Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Tretman dnevne sobe

Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tretman dnevne sobe
    Objavljeno: 22.veljača.2021 u 22:51
Vrlo nečitljiv taj spektrogram. haha
Nu ovo gledaj...

Daklem, T30 graf ti kaže da će inicijalni zvuk propast za 30dB nakon onoliko vremena koliko je naznačeno na Y osi.
Kroz većinu spektra to je tebi 600 ms. Iznad 4k frekvencije brže propadaju iz broja razloga, što zbog disperzije zvučnika, apsorpcije prostora itd. Njih se najlakše pojede.
Znači ti želiš sve ujednačeno srušit ispod 400ms...aj za malo življi doživljaj moglo bi i 500 proć.

E sad, u praksi to neće biti tako, nego ćeš više frekvencije uvijek moći bolje srušiti, tako da je dobar krajnji rezultat za T30 graf koji ima pad od nižih prema višim frekvencijama. Npr. od 100-200 Hz ćeš imat 500 ms, od 200-800 Hz 400 ms, 800-5000 Hz  350ms...karikiram ali tako nešto možeš za očekivat.
Dakle dodat debele apsorpcije ali sa difuzijom naprijed da se visoke frekvencije previše ne zakolju.
Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22.veljača.2021 u 22:30
...bilo je govora u prijasnjim postovima da je dobro ako sve freq "umru" do 400ms.
Na ova dva grafa se vidi kako je na slici A dosta toga mrtvo vec na 300ms, a na slici B na 400ms.

Stoga me interesira sta je bolje od ta dva grafa?

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22.veljača.2021 u 18:29
Spektar čega? Skoro su identični, ako je manje bolje onda je A

Editirao Gašo - 22.veljača.2021 u 18:31
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless NOS DAC , Marohei Maduro S, Sony TA-A1ES, Marohei Statement zvučnički, ATC SCM 19 V2
Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22.veljača.2021 u 17:46
Koji je po vama bolji spektar A ili B?

A

B

Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.veljača.2021 u 08:48
Za sve jednako, nema veze sa čvarcima na epoletama.
haha
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.veljača.2021 u 08:32
4. edit radi kako su kolege vec napomenule...u vremenskom organicenju. Samo neznam jel to vredi samo za mladunčad a đombe imaju neograniceno...
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.veljača.2021 u 08:27
Originalno postano od strane člana: djigibao djigibao napisao:

Originalno postano od strane člana: Alen43 Alen43 napisao:

Ovo sto si izmjerio je tipicni graf prostorija u kojima zivimo. Razlike su u kvadraturama i naravno zvucnicima.

Skicnuo sam mjerenja zvucnika na 70cm odmaka i ne razlikuju se puno od grafa na mjestu slusanja.

Ono sto mi je upalo u oko je razlika odziva lijevog od desnog zvucnika na 70 cm odmaka. Pad frekvencija kod lijevog zvucnika mora da je uvjetovan I prostorijom, odnosno desnog u sprezi s zidnom stijenom. 

U teoriji, kod mjerenja na blizinu oba bi morala imati isti odziv no nisi u gluhoj komori pa prostorija I tu ima prste.

Ali to je sada manje bitno, ono na cemu bi trebao poraditi je decay tj jeka (valjda sam dobro preveo)prostora.

Idealno bi bilo smanjiti jeku na  250 – 500ms. I to linearno po svim frekvencijama.

Sam si naveo da imas problem s njom pa tretman treba ici u tom smjeru.

Meni najkorisnija su bila 3 grafa iz REWa,  RT60 decay, Decay i Spectrogram. Na ovom zadnjem mozes lijepo vidjeti reverb sobe i kada ti koja frekvencija umre. 

Idealno je sve dovesti u neku ujednacenost tj da sve frekve umru na 0.4 sec. Ali to je naravno vrlo tesko, narocito u donjim frekvencijama s kojima imas problem.

Vjerovatno si primjetio da ti do 100 hz bas zapliva, izdominira I pokrije gornji bas. 

E taj je najteze ukrotiti i bez nekih ozbiljnijih zahvata tu lijeka bas I nema.  U stvari ima ali ... O aktivnim bas trapovima sam svojevremeno otvorijo temu.

Ono na sto moras obratit paznju su materijali koje ces koristit kod akustickog tretmana ali princip je slijedeci, tanji materijali djeluju na vise frekvencije a s obzorom da takvih imas najvise u kucanstvu (zavjese, deke na trosjedu, slike po zidovima itd )fokusiraj se na srednje I nize frekve.  

Proguglaj malko, imas vise stranica gdje prodaju absorbere I tamo su prikazane frekvencije djelovanja. Pogledaj njihovu debljinu tj dimenzije I vrstu materijala da dobijes orijentaciju sto bi tebi trebalo.

Ruku na srce gledam tvoj RT60 Decay I sve iznad 200hz mi se cini dosta ravnomjerno u 500ms do nekih 4khz kad imas povecanje absorbcije visih frekvencija. To nije lose ali onda moras dovesti u isti nivo I absorpciju srednjih I nizih. U suprotnom ce oni dominirati zvukom. I tu je zgodan rew (ako ne zelis akusticara) jer mozes u svakom trenutku snimiti sobu I vidjeti gdje si pogrijesio te koja frekva zahtjeva tretman. 

Da se razumijemo, nista nemoze zamjeniti ljudsko uho I tvoje poimanje dobrog zvuka, jer naposlijetku sebu radis ali Rew je zgodan alat da otkrije sto ti smeta (ako ti smeta) I koje su frekvencije dominantne te trebaju tretman.

1 bold - to nije mjerenje sa 70cm (ne znam odakle to), tu je samo zvucnik udaljen od straznjeg zida 70cm.
Mjerenje mikrofon na 70cm od zvucnika je ovo (na ovom grafu su 3 mjerenja, sredina, otklon od 22 pa 45 stupnja, radi se samo o desnom zvucniku koji je bio na sredini sobe):

Treba imati u vidu i gdje se nalazi crossover:
Crossover frequency: 250 Hz & 1.8 kHz

2 bold - ovo "umiranje" na 0.4 sec, dali se to odnosi na ovo sa slike ili u nekom drugom grafu?

3 bold - imam povecanje visokih između 2kHz do 4kHz i tamo oko 400Hz (kao i na bass-u 45Hz i 90Hz, ali to je soba):

1. napisao si da je snimak uzet s udaljenosti od 70 cm. Pretpostavio sam da si snimao zvucnik s mikrofonom na 70cm.
To samo dokazuje staro pravilo da je pretpostavka majka svih zaheba...

2. Da!

3. Pa sobu si i snimao u interakciji s zvucnikom. Ali ja bih opet vise pažnje posvetio tretiranju decaya tj. koliko treba zvuku neke frekvencije da nestane ilitiga umre. Vidi pod 2.

Editirao Alen43 - 17.veljača.2021 u 08:29
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.veljača.2021 u 08:19
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Valjda zato jer te forum još uvijek tretira ko njuba, obzirom na malo postova, a bez obzira na silne godine staža. Mislim da se šalter edit pali nakon određenog broja postova. Ne znam koliko. Bila neka špreha davno o tomu, valjda tako nekako.

Statusi idu od njubi preko superaktivan do hiperaktivan i dalje. Mislim da se pali kad ti dodijeli hiperaktivan. Ne znam točno. Nije ni to puno postova, ali svakako više od tvojeg broja.

Mislim da nijje problem njegov broj postova, nego vrijeme proteklo od objave posta do trenutka kad je mislio editirati.....mislim da je cca 15tak minuta

Hvala obojici...bilo kako bilo, uvjek po nama jadnim mladuncima...Unhappy
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2021 u 20:28
Trudio sam se nemati post za postom (moguce shvatiti kao cesta frekvencija postanja)....iliti post IZA posta (malo uže shvaćanje)

Editirao Darco - 13.veljača.2021 u 20:29
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2021 u 20:12
To sam od tebe naučio.

Editirao Apparatus - 13.veljača.2021 u 20:14
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil web