Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

kako se postaje audifil?

Odgovori Odgovori Stranica  <1 131415
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
acoustic View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj acoustic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.listopad.2007 u 06:34
Težko se prisjetiti kad je to počelo, mislim, da negdje 74, kad sam dobio prvu Toscu 10 (grem sa pojačalom 2x10W i zvučnicima). Onda sam imao od roditelja obečan motorčič MZ 125 kad napravim maturo, ali sam tada več imao vozački i od posla preko studentskog servisa sam si kupio auto DKW 111. Pa sam obečano zamjenio za Transivat 80, Tosca hi-fi i neke velike RIZ zvučnike (nirvana u to vreme, bolje se 79 kod nas nije moglo). A slušalo se u glavnom Deep purple, Uriah heep, Bad Compamy, Janis Joplin, Fleetwod Mac itd.

Pa dođe armija, pa posle nje prvi posao, pa ženidba i gradnja kuše, pa je sve malo zastalo. U to vreme moje glasbene užitke je zadovoljavala neka all in one linija. Ali LP-je sam uvijek kupovao, koliko je ostalo novca (možda po komad na mijesec).
Tako je neznam baš tačno koje godine došao na red prvi CD player, mislim, da je bio neki Tehnics.

Dalje kao kod večine, tražio se uvijek bolji zvuk, pa kredit za zvučnike, pa kredit za pojačalo, pa kredit..... Žena se več naježila kad sam je zvao na posao i več je brzo shvatila šta je to Audiofilija.

Tako da se godinama nakupilo oko 600 LP-ja i 400 CD-ja i još uvijek svaki dan uživam u glasbi
Timeless experience Finest audio
Na vrh
Devo View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Devo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.listopad.2007 u 02:12
Vidim svi se manje više raspisali o djetinjstvu,  svaka čast Gadafiju na temi, pa da i ja nekaj velim o tome kak sam počeo sa svime. Još kao dijete kod dede i bake na selu imali su onaj starinski radio ko iz nečijeg avatara, jel Audiosonic čini mi se, po tome sam ja stalno prčkao i slušao čak me je jednom i struja drmnula na potenciometru jer mu je falila kapa.
Moj je tata, laka mu...  često išao na službene neke puteve van pa je neke sedamdesete jednom prilikom donio neki Aiwa radio gramofon, ko neki  kofer (ak ga nađem metnul bum sliku) i na tome su slušali Ivu Robića, 4M, Anu Štefok, Ivicu Šerfezija, Krapinske popevke, još ima negdje kod mame singlica i onih na 78 i uvijek mi je to bilo super , mislim da smo to sve imali čak i prije prvog našeg TVa, bil sam jako mali, onda je mama kad sam još bio u četvrtom osnovne kupila narančasti rizov gramofon sa dva odvojiva zvučnika pa sam ja počel na tome slušat Beatlese, Abbu, BoneyM pa kasnije Stonese, Purple, Zeppeline a negdje u 5,6 razredu smo već osnovali i band nas dva iz razreda i jedan stariji iz 7-mog, ja sam zbog svog "iskustva" iz tamburaškog orkestra na berdi svirao bass, Miro gitaru, a stariji Damir bubnjeve, bil je vraški dobar bubnjar i imal Gerard-Riz gramofon na kojem smo slušali ploče i birali kaj bumo svirali. Srednja škola nas je razdvojila a ja sam uživao u drušvu starije škvadre gdje se je uvijek slušala neka dobra glazba. Najprije mi je Damir prodal svoj gramofon i to je  prema onom narančastom bil veliki skok prema naprijed,  Dire Straits i Police su počeli svirat pa sam otkril Claptona, Hendrixa i Woodstock,Pat Methenya, McLaughlina i da ne nabrajam-ŽIVJELO se sa glazbom.
Moj je bratić radio na velesajmu i kupio si Pioneer Hi-fi vrlo povoljno negdje 83  a ja sam ga od njega otkupio koju godinu kasnije kad sam se vratio iz JNA (koju sam prohodao s walkmanon na ušima).
Pojačalo 2x30, kazić, tuner i gramofon sve u mahagonij ormariću sa staklenim vratima, i naravno 2 zvučnika- raj na zemlji Hi-End za mene u to vrijeme. Uz neke male promjene to me je vrlo lijepo uveseljavalo dobrih par godina, 92 prvi cd player Sony, jednom mlađem frendu je stara radila u Njemačkoj pa je djetetu poslala cd player i par diskova klasike da djetetu nije dosadno  a on me jedan dan zove i veli da zakaj mu to ne svira, ja stavim disk veli on a niš se ne čuje...!? Onda kad sam mu rekao da mu još treba pojačalo i zvučnici, i kad je shvatio koliko to košta prodao mi je Sonyja za 150 Dem i to s daljinskim i uštekam ga ja u svoj stari Pioneer ...VAU kaj sad pa je to... Kratki šok i brdo oduševljenja, slijede godine slušanja i presnimavanja na kazete, posudio se deck Akai 65 Gx, pa poslije kupio  Sony 808Es, još ga brat ima. 96 po povratku iz rata sam se preselio u Zgb kod cure, sve ostavio bratu i smirio se na kojih 5,6 godina (u to vrijeme bio sam u posjeti jednom školskom kolegi koji je me je pozvao da vidim i čujem njegove nove zvučnike od 22000Kn neki Sonus Faber neću sad lupetat model jer se ne sjećam i neko bijesno pojačalo i cd player, prst debeli kabeli do tih krasnih kutija na crnim stalcima.... to je stvarno bilo to, divno je to bilo slušat al sam si mislio, stari, ti si lud, da je meni sad tih kuna...)   i mislio kak sam odrastao a onda se za nepunu godinu  kod buraza našlo viška pojačalo, pa cd player, moji stari zvučnici i evo vraga opet. Sad sam opet tu i s Vama, i drago mi je i zbog toga sam sretan.
...enlightened...coherent...
...THE HEART OF MUSIC...
Na vrh
gadafi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj gadafi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2007 u 12:43
Lijepo Devo..
Na vrh
Zundapp View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Zed

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zundapp Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.listopad.2021 u 13:56
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Moj prvi susret s reproduktorima zvuka seže u davnu 1967.-68 kad sam kao limač počeo tražiti stanice na RR Niš cijevnom radiju.Odmah sam postao opijen tehnikom i neprestano sam se penjao na stolac jer je stvar bila visoko na kredencu i nisam je drukčije mogao dohvatiti.Tako sam i zaradio prvi lom desne ruke.No pain-no gain,reklo bi se.
I ja sam postao "audiofil" baš te1976. kad sam imao 12 godina(tatamata i eradončić,svaka podudarnost je isključena),kad mi je stara kupila RIZ Tosca10 gramopojačalo s odvojenim zvučnicima.Sjećam se kako sam prvi dan slušao Santanu na plejki, na 45 okretaja.Bilo mi je malo čudno,ali svejedno sam tek sutradan skužio i prebacio na 33,3.
Bio sam najveća faca u kvartu jer su svi imali gremove na vrhu radija,s tanjurom veličine singlice.Koju godinu kasnije sam ga počeo nosati u školu i priređivati tulume.Čudno da nikad nije crkao.U školskoj učionici stvar se mogla prilično glasno derati s onih 2-3 W i s AC187/188K smiješnim germanijskim tranđama u izlazu.Mislio sam da imam pilu od grema.Zato sam mu valjda, dvije-tri godine kasnije, i prepilio kutiju i od njega napravio odvojeni grem i pojačalo jer sam skužio da to tak u stvari treba izgledat.Svako malo sam i dampirao zvučnike.Onda sam mu smontirao mini tinjalicu na 220V blizu zvučnice jer mi je to bilo guba gledati u mraku.Žice sam provukao kroz cijev ručke i čudio se zašto sam dobio uredno zujanje frekve 50Hz u zvučnicima.
Onda mi je u ruke došao Playboy(nekad su adolescenti imali jako sužen izbor priručnih časopisa ) i u njemu reklama za Marantz sustav.Pao sam u nesvijest kad sam to vidio.Uopće me više nije zanimala teta u halterima na duplerici.
Dotok audio informacija je bio slab i uglavnom se u magazinu SAM moglo pročitati ponešto.Tu i tamo.
Onda sam 1980. dobio ISKRA receiver(2 X 30W) s pripadajućim zvučnicima i RIZ Elac gramofon s Elac magnetnom zvučnicom.Pa sam skužio da su mi sve ploče(a imao sam impresivnih 30-tak komada) totalno izrovane...Što reći?Bio sam neviđeni papak(takav sam i ostao).
Prvo pojačalo sam sastavio početkom 1983. prema uputama iz SAM-a.Pokrao sam Sansui dizajn i cijela je stvar izgledala i radila odlično.Imao sam nekih problema sa štelanjem mirne struje(Sten,gdje si?)pa sam posjetio lokalnog servisera tražeći pomoć.Kad je čovjek vidio proizvod,začudio se i rekao:"Mali,jesi li ti ovo napravio?!Hoćeš šljakat kod mene u servisu za džeparac?"Naravno da sam s ponosom prihvatio.Svakoga dana poslije škole sam kod njega nešto lemuckao i naučio svašta.Taj amp još uvijek svira kod jednog starog frenda,spojen na EI kištre,tu u Bjelovaru.Baš ću otići k njemu i uslikati ga za arhivu.I tako...Da ne davim više.Zvučim kao djedica koji priča unucima.

Cool prica Apparatus, i ja sam dosta gutao SAM iako se nikad nisam bavio elektronikom. Meni su glavna HIFI inspiracija bili reklamni prospekti koje su donosili gatarbeiteri iz Njemacke. Skike za krepati, Marantz, Philips, Technics, Pioneer,...a tek Sony.haha
Zed
Na vrh
Zundapp View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Zed

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zundapp Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.listopad.2021 u 14:09
Originalno postano od strane člana: zed zed napisao:

Kod mene je sve pocelo u kasno ljeto 1981 kad je moj prijatelj Goran Olujic dobio od svoje bake (koja je tad zivjela u New York-u) na poklon Turandot gramofon i 3-4 LP ploce, Tina Turner, Frank Sinatra i Elvis Presley. Tad sam u stvari zavolio glazbu i sjetio se da i moji starci imaju jedan gramofon Iskraphon 1007 negdje u ormaru i jednu LP plocu i jedan singl. LP je bio Saban Saulic a singl Mile Kitic.......i onda,...
Onda, nas dvojicu je pozvao nas susjed  Maid Milaimovic (sin obrtnika) da slusamo kod njega glazbu. Prvo sto me sokiralo je bilo kad sam vidio to brdo ploca. Mislim da je bilo najmanje 300 LP. Drugo kad sam vidio te velike zvucnike sa papirnim membranama, a trece kad sam vidi taj mocni Philips studio sa vrlo (ekstremno) laganom rucicom i velikim kolom za ploce....cak sa nekom interesantnom crnom spuzvom koja je lezala ispod ploce. I tad, kad smo poceli da slusamo glazbu........
Tim prvim taktom se nesto u meni prelomilo. Vise nista nije bilo kao prije. Cijelu sobu je ispunio zvuk a zrak je zaparao zvuk saksofona,....gitara, orgulja,......itd.
Tog dana je Zed postao audiofil.

Nisam ni znao da sam na forumu jos od 2003glup
Zed
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 131415
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA