Primare CD31
Novi CD31 zasigurno je najveća i najznačajnija prinova u novoj generaciji popularne "tridesetke", ne samo zbog implementacije vrlo ukusnog vanjskog dizajna retro-izgleda, već i zbog same činjenice da se radi o top-modelu u ponudi reproduktora stereo zvuka.
Opis
CD31 - očekivano - izgledom potpuno odgovara pojačalu, kako po dimenzijama tako i estetski. Prednja je ploča djelomično ispolirana i djeluje pomalo ekskluzivno, ali je općeniti retro-look malo naglašeniji nego u I30. Na njoj su postavljene uobičajene komande za koje neću trošiti riječi, dovoljno je tek reći da su vrlo ugodne i logično postavljene, mada je u početku pomalo neobično da je tipka za stop također i tipka za otvaranje ladice, te ju treba samo dulje držati, što može biti iritirajuće dok se ne naviknete. Sam transport je bešuman, iako tipično za sve DVD transporte - spor. U nekoliko mi se navrata dogodilo da player neće funkcionirati ukoliko mu komande zadajete prebrzo ("zablokira"), što bivšim/sadašnjim vlasnicima, primjerice, Rotelovih playera može izgledati nepojmljivo, dok vlasnici Marantza uglavnom znaju o čemu govorim.
Stražnja je ploča također lijepo uređena; svi izlazi su visokokvalitetnog tipa, solidno pričvršćeni i djeluju vrlo sigurno. Osim standardnih RCA izlaza, CD31 posjeduje i XLR balansirane izlaze. Digitalni izlaz može se ostvariti preko čak tri izlaza: RCA 75 Ohm (SPDIF), optički TOS-link i profesionalni XLR 110 Ohm. Dovoljno i za najzahtjevnije.
Tehnologija.
U odnosu na svog predhodnika (D30.2), novi je model tehnički osuvremenjen sa novim tehničkim detaljima, poput vrhunskog transporta, 24-bitni DAC (PCM1704) i niskošumno napajanje koje u osnovi čine ultrabrzi ispravljači, brojni mali kapaciteti u filtriranju rađe nego 1-2 velika kondenzatora, i transformator s "C" jezgrom, posebno cijenjeni u audiu. Digitalno-analogna konverzija ostvaruje se preko četiri 24bit/96kHz Burr Brown-ovih PCM1704, (k-oznake!) dok je filtriranje povjereno pouzdanom i također vrlo kvalitetnom DF1704. DAC-ovi rade u pravoj balansiranoj konfiguraciji pri čemu svaki DAC posjeduje svoj vlastiti stupanj I/V konverzije koji završava s aktivnim izvorom struje umjesto uobičajenog i daleko češće primjenjivanog običnog otpornika.
Primare CD31 napaja osam odvojenih napajačkih sklopova za digitalni i analogni stupanj, te posebno za transportni mehanizam kojemu je posvećena dodatna pažnja kod izolacije. U analognom dijelu korišteni su kvalitetni diskretni i ultrabrzi regulatori smješteni vrlo blizu sklopa, što osigurava odličan omjer signal/šum i maksimalnu dinamiku koju CD format nosi. Izlazni dio čine dobro poznati OPA2134 u balansiranom modu. S obzirom na potpuno balansiranu konstrukciju, CD31 je prirodni par I30, a ako je vjerovati marketinškim brošuricama, kombo CD31/I30 pruža kvalitetu zvuka koja se može naći tek u separatima i DAC-ovima s dvostruko većim cijenom.
Zvuk
Ukratko, za one koji već imaju iskustva s prijašnjim modelom, CD31 je u svakom pogledu detaljan cd player kao i njegov predhodnik, ali je i puno čvršći, fokusiraniji i izrazito brži u odnosu na njega. Ipak, nedostaje neka vrsta obilježja ili zvučnog pečata koji bi ga razlikovao od drugih, što prije svega govori o neutralnom ponašanju u različitim sustavima. Gornji srednji dio tonskog područja pomalo je zatvoren, što povremeno smanjuje osjećaj brzine. S duge strane ta "usporenost" i te kako dobro dođe u reprodukciji muških vokala ili gudača. Slično vrijedi i za vokalne skladbe muških zborova koje su za nijasnu bolje artikulirane u odnosu na ženske, s više "mesa" i bogatije raznolikosti nijansi.
U Korsakovoj "Šeherezadi" (Deutsche Gramophone, 474564-2), primjetno je da mikrodinamika violinskih dionica nije tako oštro reproducirana kao kod primjerice Rotela, a i scena je ipak nešto povučenija u središnjem dijelu. Bez obzira na iznesene detalje, cjelina je očuvana u svakom pogledu i pomalo mehanički nastup čini mi se prije je posljedica DVD transporta nego elektronike. Ovakva otvorenost u gornjim srednjim tonovima može zasmetati u svijetlim sustavima i/ili ožičenjima, no zanemariva je uzmemo li u obzir da CD player perfektno zna privući pažnju cjelinom prezentacije. Svejedno, što god sam poslušao, zvučalo je vrlo informativno, ugodno i relaksirajuće.
Visokotonsko područje je čisto, jasno i s prostornom aurom oko instrumenata koja se teško može opisati osim kao nenametljivo-ugodno. Očito se dosta pažnje posvetilo na potiskivanju šuma, a po mom skromnom znanju elektronike, ovdje bi najveću zaslugu mogao imati ultratihi "C" -tip transformatora u napajanju, te probrani dijelovi u ispravljaču. Instrumenti poput triangla, zvončića i pojedinih gudača odlikuju se bogatstvom i živošću koja se može usporediti s klupskim koncertom uživo. Izvrsna " I beleave in father Christmas" i "Lucky Man"od EL&P s njihove pomalo oštro masterirane kompilacije iz 1995 (Essential! ESS 296), konačno mi je postala slušljiva i bez kaotičnih praporaca, s jasno raspoznatljivim slojevima nekoliko različitih udaraljki i akustične gitare.
Bas je snažan s odličnom kontrolom i definicijom, ali ne kao recimo kod Wadie 302, koja mi je još ostala u sjećanju upravo po seizmičkim udarima Stanley Clarkeovih igrarija s dvostrukim basom u albumu "Hideway" i tehnički perfektnom (mada glazbeno kontroverznom) zadnjem studijskom CD-u "1, 2...to the bass". Za razliku od Wadie, moj standardni Marantz CD17 u usporedbi s CD31 djeluje pomalo mlako i mlitavo. Ne znam je li to posljedica dvostrukog opampa u izlazu po kanalu (bit će da je nešto i od toga), no iako se Marantz drži solidno u datom području, dopadljivost ma koliko bio subjektivan, preteže jasno na stranu Primarea. Čini se da se CD31 bolje snalazi sa električnim i sintetskim bas snimkama, dok je u slučaju akustičnog pomalo blijed. U to sam se uvjerio prikapčanjem oba pleyera na Sansui AU-alpha907DR pojačalo, kako bih eliminirao sinergiju i na "neutralnom" terenu razlučio što je što. I da, - violončelo i kontrabas nešto su prirodniji preko CD17, no ukupan dojam je bolji kada se sluša kao kombo CD31/I30 i to kako u RCA, tako i u balansiranom modu, kada dobivate i zadnji "štih" da je pojačalo konzistentija i za nijansu moćnija komponenta u dvojcu.
Rezolucija tihih dijelova također je odlična, kao i sposobnost rekreiranja prostornosti. Zvuk je vrlo transparentan i lepršav; jasnoća i otvorenost zvuka CD31 čini ostale playere pomalo usiljenim. Unatoč ponekad prenaglašenim detaljima, čini se da je upravo aura oko pozornice i iza nje koja stvara iluziju lebdenja instrumenata u zraku, glavni adut neusiljene prezentacije Primare-a i osjećaja kako slušatelj postaje dio same scene. U područjima "timinga" i reprodukcije dinamičkih kontrasta, CD31 se ne ističe posebno u odnosu na druge uređaje slične ili čak jeftinije cjenovne klase. Naravno, ne može se očekivati da će dinamički skokovi biti neusiljeni i precizni ali istodobno stabilni kao u Wadie, ali očekivanja da će u svakom trenutku i pogledu CD31 biti apsolutni gospodar, također je nerealno u ovom cjenovnom razredu. Slično, tranzijenti iako sami po sebi brzi i dovoljno veliki, nisu baš jednaki s prvoligašima višestruke cijene, no to je ionako primjetno samo u brzim A/B komparacijama koje, na sreću, ne činimo često u svakodnevnom slušanju.
Zaključak
I ovdje se može reći da je na djelu evolucija ionako odličnog predhodnika koji je i prije u audiotisku ostavio vrlo povoljan dojam i pokupio brojna priznanja. Sa svojom umjerenom, pa čak i relativno niskom cijenom (14490 kn), CD31 je pažljivo izrađen i optimiziran za reprodukciju širokog spektra vrlo različite glazbe, što čini s lakoćom i gracioznošću neobične za cjenovni razred kojem sam pripada. I naravno, sve to uz izričito održavanje audiofilske filozofije i beskompromisnog zadovoljstva.
Sažeto, CD31 je odlično izrađen uređaj čiju vrijednost i nenametljivu ljepotu možemo čuti na svakom koraku i u svakom setupu, no čije kompletne i pomalo iznenađujuće mogućnosti dolaze do izražaja tek nakon uparivanja s pripadajućim I30 pojačalom iz iste tvrtke (vidi recenziju u arhivi), kada uz soničnu dobijete i hvalevrijednu estetsku kombinaciju, koja u suvremenom svijetu odavno nije besmislena, već sve više tražena osobina. Drugim riječima, za sve one koji žele audiofilski zvuk sa stilom, u kompaktnom i cijenovno prihvatljivom integriranom sustavu koji se uklapa u stil života i prostor u kojemu obitavate - nema rasprave, Primare CD31 jest dobra polazna točka.
Sustav:
CD player: Marantz CD-17mk3
Amplifikacija: Primare A30.1, Sansui AU-alpha907DR
Zvučnici: Dynaudio Confidence C1/Stand2
Tuner: Technics ST-S6
Ožičenje: Kimber Hero (XLR i RCA), Silver Streak, Transparent Link 200, 8TC; Prostorija: 5x4,5x3,5m, bez akustičkih tretmana
Najčešće slušani CD-i
1. Charles Lloyd: "All my relations"
2. Cyrus Chestnut: "Revelation"
3. Emerson, Lake&Palmer: The best of...
4. Gene Harris/Scott Hamilton Quintet: "At last"
5. Gustav Mahler: V simfonija
6. Jim Hall Joe Lovano, George Mraz, Lewis Nash: "Live at the Regattabar"
7. John McLaughlin: "Live in Paris"
8. Nikolaj Rimski Korsakov: "Sheherezade"
9. Stanley Clarke: "Hidaway" i "1, 2...to the bass"