Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Stigla komponenta veoma lijepa

Odgovori Odgovori Stranica  123 24>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Stigla komponenta veoma lijepa
    Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 22:09
Originalno postano od strane člana: spacelab spacelab napisao:

Fancy, slažem se sa napisanim...

Kakav bas ima NBS Monitor 1 zvučnički ?

Negdje sam se ispravio jer sam pogrešno napisao da imam Monitor I, a posjedujem NBS Monitor II zvučnički. Što se mene tiče, nemam želju za promjenom ovog NBS zvučničkog sa nekim drugim. Prije ovog NBS sam imao još neke zvučničke ali sam ih mijenjao do Kimber Monovle X. A zatim sam posjedovao neko vrijeme Kimber Monocle X, veoma solidan kabel i bio sam zadovoljan, ali kad sam priključio NBS i probao, Kimber je odmah otišao u prodaju..
Ne znam jedino zašto je NBS toliko skup? Na internetu am nalazio prodaju nekakve NBS Omega za 15 000 Euro, mislim ipak da je to neki drugi smijer i da nema puno veze sa "korisnim":
A što se tiče basa, ima ga onloliko koliko treba i koliko ga zvučnici mogu "pogurati",
 Ali kod mene u svakom slučaju bas-a ne nedostaje. 
Štoviše sam sa nekim jumperima na zvučnicima mogao i pomalo utjecati na bas i visoke, ali to nije bilo nešto korisno jer dobiješ jedno a izgubiš drugo. 
Ali kombinacija Šumić srebreni mostovi su nekako podigli svega a ničega nisu uzeli. 
Imam male WB ARC zvučnike koji baš ne mogu u ligu sa nekim čije su membrane 20 cm i više. 
Ali za moju sobu 5x4.5m sasvim dovoljno.
I svakako sve drugo u sobi ima utjecaja, od namještaja pa do smještaja zvučnika. 
Za sve koji žele novi kabel, bilo koji, nikada ne kupujte na slijepo, bolje ga je ne kupiti, nego kupiti pa se razočarati. Ovdje mislim na malo skuplje kablove od par sto Euro a i komponente. Prvo test pa onda kupovina..

Editirao FANCY - 16.srpanj.2021 u 22:11
Na vrh
kruno1960 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kruno1960 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 21:42

Nemaju sve modele na stranici, ovdje se spominje Monitor serija. Serija kabela Omega se u EU prodavala pod nazivom Active. Sve su zakomplicirali a firma je odavno zatvorila ...
Da, sad tek gledam i vidim na dnu stranice 1998-2015.
OK, sve jasno. Nisam se trudio detaljno gledati, do sada. Sad gledam, vidim, sve 5!

Editirao kruno1960 - 16.srpanj.2021 u 21:55
Kruno1960
Na vrh
spacelab View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj spacelab Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 21:10
Nemaju sve modele na stranici, ovdje se spominje Monitor serija. Serija kabela Omega se u EU prodavala pod nazivom Active. Sve su zakomplicirali a firma je odavno zatvorila ...

Editirao spacelab - 16.srpanj.2021 u 21:13
Na vrh
kruno1960 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kruno1960 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 21:06

Opet nešto moram pitati...
Ja ili ne gledam pravu firmu na netu ili vi govorite o modelima NBS kabela koji više ne egzistiraju u aktualnoj ponudi?!

Čitam postova sa spominjanim modelima kod vas, ali te iste modele ne nalazim na web stranici proizvođača. Čini se da se više ne rade.

Ako griješim - neka me netko ispravi i educira.
Kruno1960
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 19:18

Općenito je nezahvalno opisivati karakter zvuka jer ga svatko doživljava drugačije. O<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: " Sans", "Helvetica Neue", Helvetica, Roboto, Arial, sans-serif;">no što ja smatram da zvuči neutralno, možda bi netko drugi to opisao kao toplo ili hladno i obratno. </span>
<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: " Sans", "Helvetica Neue", Helvetica, Roboto, Arial, sans-serif;">
</span>
<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: " Sans", "Helvetica Neue", Helvetica, Roboto, Arial, sans-serif;"> </span>

Uoci da ja ne govorim o percepcijama, nego o pojmovima kroz koje konceptualiziramo sto ke sto.
Na vrh
spacelab View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj spacelab Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 18:39

Editirao spacelab - 16.srpanj.2021 u 18:39
Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 17:33

Općenito je nezahvalno opisivati karakter zvuka jer ga svatko doživljava drugačije. Ono što ja smatram da zvuči neutralno, možda bi netko drugi to opisao kao toplo ili hladno i obratno. 

"Možda" za neutralno se slažem to je osobni dojam. Pitanje je šta očekujemo od nekakve komponente-setup-a, kakav zvuk se sviđa našem uhu, ustvari uho je samo alat a ono "unutar nas"  alfa i omega (naš duh) je taj koji voli određene stvari.
Smatram da svatko tko se iole razumije u zvuk i ima nekog iskustva, može čim čuje zvuk, odmah ocijeniti o kakvoj se vrsti zvuka radi, topal, hladan, oštar, tup, sladunjav, umilan itd.. ali druga je stvar dali se zvuk nama sviđa ili ne.. 
Problem je što često pomiješamo osobne želje i očekivanja umjesto realnosti. 
Ali stanje duha, dok nešto slušamo igra presudnu ulogu. 
Rekoh gore u postu, zvuk je velika filozofija i tu možeš cijeli dan pričati i pisati a da na kraju ništa nisi konkretno rekao nisi.
Treba uživati u slušanju muzike i to je to..cool
Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 17:19

Originalno postano od strane člana: kruno1960 kruno1960 napisao:

Ja čekam kada zvučnički kablovi NBS 1 ili 2 budu na akciji. Kablovi Active 4 imaju mekani, prirodni i zavodljiv zvuk, vjerojatno uz dodatni sub ne bi trebalo razmišljati o drugim kablovima. 

Može li kratko objašnjenje, jer, pitam iz znatiželje:

NBS firma se deklarira kao kratica "Nothing but signal", ako sam dobro informiran, a ti govoriš o mekom, zavodljivom zvuku... dakle . poprilično deformiranom i ofarbanom zvuku komponente prema zvučniku.

Što je onda istina?

Da li su u pitanju full neutralni kabeli (što bi moralo biti, jer - to je ideal kabela, i IC i speaker), a tvoje komponente daju taj mekani, zavodljivi zvuk... ili su to ipak full kolorirani kabeli koji (na žalost) unose puno svega svojega u signal ili zvuk (ovisno IC ili speaker)?

Eto, ako ne pitam previše; samo me zanima, jer mi nekako pojmovi "prirodni" i "mekani zavodljivi" ne idu u istu rečenicu (o istom proizvodu).

Nije direktno meni postavljeno pitanje, ali mogu pokušati pomoći. 

Kao prvo NBS (Nothing but signal) je vrlo dobro smišljeno marketinško ime, kao kad piješ Red Bull i povjeruješ da možeš letjeti. Sofisticirani Marketing i ništa više i nije vrijedno nekoga prozivati zbog toga.

Uzmi najbolji kabel na svijetu koji košta 15 000-20 000- 100 000 Euro od NBS-a ili bilo koga drugog i stavi ga na stol. Šta ćeš čuti? NIŠTA, možeš samo gledati u isti. 

Druga je stvar, spojiti kabel na nekakavo pojačalo, poslušati nekakvu poznatu skladbu i čuti poznati zvuk koji se ovaj puta čuje nekako drugačije nego kad smo ga čuli u drugom sistemu, negdje drugdje. 

A zatim na istom setupu stavimo jedan, pa drugi, pa treći kabel i tek onda možda možemo reći sa ovim kablom se čuje ovako a sa ovim onako. A ako možda ja priključim taj isti kabel kod mene ili tebe, može se čuti opet potpuno drugačije nego prije .

Nebitno na kojem sistemu slušamo, zvuk nekakve izvedbe sam po sebi, može biti mekan, slatkast, umiljat, nervozan, razdražljiv, topal, hladan itdd.. Ali to su druge teme..

Ali to opet ne znači da taj zvuk nečiji sistem takvim čini, nije isto slušati pjev sove po noći, kolibrija, goluba, vrapca, vrane, delfina a pogotovo izvedbe raznih solo pjevača i instrumenta ili u kombinaciji. 

Ja sam odavno odustao od nekakve filozofije neutralnosti, jer to ne postoji. 

Ustvari neutralnost postoji, ali samo kad je kabel na stolu i nigdje nije priključen, jer tišinu (ako  nemamo tinitus) svi čujemo isto, ali opet i tišinu ne osjećamo isto. Ali čim se negdje čuje nekakva glazba, neutralnost nestaje i počinje ekstaza u našim ušima i mozgu. Zvuk nije ništa drugo nego teška filozofija.

Prirodan zvuk, odeš u šumu sjedneš i slušaš ptice, to je prirodan zvuk i na svijetu ne postoji setup koji to može interpretirati 100% isto. Ali nas može pogoditi trenutak da čujemo iz zvučnika pjev ptica i da imamo isti osjećaj kao kad smo ih čuli u šumi, ali to je samo osjećaj i sjećanje..

NBS kabel je jedan od najboljih kabela po meni, imam isti preko 10 godina i još ga ne želim mijenjati. Ne znači da ne postoji bolji kabel, koji možda mom setupu bolje odgovara, ali nemam potrebu pretakanja iz šupljeg u prazno. 

Zvuk mog setupa ma kakav on nekome bio, ofarban, hladan, topal, mokar meni se sviđa takakv kakav jest, zabavlja me i čini mi lijepo. Kroz sve te testove i zaključke najčešće zaboravimo slušati muziku..

Ja sam više za kakve jeftine optimizacije i nadogradnje u setupu da osoba nađe zvuk, onakav kakav joj je sviđa. Jer ovo je skup sport, veoma skup sport, skuplji i od skupljanja zlatnih poluga. haha 

A onaj tko ima para za dokazivanje filozofije zvuka na samom sebi, samo mu je nebo granica.

Na vrh
spacelab View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj spacelab Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 15:29
Općenito je nezahvalno opisivati karakter zvuka jer ga svatko doživljava drugačije. Ono što ja smatram da zvuči neutralno, možda bi netko drugi to opisao kao toplo ili hladno i obratno. 

Editirao spacelab - 16.srpanj.2021 u 15:29
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.srpanj.2021 u 13:56

Mekan i zavodljiv zvuk meni ne znači da je ofarban. Neki neutralnost povezuju sa hladnoćom i transparentnošću, a opet sve zavisi u kakvom se sistemu sluša. Ukratko, reći ću samo da NBS 4 zvuče prirodno s manjim volumenom basa. Možeš pitati Iliju da ti ih posudi pa napiši review. Lampaška pojačala imaju topliji zvuk, da li je i to onda ofarban i deformiran zvuk ? 

Uvijek me fasciniralo kako se lose najcesce koristi terminologija za opis zvuka.

Sto znaci toplo? Sto znaci zavodljivo? Je li zavodljivo kad ti se netko zadere kraj uha? Je li zavodljiv udarac u cinelu? Je lo zavodljiva distorzirana gitara.

Cim se kaze "toplo", to valjda znaci da sve na toj komponenti zvuci "toplo". Ako ne-topli zvukovi na komponenti zvice toplo, onda komponenta farba.

Ista prica i sa "hladno" i "analiticno" i "zavodlhivo" itd.

Neutralno ne znaci "hladno" i "analiticno". Hladno i abaliticbo je farbanje, kao i toplo i zavodljivo. Neutralno (govorim o pojmu neutralnosti, ne tvrdim da postoji idealno neutralna komponenta) znaci ni vise ni manje nego "transparentno" u odnosu na zapis na mediju. Ako ke zapis prirodan, neutralna komponenta ce zvicati prirodno, ako je zapis topao, toplo, ako je zapis krlja, zvucati ce kao krlja itd.

I jedino neutralno je konceptualno adekvatno ideji hi-fia. I skroz je ok da si netko kroji sustav prema ukusu, ja ne bih nikada tako, ali sve 5 ako netkobto zeli. Samo treba biti svjestan da to nema veze sa hi-fi pristupom.

A zavrsno pitanje, odgovor je -naravno da je. Samo sto dobra lampaska pojacala ne zvuce lampaski. Jednako kao sto dobra SS pojacala ne zvuce kao SS pojacala.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 24>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil web
Što bi s forumom?
Forum: Audio komponente