Ispiši stranicu | Close Window

Electronica ...

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Glazba
Ime foruma: CD i ostali mediji
Opis foruma: Preporuke, pokude, recenzije...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=6903
Datum ispisa: 23.travanj.2018 u 19:15
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Electronica ...
Objavio: altair
Tema:: Electronica ...
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 00:04
Vidim da se ovaj zanr slabo spominje na forumu, a mislim da ima albuma koji su vrijedni paznje. Omiljena amerikanizirana fraza (pomalo pretjerana) je R2D4 (za Mensa momke, Records To Die For). Ne trebaju biti bas za umiranje, dovoljno je da su vrijedni slusanja/kupnje.

Podzanrova ima k'o u prici ... svi su dobrodosli ...

Evo jednog "favorita" iz sredine90'-ih, na kojeg sam se podsjetio listajuci po webu ...

Leftfield - Leftism

Naletio sam na naslov diy reviewa "Album koji sam platio 1000 GBP" ... u stvari player je cuo pjesmu Melt na Rotel pre/amp+B&W setupu i za sat vremena kupio i setup i album.
Ne preporucam slicnu naglost. Ukoliko nemate ovaj album, nabavite prvo samo njega. Ako nista drugo, jeftinije je. Dobra glazba je dobra glazba ... bez obzira ...

Odgovori:
Objavio: b.u.b.
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 00:09
Uf, moja kopija se izlizala...

Bilo je to magicno doba za UK electronic/trip/"leftfield"/downtempo scenu (sredina 90, ako se ne varam 96 je bila posebno dobra godina)...

b.u.b.

-------------
"If it ain't one thing it's a motherf**kin nother."
-Snoop Dogg

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 00:27
Evo jos jednog predstavnika, nesto starije generacije ... Godina je 1980. U uzem smislu pripada "new romantics" pokretu. Za mene je to elektronika s pocetka 80-ih.
Ultravox - Vienna

Zanimljivost vezana uz album je da diskografska nije htjela cuti da naslovna pjesma bude singl. Clanovi banda su se izborili i ... nisu pogrijesili ... iako ... pjesma se smatra najboljom No.2 pjesmom na UK Chart svih vremena. Unatoc svemu, nikada nije sjela na vrh.
Jednog ce dana neki mladi remixeri sloziti verziju koja ce to uspjeti. Nedavno sam cuo "modernu" verziju "Another One Bites the Dust" (originalno grupe Queen, a sada vs. The Miami Project) ... zlocin (IMHO).

Objavio: Sten
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 01:12
Originalno postano od strane člana: altair altair napisao:

... Evo jednog "favorita" iz sredine90'-ih, na kojeg sam se podsjetio listajuci po webu ...

Leftfield - Leftism

Nisam nikad bio "elektroničar", pa mi tako nije ni ovaj album nešto posebno značio, iako su mi ga neki frendovi s hvalospjevima gurali u ruke.
 Ipak, 'Original' mi se još uvijek zna zavrtiti sa jedne kompilacije - uspomene na lokalne DJ dane

-------------
Gamut CD3 --> pasiva (TKD 2508) --> YBA Passion 400 --> Soltanus Acoustics Cricket
IC: Sumić SCBH (x2) -- LC: Siltech LS110 mkII -- MC: Maduro Cables Marohei S (x5)

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 01:39
Ovaj sam album vec spominjao, a takodjer spada u "klasike". Austrijski dvojac koji, na zalost, vise ne djeluje zajedno ... Svejedno i dalje uzivam i u Peace orchestra i Tosca albumima.

Kruder & Dorfmeister - The K&D Sessions

Imam vrlo lose misljenje o umjetnicima koji tudje uratke samo remixiraju, kako bi ih preinacili u dovoljnoj mjeri da budu club-friendly. Ovom dvojcu remixiranje sam progledao kroz prste. Njihov je stil bio toliko jedinstven da ovaj album stavljam u rang originalnih radova. F L G (jos jedna americka skracenica .
Eh, da ... bilo je ljeto gospodnje 1998. ...

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 01:49
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Nisam nikad bio "elektroničar", pa mi tako nije ni ovaj album nešto posebno značio, iako su mi ga neki frendovi s hvalospjevima gurali u ruke.
 Ipak, 'Original' mi se još uvijek zna zavrtiti sa jedne kompilacije - uspomene na lokalne DJ dane
Ma nisam ni ja "elektronicar" (u vise nego jednom smislu te rijeci ). Bar ne iskljucivi. U svojoj sam par-godisnjoj "glazbofilskoj karijeri" pocesto naletio na albume koji su toliko zanimljivi da se zbog njih isplati malo skrenuti u elektronicarske vode.
Pokusavam skrenuti paznju na dobru glazbu ... svima koji nisu iskljucivi u tipu glazbenog izricaja kojeg prate.

Recimo, ne pada mi na pamet robotu otimati Zeppeline IV da bih mu ugurao u ruke neki elektronicarski album

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 02:07

...Pokusavam skrenuti paznju na dobru glazbu ... svima koji nisu iskljucivi u tipu glazbenog izricaja kojeg prate.
  Da, naravno. Samo što u nekim žanrovima nekako nema baš dobre glazbe

-------------
Gamut CD3 --> pasiva (TKD 2508) --> YBA Passion 400 --> Soltanus Acoustics Cricket
IC: Sumić SCBH (x2) -- LC: Siltech LS110 mkII -- MC: Maduro Cables Marohei S (x5)

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 02:10

Mislis na free jazz?

Objavio: Jango Fett
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 02:55
altair, svaka čast za temu. U zadnjih pola mjeseca naskidao sam se dosta lossless elektronike i još jednom si potvrdio da u toj priči ima mnogo hifi-ja. Naravno, manje bitno - ono važnije je činjenica da je to zbilja glazba uz bok svakoj drugoj. 

-------------
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 03:07
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

altair, svaka čast za temu. U zadnjih pola mjeseca naskidao sam se dosta lossless elektronike i još jednom si potvrdio da u toj priči ima mnogo hifi-ja. Naravno, manje bitno - ono važnije je činjenica da je to zbilja glazba uz bok svakoj drugoj. 
*zbunj* Stvarno nisam imao namjeru promicati audiofilske vrijednosti elektornicke glazbe, ako si na to mislio. Doduse, imam par Tosca stvari koje volim cuti  ... kad stjecem misljenje o nekom sustavu, citam da ljudi nose Propellerheads ili Massive Attack za slicne namjene ... ali ... temu sam otvorio da skrenem paznju na dobru elektronsku glazbu.
U mom slucaju preporuke ce ici vise u mainstream smjeru (sarat ce od Kraftwerka do London Elektricitya), a od vas, koji ovaj zanr vise pratite, ocekujem neke manje poznate (underground/alternative?) preporuke ...

Objavio: acoustic
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 08:08
Evo jedno zgodovinsko izdanje iz dalnje 1975. Godine 1976 izabaran u 25 najboljih albuma godine u svjetu. Band se zove Triumvirat a album Spartacus i spada u Progresive Rock. Band je Njemački a stvorio ga 1971 Jurgen Fritz sa Helmutom Kollenom i Hansom Batheltom.

Zbilja vredno slušanja uz opozorenje, da je to više Rock nego Electronica, ali za nas koji smo tada slušali čisti Rock to je bila živa electrinica. Vjerujem, da če se svidjeti ljubiteljima spomenutog žanra baš zbog vrhunskih aranžmana Jurgena Fritza na orguljama i sintičima.

-------------
Timeless experience Finest audio

Objavio: Joby
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 11:26
Moram priznati da nisam ljubitelj elektronske glazbe, iako volim povremeno poslušati Jean Michel Jarrea. I Ultravox sam svojedobno volio.
"Moja" glazba je ona s melodijom, pa to tražim svugdje, tako i u "elektronici", ako već moram.  
Zato mi ne leže niti apstraktni jazz, alternativa i što se sve već nije naizmišljalo zadnjih godina. Previše mi je to "ambijentalno", a premalo sadržajno u glazbenom smislu.
Volio bih čuti komentare ljudi koji to slušaju. Zašto to vole, što u njima pobuđuje takva glazba, mogu li otfućkati ili otpjevati štogod od toga, imaju li sluha itd.

Objavio: Kalle242
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 11:46
Volim i melodiju i atmosferu... ali srce mi zaigra kad čujem dobro ozvučeni čekić kako udara po plehu... još kad netko neki ritam proba složiti od toga... nirvana!

Zanimljive su te 70-e ropotarnica svega i svačega, OK mi je više kraut priča od progresivne, većina progresive udavi sa solažama... zaboravljajući na ono bitno nit i atmosferu.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:01
Originalno postano od strane člana: Joby Joby napisao:

Moram priznati da nisam ljubitelj elektronske glazbe, iako volim povremeno poslušati Jean Michel Jarrea. I Ultravox sam svojedobno volio.
"Moja" glazba je ona s melodijom, pa to tražim svugdje, tako i u "elektronici", ako već moram.  
Zato mi ne leže niti apstraktni jazz, alternativa i što se sve već nije naizmišljalo zadnjih godina. Previše mi je to "ambijentalno", a premalo sadržajno u glazbenom smislu.
Volio bih čuti komentare ljudi koji to slušaju. Zašto to vole, što u njima pobuđuje takva glazba, mogu li otfućkati ili otpjevati štogod od toga, imaju li sluha itd.

Zvuk elektronske glazbe na mene ostavlja dojam jači od bilo kojeg drugog žanra. Ne znam, vjerojatno me fascinira egzotičnost i neusporedivost umjetno stvorenih tonova.
Ali u suštini opet se sve svodi na smisao kojeg isčitavamo iz glazbe. Po tom pitanju ništa nije vrednije ili manje vrijedno od drugoga.
Ja iz jazza ne čitam nikakav smisao, ona mi je prazna, no ne znači da je manje glazba jer ju ja kao takvu ne shvaćam.

Bilo koji zvuk može biti glazba ako ju samo jedna osoba tako proglasi. To je i jedina definicija glazbe. Glazba nije virtuoznost na instrumentu, ona nije sadržaj, ona nije značenje teksta ili melodije, ona nije uspješnost ritma ili pjevnost, već isključivo poruka, smisao kojeg nalazimo u zvuku.

Kada zvuk prestane biti samo zvuk i počne nešto značiti u apstraktnom smislu, onda postaje glazba, nebitno radi li se o umjetno stvorenom ili odsviranom djelu.

-------------

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:02
 Probao sam u dosta navrata, sa dosta istaknutih autora, doduše uglavnom komercijalnih, zavoljeti elektronsku izvedbu, naći u njemu glazbu...
 Smjenjivali su se JM Jarre, Vangelis, Depeche Mode, Kraftverk, TAngerine Dream, Kitaro, Front 242, Schultze i još podosta svega i svačeg što već i zaboravih jer je prošlo više od 10-ak godina od zadnjih pokušaja.

Ukratko, elektronička glazba jednostavno, kod mene, ne traje, vrlo brzo se isluša, jednostavno joj nedostaje jedna, uvjetno rečeno, ljudska dimenzija, uvijek je na nekoj distanci, gotovo nikako ne komunicira s nečim što bi mogli nazvati duševnim životom pojedinca.
 Isto tako mi se uvijek doimala nekako plošnom, siromašnom, oskudnom u  komunikaciji s nama, što je i razlog zašto se nisam nikad vraćao nečemu preslušanom. Sve je to ličilo na jednokratne hit singlove koji se zaborave nakon mjesec dana, a sad sa poveće distance čini mi se da je stvar još gora.

Evo za primjer; Nedavno si pribavih prva 2 albuma od JM Jarrea, čisto da ih probam poslušati nakon jedno 15 godina. Preslušao jednom i gotova priča. Ništa mi ta muzika više ne govori tj. pripada onom vremenu kad sam je donekle slušao, iako i onda ne baš zdušno.
 S druge strane poslušati, recimo, nešto od Pink Floyda, L Cohena, Joy Divisiona, Buzzcocksa (da ostanemo kod komercijale), iz tih godina je sasvim druga priča.
 Zašto, ne znam točno, no uvijek se pokaže da što se više nečiji izričaj bazira na elektronici, to mu glazba ima kraći rok trajanja (i opet, da se nitko ne nađe uvrijeđenim, kod mene).

-------------

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:15

Zašto, ne znam točno, no uvijek se pokaže da što se više nečiji izričaj bazira na elektronici, to mu glazba ima kraći rok trajanja (i opet, da se nitko ne nađe uvrijeđenim, kod mene).

Po meni nije uopće bitan instrument nego izričaj, ideja, emocija...

Depeche mode traju već 25 godina samo zato što nisu podlijezali trendovima u elektronskoj glazbi već ih kreirali i prije svega radili izvrsne skladbe i statement.

Elektronska glazba se dugi period vremena razvijala skupa sa tehnologijom, bila je skupa i ekskluzivna, više nije... samim time i kvaliteta je u opadanju, dolazi do reciklaže.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:20

Ali u suštini opet se sve svodi na smisao kojeg isčitavamo iz glazbe. Po tom pitanju ništa nije vrednije ili manje vrijedno od drugoga.
Ja iz jazza ne čitam nikakav smisao, ona mi je prazna, no ne znači da je manje glazba jer ju ja kao takvu ne shvaćam.

Bilo koji zvuk može biti glazba ako ju samo jedna osoba tako proglasi. To je i jedina definicija glazbe. Glazba nije virtuoznost na instrumentu, ona nije sadržaj, ona nije značenje teksta ili melodije, ona nije uspješnost ritma ili pjevnost, već isključivo poruka, smisao kojeg nalazimo u zvuku.

Kada zvuk prestane biti samo zvuk i počne nešto značiti u apstraktnom smislu, onda postaje glazba, nebitno radi li se o umjetno stvorenom ili odsviranom djelu.

Sve to stoji, Jangomire, i vrijedi za sve vrste glazbe, ali nekako mi se čini da je "elektronika" glazba koja oskudjeva melodijom i harmonijom. Osnova je mantrički ritam i beskonačno ponavljanje mikroteme, bogatstvo boja zvukova i naglašavanja ambijenta, tj, na neki način, stavljanje forme iznad sadržaja. Reko je jedan moj prijatelj da će za 20 godina klinci slušati "glazbu" znaka točnog vremena i sl. 
Možda bi bilo zgodno napraviti neko testiranje i vidjeti kakvu glazbu ljudi vole obzirom na glazbeni sluh i/ili glazbenu naobrazbu. Siguran sam da bi rezultati bili zanimljivi.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:22
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

Elektronska glazba se dugi period vremena razvijala skupa sa tehnologijom, bila je skupa i ekskluzivna, više nije... samim time i kvaliteta je u opadanju, dolazi do reciklaže.

Do reciklaže dolazi u gotovo svakoj ljudskoj djelatnosti. O tome je naš filozof  već govorio i tu se slažem s njim.

Objavio: galama
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:36

Pa evo da se i ja javim na ovu temu,a i red je pošto je sigurno polovica moje glazbene kolekcije elektronska glazba.

Da puno ne kompliciram ja jednostavno volim te elektronski generirane zvukve i više mi pašu ti zvukovi od onih koje stvaraju gitare i ostali "klasični" instrumenti.Naravno ima i iznimaka ali u principu kada bi morao birati između elektronske i "obične" glazbe bez puno razmišljanja bi izabrao elektronsku.Također dobar dio elektronske glazbe koju slušam ima i prekrasnih ženskih vokala(naravno ovo je već stvar osobnih preferencija),a meni jako pašu takvi vokali kakvih je recimo house glazba puna.Naravno neke stvari u elektronskoj glazbi ne volim uopće ili mi nisu baš nešto a to su bubnjevi u određenim stilovima elektronske glazbe,npr. u technu koji zbog bubnjanja i ne slušam jer je to jednostavno previše nemelodično i agresivno za moj pojam.Mislim da baš zbog techna i sličog lupanja elektronska glazba dolazi na loš glas.Ali  mislim da bi se nekim ljudima koji nisu baš upoznati sa elektronskom glazbom ono možda i svidjela ali joj nisu dali priliku zbog loših iskustava sa technom i sličnim stilovima.Također mislim da su neki audiofili zbog nepoznavanja elektronske glazbe spremni je proglasiti manje vrijednom,a za primjer ću uzeti news fido hifi grupu u kojoj je netko tražio preporuku sistema na kojoj bi slušao elektronsku glazbu a neki likovi su mu odgovorili u smislu da nema smisla imat audiofliski sistem(pa makar to bio entry level)a na njemu slušat techno i slično.
Mislim wtf.šta bi ja sada trebao prodat svoj sistem jer recimo Frankie Knucklesa nema smisla slušat na audiofilskom istemu.To je po meni najobičnija besmislica i govori mi da ti ljudi nemaju pojma o elektronskoj glazbi.
Toliko od mene i pozdrav iz Kaštela.

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player
Sonus faber Concertino Home zvučnici
Nordost Blue Heaven interkonekcijski&zvučnički kabeli

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 12:41
Poklanjam raritetni komplet kazeta čiste elektronike. Nema snimljenog niti jednog akustičnog instrumenta.

Izvođač je pokojni Roman Butina.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:00

... Po meni nije uopće bitan instrument nego izričaj, ideja, emocija...
  Elektronički instrumenti su jednosatvno "kratki" u izričaju spram klasičnih instrumenata, pa i elektrificiranih, i glazbenici svjesni toga svoju glazbu kreiraju na sasvim drugi način, a i ono što žele izreči je u pravilu nešto sasvim drugo od onoga čega se laća skladatelj klasičnijih instrumenata. Dakle, u tom dijelu možemo govoriti o ukusima.

Meni se recimo jako svidjela techno-trance-ko-će-ga-znati-kak-se-točno-zvala scena u prvoj polovici 90-ih. Labeli kao Bonzaii, XTC i još neki. To vrijeme sam radio kao DJ i morao sam donekle pratiti zbivanja i u nekomercijali jer je bilo ovdje ljudi koji su slušali i tražili takvu mjuzu. Iako to osbno nisam slušao malo po malo mi se svidjelo, i na kraju sam to i doma slušao. Ne baš previše, ali mi je tu i tamo odgovaralo.

No, koliko god mi s vremenom svidjela ta glazba, uvijek mi se doimala ograničenom u izričaju, siromašnija od neke gdje su upotrebljeni klasični instrumenti ili barem el. gitara.

Ideja je ok stvar i slažem se da je ona najbitnija, ali nije baš isto da li se na 50Hz čuje neki jednoličan ton sa neke vrsti sintića ili netko vuče gudalo po kontrabasu. Meni barem nije.
 Sve u svemu mogu slušati elektroniku, nemam ništa protiv nje, ali u njoj ne mogu naći ono najviše za što je glazba sposobna.

-------------

Objavio: marijo
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:07
Uzmite bilo što od izdavača " Defected-a" nečete pogriješiti , elektronika i melodijoznost , a ima i obrada starih stvari ali nisu za ubiti izvođača !!!

-------------
Tweakam po kućama sa svojim alatom !

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:09

Mislis na free jazz?
Neću ni potvrditi ni negirati

-------------

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:15

Možda bi bilo zgodno napraviti neko testiranje i vidjeti kakvu glazbu ljudi vole obzirom na glazbeni sluh i/ili glazbenu naobrazbu. Siguran sam da bi rezultati bili zanimljivi.

Čini mi se da pretpostavljaš da oni s više sluha i s više glazbene naobrazbe u većini preferiraju konvencionalnu glazbu.

To je vjerojatno točno, no taj zaključak pati od jedne katastrofalne greške:

Ljudi koji se bave glazbom automatski vole konvencionalnu glazbu više baš zato što se njome bave, a ne zato što znaju da je na neki način vrednija. Posljedica i uzrok se miješaju. Naprimjer, da sam ja nekakav svirač, pjevač ili glazbeni poznavaoc, sama ta karakteristika dolazila bi iz ljubavi prema glazbi koju poznajem, pjevam ili sviram. Suvišno je pitati volim li glazbu koja se svira i pjeva više od one koja je umjetno stvorena, jer očigledno volim onu prvu više. Takav test kojeg predlažeš bio bi besmislica, unaprijed-ostvareno pitanje.

Ne znam jel razumiješ ali ne znam kak da drukčije objasnim...

-------------

Objavio: Aquarius
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:21

Čini mi se da pretpostavljaš da oni s više sluha i s više glazbene naobrazbe u većini preferiraju konvencionalnu glazbu.

Ljudi koji se bave glazbom automatski vole konvencionalnu glazbu više baš zato što se njome bave, a ne zato što znaju da je na neki način vrednija. Posljedica i uzrok se miješaju. Naprimjer, da sam ja nekakav svirač, pjevač ili glazbeni poznavaoc, sama ta karakteristika dolazila bi iz ljubavi prema glazbi koju poznajem, pjevam ili sviram. Suvišno je pitati volim li glazbu koja se svira i pjeva više od one koja je umjetno stvorena, jer očigledno volim onu prvu više. Takav test kojeg predlažeš bio bi besmislica, unaprijed-ostvareno pitanje.

Meni se čini da Joby na neki način brani svoj glazbeni ukus, obzirom da pjeva karaoke i svira harmoniku.

Objavio: yoke
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:44

neke od kompilacija koje imam ( ne puno ali eto )

good looking records
bonzai records ( stvar poput first reberth ... tko je bio na prvom future shocku sjetit ce se - jos uvjek se najezim kad ju cujem )
talking loud

pa ekipa poput mastres at work...India '' I can't get no sleep''
underworld - rez

pa x-mix compilation od dave angel ...

pa carl craig ...

ahhh da mi je nabaviti nesto muzike s pocetka 90 ... detroit minimal ...imao po kazetama pa pogubi, prebrisao ... agggrgghhh ....
... atomic heart ...

pa mozes ovako danima ...

a squarepusher se moze slobodno usporediti s bilo kojim jazzistom...

i meni jednako drag afx...elephant song...flim...polynomial c...selected ambient works II...

ajd nek bude i prodigy iz boljih dana, zajedno s SL2...

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:52
Originalno postano od strane člana: yoke yoke napisao:

a squarepusher se moze slobodno usporediti s bilo kojim jazzistom...

i meni jednako drag afx...elephant song...flim...polynomial c...selected ambient works II...

Traumwarp jahren... 93-95 g.

Squarepusher odnosno Tom Jenkinson u osnovi i je jazz basist koji se počeo igrati sa elektronikom... pa mu se dopalo... slična stvar je i sa Bugge Wesseltoftom.

Uvijek svesrdno preporučujem Autechre kad je riječ o warpu... od atmosfere, vizualizacije, inovacije u zvuku, spotova...

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 13:55

Naravno da kužim, mada niti to nije baš tako. Uglavnom ljudi koji nešto sviraju slušaju nešto drugo. Onog što sviraju im je ionako prepun q...

Da se školovanjem profilira ukus, to stoji, ali ipak donekle.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 14:00
bio u splitu tip moloh ( ne zjecam se kako se to pisalo ) ... imao hrpu ambijentalnih ploca...minimala...pustao glazbu na nekom lokalnom radiju...( brac ili hvar ili tako nesto ) ... na kraju prolupao i sve rasprodao ... aggrrggghhh...da je bilo pameti pa pokupovati sve to... doduse kasno sam i saznao...   

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 14:01

Ideja je ok stvar i slažem se da je ona najbitnija, ali nije baš isto da li se na 50Hz čuje neki jednoličan ton sa neke vrsti sintića ili netko vuče gudalo po kontrabasu. Meni barem nije.
 Sve u svemu mogu slušati elektroniku, nemam ništa protiv nje, ali u njoj ne mogu naći ono najviše za što je glazba sposobna.

Što mogu kad volim kotrljajuće bassekvence...

U osnovi ovo o čemu pišeš su nekakvi techno uratci...
Od toga sam većinom bježao, zato što sam volio muziku koja ima neku osobnost, a taj zvuk je to pobijao. Cijelo umijeće se svodilo na nizanje ravnih repetitivnih ritmova i umijeće miksanja DJ-a da niz ostane neprekinut. 
Bio sam nekoliko puta na tim partijima, nisam se mogao natjerati ni na ples, kamoli što drugo. 

Draži mi je bio dub, ambient, chill i ostale laganice, te eksperimental, glitch, elektrofunk, a s druge strane sam volio elektroindustrial koji je statement agresivnog sintetičkog zvuka. Znoj, čekić, krv i suze... ravno u glavu!

Ionako nisam više neki elektronski freak za nova izdanja, poput starih rokera čeznem za onim nekad, "bilo je bolje"... bah... godine  

Evo i u avatar sam stavio logo jednih od pionira elektroindustriala, die Krupps

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 14:04
Originalno postano od strane člana: Aquarius Aquarius napisao:

Meni se čini da Joby na neki način brani svoj glazbeni ukus, obzirom da pjeva karaoke i svira harmoniku.

Kak si me prokljuvil...
Ne branim ja ništa, smo iznosim svoje viđenje i mišljenje o elektronici. Nemam niš protiv nje, ofkors. Čak sam kod Janga naišo na par stvari koje bih mogao slušati, možda čak i više nego jednom. Ali mi ipak fali nečega u tome. Očito je to glazba za intelektualce
Moram potražiti, radi osobne promocije na forumu i opće kulture, neku elektroniku koja ima melodiju dulju od 6 tonova i više od 2 akorda. Ima ko kakve prijedloge? Može link na jutjub i sl.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 14:21

Doors - light my fire... uvod

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 14:41
evo bar su mace zgodne...ako vec muzika nije :-)
http://www.youtube.com/watch?v=HCjwr0YG7ow - http://www.youtube.com/watch?v=HCjwr0YG7ow

muahhhhaaahhaaaa

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 15:53

Kak si me prokljuvil...
Ne branim ja ništa, smo iznosim svoje viđenje i mišljenje o elektronici. Nemam niš protiv nje, ofkors. Čak sam kod Janga naišo na par stvari koje bih mogao slušati, možda čak i više nego jednom. Ali mi ipak fali nečega u tome. Očito je to glazba za intelektualce
Moram potražiti, radi osobne promocije na forumu i opće kulture, neku elektroniku koja ima melodiju dulju od 6 tonova i više od 2 akorda. Ima ko kakve prijedloge? Može link na jutjub i sl.

Postoji po tom pitanju samo jedna sorta ljudi kojoj se treba usprotiviti: oni koji traže glazbu u ne-glazbi.

To je naprimjer moj prijatelj, kojemu je super glazba ako se dobro čuje činela, moj drugi prijatelj kojemu je super glazba kad neki virtuoz dobro "dere" po violini ili gitari, da pokaže koliko je dobar svirač, moja prijateljica kojoj je glazba samo kad ima riječi a dobra je samo kad su te riječi dobro napisane (kao da je glazba književnost!) itd.

Samo oni koj slušaju glazbu kao zvučni izraz autora, oni koji nalaze smisao i poruku samo i samo u njoj a ne nekom izvanjskom razlogu, takvi zaista zaslužuju poštovanje bez obzira na afinitete prema žanrovima.

Danas toga ima sve manje. Od Thompsona koji zlouporabi pojam glazbe za upražnjavanje ideologije, preko mainstreama koji zlouporabi pojam glazbe za postizanje popularnosti, sve do same populacije koji iz tih razloga to i sluša - sve je tu manje glazbe u priči. U svemu tome, ta takozvana glazba radi samo jedno - isprepliće se sa samim svojim modelom, izvija se i uvija u pokušaju originalnosti, a reakcija društva je uvijek ista - ravnodušnost, hiperinflacija, reciklaža povijesti, reciklaža formi. Ponavljanje zvukova u elektronici nije nipošto bavljenje reciklažom, niti je forma nad sadržaje. Njezin sadržaj jest njezin forma i to je dobra stvar. Ona loša nalazi se u modernoj glazbi koja više nije niti elekronika niti odvsirana glazba, neki mutantski hibrid u kojem više ništa nije važno osim ponovne reprodukcije jednog te istog koncepta - to je tek prava reciklaža!

-------------

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 16:06

Naravno da kužim, mada niti to nije baš tako. Uglavnom ljudi koji nešto sviraju slušaju nešto drugo. Onog što sviraju im je ionako prepun q...

Da se školovanjem profilira ukus, to stoji, ali ipak donekle.

Ja osobno ne mislim da postoji veza između intelektualne aktivnosti i glazbenog ukusa.

Znam dosta idiota koji slušaju klasiku i jazz, i dosta intelektualaca koji slušaju Thompsona i narodnjake.

Sve se samo svodi na to da se glazbeni ukus profilira u određenoj fazi mladosti. Ja sam učio na Pink Floydima, U2, Status Quo, Led Zeppellin itd. - sve od starog, prošao pubertetske faze techno-a, rave-a, alternativnog metala itd., i na kraju, kad mi je došlo to vrijeme, isprofilirao prema jednoj vrsti - elektronici.

Kako je Povijest glazbe prestala sredinom 90-tih, sve je uvijek na istu shemu pa mi idan danas odgovaraju novi uratci, jer je sve još uvijek isto. Nema novih stilova zog kojih bi rekao "ono nekad mi je bilo bolje". Nova generecija djece uče na mainstreamu i nikada se zapravo neće isprofilirati, uvijek će im ono novo biti prvi izbor. Mi stariji imamo sreće.

-------------

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 16:55

Samo oni koj slušaju glazbu kao zvučni izraz autora, oni koji nalaze smisao i poruku samo i samo u njoj a ne nekom izvanjskom razlogu, takvi zaista zaslužuju poštovanje bez obzira na afinitete prema žanrovima.

Slažem se.

Objavio: jazzdil
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 20:04

i

Čestitam, samo ljudi koji traže i nalaze poruku u  izrazu autora jedini u stvari slušaju glazbu, bez obzira na žanr, naravno,  u svakom žanru ima dobre muzike.

Ako vjerujete da se priroda sastoji od vibracija, kao i ljudski nervni sustav, a zvuk predstavlja najizravniju vibraciju koju čovjek može direktno i momentalno  percipirati, glazbu nastala kao refleksija spiritualnosti i promišljanja glazbenika predstavlja poruku.
Navedeni sustav davanja i primanja spirita, poruke i usuđujem se reći mudrosti putem glazbe na relaciji glazbenik - slušatelj poznale su gotovo sve civilizacije i koristile u ritualne i spiritualne svrhe.
Meni je slušanje glazbe npr. Johna Coltranea spiritualno iskustvo. Nekome je to elektronika. Živjela muzika.

-------------
Micro Utopia Be

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 20:31
Hm, zanimljivi stavovi ...

Ludovic Navarre aka St. Germain ... Francuz koji me dobro zabavio drugom polovicom 90-ih ... Electronica, house, down tempo, jazz ...
Casopis Muzik je "Boulevard" odabrao za Best dance album '95.

a onda je nekoliko godina kasnije dosao "Tourist", za koji bih prije rekao da je jazz nego elektronika, ali ... na mojoj All time best listi. [Edit: Eh, da ... potonji je snimljen za Blue Note diskografsku kucu.]

Poslusajte, pa cemo o instrumentima, Hertzima, melodiji, ritmu, vokalima i slicnom ... a ideja ...  heh ...

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 20:37

Ludovic Navarre je jedan od pionira hibridne glazbe. Uspio je skoro nezamislivo - spojio elekroniku (house) s jazzom i bluesom, pokazao da se ta dva žanra mogu voljeti, i zaslužuje svako poštovanje.

-------------

Objavio: dacho
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 20:46
Ima tu nešto ima..... Čitao sam npr. u par navrata da neki ugledni časopisi koriste za testiranje komponenti neke glazbene uratke od MOBYa ili pak analogiju na vrtilici od FGHT" Welcome to the pleasuredome"

-------------
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....

Objavio: Gašo
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 20:53
Circulation  "Colours"

http://www.discogs.com/release/20629 - http://www.discogs.com/release/20629

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 20:57

Tourist je uzgred izašao za Blue note.

Kad smo već kod čušpajza stilova...spomenuo bih jednog od "pionira"  Recoil, projekt Alan Wildera iz Depeche Mode...

Mračan, psihodelični elektronski trip protkan jazz, blues, gospel, spoken word utjecajima, sa mnogo gostujućih glazbenika i vokalista... i 3 fenomenalna albuma.
Zvuk nema veze sa komercijalnim elektropop-rock DM uratcima.

http://www.ssmt-reviews.com/db/searchrev.php?artistID=947&showReview=true - http://www.ssmt-reviews.com/db/searchrev.php?artistID=947&showReview=true

http://www.recoil.co.uk/ - http://www.recoil.co.uk/

Objavio: Gašo
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:02
Zašto o glazbi uopče razgovarate sa strane nekakve audiofilske vrijednosti?

To ne postoji.

Audiofili bi trebali voljeti konzumirati glazbu, a svatko ima svoje žanrove koje preferira.

Glupo je biti ograničen ako se več bavite tim hobijem.

Ja osobno nikad nisam bio ograničen što se slušanja raznih žanrova tiće , važna mi je samo kvaliteta.

U Popu, rocku, jazzu, house-u, regge-u.....ima loših i neinventivnih primjera a bome i izuzetno kvalitetne glazbe.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:13
HYBRID
"When Mike Truman, Chris Healings and Lee Mullin released their debut album ‘Wide Angle’, it surprised anyone who thought that dance music couldn’t be clever, challenging and musically astute.

‘Wide Angle’ had been over a year in the making and was born of Hybrid's frustration with the narrow horizons of British dance music and its structural predicability. They wanted to make it more melodic, more imaginative, bigger and deeper than it had ever been before.
"

Prvi put sam ih cuo s "I will survive" na kojoj je pjevala Julie Cruise (ako se sjecate teme za seriju "Twin Peaks"). Album "Wide Angle" ... snimljen je u Moskvi cca 2000.

Sljedeci, "Morning Sci-Fi" ugostio je Peter Hooka (New Order), pjevacicu Kirsty Hawkshaw i ... The Hermitage String Orchestra iz St Petersburg-a.
I album i bonus DVD imaju nekoliko skrivenih stvari ... treba se malo potruditi ...

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:14
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Zašto o glazbi uopče razgovarate sa strane nekakve audiofilske vrijednosti?

Kad sam prvi put slučajno nabasao na forum prije 2 godine, spominjanje elektronike i sličnih stvari u audiofilskom smislu je bilo poput kuge... vremena se mijenjaju.

Meni to nije nikad bilo bitno, onima kojima je... neka se stide.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:27

Kad sam prvi put slučajno nabasao na forum prije 2 godine, spominjanje elektronike i sličnih stvari u audiofilskom smislu je bilo poput kuge... vremena se mijenjaju.

Meni to nije nikad bilo bitno, onima kojima je... neka se stide.
Zasto? Neka misle svoje ... ako ova tema jednom od takvih probudi crva sumnje ... "A mozda ipak ima nesto u toj elektronici?" ... isplatio se trud

Objavio: butros gali
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:49
A prva domaća  ploča na elektriku u ovim krajevima je ? 
Autor je ...................... ? 

Objavio: dh270260
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:52
Originalno postano od strane člana: butros gali butros gali napisao:

A prva domaća  ploča na elektriku u ovim krajevima je ? 
Autor je ...................... ? 

Miha Kralj

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 21:54
Jesi prefrigan,  točan odgovor.  No ni ni čudo , vidim da smo isto godište proizvodnje.

Objavio: Aquarius
Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:01
Pa jasno se vidi pročitati sa slike albuma. Dolje, lijevo, tanka crvena slova. 

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:05
Ba ga ćuk,  ja ne vidim.   Koliko monitori zdrže,   ovaj je star 7~ 8 godina. Ima nježnu, analognu sliku.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:06
Jedno vrijeme početkom 80-ih bila je pošast YU izvođača inspiriranih Tangerine dreamom i Jarreom. Sintevi su postali jeftiniji i dobavljiviji.
Otud Miha, Laza Ristovski i slični.

Jobyev, Roman Butina (pokoj mu duši) je bio inspiriran zvukovima primorskog plesnjaka na terasi i možda malkice Isaom Tomitom. Japanac koji je početkom 70-ih obrađivao klasiku svirajući je na moog-u ajajaj...

1981. je oformljen i prvi elektropop bend u bivšoj YU, Beograd koji su 2 godine kasnije izdali fenomenalnu ploču Remek Depo.
Nisu nikad doživjeli uspjeh jednih Denis & Denis, a bili su kvalitetniji.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:09
E, Denis&Denis, to bijaše revolušon. Melodiozna pop elektrika i nezaboravni uzdasi kratkokose jedre plavojke.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:11
Originalno postano od strane člana: Aquarius Aquarius napisao:

Pa jasno se vidi pročitati sa slike albuma. Dolje, lijevo, tanka crvena slova. 

Sad si me posjetio na radio Zaprešić.  Pita voditelj ;  Tko je to , 100% siguran da niko neće prepoznati izvođaća.  Sa sekundu, dvije .   Zvrr, zvr,  izvođać je taj i taj.  Ovaj u šoku na radiju,  pita otkuda to znate.  Piše na radiju , imam RDS.

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:12

E, Denis&Denis, to bijaše revolušon. Melodiozna pop elektrika i nezaboravni uzdasi kratkokose jedre plavojke.
A Anja Rupel? ... Videosex? ...

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:16

A Anja Rupel? ... Videosex? ...

Anja, Anja... yummmy!

Datum objave: 02.siječanj.2007 u 22:17

Sad si me posjetio na radio Zaprešić.  Pita voditelj ;  Tko je to , 100% siguran da niko neće prepoznati izvođaća.  Sa sekundu, dvije .   Zvrr, zvr,  izvođać je taj i taj.  Ovaj u šoku na radiju,  pita otkuda to znate.  Piše na radiju , imam RDS.

Anja, mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 08:53
Nightmares on Wax - Carboot Soul
Ah, neki forumasi inzistiraju da se objasnjava sto je "dobroga" u nekoj glazbi. Tesko mi je objasniti ... ali, ako hocete cupkati nogom, f**kati melodiju ... samo se uvaliti u fotelju i opustiti ... ovaj album spada u vrhunske soundtracke za to ... Kod mene svih 5 zvjezdica. Timeless.

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 09:11
Mozda posljednja preporuka koju bih postao u ovoj umirucoj temi ... jos jedan, kako Kalle kaze, cuspajz. Za ovaj album veliku zaslugu ima Alan Lomax, americki strucnjak za povijest glazbe, prije svega folka i gospela, na osnovu cijeg istrazivanja je Moby lukavim mijesanjem s modernom elektronskom glazbom napravio remek djelo, koje je 1999. dovelo  dance/electronic umjetnika na rub mainstreama. Nizali su se singlovi, marketinski strucnjaci otimali su se za podloge za reklame, izasao je cak i poseban album s B stranama (u stvari, kolekcija "ostanjaka" s originalnog albuma) ... Sve zajedno od albuma "Play" napravilo je bezvremensku kolekciju, koji je Rolling Stone magazine stavio na 341. mjesto liste od 500 najboljih albuma svih vremena.

Btw, "Whispering Wind" s B-strane ... vokali filtrirani ... monotono ponavljanje ritma, nema instrumenata, sve elektronika ... svejedno mi potjera trnce niz kicmu ... "go figure"

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 09:34
I ovo bi moglo biti čušpajz...  elektropopa, indiezvuka, elektroclasha, industriala... nevermind.
Uglavnom ovaj cd me puca po autu i hifi već neko vrijeme.

Elektronika često samo radi nje same nije interesantna, otud se javlja distanciranost kod dosta ljudi, ali kada se sintetike lati emotivac sa talentom za melodiju i atmosferu i gotovo savršenim slaganjem beatova i zvukova...

Par prigovora bi išli prljavijoj produkciji, ali to je ono o čemu tu drljamo nonstop, ako je stvar dobra... f**k it!

IAMX - Kiss + swallow

http://www.amazon.com/Kiss-%2B-Swallow-I-Am/dp/B00023B1EE/sr=1-1/qid=1167898769/ref=pd_bbs_1/104-8660505-7243100?ie=UTF8&s=music - http://www.amazon.com/Kiss-%2B-Swallow-I-Am/dp/B00023B1EE/sr=1-1/qid=1167898769/ref=pd_bbs_1/104-8660505-7243100?ie=UTF8&s=music

Apsolutno rezanje žila track 06. Mercy

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 09:47
Evo kad smo kod elektronike ja bi ljubiteljima elektronskog zvuka preporučio bilo šta od izrelskog trance dvojca po imenu Astral Projection,a pogotovo njihov album Dancing Galaxy.Inače album Dancing Galaxy je jedan od najprodavanijih trance albuma svih vremena.Na albumu prevladava Goa Trance(mračni i psihodelični trance protkan melodijama indijske narodne glazbe ili njihovim elektronskim ekvivalentima)uz dvije Psy trance pjesme(slično što i Goa trance ali bez indijskih melodija)te jedna ali vrijedna ambient stvar.
Inače interesantno mi je što je najveća Goa trance scena u Izraelu a ne u Goi.
Za razliku od techno,house,drum n bass i drugih stilova koji se puštaju sa ploča u Goi se glazba pušta sa DAT-ova jer ploče ne podnose dobro indijsku klimu.

Svim neo-hipijima moja topla preporuka za Avi Nissima i Leor Permutera a.k.a. Astral Projection.
Pozdrav(nažalost ne iz Goe)iz Kaštela

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 09:51

Što ćeš u Goi galama... vidiš što se Šeksovom malom dogodilo.

Par tjedana ranije sam ga vidio na TV-u u nekoj emisiji sa majicom "Duvat" kao posvetom hrvatskoj mljekarsko-prerađivačkoj firmi.

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 11:59

Nightmares on Wax - Carboot Soul
Ah, neki forumasi inzistiraju da se objasnjava sto je "dobroga" u nekoj glazbi. Tesko mi je objasniti ... ali, ako hocete cupkati nogom, f**kati melodiju ... samo se uvaliti u fotelju i opustiti ... ovaj album spada u vrhunske soundtracke za to ... Kod mene svih 5 zvjezdica. Timeless.

Pali!

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 13:21
Mam i ja isti... baš lijepa ploča, opuštajuća.
Čuo sam album prije ovoga više je house orijentiran.

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 13:41

Mam i ja isti... baš lijepa ploča, opuštajuća.
Čuo sam album prije ovoga više je house orijentiran.
"Smokers Delight"? Da, isto dobar album ... imam i "Mind Elevation" ... Ipak, ako cu birati jedan ... preporucio bih "Carboot Soul"...

Objavio: b.u.b.
Datum objave: 04.siječanj.2007 u 21:28
"A Word Of Science" je meni odlican album! N.O.W. su mi bili dobri do Carboot...

Warp eitketa je zakon, jedan velik favorit je bend Plone.

b.u.b.

-------------
"If it ain't one thing it's a motherf**kin nother."
-Snoop Dogg

Datum objave: 04.siječanj.2007 u 22:47
Eighteenth Street Lounge (ESL) je "palaca" s pogledom na rijeku Potomac (Washington D.C.). Vlasnici ovog ekskluzivnog kluba, koji po katovima ima DJ-e s razlicitm programima, je dvojac poznatiji kao Thievery Corporation. Oni su takodjer i vlasnici istimene diskografske kuce, za koju, izmedju ostalih, snimaju i Thunderball. Originalno dvojac, koji je odnedavno svog dosadasnjeg session gitaristu ukljucio kao punopravnog clana.
Od tri albuma, koja su izdali osobni favorit mi je "Scorpio Rising".
Telegrafski opis bi rekao da se radi o mixu electro-funk-a, downtempo-a, dub-a i cak filmske glazbe. Neke stvari imaju izrazeni blaxploitation stih. Na trenutke bi se lako prevario da je to soundtrack za novi nastavak Shaft-a.
Ljubitelje "stvarnih instrumenata" mogu utjesiti da su i oni koristeni (ipak, album spada u electronica-u). Album ima pecat ESL-a, tj. njegovih dominantnih predstavnika Thievery-a. S jedne strane suradnja s ESL-om im je pomogla da postanu to sto jesu, ali cini mi se da bez "odrastanja" i odmaka od jasnog "in-house" zvuka nece moci dalje.
Negdje sam procitao da je problem Thunderballa ne u kvaliteti njihove glazbe, vec u njihovoj eksponiranosti. Jednostavno, premali broj ljudi zna za njih. Sad vise nemate izgovora

Novi album, "Cinescope" ... takodjer je vrijedan paznje, medjutim nisam ga dovoljno slusao da bih dao preporuku. Some other time ...

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 08:06
Imam ja taj Eighteen street lounge ali mi nije nešto posebno,bolji su mi baš autorski radovi od Thivery Corporation,osim ovog zadnjeg(Cosmic Game).
Pozdrav iz Kaštela

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 11:07
Originalno postano od strane člana: galama galama napisao:

Imam ja taj Eighteen street lounge ali mi nije nešto posebno,bolji su mi baš autorski radovi od Thivery Corporation,osim ovog zadnjeg(Cosmic Game).
Pozdrav iz Kaštela
Heh, ESL ima nekoliko samplera ... govoris o njima ili o ovom konkretnom albumu? "Covert Operations" sampler mi je, recimo, sasvim OK.

Sto se tice Thievery-a, od njih sam krenuo, ali smo se nekako razisli. Meni su drazi raniji radovi ("Abductions & Reconstructions").

S http://www.eslmusic.com/ - ESL label -a bih ljubiteljima latino melodija preporucio Federico Aubele - "Grand Hotel Buenosaires" - argentinski gitarist.

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 11:10
Još malo teoretiziranja o elektronskoj glazbi...

Elektronska glazba je zapravo ispražnjena forma. Ona je samo sadržaj, suprotno od shvaćanja mnogih, koji misle da je samo forma.

Zašto?
Zato što se priroda instrumenta, tehnike, vještine i sviračkog talenta ne dovodi u pitanje. Tu nema instrumenta, tehnike, vještine i sviračkog talenta.

U elektrnici, svaki zvuk je moguće proizvesti. Nismo primorani iz već zadane karakteristike izvlačiti smisao, već on direktno, neposredno nastaje u uobličavanju misli. Sve što zamislimo, to izvodimo.

To je najčišća forma glazbe - ono direktno iz uma, sam smisao neopterećen činjenicama kako je izveden, kako je odsviran i otpjevan.

S tim se neki mogu pomiriti, a neki ne.

Nekima treba nešto drugo osim glazbe - mogućnost improviziranja, poznavanje instrumenata, virtuoznost sviranja, umijeće pjevanja, tekstura prirodnog zvuka.

No zapravo, sve su to forme! Sadržaj je ono suštinsko u glazbi, mimo svega toga.

Kako su sadržaj i forma dvije stvari u međusobnoj konsupstancijalnosti, onda je jasno da netko nalazi elektronsku glazbu, ispražnjenu od forme, vrlo "praznom" i "tankom".

S druge strane, jasno je da netko, poput mene naprimjer, glazbu ispražnjenu od sadržaja, poput improvizirane svirke jazza, nalazi "praznom" i "tankom".

Ja u slušanju glazbe percipiram isključivo sadržaj jer se zapravo cijelo vrijeme pozivam na formu. Zato mi prisutnost sadržaja smeta.

Drugi u slušanju glazbe prakticiraju isključivo formu jer se stalno pozivaju na sadržaj. Zato im prisutnost forme smeta.

-------------

Objavio: dioklecijan
Datum objave: 05.siječanj.2007 u 11:14

To je najčišća forma glazbe - ono direktno iz uma, sam smisao neopterećen činjenicama kako je izveden, kako je odsviran i otpjevan.

U pravu si potpuno. Kada je kompozitor bio loš učenik u školi skladba mu izgleda otprilike  tu-tu-tu-tu-tu-tu-tu, točno onoliko puta koliko je ponavljao razred.

-------------
Gašo: Nije riknuo zbog toga ali zbog nečega je.

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 11:42
Anyway...

Nadalje, izgleda da postoji određen paradoksalni otpor prema mogućnostima elektronske glazbe.

U praksi zapravo jako malo autore prati svoju imaginaciju, već se češće ukalupljuju u postojeće modele raznih stilova, koji su puno definiraniji i manje fleksibilni nego modeli klasičnih žanrova. Kao da se boje svoje vlastite imaginacije zbog pretjerane lakoće njezine realizacije kroz zvuk, kao da se ne mogu snaći u beskonačnosti mogućnosti kojima mogu manipulirati.

Tako elektronska glazba ima već stotine žanrova (ona sama nije žanr!) kao svojevrsna parodija činjenice da su izvedbe u svakom od njih i pretjerano slične jedna drugoj.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 11:50

Još malo teoretiziranja o elektronskoj glazbi...

Elektronska glazba je zapravo ispražnjena forma. Ona je samo sadržaj, suprotno od shvaćanja mnogih, koji misle da je samo forma.

Zašto?
Zato što se priroda instrumenta, tehnike, vještine i sviračkog talenta ne dovodi u pitanje. Tu nema instrumenta, tehnike, vještine i sviračkog talenta.

Slažem se jedino s time da nema  tehnike, vještine i sviračkog talenta.

Inače, da prizemljimo diskusiju s visine na normalni nivo, točnije glazbeno teoretski.

Glazba se sadržajem sastoji od melodije, ritma (tempo, dinamika) i harmonije, a formom od izbora instrumenata i njihova broja.

Dakle, sadržaj je moguće zadovoljiti jednim kompleksnim instrumentom (klavir, gitara, orgulje, elektronika, itd) ili sa više "jednotonskih" instrumenata (duhači, gudači, udaraljke, itd).

Isti sadržaj u glazbenom smislu moguće je, kao što se vidi, dobiti sa različitim formama.

Po tebi sadržaj je doživljaj, a forma je ono što je meni sadržaj.

Doživljaj glazbenog djela, tj. poniranje u kompozitorovo stanje svijesti i/ili njegovog viđenja svijeta oko sebe je kombinacija forme i sadržaja, a ne njihovo isključivanje, preimenovanje ili pretvaranje jednoga u drugo.

Evo, mali prilog za diskusiju iz "prizemnijeg" kuta gledanja.

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:02

Inače, da prizemljimo diskusiju s visine na normalni nivo, točnije glazbeno teoretski.

Glazba se sadržajem sastoji od melodije, ritma (tempo, dinamika) i harmonije, a formom od izbora instrumenata i njihova broja.

Dakle, sadržaj je moguće zadovoljiti jednim kompleksnim instrumentom (klavir, gitara, orgulje, elektronika, itd) ili sa više "jednotonskih" instrumenata (duhači, gudači, udaraljke, itd).

Isti sadržaj u glazbenom smislu moguće je, kao što se vidi, dobiti sa različitim formama.

Po tebi sadržaj je doživljaj, a forma je ono što je meni sadržaj.

Doživljaj glazbenog djela, tj. poniranje u kompozitorovo stanje svijesti i/ili njegovog viđenja svijeta oko sebe je kombinacija forme i sadržaja, a ne njihovo isključivanje, preimenovanje ili pretvaranje jednoga u drugo.

Evo, mali prilog za diskusiju iz "prizemnijeg" kuta gledanja.

Jako dobro, sviđa mi se to objašnjenje.

Ja doduše na odnos sadržaj-forma mislim na jedan drukčiji način: sadržaj kao moment smisla, nesvodiv na tehnički razlog (melodiju, ritam, instrument, teksturu, boju, tehniku) i formu kao taj izvedbeni mediji koji ga prenosi.
Forma je dakle sama struktura melodije, instrument, boja tona, vještina izvođenja itd.
Sadržaj je od toga ispražnjen. On nastaje preko tog medija ali nije sam taj medij.
U slučaju kada je forma beskonačna, kao u slučaju elektronske glazbe - ništa nije determinirano tim parametrima, pa se stoga ona gubi, a sadržaj kao smisao zauzima cijeli virtualni prostor glazbe.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:03

Mašine ipak ne mogu svirati same, netko ih treba natjerati da rade smisleno.

Idelna kombinacija je školovan glazbenik koji se dobro služi softverom i hardverom + producent.

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:06

Idelna kombinacija je školovan glazbenik koji se dobro služi softverom i hardverom + producent.

Naprimjer, Jean F. Cochois aka The Timewriter.

Iz glazbene obitelji, završio glazbenu akademiju, svirao u orkestru, kasnije shvatio da želi raditi elektroniku, i pod više pseudonima radio albume kao svoj vlastiti izraz, također house glazbu i DJ-anje, i proslavio se kao vrhunski producent.

No naravno, ne slažem se s tobom da je to idealna kombinacija. Ona ništa ne govori o toj glazbi.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:07

Pozdrav iz Kaštela
Heh, ESL ima nekoliko samplera ... govoris o njima ili o ovom konkretnom albumu? "Covert Operations" sampler mi je, recimo, sasvim OK.

Sto se tice Thievery-a, od njih sam krenuo, ali smo se nekako razisli. Meni su drazi raniji radovi ("Abductions & Reconstructions").

S http://www.eslmusic.com/ - ESL label -a bih ljubiteljima latino melodija preporucio Federico Aubele - "Grand Hotel Buenosaires" - argentinski gitarist.

@altair,ja imam dvije kompilacije koju su radili gospoda iz Thivery Corporationa,i na njima je samo jedna njihova pjesma ostatak su drugi autori.Mislim da se jedna od njih baš zove Eighteen Sreet Lounge.
Pozdrav iz Kaštela

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:12

Evo još jedna preporuka, japanski genijalac Cornelius...

Glazba dovoljno čudna da zahtjeva opetovanih slušanja na n-tu.
Jedan od originalnijih tretmana gitare koji sam čuo.

http://www.amazon.com/Point-Cornelius/dp/B00005S6JT/sr=8-3/qid=1167995133/ref=pd_bbs_sr_3/104-8660505-7243100?ie=UTF8&s=music - http://www.amazon.com/Point-Cornelius/dp/B00005S6JT/sr=8-3/qid=1167995133/ref=pd_bbs_sr_3/104-8660505-7243100?ie=UTF8&s=music

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:17

Jako dobro, sviđa mi se to objašnjenje.

Ja doduše na odnos sadržaj-forma mislim na jedan drukčiji način: sadržaj kao moment smisla, nesvodiv na tehnički razlog (melodiju, ritam, instrument, teksturu, boju, tehniku) i formu kao taj izvedbeni mediji koji ga prenosi.
Forma je dakle sama struktura melodije, instrument, boja tona, vještina izvođenja itd.
Sadržaj je od toga ispražnjen. On nastaje preko tog medija ali nije sam taj medij.
U slučaju kada je forma beskonačna, kao u slučaju elektronske glazbe - ništa nije determinirano tim parametrima, pa se stoga ona gubi, a sadržaj kao smisao zauzima cijeli virtualni prostor glazbe.

Jasno je meni u čemu se ne razumijemo.

Forma je za mene oblik sadržaja.

Umjesto forme uvedi riječ doživljaj i sve će biti o.k.

Ako se poslužimo "mojom" teorijom onda ti je jasno zašto elektronsku glazbu doživljavam kao odu forme nad sadržajem, naravno, ne dovodeći u pitanje doživljaj ljubitelja takve glazbe.

Iako je sadržajno siromašna, formom je izrazito bogata sa neslućenim zvukovnim mogućnostima koje pruža elektronika. Naravno da je moj zaključak, kao i prije, da je to formalizirana glazba ambijentalnog tipa, gdje je forma preuzela ulogu sadržaja.
Kako sam ja ipak ljubitelj sadržaja, bez obzira na formu, tako ću dati priliku i elektronskoj glazbi ako u njoj ima sadržaja kojeg volim i očekujem.

I jazz na tamburici je ipak jazz

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:17

No naravno, ne slažem se s tobom da je to idealna kombinacija. Ona ništa ne govori o toj glazbi.

Školovanje i sviračko umijeće ne mora uvijek značiti dobru glazbu imaš pravo... npr. ova simfo-dance kićoza koju radi Maksim Mrvica.
Klasika klasici... tu nikakve crossovere ne priznam.

No Jean je samo jedan od niza klasično školovanih glazbenika koji se bave elektronikom... tu su i Trent Reznor, spomenuti Cornelius, Alan Wilder, Bugge Wesseltoft, Uwe Schmidt...

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:27

Školovanje i sviračko umijeće ne mora uvijek značiti dobru glazbu imaš pravo... npr. ova simfo-dance kićoza koju radi Maksim Mrvica.

Osim što se drznuo upropastiti formu, drznuo se čačkati i po sadržaju, uvodeći neprirodni ritam, drznuo se formu dovesti do apsurda križajući klasiku sa tehnom, čime li već.
Vanessa Mae i Maksim Mrvica napravili su odličan marketinški potez i višestruko povećati konto u banci na šemu približavanja klasične glazbe širokom puku, a i puk klasici. Dobit na oba plana. To nema nikakve veze s umjetnošću u užem smislu.  

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:31

...
Vanessa Mae i Maksim Mrvica napravili su odličan marketinški potez i višestruko povećati konto u banci na šemu približavanja klasične glazbe širokom puku, a i puk klasici. Dobit na oba plana. To nema nikakve veze s umjetnošću u užem smislu.
Bee Gees - Saturday Night Fever - A Fifth of Beethoven ... ;-)

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:34

Jasno je meni u čemu se ne razumijemo.

Forma je za mene oblik sadržaja.

Umjesto forme uvedi riječ doživljaj i sve će biti o.k.

Ako se poslužimo "mojom" teorijom onda ti je jasno zašto elektronsku glazbu doživljavam kao odu forme nad sadržajem, naravno, ne dovodeći u pitanje doživljaj ljubitelja takve glazbe.

Iako je sadržajno siromašna, formom je izrazito bogata sa neslućenim zvukovnim mogućnostima koje pruža elektronika. Naravno da je moj zaključak, kao i prije, da je to formalizirana glazba ambijentalnog tipa, gdje je forma preuzela ulogu sadržaja.
Kako sam ja ipak ljubitelj sadržaja, bez obzira na formu, tako ću dati priliku i elektronskoj glazbi ako u njoj ima sadržaja kojeg volim i očekujem.

I jazz na tamburici je ipak jazz

Pa... meni je doživljaj zapravo sadržaj a ne forma.

Isto tako, forma nije oblik sadržaja već medij sadržaja. Kroz njega se ostvaruje ali nije on.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:35

To nema nikakve veze s umjetnošću u užem smislu.  

Joooooooj... a sad kad bih te pitao što je umjetnost u užem smislu... 

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:36

...
Bee Gees - Saturday Night Fever - A Fifth of Beethoven ... ;-)

Kao i svemu u životu, postoje, narafski, i uspješni(ji) primjeri obrade klasične glazbe.

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:41
Majko mila šta ljudi ovde ne vole elektroniku,baš me zanima koliko albuma elektronske glazbe su poslušali doma na svom sistemu.
Pozdrav jazzerima od elektroničara.

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:46

Majko mila šta ljudi ovde ne vole elektroniku,baš me zanima koliko albuma elektronske glazbe su poslušali doma na svom sistemu.
A sto sam ja onda? Split personality?

Glazbu dijelim samo na dobru i losu ... prve bih htio sto vise, a od druge bjezim k'o vrag od ...
Kako razlikujem jednu od druge? Ne pitajte me. Ali, ne dajte se vi smetati ... teorija glazbe, iako za mene promasena prica, je zacijelo vrlo zanimljiva. Zanimljvija od ovog "Smoker's delighta" koji mi se vrti u playeru ;-) OK, lazem ...

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:47

...Vanessa Mae i Maksim Mrvica napravili su odličan marketinški potez i višestruko povećati konto u banci na šemu približavanja klasične glazbe širokom puku, a i puk klasici. Dobit na oba plana. To nema nikakve veze s umjetnošću u užem smislu.  
 Ne bih se složio, rekao bih dobit samo na jednoj strani.
 Ako se klasika već želi približiti širem krugu ljudi treba joj samo skinuti aureolu elitizma na način da se izvodi vani na otvorenom, javno i besplatno (i nastojati da se program ne sastoji samo od glazbe prije Beethovena ).
 Par takvih koncerata bi učinilo više nego hrpa cd-a gore-spomenutih, barem sam ja takvog mišljenja.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:47
A što se tiče Maksima Mr(k)vice i Vanesse Mae oni su na svojim instrumentima virtuozi a to šta su napravili crossover klasike i elektronike meni paše i ne vidim u tome ništa loše.
Pozdrav

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:50

A sto sam ja onda? Split personality?

Glazbu dijelim samo na dobru i losu ... prve bih htio sto vise, a od druge bjezim k'o vrag od ...
Kako razlikujem jednu od druge? Ne pitajte me. Ali, ne dajte se vi smetati ... teorija glazbe, iako za mene promasena prica, je zacijelo vrlo zanimljiva. Zanimljvija od ovog "Smoker's delighta" koji mi se vrti u playeru ;-) OK, lazem ...

E altair s ovim se slažem.Za mene osobno,šta mi paše uhu to volim a šta mi ne paše to ne volim.Simple as that.
P.s. mogu cijeniti virtuoza na nekom instrumenu ali ako mi to ne paše ne vidim smisla u slušanju toga.You can call me redneck al bar sam iskren .

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:52

Ne bih se složio, rekao bih dobit samo na jednoj strani.
 Ako se klasika već želi približiti širem krugu ljudi treba joj samo skinuti aureolu elitizma na način da se izvodi vani na otvorenom, javno i besplatno (i nastojati da se program ne sastoji samo od glazbe prije Beethovena ).
 Par takvih koncerata bi učinilo više nego hrpa cd-a gore-spomenutih, barem sam ja takvog mišljenja.

Klasična glazba nije zatvorena prema masama zbog elitizma već zbog ozbiljnosti. Prerade u popularni oblik su uništavanje svega što ta glazba znači, ekstrapoliranje glavne teme koja onda služi za jeftinu zabavu.

Tko god imalo poznaje klasičnu glazbu zna da se ona ne svodi na pamtljivu melodiju već na svoju jedinstvenu strukturu.

Adaptacije tih tema u pop glazbu mi je isto kao uvođenje rock bandova u crkve na mise, pod izlikom "privlačenja mladih". Više je to približavanje crkve mladim masama nego približavanje mladih masa crkvi.
Analogija je jasna.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:53

A neka korist i od ove teme za mene je u tome šta san jučer naručija Nightamare On Wax-Dj kicks pa da malo uživam u toj divnoj elektronskoj glazbi.

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:54
Ajde de Jango generaciju moja pukni ti koju preporuku dobre "hausije" da mi malo proširiš horizonte.

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:55

Ja ću pretpostaviti: u prosjeku je svaki deseti ljubitelj konvencionalne glazbe poslušao možda jedan elektronski album na svom sustavu, i to onaj koji podsjeća na konvencionalnu glazbu.

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:57

Ajde de Jangu generaciju moja pukni ti koju preporuku dobre "hausije" da mi malo proširiš horizonte.

A kakav house?

Vocal House?
Deep House?
Tech House?
Progressive House?
Pumpin' House?
Electro House?
Chill House?
...

-------------

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:57

A neka korist i od ove teme za mene je u tome šta san jučer naručija Nightamare On Wax-Dj kicks pa da malo uživam u toj divnoj elektronskoj glazbi.
Ijao, cuvaj se ... dosta je drugaciji. Tu se radi o mixevima i odabiru stvari prema gustu NOW, ne i o njihovoj glazbi. Nadam se da si preslusao sampleove prije narudzbe. Nije lose, ali vrlo malo zajednickog s njihovim albumima ...
Imam album, na posudbi je (dobro si me sjetio) ... i nisam ga trazio nazad jer mi bas i nije falio. Mozda cu mu morati dati "drugu priliku" ...

Pisem "njihovoj", a u stvari se radi o jednom covjeku ... bah, ta imena ... mene i kineza dvije milijarde ... neki ljudi ... fakat ... :-)

Datum objave: 05.siječanj.2007 u 12:59

Ajde de Jangu generaciju moja pukni ti koju preporuku dobre "hausije" da mi malo proširiš horizonte.

A kakav house?

Vocal House?
Deep House?
Tech House?
Progressive House?
Pumpin' House?
Electro House?
Chill House?
...

Jango mere bilo kakav house ja ti slušam sve i svašta.

-------------
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player

Objavio: Dado7
Datum objave: 05.siječanj.2007 u 13:07

A kakav house?

Vocal House?
Deep House?
Tech House?
Progressive House?
Pumpin' House?
Electro House?
Chill House?
...

A možda čovjek baš kupuje kuću?

-------------
Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net