pretpostavljam jer se ne vidi dobro). Na ploci je urezana godina 1982.

Zanimljivo je da uvodne sonete svakom od koncerata vrlo sugestivno i s izvanrednom dikcijom govori Zlatko Crnkovic.  

Buduci da se ploca dosta okretala na mojoj ondasnjoj Tosci 10 nije cudno da ima nesto pucketanja... To me ne smeta previse, ali volio bih i malo "cistiju" izvedbu.

Dakle, da li je to ikad izdano na CD-u? Pretrazio sam web stranice Croatia Recordsa, ali tamo, po obicaju, nema nista o tome. Zanima me i koja bi izdanja "Cetiriju godisnjih doba" preporucili, a da su dobavljiva na domacem trzistu?

Datum objave: 27.travanj.2006 u 21:50
Preporučam meni najbolja Godišnja doba: Academy of St.Martin In-the-Fields sa Ionom Brown i Kamel Kaine kao violinama i Sir Neville Marrinerom kao dirigentom, izdanje Philips 426 005-2. Snimljeno u Londonu 1975. Sama snimka je majstorski snimljena.

-------------

Datum objave: 27.travanj.2006 u 23:02
-

-------------

Datum objave: 28.travanj.2006 u 08:21
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Zanimljivo je da uvodne sonete svakom od koncerata vrlo sugestivno i s izvanrednom dikcijom govori Zlatko Crnkovic.  

Ta izvedba godišnjih doba mi je bila prva klasična kazeta koju sam odslušavao od početka do kraja. E kad bi bila na CDu.

Sniženje ECMa je u Zagrebu , Preradovićeva ulica u CD trgovini Classica Jazz.

Datum objave: 29.travanj.2006 u 22:18

Sniženje ECMa je u Zagrebu , Preradovićeva ulica u CD trgovini Classica Jazz.

Je li to još uvijek DINATON?

Objavio: Aquarius
Datum objave: 29.travanj.2006 u 22:26
Yep!

Datum objave: 29.travanj.2006 u 22:48

Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Ta izvedba godišnjih doba mi je bila prva klasična kazeta koju sam odslušavao od početka do kraja. E kad bi bila na CDu.

Znaci, nema... Steta...   

Datum objave: 29.travanj.2006 u 22:53

Preporučam meni najbolja Godišnja doba: Academy of St.Martin In-the-Fields sa Ionom Brown i Kamel Kaine kao violinama i Sir Neville Marrinerom kao dirigentom, izdanje Philips 426 005-2. Snimljeno u Londonu 1975. Sama snimka je majstorski snimljena.

Hvala tatamata. Kolegica s posla ima u svojoj kolekciji bas taj CD. Zaista odlicna izvedba...     

Datum objave: 29.travanj.2006 u 22:55
Kad smo kod Vivaldija, za one koji su spremni malo proširiti horizonte:

Koncerti za fagot, gudače i continuo (Bassoon concertos)
Klaus Thunemann, fagot, I Musici
PHILIPS DUO 475 233-2 (snimljeno 1985.-1990.)

Uz koncerte za violinu i one za violončelo, koncerti za fagot (39, od toga dva nedovršena) su treća najznačajnija skupina solo koncerata u majstorovu opusu. Još nije otkriveno tko je bio (ili bila?) taj izvanredni virtouz za kojeg su koncerti napisani, a stvar je tim zagonetnija jer su tehnički zahtjevi iznimni i za današnje standarde (a ondašnji fagot je bio znatno primitivniji instrument u tehničkom smislu). Po izvornosti i bogatstvu invencije, ljepoti polaganih stavaka i iskorištavanju mogućnosti solo-instrumenta, ovi koncerti stoje ravnopravno uz bok daleko poznatijim Vivaldijevim koncertima za gudačke instrumente.
Klaus Thunemann je jedan od najbriljantnijih fagotista današnjice. Njegova izvedba, uz pratnju ansambla I Musici (na suvremenim instrumentima, dakako) elegantna je, tehnički superiorna, s besprijekornim tonom (kod njega nećete povremeno čuti one škripave tonove i nečiste pasaže kakvih ima u brojnim drugim izvedbama) te bogato ornamentirana. Upravo taj posljednji moment može biti ponešto sporan (dekoriranje je povremeno za nijansu preraskošno) iako je stilski opravdan. Također, možda se mogu naći i uzbudljivije interpretacije pojedinačnih koncerata (osobno se ne bih volio odreći povijesno obaviještenih izvedbi s Dannyjem Bondom, Academy of Ancient Music i Cristopherom Hogwoodom na L'Oiseau - Lyre 436 867-2), ali kompetentniju izvedbu presjeka odnosno reprezentativnog izbora iz tog dijela Vivaldijeva opusa teško je zamisliti.
Snimka je standardne Philipsove (dakle dosta visoke) kvalitete. Give it a try (ali dozirajte slušanje - unatoč njihovoj privlačnosti ne preporučujem slušanje svih 17 koncerata u kontinuitetu)!

Objavio: Aquarius
Datum objave: 29.travanj.2006 u 23:54
Smooth...

smiley32

Datum objave: 30.travanj.2006 u 00:23
...nedavno sam se dočepao jedne poslastice, Kim Kashkashian Amerikanka Armenskog podrijetla svira na Amatijevoj violi iz 1617-te. Djela Paula Hindemitha Sonatu za solo violu na prvom CD-u, a na drugom Sonatu za violu i klavir, klavir svira Robert Levin, sjajan snimak ECM New Series...

Datum objave: 03.svibanj.2006 u 22:45
Originalno postano od strane člana: Helicon Helicon napisao:

...nedavno sam se dočepao jedne poslastice, Kim Kashkashian Amerikanka Armenskog podrijetla svira na Amatijevoj violi iz 1617-te. Djela Paula Hindemitha Sonatu za solo violu na prvom CD-u, a na drugom Sonatu za violu i klavir, klavir svira Robert Levin, sjajan snimak ECM New Series...

speciali06 za izbor sasvim nestandardnog repertoara! Kakvi su dojmovi o samim skladbama?

Datum objave: 03.svibanj.2006 u 22:52

Nije ECM, ali je zanimljivo koncipiran i kvalitetno snimljen album velikog violinista Gidona Kremera u suradnji s Olegom Maisenbergom na glasoviru:

Le Cinema, TELDEC 0630 17222-2

Na albumu su djela Chaplina, Nina Rote, Piazzole, Takemitsua,  Dunayevskog/Dreznina, Desyatnikova, Šostakoviča, Milhauda i Kancelija. Tema je, naravno, filmska glazba, u rasponu od sentimentalne Chaplinove teme "Smile" iz "Modernih vremena", preko jazzy Fantazije Dunajevskog i Dreznina na glazbu iz filma "Cirkus", vrtoglavo odsvirane verzije baleta "Le boeuf sur le toit" ("Vol na krovu") D. Milhauda do zafrkantskog Rag-GIDON-time Giye Kanchelija. Kremerovo (i Maisenbergovo) sviranje iznimno angažirano i - treba li reći - virtuozno. Dakle, nekakav crossover za lagano slušanje.

Datum objave: 04.svibanj.2006 u 23:19

Kakvi su dojmovi o samim skladbama?

...sonate su zaista izvrsne, Hindemith je i sam za života bio poznati violista, osjeti se to, vidi se da pozna instrument savršeno i koristi najbolje osobine viole, topao i nenametljiv a istovremeno snažno emotivno nabijen zvuk, Kim Kashkashian je zaista izvrsna violistica, vrlo nadarena i pravi virtuoz na momente, sve u svemu uživancija je zagarantirana a i meni je ovaj CD poslužio kao sjajan uvod u Hindemithov opus koji je vrlo zanimljiv. Na prvo slušanje se može učiniti malo naporan, koristi duge pasaže i u trenucima se igra sa živcima na granici dosade, ali kad se malo "uđe" u sve to, počinje se lagano razumijevati što je zapravo želio dočarati i svaki slijedeći put slušanje se pretvara u pravo uživanje i otkrivanje onih finih detalja koji obavezno promaknu ispočetka...

Datum objave: 08.svibanj.2006 u 21:19

Čuvši u prolazu kako oduševljeno pričam o Milanu Horvatu, danas sam od jedne sjajne osobe dobio dva CD-a, neraspakirana, iz produkcije Zagrebačke filharmonije. Kaže stoji joj doma.

Prvi CD je izvedba Brahmsovog  dvostrukog koncerta za violinu i violončelo u a-molu, op.102, pod suverenim Horvatovim vodstvom sa sir Yehudi Menuhinom i Antonio Janigrom (violončelo), te Zagrebačke filharmonije.  Snimljeno u KD „Istra“ 1964. godine. Sama izvedba je mono, no izvrsno snimljena, u živo, te kad koncert počne to se jednostavno zaboravi. Ovakvu izvedbu bih slušao i preko telefona, jer radi se o nadahnutoj izvedbi „ za dušu“.

Drugi CD je također suradnja Horvata i Menuhina, te naših simfoničara, ovaj put Beethoven, koncert za violinu i orkestar u D-duru, op.61, te njegova 2. simfonija. Snimljeno opet uživo, mono, Istra, 1966. i 1968. godine. No slušanje ipak odgođeno za koji drugi dan.

-------------

Datum objave: 08.svibanj.2006 u 23:21
Šteta što Filharmonija ima nekakvu čudnu politiku izdavanja svojih tonskih zapisa... Prije godinu-dvije poslao sam im upit jer sam htio nabaviti neke inače nenabavljive snimke (npr. Papandopulov Violinski koncert). Dobio sam odgovor da oni te snimke koriste isključivo kao svoj promotivni materijal, dakle izdanja nisu komercijalno dostupna široj javnosti - nisam htio dalje inzistirati. Po mom skromnom sudu, to je ipak prilično kratkovidno.

Objavio: sholky
Datum objave: 09.svibanj.2006 u 10:16
Jedno pitanjce - procitah na nekom stranom forumu da postoji snimka Rahmanjinovog 3. koncerta gdje svira sam Rahmanjinov uz Philadelphijsku filharmoniju, gdje to naci??

Nedavno sam prosao sve cd shopove po gradu u potrazi za 3. koncertom, i nasao sam jedan jedini cd u aquariusu...

-------------
www.tolkien.hr

Datum objave: 09.svibanj.2006 u 10:36
Imam jedan disk na kojem Rahmanjinov svira Chopina. To su RCA  Victor snimke iz '19. do '35. Ti vjerojatno tražiš ovaj disk -

ima na amazonu, a po dućanima vidi tko drži RCA (BMG classics)

http://www.amazon.com/gp/product/B000003FGS/qid=1147163373/sr=2-2/ref=pd_bbs_b_2_2/103-1159655-3595828?s=classical&v=glance&n=5174 - http://www.amazon.com/gp/product/B000003FGS/qid=1147163373/sr=2-2/ref=pd_bbs_b_2_2/103-1159655-3595828?s=classical&v=glance&n=5174  

Datum objave: 09.svibanj.2006 u 23:17
Originalno postano od strane člana: sholky sholky napisao:

Jedno pitanjce - procitah na nekom stranom forumu da postoji snimka Rahmanjinovog 3. koncerta gdje svira sam Rahmanjinov uz Philadelphijsku filharmoniju, gdje to naci??

Vjerojatno je NAXOS Historical 8.110601 s dirigentima Stokowskim (2.koncert) i Ormandy (3.koncert) na snimci iz 1292. (remasterizirao: Mark Obert-Thorn) najbolji izbor ako se želi povijesna izvedba sa samim kompozitorom kao interpretom. Više ima npr. ovdje:

http://inkpot.com/classical/rachplaysrachn.html - http://inkpot.com/classical/rachplaysrachn.html

Ne znam tko trenutno kod nas zastupa Naxos i kakva je ponuda u našim trgovinama, no moja nedavna iskustva s naručivanjem CD-ova iz V. Britanije ( http://www.mdt.co.uk - www.mdt.co.uk ) su veoma pozitivna, tako da je i to jedno od mogućih rješenja.
Inače, Treći koncert imam u izvedbi Argerich / Chailly (1983) na Philipsu. Uzbudljivo do usijanja, premda ne i jedino moguće čitanje tog djela - tko pozna Martu Argerich znat će kakav karakter interpretacije može očekivati. Za stereo snimku ovog djela dobar izbor je npr. i Wild / Horenstein na Chesky Records.

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 10:19

Vjerojatno je NAXOS Historical 8.110601 s dirigentima Stokowskim (2.koncert) i Ormandy (3.koncert) na snimci iz 1292. (remasterizirao: Mark Obert-Thorn) najbolji izbor...

Izgleda da je. To su iste snimke kao i one na RCA, ali prema jednoj recenziji osobe koja ima i RCA i Naxos izdanje, Naxos nudi osjetno bolji zvuk. 

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 10:25
DaNe,a što kažeš za Rachmaninove klavirske koncerte  Van Cliburna sa Kondrashinom i Fritz Reinerom ili pak Rubinstein,...

-------------
Surfing with alien

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 10:39
Jucer kupio Biberove Sonate iz Teldecove edicije Ultima u King Krosu, dva CD-a za 75 kuna, kaj je vrlo povoljno, snimka je dosta dobra, pa stoga sve preporuke. Bagatela.

-------------
Micro Utopia Be

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 12:29
-

-------------

Objavio: sholky
Datum objave: 10.svibanj.2006 u 15:24
Damn, da sam znao da postoji 3. koncert u Wildovoj izvedbi, ne bi kupovao Nakamatsua.

Imam doma nekoliko izvedbi 2. koncerta, i Wildov 1. stavak istog sa Cheskyevog Anniversary diska, ne moze se opisat koliko je WIld bolji od svih ostalih. Drzao sam jednu verziju mjesec dana na mp3 playeru, onda je zamijenio Wildom, razlima je nebo-zemlja.

Jedina losa stvar je to sto je bas ovdje Chesky uspio izdat losu snimku...

-------------
www.tolkien.hr

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 21:18
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ak' Naxos nudi "osjetno bolji zvuk" onda je RCA izdanje stvarno na granici slušljvosti ili iza njega. Wink
Što god sam čuo od Naxosa (nekih 20-ak cd-a) svi su bili vrlo sličnog zvuka - sivog, nekako prljavog, dinamički neuvjerljivog a pogotovo timbralno.
Zaobilazim u širokom luku, iako nisam od onih koji kupuju izdanja, pogotovo klasične glazbe, samo ako je snimka vrhunska ili bar odlična.

Hm, ja bih se klonio ovakvih generalizacijahmm. Prvo da raščistimo: govoriš li o remasterima povijesnih snimaka (dakako, Rahmanjinov je iz 1929. a ne iz 1292. kako sam na brzinu utipkao!) ili o novim snimkama? Jer - premda priznajem da nemam baš previše osobnih iskustava s njima - svugdje su upravo Naxosovi transferi arhivskih snimaka istaknuti kao iznimno uspjeli.
Što se ostaloga tiče, bilo bi zanimljivo čuti koja si Naxosova izdanja slušao jer u njihovom katalogu doista ima svašta, interpretativno i zvukovno. No velik broj njihovih snimaka je zvukovno u najmanju ruku korektan, ako baš ne i senzacionalan (npr. od onoga što imam: Waltonov koncert za violu i 2. simfonija,  Schumannova klavirska glazba u izvedbi Benjamina Fritha, sjajan gitaristički recital Franca Platina...).
Pozdrav, Darko

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 22:02

DaNe,a što kažeš za Rachmaninove klavirske koncerte  Van Cliburna sa Kondrashinom i Fritz Reinerom ili pak Rubinstein,...

Van Cliburna sam slušao jednom davno i ne sjećam se dojma, Rubinsteinovu izvedbu ne poznam. Moram dodati da baš i nisam neki poznavatelj diskografije Rahmanjinova. Inače, Rubinsteina sam slušao u Rapsodiji na Paganinijevu temu i to je odlična izvedba.
Ovdje ipak valja pripomenuti da glazbene preporuke treba uzimati s dozom rezerve, čak neovisno o reputaciji onog koji preporučuje (recimo, čak i spomenuta univerzalno hvaljena Rahmanjinovljeva interpretacija njegovih vlastitih koncerata bila je "pokopana" u WAM-u od strane jednog od njihovih najozbiljnijih i najpouzdanijih recenzenata klasike). Ukusi su, naime, toliko različiti da ono što je npr. nekome dinamično i uzbudljivo drugome može biti nervozno i grčevito (primjer: moja reakcija na većinu Chopina s M. Argerich). Pitanje je i koliko čovjek poznaje skladbu, da li ju je možda slušao uz partituru, koliko mu je u pamćenje "utisnuta" neka ranija ("referentna") izvedba, itd. Dojam osim toga nerijetko ovisi i o trenutnom raspoloženju slušatelja. Ima onih rijetkih izvedaba kojima se uvijek možemo vraćati i koje pogode neku rezonanciju u nama, a ima i onih koje nikada ne poželimo ponovno slušati, ma koliko bile hvaljene i cijenjene (primjer: Bachova misa u h-molu sa Taverner Consort & Players pod ravnanjem A. Parrota na etiketi EMI).
Za prvu procjenu izvedbe može ponekad pomoći preslušavanje ulomaka na web-u, jer kao i u Hi-Fi problematici vrijedi pravilo: vjerovati samo vlastitom sluhu / osjećaju, pa makar nakon nekog vremena promijenili mišljenje i nastavili potragu za idealnim.

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 23:03
Originalno postano od strane člana: sholky sholky napisao:

Jedno pitanjce - procitah na nekom stranom forumu da postoji snimka
Rahmanjinovog 3. koncerta gdje svira sam Rahmanjinov uz Philadelphijsku
filharmoniju, gdje to naci??

Nedavno sam prosao sve cd shopove po gradu u potrazi za 3. koncertom, i nasao sam jedan jedini cd u aquariusu...

sholky, mozda ti ovo bude od pomoci. Kupljeno je u Italiji.

Datum objave: 10.svibanj.2006 u 23:23
-

-------------

Datum objave: 11.svibanj.2006 u 09:32

Za ljubitelje Wagnera, etiketa je "Telarc", poznata po studiju veličine nba-arene, sto se cuje u donjim oktavama...maj fejvorit je Overture to Rhienzi, i Hići je bila omiljena omiljena Wagnerova stvar.

Datum objave: 11.svibanj.2006 u 12:40
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00002DEUM/qid=1147343726/sr=1-5/ref=sr_1_5/002-7157788-6092055?v=glance&s=music"> http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00002DEUM/qid=1147343726/sr=1-5/ref=sr_1_5/002-7157788-6092055?v=glance&s=music - Wagner: Overtures & Preludes, Vol. 2 (Audio CD)
~ by Richard Wagner, Daniel Barenboim
  • Composer: http://www.amazon.com/exec/obidos/classical-artist-search/Richard%20Wagner/002-7157788-6092055 - Richard Wagner
  • Conductor: http://www.amazon.com/exec/obidos/classical-artist-search/Daniel%20Barenboim/002-7157788-6092055 - Daniel Barenboim
  • Performer: http://www.amazon.com/exec/obidos/classical-artist-search/Dale%20Clevenger/002-7157788-6092055 - Dale Clevenger
  • Orchestra: http://www.amazon.com/exec/obidos/classical-artist-search/Chicago%20Symphony%20Orchestra/002-7157788-6092055 - Chicago Symphony Orchestra
  • Label: Teldec
  • Kako izvedba, a pogotov zvuk je za svaku pohvalu(barem meni-ha-ha)!!!

-------------
    Surfing with alien

Datum objave: 14.svibanj.2006 u 20:15

DIRIGENT

1.st.

2.st.

3.st.

4.st.

5.st

ukupno

Furtwangler

Arturo Toscanini

13,35

13,14

14,26

5,59

17,24

64,38

Herbert von Karajan

15,32

11,03

16,28

6,22

17,35

67,00

David Zinmann

13,42

12,15

11,32

8,29

13,20

59,18

Richard Edlinger

16,35

11,09

16,03

6,20

17,20

67,27

Lorin Maazel

16,40

10,09

14,47

6,43

19,08

66,47

Georg Solti

18,06

11,52

20,02

6,42

17,53

74,35

Leonard Bernstein

15,21

11,22

17,53

7,56

18,34

71,06

John Eliot Gardiner

13,05

13,07

12,06

5,30

15,54

59,42

Mjerenje vremena trajanja stavaka u Beethovenovoj devetoj i nije nekakav pokazatelj kvalitete i umjetničkog dosega izvedbe ali može pokazati različitost pristupa pojedinih dirigenata tom djelu.Evo ja sam naveo neke dirigente, pa vas molim da pogledate u vaše diskoteke da malo popunim ovaj interesantan spisak. Ljubitelji statistike ,naprijed, možda ima nekih još bržih/sporijih  izvedaba ovog djela.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2006 u 01:04

Mjerenje vremena trajanja stavaka u Beethovenovoj devetoj i nije nekakav pokazatelj kvalitete i umjetničkog dosega izvedbe ali može pokazati različitost pristupa pojedinih dirigenata tom djelu.Evo ja sam naveo neke dirigente, pa vas molim da pogledate u vaše diskoteke da malo popunim ovaj interesantan spisak. Ljubitelji statistike ,naprijed, možda ima nekih još bržih/sporijih izvedaba ovog djela.

Tatamata, evo sto sam ja pronaso:

Karajan i Edlinger mi se poklapaju u sekundu.

Bernstein (DG 447 905-2) odstupa ponegdje za koju sekundu, no vjerujem da se radi o istoj snimci.

Nodar Tsatishvili (Prism PLD 1126) 17,15   11,34   16,12   6,55   18,13. Ukupno: 70,13. Cervrti i peti stavak su spojeni (25,08) pa je bilo i malo matematike.

Yehudi Menuhin (Apex 256 60456 2) 16,46   11,08   15,56   6,01   16,30. Ukupno: 66,24. Cetvrti stavak je na CD-u podijeljen na dva dijela, a peti na cetiri, pa je opet bilo matematike... Nadam se tocne, ovako kasno...   

Objavio: ckzv
    Datum objave: 16.svibanj.2006 u 21:44
    Karajan (DG 439006-2): 15,34  10,26  15,54  6.09  18,11  ukupno 66,14

Wolfgang Sawallisch (Brilliant classics - licenca od EMI Classics 92766/5): 16,13  11,08   15,19   6,51   16,45 ukupno 65,36
    Ovo se nalazi u odličnom boxu - 5 CD sa svih 9 Beethovnovih simfonija za nekih 12 Eura. Prodaje se još uvek u Muleru u Ljubljani - BTC (vidio prije tjedan dana).

Baš me zanima što radi Solti tih 74 minuta.

LP Zvonimir

Datum objave: 11.kolovoz.2006 u 12:40
    Ove dane se često vrti kod mene Luigi Boccherini, njegovi kvinteti za gitaru,( No.2, No4,"Fandango", No6 i No9 "La Ritirata di Madrid"). Izdanje je Philips clasic - Eloquence, 468 153-2. Gitaru svira majstor Pepe Romero, prati ga uz St Martin-in-the-Fields chamber nevjerovatno raspoložena i razigrana Iona Brown na violini. Odlična snimka.

-------------

Datum objave: 12.kolovoz.2006 u 08:20
    http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.iclassics.com/content/assets/selection/2/1068E.jpg&imgrefurl=http://www.iclassics.com/productDetail%3FcontentId%3D1068&h=390&w=390&sz=53&hl=hr&start=2&tbnid=oRmTqoVW7EFYpM:&tbnh=123&tbnw=123&prev=/images%3Fq%3Dboccherini%2Bphilips%26svnum%3D10%26hl%3Dhr%26lr%3D"> http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.gooster.fr/images/www.abeillemusique.com/13/84867.jpg&imgrefurl=http://culture.gooster.fr/ebook/Antonio_Vivaldi_Concertos_pour_basson_volume_4_577826.html&h=80&w=79&sz=3&hl=hr&start=29&tbnid=iOqQjZyn-1J8sM:&tbnh=70&tbnw=69&prev=/images%3Fq%3Dvivaldi%2B%2Bbasson%2B%26start%3D20%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26hl%3Dhr%26lr%3D%26sa%3DN - http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.baltimoresymphony.org/images/view_symphonystore.asp%3Fid%3D90000038%26image%3Dfull&imgrefurl=http://www.baltimoresymphony.org/symphonystore/product.asp%3Fcat%3D9003%26id%3D90000038&h=300&w=300&sz=48&hl=hr&start=2&tbnid=RLdmLdxuKL3VSM:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dpetrushka%2Btelarc%26svnum%3D10%26hl%3Dhr%26lr%3D%26sa%3DG -
    Koja slučajnost...i ja nema tjedan kupio Boccherinijeve gitarske kvintete u istoj izvedbi ali na duplom Philipsovom CDu. Na njemu su kvinteti br.1,3,5,7,2,4(fandango),6,9(la ritirata...).
    Kad sam čuo na HR3 "Fandanga" odmah zapisao i potražio. Na ovom CDu mi je malo Fandango predinamičan nego na HR3. Koncert u živo nikad nije takav.A opet imam dosta CDa koji su predinamični... prokletstvo svake hife.  Uživam Boccherinija bar sat dnevno.

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.gooster.fr/images/www.abeillemusique.com/13/84867.jpg&imgrefurl=http://culture.gooster.fr/ebook/Antonio_Vivaldi_Concertos_pour_basson_volume_4_577826.html&h=80&w=79&sz=3&hl=hr&start=29&tbnid=iOqQjZyn-1J8sM:&tbnh=70&tbnw=69&prev=/images%3Fq%3Dvivaldi%2B%2Bbasson%2B%26start%3D20%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26hl%3Dhr%26lr%3D%26sa%3DN"> Konačno naletio na već preporučene Vivaldijeve fagotske koncerte.I to u izvedbi ZG solista i Daniela Smitha na fagotu (volume four) u izdanju ASV. Od 37 fagotskih koncerata , 3,4 i 5 CD je sa Zagreb Soloists a svi su dobili nagrade MRA kao najbolje koncertne snimke  godine 1990. Snimke su iz Lisinskog i crkve Sv.Marije u Essexu. 
    Inače neki kažu da Vivaldi nije napisao 100 koncerata nego jedan 100 puta.Neka,neka...ja ću ih kupit bar pola.
    Za čistu uživanciju i opuštanje nema boljeg do kakvog koncertića s drvenim puhačima.

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.baltimoresymphony.org/images/view_symphonystore.asp%3Fid%3D90000038%26image%3Dfull&imgrefurl=http://www.baltimoresymphony.org/symphonystore/product.asp%3Fcat%3D9003%26id%3D90000038&h=300&w=300&sz=48&hl=hr&start=2&tbnid=RLdmLdxuKL3VSM:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dpetrushka%2Btelarc%26svnum%3D10%26hl%3Dhr%26lr%3D%26sa%3DG"> Ipak me zadnjih mjesec dana najviše oduševio moj prvi Stravinski...balet Petrushka (Telarc ,izvedba Davida Zinmana i Baltimorske simfonije) Nekako razigrane melodije i ritmovi koji te cijelo vrijeme drže u ugodnoj napetosti.

Skladateljeva sve veća odvažnost u odbacivanju tradicionalnih harmonijskih,ritmičnih i melodijskih postavki-očita najprije u baletu Žar ptica, te još očitija u Petruški,u Posvećenju proljeća je prerasla u pravi kaos...rekao je neki muzikolog ili kritičar.

Dakle,koju izvedbu Posvećenja proljeća mi preporučate ?

Datum objave: 12.kolovoz.2006 u 08:28
    -

-------------

Datum objave: 17.kolovoz.2006 u 22:14
    Donesel poštar ovi tjedan uz neki jazz  i ovi Goldberg varijacije vo Bach u iuzvedbi Glenna Goulda

Muzika je fenomenlna!

Snimka iz 55' nije baš neko cvjeće.

Jel ima neka izvedba ovijeh varijacija jednake ili bolje umjetničke ekspresivnosti, a da je i snimka vrhunska?

-------------
    Micro Utopia Be

Datum objave: 17.kolovoz.2006 u 22:20
    Za Goldberga probaj: M A recordigs, MO24AV, Itoema na klavičembalu

Datum objave: 17.kolovoz.2006 u 22:23
    Stravinski ima odličnu izvedbu od Karela Ančerla iz 1963. u izdanji Supraphona.

Datum objave: 17.kolovoz.2006 u 23:06

Donesel poštar ovi tjedan uz neki jazz  i ovi Goldberg varijacije vo Bach u iuzvedbi Glenna Goulda

Muzika je fenomenlna!

Jel ima neka izvedba ovijeh varijacija jednake ili bolje umjetničke ekspresivnosti, a da je i snimka vrhunska?

Glenn Gould ima sa Goldberg varijacijama jedan CD sa izvedbama iz 55` i 81`pa možeš uspoređivati uzburkanu krv mladog pijaniste sa mudrošću i smirenošću 26 godina starijeg Goulda.
    Sony Classical Legacy S3K 87703 

Ja bih radije preporučio varijacije koje Keith Jarrett svira na instrumentu za koji su i napisane - čembalu. Snimljeno 1989. Izdanje ECM New Series 1395. Vjerujem da bi ti se svidjele. Jarrett je majstor.

ECM New Series1395

-------------

Objavio: Vlado Jr.
    Datum objave: 18.kolovoz.2006 u 00:14

Nažalost nisam mogao pronaći veću slikicu covera no: Brahms - Eine Deutsches Requiem, DECCA, Kiri Te Kanawa i Chicago Symphnoy Orchestra, izdanje iz prosinca 1996, Double DECCA serije, kataloški broj 452344.

-------------
    Ak' me ne'ko treba. Znate di me morete najti.

Datum objave: 19.kolovoz.2006 u 15:06

Muzika je fenomenlna!

Glenn Gould ima sa Goldberg varijacijama jedan CD sa izvedbama iz 55` i 81`pa možeš uspoređivati uzburkanu krv mladog pijaniste sa mudrošću i smirenošću 26 godina starijeg Goulda.
    Sony Classical Legacy S3K 87703 

Ja bih radije preporučio varijacije koje Keith Jarrett svira na instrumentu za koji su i napisane - čembalu. Snimljeno 1989. Izdanje ECM New Series 1395. Vjerujem da bi ti se svidjele. Jarrett je majstor.

ECM New Series1395

Da, ovo bi bilo sjajno za usporedit, razlika u izvedbi djela u ovisnosti o godini proizvodnje interpreta. haha Koja je izvedba tebi draža?

Kaj se Jarretta tiče, radije bi neku referentnu snimku na pianu nego na čembalu.

Imam varijacije od gđe. Višnje Mažuran na čembalu i nisu me tolko oduševile ko ovi Gould.

Surfajući pronašao ovi uradak: http://www.jsbach.org/goldbergandras.html

Jel možda netko slušao? Inače, čini mi se fin sajt o J.S.Bachu.

-------------
    Micro Utopia Be

Datum objave: 19.kolovoz.2006 u 15:09
    (Ovaj post služi samo za zaokruživanje)

-------------
    Micro Utopia Be

Datum objave: 19.kolovoz.2006 u 15:12
    81`
    Više se nikud ne žuri

Btw stara od Višnje mi predavala engleski u 6.gimnaziji pa smo morali svi hvalit koncerte.haha

-------------

Datum objave: 20.kolovoz.2006 u 11:49
    Jazzdil tko je tu iznad što rekaohaha Daj se nauči quotat, pomaže kad opališ kursor odmah iza quote i odmah počneš s prvim slovom bez spacije ili novog reda.

-------------

Datum objave: 24.rujan.2006 u 13:22

...bivši Genesis-ov gitarista i njegov brat John...gitara i flauta...braći Hackett klasični repertoar nije nepoznanica, dapače...

Datum objave: 17.listopad.2006 u 21:36
    ...ona Wilson tema me nagnala da pretražim malo ladice u potrazi za bečkim filharmoničarima i nakon dosta kopanja iskopah ovaj biser:

...sjajan orkestar, još bolji dirigent...sjajna izvedba i snimak te produkcija, ako bude još prezentacija Wilson zvučnika nosim ovaj cd sa sobom i ima da sjedim onom amerikancu na vratu dok mi to ne pusti na Watt-ićima...

Datum objave: 23.listopad.2006 u 20:35

Umjetnost Fuge u izvedbi Keller 4. Sjajno.

-------------
    Micro Utopia Be

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
    Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net