Ispiši stranicu | Close Window

MP3 320 kpb/s vs flac čuje li se razlika?

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Glazba
Ime foruma: CD i ostali mediji
Opis foruma: Preporuke, pokude, recenzije...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15285
Datum ispisa: 18.rujan.2021 u 04:49
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: MP3 320 kpb/s vs flac čuje li se razlika?
Objavio: skof
Tema:: MP3 320 kpb/s vs flac čuje li se razlika?
Datum objave: 05.rujan.2021 u 18:05
Kako ne bi ulazili u nepotrebne rasprave i skretali s teme molim vas odgovore na sljedeća pitanja:

1. Čujete li razliku između reprodukcije MP3 320 kpb/s i flac-a (ili bilo kojeg drugog looseless kodeka) slušajući na boljem audio sustavu? - samo DA ili NE

2. Koliko godina imate?

3. Koliko godina ste HI-FI-ovac?

4. Koju vrstu glazbe slušate (nabrojite sve žanrove)?

Odgovori:
Objavio: Snow_Jon_Snow
Datum objave: 05.rujan.2021 u 20:24
jel to neka anketa za faks ili slično srodno istraživanje?

Datum objave: 05.rujan.2021 u 20:47
Nije nikakva anketa. Ako postavim ovo pitanje dobit ću brdo odgovora koje nisam tražio. Također će se javiti pametnjakovići koji ne slušaju nego znaju, a mene zanima rezultat opažanja i osnovni podaci o mjernom instrumentu.

Čitam brdo rasprava na netu i poželio sam sondirati audiofil.net.

Zašto? Zato je rmi je riknuo hard sa svom mojom flac glazbom i moram ponovo napraviti arhivu svega.

Svaki dan sam sve stariji i lošije ću čuti (45 god) pa me zanima kako razliku čuju različiti ljudi (po dobi i istančanosti uha).

Inače umoran sam od tipova koji se uključuju i rasprave i nije da trolaju, ali nikad ne odgovore ono kaj ih se pita. Npr. zadni puta sam tražio jednostavnu preporuku za in ear slušalice do 100 eura i svega sam se načitao. Na kraju su mi pomogli dečki sa slušalicama od 36$ i bio sam presretan s njima, ali to je sad druga priča.

Ajde, molim te odgovori mi na ovih par pitanja. Iskreno.

Objavio: demo995
Datum objave: 05.rujan.2021 u 20:53
Direktno nisam nikada usporedio, ali mp3 je, meni osobno, osjetno lošiji od flaca.
Iako ovisi i o snimci, ima mp3 koji začudo zvuče vrlo vrlo dobro, a ima flacova koji su smeće.
Ali generalno, osjeti se razlika, tj osjetim.
26 let i slušam sve i svašta, osim teških cajki i slično.

-------------
Rpi/pi2aes-diy dual AD1865 nos dac-yamaha c2x-yamaha b2 vfet-diy sb acoustics satori TW29RN-b/mw16/mw19

Datum objave: 05.rujan.2021 u 21:06
odgovorit ću ti ali ne kroz forumu odgovora na kviz pitanja...
dakle da, nedvojbeno čujem razliku FLAC-a u odnosu na 320 kb/s. Ali čemu pitanje? Bitno je da li ti čuješ ili ne čuješ, te da li ti sustav reproducira glazbu dovoljno rezolutno da se razlika čuje. 

No svejedno ne bih preporučio stvaranje negakve gigantske kolekcije. Koristim Tidal HIFI, i većina toga što je ikad izašla mi je dostupno bez skidanja na lokalni disk u FLAC formatu. Isto tako postoje Deezer i Spotify i vjerojatno još takvih streaming servisa za koje nikad nisam čuo pa mislim da ne trebaš gomilati glazbu kako se to nekad radilo. Za cijenu jednog CD-a mjesečno dobiš neograničeni izbor.

A ako ćeš ipak ići u gomilanje FLAC kolekcije onda obavezno na 2 HDD-a. Čisto ako jedan krepa da imaš backup na drugom HDD-u. Sve što mi je važno čuvam na taj način.

Od glazbe slušam gotovo sve osim turbo-folka

Objavio: zed_alive
Datum objave: 06.rujan.2021 u 09:43
Originalno postano od strane člana: skof skof napisao:

Kako ne bi ulazili u nepotrebne rasprave i skretali s teme molim vas odgovore na sljedeća pitanja:

1. Čujete li razliku između reprodukcije MP3 320 kpb/s i flac-a (ili bilo kojeg drugog looseless kodeka) slušajući na boljem audio sustavu? - samo DA ili NE

2. Koliko godina imate?

3. Koliko godina ste HI-FI-ovac?

4. Koju vrstu glazbe slušate (nabrojite sve žanrove)?

1. nisam nikad testirao, jer tražilo bi minimum da uzmem korektni flac i napravim iz njega 320 kbps mp3, pa onda idem raditi A-B. to mi se nikad doista nije dalo napraviti, a ne da mi se ni dan danas, nije mi od bitnosti. ionako je presudna kvaliteta same snimke, i u okviru nje, poželjno je da imaš najbolju moguću kvalitetu zapisa

2. još koji mjesec, pa pola stoljeća

3. prvi hifi sustav 1990., prvi nekakav audiofilski pristup i interes od valjda 1997., ali između 2003. i 2013. je bio period kad se nisam uopće bavio hifijem, osim što sam slušao povremeno muziku

4. doista svašta, no u zadnjih godina najviše americanu i općenito američki folk (i sve što on dotiče, tipa izvorni country, bluegrass, blues...), te psybient

a što se tiče tvoje dileme, mislim da ti nitko drugi ne može odgovorit na tvoje pitanje što tvoje uši čuju, i s čime su zadovoljne. možeš uzeti neki ripani flac s cd, zatim skinut s neta programčić za konverziju u mp3 320kbps, konvertirati, usporediti i donijeti vlastiti zaključak kako je to tebi. i to će ti bit' korisnije nego tuđa iskustva

-------------
kupujem tehnički ispravni audio

Datum objave: 06.rujan.2021 u 09:46
Originalno postano od strane člana: Snow_Jon_Snow Snow_Jon_Snow napisao:

No svejedno ne bih preporučio stvaranje negakve gigantske kolekcije. Koristim Tidal HIFI, i većina toga što je ikad izašla mi je dostupno bez skidanja na lokalni disk u FLAC formatu. Isto tako postoje Deezer i Spotify i vjerojatno još takvih streaming servisa za koje nikad nisam čuo pa mislim da ne trebaš gomilati glazbu kako se to nekad radilo. Za cijenu jednog CD-a mjesečno dobiš neograničeni izbor.

neograničeni izbor? ne baš. ako slučajno slušaš što i ja, a to su male, nezavisne i osobne labele i samoizdana muzika, upravo to ćeš teško naći na servisima

-------------

Datum objave: 06.rujan.2021 u 11:13
@Zed...misliš na Offbeat sorority, The Orb, PsyGosh, Twita-G, Celine Stadler...?

Datum objave: 06.rujan.2021 u 11:36
psybient? mislim na Koana, Tengrija, Aes Danu, Solar Fieldsa, Ekoplexa, Laugea i Baba Gnohma, Man of no Egoa, Carbon Based Lifeforms, Cell, Sync24, Vibrasphere...

ove koje si naveo nisam nikog još sluhnuo, moram sluhnut

-------------

Datum objave: 06.rujan.2021 u 11:41
Na Tidalu ima Koan, Tengri, Aes Dana, Solar Fields, Vibrasphere....sve od navedenog ima i hrpa albuma od svakog izvođača. Nešto je Flac nešto MQA.... Znači, nije da nema cool

Datum objave: 06.rujan.2021 u 11:49
opla miki, ki bi reka hahahaha...ae, dobro za znat

-------------

Objavio: donkimizer
Datum objave: 07.rujan.2021 u 12:09
1. Ne čujem.
2. >30
3. Ne znam, prestao brojat kao i godine
4. Sve!

Sretno.

Objavio: quiksilver
Datum objave: 09.rujan.2021 u 08:57
Test koji je mene iznenadio.
Rage Against The Machine - Killing In The Name  (320 vs flac), dovoljno je samo uvod poslušat da se čuje razlika. 

Objavio: Bokinjo
Datum objave: 09.rujan.2021 u 09:14
1. Čujem razliku, ali je ona nedovoljna da bi se zamarao s time. Bitnija mi je glazba kao takva.
2. 40
3. Od 1996
4. Slušam uglavnom pop  i rock glazbu od 70-tih na ovamo.

Slažem se sa jednim prijašnjim komentarom da je gomilanje glazbe danas postalo suvišno uz sve veći izbor streaming servisa koji konstatno podižu kvalitetu dok je izbor glazbe dovoljan za nekoliko ovozemaljskih života.

Objavio: djigibao
Datum objave: 09.rujan.2021 u 09:19
Imate sve za ispitivanje samog sebe na webu:

https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality?t=1631171928592" rel="nofollow - https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality?t=1631171928592

...ili...

http://abx.digitalfeed.net/" rel="nofollow - http://abx.digitalfeed.net/

Datum objave: 09.rujan.2021 u 10:45
Hvala no ovom linku. Uštedio si mi puno vremena. Slušao sam na jefine slušalice preko računala i pogodio sam samo 2 flac-a. Doduše u jednom slučaju sam se mučio između 320 i flac i krivo pogodo, a drugi pogodak je priznajem bio slučajan.

Objavio: popol_vuh
Datum objave: 09.rujan.2021 u 12:05
To je to, output sa šugavog zvučnog čipa na matičnoj preko upsamplinga, resamplinga ili koji već vrag windowsi softverski rade sa zvukom, na jeftine slušalice, brzi AB testovi i onda zaključak "sve to zvuči isto". Isto kao i likovi što rade audicije zvučnika preko YT videa. Tako se rađaju flat earth teorije.

Datum objave: 09.rujan.2021 u 12:43
naravno, zato sam se i začudio rezultatu. sad jedan dan kad budem imao vremena baš ću malo testirati svoje uheka. Siguran sam da bih 128 prepoznao isti tren, ali mora biti iskren zanima me što će biti kad sučelim 320 i flac

Datum objave: 09.rujan.2021 u 13:28
Slažem se s popol_vuh-om. Sustav treba biti na nekoj minimalnoj razini da se razlika između ta dva formata čuje. Rezolutniji sustav, veća razlika između ta dva formata.  

Zato npr. ne mogu slušati Spotify na duge staze, izbor je super, ali kvaliteta je znatno lošija od HiFi Tidal-a.

Datum objave: 09.rujan.2021 u 14:06

Hvala no ovom linku. Uštedio si mi puno vremena. Slušao sam na jefine slušalice preko računala i pogodio sam samo 2 flac-a. Doduše u jednom slučaju sam se mučio između 320 i flac i krivo pogodo, a drugi pogodak je priznajem bio slučajan.

trebaju bolje slušalice. i taj konkretni test nije skroz pošten, ako je to onaj na koji mislim, jer, primjerice, stavili su 'speed of sound' snimku koja je u flacu iskomprimirana do ibera, pa šta bi se trebalo na tome i čuti uz još malo kompresije? de facto, po mom dojmu, mp3 može čak malo uljepšati takvu lošu snimku, a dinamiku nisi izgubio jer je nisi ni imao na originalu Smznut

-------------

Datum objave: 09.rujan.2021 u 14:41
ajde molim te pogledaj taj link da se ne maltretiram bez veze. Fakat bih želioi znati da li sa 45 god još uvijek dobro čujem

Datum objave: 10.rujan.2021 u 00:00
pa što ti je tu bitno eh...jel sound, muzika, ili valorizacija samog sebe?

-------------

Objavio: Sten
Datum objave: 10.rujan.2021 u 01:11
Ni meni nije štošta jasno ovdje. Prvo, imaš li uopće "normalan" sustav sa zvučnicima ili slušaš glazbu na slušalice? Ogromna razlika.

Ako imaš "normalan" sustav, gotovo bilo koji test CD ima frekvencije do 20kHz-a pa poslušaj. Odmah ćeš znati, nema potrebe za ispitivanjem drugih.
Ista stvar ako koristiš i slušalice, iako za mene to nije hifi.

-------------
Forum bez poštenog moderatorstva je nevrijedan aktivnog sudjelovanja

Datum objave: 10.rujan.2021 u 08:45
imam normalan sustav, ali CD više ne koristim. Ustvari dok nisam imao 3 djece HI-Fi je bio u centru sobe. Sad mi je to daleka budućnost. Ono što pukušavam je povratiti izgubljenu arhivu koja je bila flac, tako da jedan dan kada instaliram primjeren izvor zvuka na svoj sustav opet sve bude kao nekada. pitanje je arhiva 320 ili bez kompresije. ovaj test sam napravio na poslu, onako za probu.

I sada kad si već potaknuo to pitanje što bi mi preporućio za reprodukciju glazbe sa datoteka? trebam nešto što jednostavnije. Jednom kad djeca prestanu gledati crtiće...

Objavio: Fantocci
Datum objave: 10.rujan.2021 u 11:24
Malinu (Raspberry P) sa nekakvom HIFI karticom i Volumio. Sve zajedno ispod 100 EUR.

A možeš i 10 puta više love iskrcat i onda se hvalit time ali po tome kako pišeš (i kužim te) mislim da ti to nije cilj.

Datum objave: 10.rujan.2021 u 12:44

imam normalan sustav, ali CD više ne koristim. Ustvari dok nisam imao 3 djece HI-Fi je bio u centru sobe. Sad mi je to daleka budućnost. Ono što pukušavam je povratiti izgubljenu arhivu koja je bila flac, tako da jedan dan kada instaliram primjeren izvor zvuka na svoj sustav opet sve bude kao nekada. pitanje je arhiva 320 ili bez kompresije. ovaj test sam napravio na poslu, onako za probu.

I sada kad si već potaknuo to pitanje što bi mi preporućio za reprodukciju glazbe sa datoteka? trebam nešto što jednostavnije. Jednom kad djeca prestanu gledati crtiće...

pojednostavni si stvari:
1. da li se čuje razlika između flac i mp3 320 kad je originalna snimka kvalitetna? da, čuje se. previše audiofila je kroz ove sve godine potvrdilo da čuje tu razliku
2. da li tu razliku čuju svi audiofili? pretpostavljam da ne
3. da li ti čuješ tu razliku? to je najbitnije, možda i jedino bitno pitanje, na koje si možeš odgovoriti isključivo sam
4. da li si napravio test kao što sam ti sugerirao, ali ne na slušalicama, nego na svojem sustavu? izripaš s komp CD-a jedan flac, ili nabaviš jedan čujno kvalitetan flac na bilo koji drugi način. zatim skineš program za konvertiranje, i konvertiraš u mp3 320 kbps. i zatim napraviš A/B (ako mene pitaš ne mora biti ni blind. budi samo iskren prema sebi, preslušaš dovoljno puta da budeš siguran i to je to, to što nije blind nimalo ne znači da ćeš sam uočiti ikakvu razliku)
5. doneseš odluku sukladno 4.
6. ako nisi siguran oko 4, razmisli da li želiš ići 'na sigurno', pa se odlučiš ipak za flacove, ili pak zaključiš 'ako sam nisam siguran zašto bi se zezao oko flacova, znači da je i mp3 320 dobar'. to je opet tvoja osobna odluka

i to je to. CD ti def ne treba, ali sad si svjestan da ti treba backup HDD. ja osobno koristim dva backup HDD-a, dakle imam tri kopije svega. nije mi trebalo da popljugam svoju muziku da bih bio svjestan da se to može lako dogoditi

-------------

Objavio: Sten
Datum objave: 10.rujan.2021 u 12:50

imam normalan sustav, ali CD više ne koristim ...
ovaj test sam napravio na poslu, onako za probu.
Pa nemoj raditi na brzaka i sa bilo čime, jer jednom ćeš mjeriti (i to moguće krivo) a onda skupljati ono što nje želiš.
Ako imaš sustav, posudi neki solidan front end, nađi neki test CD/file na netu (sigurno ih ima more) ... i to je to. Ne treba ti nitko drugi za ogovor. Osim da ti posudi neki player proteza

Ja sam ti na starom dobrom CD-u, ne zanimaju me raznorazne "novotarije". Drugi će ti preporučiti, sigurno za malo love, odličan zvuk. To je uvijek tako bilo haha

-------------
Forum bez poštenog moderatorstva je nevrijedan aktivnog sudjelovanja

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 11.rujan.2021 u 00:17
On bi želio "sondirati" audiofil.net....

Ja ću krepat...haha

Datum objave: 11.rujan.2021 u 19:34
Pa zanimalo me kaj ću saznati.

Datum objave: 11.rujan.2021 u 20:14
Tako ništa korisno nećeš saznati...

Uloži u kvalitetnu opremu, koristi prilike da poslušaš druge, skupljaj iskustvo, izvadi kobru iz novčanika haha, daj si vremena, prihvati da o gro problematike nemaš pojma i nakon nekog vremena moći češ procjenivati istu. Ima razloga zašto neka oprema puno košta..

Kakve ankete s DA i NE odgovorima. I kakve veze imaju godine? Slušanje se vježba. Pokojni Lovro Matačić pod kraj života sigurno nije čuo ništa preko 8 kHz ali je bio u stanju čuti stvari koje mi ne možemo ni pojmiti...

Datum objave: 11.rujan.2021 u 20:15
greška

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net